Take a fresh look at your lifestyle.

10 واقعیت جالب درباره سیستم ایمنی که بهتر است بدانید

41

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عوامل بروز سکسکه و راه هایی برای قطع و پیشگیری از آن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله 10 واقعیت جالب درباره سیستم ایمنی که بهتر است بدانید همراه باشید.

 

واقعیت های شگفت انگیزی در مورد سیستم ایمنی بدن وجود دارد که بسیاری از ما هنوز آن را نمی دانیم.

سیستم‌ ایمنی بدن از شبکه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌هایی تشکیل شده است که برای محافظت از بدن در برابر عفونت و حفظ سلامت کلیِ بدن با یکدیگر همکاری می‌کنند.

بدن انسان محیطی مطلوب برای رشد عوامل بیماری زا مانند باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها و انگل ها است. سیستم ایمنی بدن دسترسی این میکروب ها به بدن را محدود کرده و از رشد آنها و ایجاد بیماری جلوگیری می کند.

اگرچه اکثر مردم عملکرد اصلی سیستم ایمنی بدن را می دانند، اما پیچیدگی های زیادی در مورد سیستم دفاعی طبیعی بدن وجود دارد که ممکن است از آنها مطلع نباشید. در این مقاله به 10 واقعیت جالب درباره سیستم ایمنی که بهتر است بدانید خواهیم پرداخت پس در ادامه با ما همراه باشید.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

1. هر قسمت از سیستم‌ ایمنی بدن عملکرد منحصر به فردی دارد.

دکتر دیت ترن، ایمونولوژیست و استادیار متخصص اطفال در مرکز علوم پزشکی دانشگاه تگزاس در هیوستون می‌گوید: “سیستم ‌ایمنی بدن را مانند یک ارتش فرض کنید. در این ارتش شاخه های مختلفی وجود دارد که هر کدام یک عملکرد منحصر به فرد در محافظت از بدن بر عهده دارند.”

دکتر ترن می‌گوید: ” اولین خط دفاعی، گلبول‌های سفید است که اولین سربازانی هستند عوامل بیماری زا را شناسایی کرده و با عفونت مبارزه می کنند. لنفوسیت‌ها، نوع خاصی از گلبول‌های سفید خون هستند که به بدن این امکان را می دهند تا میکروب های مهاجم را به خاطر بسپارد تا در عفونت های آینده سریعتر با آنها مبارزه کند.

سایر بخش های سیستم ایمنی عبارتند از مغز استخوان، غدد لنفاوی و طحال. در مغز استخوان گلبول های سفید خون ساخته می شوند. غدد لنفاوی سلولهای مبارزه کننده با عفونت را در سراسر بدن تولید و ذخیره می کند. و طحال، به کنترل میزان خون در بدن کمک می کند و سلول های خونی قدیمی یا آسیب دیده را از بدن پاک می کند.

 

2. واکسن‌ها نقش مهمی در پرورش سیستم‌ ایمنی بدن شما دارند.

عملکرد واکسن ها به این گونه است که سیستم ایمنی را برای تولید آنتی بادی در برابر مهاجم خارجی تحریک می کند بدون آنکه فرد را به این بیماری آلوده کنند. بنابراین زمانی که در آینده بدن با آن عفونت روبرو شود، می داند که چگونه با آن مبارزه کند.

به گفتۀ دکتر ترن: “واکسن‌ها سیستم‌ ایمنی بدن را با استفاده از یک عنصر منحصر به فرد از این عامل بیماری زا آموزش میدهند ، بنابراین، در صورتی که بدن در آینده در معرض آن عامل بیماری‌زا قرار بگیرد، علائم بسیار اندکی نشان می‌دهد و یا هیچ علائمی نشان نخواهد داد.”

میکروب های خوب و بد

3. بدن ما هر روز با میلیاردها میکروب روبرو می‌شود، اما همۀ آنها بد نیستند.

اگرچه ممکن است فکر کردن به این موضوع خوشایند نباشد، اما واقعیت این است که میکروب‌های بی‌شماری بر روی بدن و درون بدن ما زندگی می‌کنند و در واقع برای حفظ سلامتی لازم هستند.

دکتر ترن می‌گوید: “باکتری‌های خوب در بدن ما مواد مغذی موردنیاز ما را فراهم می‌کند و همچنین در مقابل باکتری‌های بد و عفونت‌ها از ما دفاع می‌کنند.” او می‌گوید تعادل باید حفظ شود زیرا وقتی باکتری‌های خوب در بدن کم می‌شوند، باکتری‌های بد می‌توانند بر بدن غلبه کرده و باعث شوند احساس بیماری کنیم.

 

4. استرس می‌تواند بر نحوه عملکرد سیستم‌ ایمنی بدن تأثیر بگذارد.

استرس می تواند منجر به افزایش سطح کورتیزول در بدن گردد. کورتیزول هورمونی استروئیدی است که برای عملکرد کلی بدن اهمیت دارد اما مقدار بیش از حد آن در بدن می تواند موجب بروز بیماری ها و مشکلاتی از جمله کاهش ایمنی بدن گردد. دکتر ترن می گوید: “سطح بالای استروئیدها می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی گردد.”

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل هایی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

5. احساسات مثبت و یک شیوه زندگی سالم می‌تواند ایمنی بدن شما را تقویت کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که خوش بینی در واقع می تواند موجب شود سیستم ایمنی بدن ما بهتر کار کند. دکتر ترن می گوید: “من نمی دانم آیا خوشبینی یک علت مستقیم است یا خیر اما هرچه شادتر یا مثبت تر باشید ، بیشتر احتمال دارد که درست غذا بخورید و استرس کمتری داشته باشید، که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. “

 

6. کمبود خواب می‌تواند بر سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد.

نداشتن خواب کافی می تواند بدن را به خطر بیندازد و سیستم ایمنی نیز از این قاعده مستثنی نیست. مطالعات نشان می دهد که کم خوابی احتمال سرماخوردگی را افزایش می دهد و همچنین مبارزه با عفونت را دشوارتر می کند.

 

7. آلرژی نتیجۀ واکنش سیستم‌ ایمنی بدن شما به یک هشدار غلط است.

زمانی که یک واکنش آلرژیک در بدن اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن یک آلرژن بی خطر را به عنوان یک تهدید در نظر گرفته و به آن پاسخ می دهد. علائم یک واکنش آلرژیک که می تواند شامل آبریزش بینی یا کهیر و یا غش کردن و … باشد، در نتیجه حمله اشتباه بدن می باشد.

 

8. سیستم‌ ایمنی بدن می‌تواند به خود حمله کند.

بیماریهای خود ایمنی زمانی رخ می دهند که سیستم ایمنی بافتهای سالم خود را از بین می برد. در چنین مواردی، گلبول های سفید خون در بدن نمی توانند بین عوامل بیماری زا و سلولهای طبیعی بدن تمایز قائل شوند و واکنشی را ایجاد می کنند که موجب از بین رفتن بافت های سالم بدن می گردد.

در حالی که بیش از 80 نوع مختلف اختلالات خود ایمنی وجود دارد، شایع ترین آنها شامل آرتریت روماتوئید ، پسوریازیس و بیماری کرون است.

بیماری های خود ایمنی

9. احتمال ابتلا به بیماری های خودایمنی در زنان بیشتر است.

بر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، بیماری های خود ایمنی حدود 8 درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهند و سومین گروه شایع بیماری ها پس از سرطان و بیماری های قلبی هستند. زنان تقریبا 80 درصد از افرادی را که با بیماری های خود ایمنی زندگی می کنند تشکیل می دهند. در حالی که علت بیماری های خود ایمنی ناشناخته است ، به طور کلی اعتقاد بر این است که دارای یک مولفه ژنتیکی قوی است و زنان در سن باروری خود در معرض بیشترین خطر قرار دارند.

 

10. تمیز بودن بیش از حد می‌تواند مانع عملکرد صحیح سیستم‌ ایمنی بدن بشود.

تمیز کردن و ضد عفونی کردن ممکن است بهترین راه برای جلوگیری از عفونت به نظر برسد، اما این می‌تواند زیاده‌روی در انجام کاری خوب باشد.

دکتر ترن می‌گوید: “وقتی محیط خود را بیش از حد تمیز می‌کنید، آن‌قدر عوامل بیماری‌زای خارجی را به حداقل می‌رسانید که در واقع پیشرفت سیستم‌ ایمنی بدن را به حداقل می‌رسانید.”

این به ویژه در مورد کودکان خردسال صورت می‌گیرد، زیرا اگر به هیچ وجه در معرض میکروب‌های مضر قرار نگیرند، بدن آن‌ها قادر به تولید آنتی‌بادی‌های مناسب برای مقابله با میکروب‌های بد نخواهند بود.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

ترن به بیماران خود توصیه می‌کند بهداشت را رعایت کنند اما به آن‌ها هشدار می‌دهد که در این کار زیاده‌روی نکنند.

او می‌گوید: “من به آن‌ها می‌گویم که به‌طور عادی زندگی کنند. اگر کسی دچار سرماخوردگی است، قطعاً دست‌های خود را بشویید و سعی کنید از تماس مستقیم خودداری کنید. به طور عادی خانه و خودتان را تمیز کنید، اما در مورد آن وسواس نداشته باشید. در عین حالی که سعی می‌کنید از عوامل بیماری‌زای خارجی اجتناب کنید، نباید به طور ناخواسته باکتری‌های خوب در محیط خود را نیز به حداقل برسانید.”

 

منبع: everydayhealth.com