Take a fresh look at your lifestyle.

10 نکته مهم درباره نوزادان که ممکن است ندانید

28

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با برخی نکات در مورد نوزادان آشنا کنیم که شاید موجب تعجب شما بشوند و بهتر است آنها را بدانید. پس در ادامه با مقاله 10 نکته مهم درباره نوزادان که ممکن است ندانید همراه باشید.

اولین مدفوع نوزاد متعفن نیست.

 اولین مدفوع نوزاد که رنگی تیره دارد از ماده ای تار مانند به نام مکونیوم که از موکوس ساخته شده، به همراه مایعات موجود در رحم و چیزهای دیگری که در زمانی که در رحم مادر بوده هضم کرده، تشکیل شده است. اما هنوز باکتری های روده ای که باعث ایجاد بوی بد مدفوع می شوند وجود ندارند. به محض شروع تغذیه کودک، باکتری ها شروع به ساکن شدن در روده نوزاد می کنند. تقریبا بعد از یک روز، رنگ مدفوع نوزاد تغییر کرده و به سمت سبز، زرد یا قهوه ای می رود و بوی بدی پیدا می کند.

تو بخش مادر و کودک داروخانه آنلاین بی نسخه هر چیزی که لازم داشته باشی رو می تونی پیدا کنی، بخری و در خونه تحویل بگیری!!!

گاهی تنفس نوزادان قطع می شود.

در نوزادان، تنفس نامنظم طبیعی است. گاهی اوقات ممکن است زمانی که نوزاد خواب است برای 5 تا 10 ثانیه، یعنی زمان کافی برای ایجاد وحشت برای پدر و مادر، نفس نکشد. اما اگر نفس نکشیدن نوزاد بیشتر طول کشید یا کودک کبود شد حتما از پزشک کمک بگیرید. زمانی که نوزاد هیجان زده می شود یا بعد از گریه، ممکن است در یک دقیقه بیش از 60 بار نفس بکشد.

 

نوزادان با لوزه های خود می توانند مزه را حس کنند.

اگرچه تعداد حسگر های مزه در نوزادان به اندازه کودکان و بزرگسالان است، اما مناطق بیشتری از جمله لوزه ها و پشت گلو را پوشش می دهد. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند مزه شیرین، تلخ و ترش را متوجه شود اما مزه شوری را تا حدود 5 ماهگی خود نمی فهمد. این امر به موضوع بقا برمی گردد چرا که مزه شیر مادر، شیرین است و زمانی که ترش یا تلخ باشد ممکن است برای نوزاد مضر باشد. زمانی که نوزاد خوردن غذای جامد را شروع می کند همان چیزهایی را دوست دارد بخورد که مادر در هنگام بارداری و شیردهی می خورده است.

 

10 نکته مهم درباره نوزادان که ممکن است ندانید

نوزادان در ابتدا بدون اشک گریه می کنند.

بچه ها از حدود 2-3 هفتگی خود شروع به گریه می کنند، اما اشک آنها تا حدود یک ماهگی ظاهر نمی شوند. اواخر بعدازظهر و اوایل شب زمان اصلی سر و صدا است. در اغلب موارد این سر و صدا بدون دلیل است و هیچ کاری هم نمی توانید بکنید.

“اوج گریه” حدود 46 هفته پس از حاملگی یا سن 6-8 هفته برای نوزادان کامل است. پس از 3 ماه، این طوفان معمولاً سپری شده است.

 

نوزادان تازه متولد شده دارای سینه های برجسته هستند.

زمانی که نوزاد به دنیا می آید، چه پسر و چه دختر ممکن است دارای سینه های کمی برجسته باشند، حتی ممکن است از آنها شیر هم خارج شود. این برجستگی ها را فشار ندهید. در واقع علت تشکیل شدن این برجستگی ها استروژنی است که نوزادان از مادر جذب می کنند و به طور معمول طی چند هفته از بین می روند. در نوزادان دختر، علاوه بر این ممکن است برای یک دوره کوتاه چند روزه ترشحات واژن دیده شود.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

نوزادان سلولهای مغزی بیشتری دارند.

اگرچه مغز نوزاد به مرور زمان رشد می کند (در سال اول اندازه مغز بیش از 2 برابر رشد می کند) اما در زمان به دنیا آمدن نیز بیشتر سلول های عصبی که حامل پیام های الکتریکی هستند را دارد. بسیاری از این سلول های عصبی، زمانی که می میرند جایگزین نمی شوند، به همین علت تعداد این سلول ها در بزرگسالان کمتر است. با بزرگ شدن کودکان، ارتباطات بین سلول ها اصلاح شده و به آن ها کمک می کند تا تمرکز کنند، اما در عین حال موجب می شود خلاقیت آنها کمتر شود.

 

نوزادان پسر نعوظ پیدا می کنند.

گاهی اوقات این اتفاق درست پیش از ادرار کردن نوزاد می افتد. (می توانید در هنگام تعویض پوشک نوزاد این امر را به عنوان یک هشدار برای خود بدانید تا هرچه زودتر از خیس شدنتان جلوگیری کنید!) دلیل نعوظ مشخص نیست اما باید بدانید جای نگرانی یا خجالت نیست. حتی ممکن است قبل از تولد نوزاد و در سونوگرافی نیز این امر را مشاهده کنید.

آلت تناسلی نوزاد ممکن است در بدو تولد بزرگ به نظر برسد و این نیز طبیعی است. هورمون های نوزاد و مادر و علاوه بر آن، کبودی و تورم ناشی از روند تولد در بزرگ بودن آلت تناسلی نوزاد نقش دارند.

نوزادان دوست دارند رو به سمت راست خود قرار بگیرند.  در میان نوزادان، تنها 15% آنها ترجیح می دهند هنگام خوابیدن سر خود را به سمت چپ برگردانند. به نظر می رسد این امر مربوط به ژن نوزاد باشد و می تواند کمکی برای توضیح این  باشد که چرا اکثر افراد راست دست هستند. این عادت معمولا برای چند ماه طول می کشد.

نوزادان دوست دارند رو به سمت راست خود قرار بگیرند.

در میان نوزادان، تنها 15% آنها ترجیح می دهند هنگام خوابیدن سر خود را به سمت چپ برگردانند. به نظر می رسد این امر مربوط به ژن نوزاد باشد و می تواند کمکی برای توضیح این  باشد که چرا اکثر افراد راست دست هستند. این عادت معمولا برای چند ماه طول می کشد.

 

نوزادان می توانند باعث ترس خود بشوند

به وحشت افتادن نوزاد تازه متولد شده اتفاق عجیبی نیست و هر چیز ساده ای نظیر صدای بلند، نور زیاد، بوی شدید، حرکت ناگهان و حتی گریه های خود نوزاد می تواند باعث وحشت او شود. شما خواهید فهمید که زمانی که نوزاد دستان خود را در طرفینش باز می کند سپس سریع دست ها را بسته و به طرف بدن خود بازمی گرداند، یعنی ترسیده است. این رفلکس مورو می تواند یک علامت هشدار دهنده برای شما باشد که نوزاد تعادل خود را از دست داده و می توانید از سقوط او جلوگیری کنید.

هر مکملی که واسه کودکت نیاز داشته باشی رو می تونی تو سایت بی نسخه تهیه کنی. پس خیلی راحت الان رو مکمل های کودکان کلیک کن و هر چیزی که لازم داری و بخر.

برخی از علائم مادرزادی روی بدن نوزاد به مرور زمان ناپدید می شوند.

گاهی اوقات روی بدن نوزاد خال یا ماه گرفتگی و چیزهایی شبیه این ها وجود دارد که معمولا ظرف چند سال از بین می روند اما علت اصلی بوجود آمدن این لکه ها مشخص نیست.

گاهی اوقات به خاطر رشد سریع رگ های خونی قسمت هایی به رنگ قرمز روشن که همانژیوم نامیده می شوند روی بدن نوزاد به وجود می آید و سال ها طول می کشد تا از بین برود.

 

منبع: www.webmd.com