Take a fresh look at your lifestyle.

11 غذایی که موجب ایجاد سوزش معده می شود

24

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با غذاهایی که می توانند موجب ایجاد سوزش معده شده و برخی غذاها برای تسکین سوزش معده  آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله 11 غذایی که موجب ایجاد سوزش معده می شود همراه باشید.

سوزش معده هر ماه میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. می توان سوزش معده را به عنوان یک احساس سوزش دردناک که در ناحیه تحتانی قفسه سینه اتفاق می افتد، توصیف کرد.

سوزش معده یک علامت برای بازگشت اسید از معده به مری است، لوله ای که غذا و نوشیدنی را به معده شما می رساند.

به طور معمول، اسید معده به دلیل سدی به نام اسفنکتر تحتانی مری نمی تواند به مری برود. اسفنکتر تحتانی یک عضله حلقه مانند است که به طور طبیعی بسته می ماند و به طور معمول فقط در هنگام بلع یا آروغ زدن باز می شود.

با این حال، در افراد مبتلا به ریفلاکس اسید، این عضله اغلب ضعیف می شود. این یکی از دلایلی است که افراد دچار ریفلاکس اسید سوزش معده را تجربه می کنند.

رژیم غذایی نقش مهمی در سوزش معده دارد. بسیاری از غذاها می توانند اسفنکتر تحتانی مری را شل کنند، که باعث می شود غذا به مری برود و باعث سوزش معده شود.

در اینجا 11 ماده غذایی که می توانند باعث سوزش معده شوند، آورده شده است.

اگر مشکلات گوارشی داری و دنبال یه مکمل خوب هستی که بهت کمک کنه بهت پیشنهاد میکنم مکمل های گوارشی داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی. می تونی همین الان خرید کنی و خیلی زود در خونه تحویل بگیری!!!

1. غذاهای پرچرب

غذاهای پرچرب می توانند باعث سوزش معده شوند. متأسفانه، این غذاها شامل غذاهای فوق العاده سالم و مقوی مانند آووکادو، پنیر و آجیل نیز می شود.

غذاهای پرچرب از دو طریق می توانند باعث سوزش معده شوند.

اول، آنها ممکن است اسفنکتر تحتانی مری، عضله ای را که به عنوان سدی بین مری و معده عمل می کند، شل کنند. هنگامی که این عضله شل می شود، اسید معده می تواند از معده به مری رفته و باعث سوزش معده شود.

دوم، غذاهای پرچرب ترشح هورمون کوله سیستوکینین (CCK) را تحریک می کنند. این هورمون همچنین ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را شل کرده و باعث بازگشت اسید معده به مری شود.

علاوه بر این، CCK موجب می شود غذا به مدت طولانی تری در معده بماند تا بتواند بهتر هضم شود. متأسفانه، این امر ممکن است خطر ریفلاکس اسید را که می تواند باعث سوزش معده شود افزایش دهد.

لازم به ذکر است که این مورد فقط شامل مورد غذاهای سالم و غنی از چربی نیست، بلکه در مورد غذاهای سرخ شده و وعده های غذایی که چربی زیادی دارند نیز صدق می کند.

11 غذایی که موجب ایجاد سوزش معده می شود

2. نعناع

تصور عموم بر این است که نعناع شرایط هضم را تسکین می دهد. با این حال، برخی شواهد نشان می دهد که نعناع ممکن است باعث سوزش معده شود. یک مطالعه نشان داد که دوز بالای نعناع با علائم ریفلاکس اسید در ارتباط است.

با کمال تعجب، نعناع اسفنکتر تحتانی مری را شل نمی کند. در عوض، محققان بر این باورند که نعناع ممکن است با تحریک پوشش مری باعث سوزش معده شود.

مطالعه دیگری که روی بیش از 500 نفر انجام شد نشان داد که کسانی که روزانه چای نعناع مصرف می کنند، دو برابر بیشتر از سایرین خطر ابتلا به سوزش معده دارند.

همانطور که گفته شد، شواهد محدودی در مورد ارتباط بین نعناع و سوزش معده وجود دارد. اگر احساس می کنید نعناع سوزش معده شما را بدتر می کند، بهتر است از آن اجتناب کنید.

3. آب مرکبات

نوشیدن آب مرکبات می تواند موجب بروز علائم سوزش معده گردد. به عنوان مثال، در مطالعه ای بر روی 382 فرد مبتلا به  مشکل سوزش معده، 67٪ از شرکت کنندگان پس از مصرف آب پرتقال، دچار سوزش معده شدند.

در مطالعه دیگری که روی تقریباً 400 فرد مبتلا به سوزش معده انجام شد، 73٪ پس از نوشیدن آب پرتقال یا گریپ فروت دچار سوزش معده شدند. یافته ها حاکی از آن است که میزان اسید موجود در آب مرکبات می تواند عامل ایجاد این علائم باشد. با این حال ، کاملاً مشخص نیست که چگونه آب مرکبات می توانند باعث سوزش معده شوند.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

4. شکلات

شکلات یکی دیگر از عوامل شایع سوزش معده است. مانند غذاهای پرچرب ، شکلات می تواند اسفنکتر تحتانی مری را شل کند که این امر می تواند باعث شود اسید معده به مری برود و باعث سوزش سر معده شود. علاوه بر این ، شکلات از کاکائو ساخته شده است که حاوی هورمون شادی بخش “سروتونین” است. متأسفانه، سروتونین نیز ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را شل کند.

در آخر، شکلات همچنین حاوی ترکیبات تئوبرومین و کافئین است که هر دو می توانند اسفنکتر تحتانی مری را تحریک کنند تا شل شود.

5. غذاهای تند

11 غذایی که موجب ایجاد سوزش معده می شود

 

غذاهای تند به دلیل ایجاد سوزش معده مشهور هستند. آنها اغلب حاوی ترکیبی به نام کپسایسین هستند که ممکن است سرعت هضم را کاهش دهد. این بدان معناست که غذا مدت طولانی تری در معده می ماند، که یک عامل خطر برای سوزش معده است. یک مطالعه نیز این موضوع را تأیید کرده و نشان داده است مصرف فلفل و پودر فلفل سرعت هضم را کاهش می دهد.

علاوه بر این، غذاهای تند می توانند موجب وخیم شدن التهاب مری شده که می تواند علائم سوزش معده را بدتر کند. بنابراین، در صورت سوزش معده بهتر است مصرف غذاهای تند را کاهش دهید.

6. نمک

مصرف نمک خوراکی یا غذاهای شور ممکن است ریفلاکس را افزایش دهد، که یک عامل خطر برای سوزش معده است.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افرادی که نمک به وعده های غذایی خود اضافه می کنند 70٪ بیشتر از افرادی که هرگز نمک اضافه نمی کنند، خطر ریفلاکس دارند.

همین مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که حداقل سه بار در هفته غذاهای پر نمک مصرف می کنند 50٪ بیشتر از افرادی که هرگز غذاهای پر نمک نمی خورند در معرض خطر ریفلاکس قرار دارند.

با این حال، کاملاً مشخص نیست که چگونه مصرف نمک ممکن است خطر ریفلاکس را افزایش دهد. این احتمال وجود دارد که افرادی که غذاهای شور مصرف می کنند، غذاهای سرخ شده و چربی بیشتری نیز بخورند. در این صورت، مصرف این غذاها بیشتر از مصرف نمک به تنهایی محرک سوزش معده است.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

7. پیاز

پیاز، به ویژه پیاز خام، یک عامل مهم در ایجاد سوزش معده است. مانند سایر مواد غذایی موجود در این لیست، پیاز ممکن است اسفنکتر تحتانی مری را شل کرده و باعث ریفلاکس اسید و علائم سوزش معده شود.

در یک مطالعه، افراد مبتلا به سوزش در یک روز یک همبرگر ساده و یک روز همبرگر یکسان با پیاز خوردند. خوردن همبرگر با پیاز، در مقایسه با خوردن همبرگر بدون پیاز، به طور قابل توجهی علائم سوزش معده را بدتر کرد.

علاوه بر این، پیاز یک منبع غنی از فیبر قابل تخمیر است، که ممکن است باعث آروغ زدن شود. آروغ زدن می تواند علائم بازگشت اسید معده را تشدید کند.

8. الکل

مصرف متوسط تا زیاد الکل نیز می تواند علائم سوزش معده را ایجاد کند. الکل از بسیاری جهات می تواند این کار را انجام دهد. به عنوان مثال، می تواند اسفنکتر تحتانی مری را شل کند، که ممکن است اجازه دهد اسید معده به مری بریزد و باعث سوزش معده شود

علاوه بر این، نوشیدنی های الکلی، به ویژه شراب و آبجو، می توانند میزان اسید معده شما را افزایش دهند، که می تواند خطر سوزش معده را افزایش دهد.

در نهایت، مصرف زیاد الکل ممکن است به طور مستقیم به پوشش مری آسیب برساند. با گذشت زمان، این امر می تواند مری را نسبت به اسید معده حساس کند.

9. قهوه

11 غذایی که موجب ایجاد سوزش معده می شود

برخی از افراد ممکن است هنگام نوشیدن قهوه دچار سوزش معده شوند. قهوه نیز یکی از خوراکی هایی است که موجب شل شدن اسفنکتر تحتانی مری شده و خطر بازگشت اسید و سوزش معده را افزایش دهد.

برخی مطالعات نشان می دهد که کافئین دلیل این امر است. با این حال، مطالعات دیگر که اثرات کافئین را به تنهایی بررسی کرده اند، کشف کرده اند که ممکن است کافئین باعث علائم ریفلاکس نشود. در نتیجه دیگر ترکیبات موجود در قهوه ممکن است مسئول ایجاد سوزش معده باشند.

با این وجود، مطالعات دیگر هیچ ارتباطی بین علائم قهوه و ریفلاکس پیدا نکرده اند.

اگرچه تحقیقات بی نتیجه مانده است، اما اگر با خوردن قهوه مشکلی ندارید، دیگر نیازی به اجتناب از آن نیست. با این وجود اگر قهوه موجب ریفلاکس و سوزش معده شما می شود، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید یا مصرف آن را محدود کنید.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

10. نوشابه و نوشیدنی های گازدار

نوشابه و نوشیدنی های گازدار نیز یکی از عوامل اصلی ایجاد سوزش معده هستند. تحقیقات نشان می دهد که این نوشیدنی ها ممکن است اسفنکتر مری را شل کنند و اسیدیته معده را افزایش دهند که هر دو عامل، عوامل خطر برای سوزش معده است.

در یک مطالعه ، دانشمندان الگوی خواب بیش از 15000 نفر را مشاهده کردند و دریافتند که تقریباً 25٪ این افراد دچار سوزش معده شبانه هستند.

پس از تحقیقات بیشتر، محققان دریافتند که سوزش معده شبانه به شدت با چندین عامل از جمله نوشیدن نوشابه های گازدار ارتباط دارد.

مطالعه دیگری نشان داد که افرادی که نوشیدنی های گازدار مصرف می کنند 69٪ بیشتر در معرض ابتلا به علائم ریفلاکس مانند سوزش معده قرار دارند.

11. شیر

11 غذایی که موجب ایجاد سوزش معده می شود

مردم معمولاً برای درمان سوزش معده از شیر استفاده می کنند. با این حال، نوشیدن شیر پرچرب ممکن است به جای تسکین علائم، موجب ایجاد آنها شود. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که شیر پرچرب ممکن است تولید اسید معده را افزایش دهد، که یک عامل خطر برای سوزش معده است.

در یک مطالعه بر روی تقریباً 400 فرد مبتلا به سوزش معده، تقریباً 38٪ علائم سوزش معده را پس از نوشیدن شیر پرچرب گزارش کردند.

محققان از این تحقیق اظهار داشتند که ارتباط بین شیر پرچرب و سوزش معده به محتوای چربی شیر مربوط است. اگر نوشیدن شیر باعث سوزش معده شما می شود، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید یا میزان مصرف خود را کاهش دهید.

غذاهایی که می توانند به تسکین سوزش معده کمک کنند

در حالی که بسیاری از غذاها می توانند سوزش معده شما را بدتر کنند، غذاهای مختلفی وجود دارد که ممکن است به تسکین علائم سوزش معده کمک کنند.

در اینجا به برخی مواد غذایی که ممکن است به تسکین سوزش معده کمک کنند اشاره می کنیم:

 

  • زنجبیل: این گیاه یک درمان طبیعی برای حالت تهوع و استفراغ است. گرچه شواهد محدودی در مورد اثرات زنجبیل بر سوزش معده وجود دارد، اما ممکن است به کاهش ریفلاکس کمک کند.
  • موز و خربزه: این میوه ها به طور طبیعی اسید کمی دارند و اغلب برای کاهش ریفلاکس توصیه می شوند.
  • سبزیجات: سبزیجاتی مانند لوبیا سبز، کلم بروکلی، اسفناج و کرفس به طور طبیعی حاوی مقدار کمی چربی، اسید و قند هستند.
  • بلغور جو دوسر: بلغور جو دوسر مملو از فیبر است که با کاهش خطر بازگشت اسید معده مرتبط است. این فیبر حاوی FODMAP نیست ، بنابراین باعث آروغ زدن یا ریفلاکس نمی شود.
  • غلات و سیب زمینی: تحقیقات نشان داده است که مصرف غلات و سیب زمینی با 42٪ کاهش خطر ابتلا به ریفلاکس معده مرتبط است.

سخن آخر

سوزش معده از علائم بازگشت اسید است که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از غذاها با شل کردن اسفنکتر تحتانی مری که یک عضله حلقه مانند است که به عنوان سدی بین مری و معده عمل می کند، می توانند باعث دل درد شوند.

اگر به طور مکرر دچار سوزش معده می شوید، سعی کنید برخی از غذاهای موجود در این لیست را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

بهتر است یک دفترچه یادداشت غذایی تهیه کنید تا بتوانید ردیابی کنید که کدام غذاها موجب سوزش معده شما می شوند.

همچنین می توانید غذاهایی را که به رفع سوزش معده کمک می کنند مانند موز، خربزه، بلغور جو دوسر، غلات، سیب زمینی، زنجبیل و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

منبع: www.healthline.com