Take a fresh look at your lifestyle.

11 فایده اثبات شده سیر برای سلامتی

24

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با فواید سیر برای سلامتی آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله 11 فایده اثبات شده سیر برای سلامتی همراه باشید.

“بگذارید غذا داروی شما باشد، و دارو غذای شما باشد.”

اینها کلمات مشهوری از بقراط پزشک یونان باستان است که اغلب پدر پزشکی غربی خوانده می شود.او در واقع برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها سیر تجویز می کرد.

دانش مدرن اخیراً بسیاری از اثرات مفید سیر برای سلامتی را تأیید کرده است. در اینجا به 11 مورد از فواید سیر برای سلامتی می پردازیم که توسط تحقیقات انسانی پشتیبانی می شوند.

 

1. سیر حاوی ترکیباتی با خواص دارویی قوی است

سیر گیاهی از خانواده آللیوم (پیاز) است و با پیاز، موسیر و تره فرنگی ارتباط نزدیک دارد. این گیاه در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند و به دلیل بوی قوی و طعم خوشمزه یکی از عناصر محبوب در پخت و پز است. با این حال، در طول تاریخ باستان، استفاده اصلی از سیر برای سلامتی و خواص دارویی آن بوده است و استفاده از آن توسط بسیاری از تمدن های بزرگ، از جمله مصری ها ، بابلی ها ، یونانی ها ، رومی ها و چینی ها به خوبی مستند شده است.

دانشمندان اکنون می دانند که بیشتر فواید آن برای سلامتی ناشی از ترکیبات گوگردی است که هنگام خرد شدن، له شدن یا جویدن یک حبه سیر ایجاد می شود.

شاید مشهورترین این ترکیبات ماده ای باشد به عنوان آلیسین شناخته می شود. با این حال، آلیسین یک ترکیب ناپایدار است که پس از برش یا له شدن فقط برای مدت کوتاهی در سیر تازه وجود دارد. ترکیبات دیگری که ممکن است در فواید سلامتی سیر نقش داشته باشند شامل دی سولفید دیال و اس-آلیل سیستین است.

ترکیبات گوگردی حاصل از سیر از طریق دستگاه گوارش وارد بدن می شود و به سراسر بدن می رود و در آنجا اثرات بیولوژیکی قوی خود را اعمال می کند.

مکمل های گیاهی بی نسخه رو دیدی؟؟ به نظرم برو ببین چون برای خیلی از مشکلات و بیماری ها مکمل های گیاهی خوبی اونجا هست که می تونی به راحتی بخری و در خونه ات تحویلش بگیری!!!

2. سیر بسیار مغذی است اما کالری کمی دارد

کالری به کالری، سیر فوق العاده مغذی است. هر حبه سیر (3 گرم) حاوی مواد مغذی زیر می باشد:

  • منگنز: 2% مقدار نیاز روزانه
  • ویتامین B6: 2% مقدار نیاز روزانه
  • ویتامین C: 1% مقدار نیاز روزانه
  • سلنیوم: 1% مقدار نیاز روزانه
  • فیبر: 06/0 گرم
  • مقادیر مناسب کلسیم، مس، پتاسیم، فسفر، آهن و ویتامین B1

این مقدار با کالری 4.5 ، 0.2 گرم پروتئین و 1 گرم کربوهیدرات همراه است. سیر همچنین حاوی مقادیر کمی از سایر مواد مغذی است. در واقع ، تقریباً کمی از هر آنچه را که نیاز دارید ، در خود دارد.

11 فایده اثبات شده سیر برای سلامتی

3. سیر می تواند با بیماری ها از جمله سرماخوردگی مقابله کند

مکمل های سیر به عنوان مکمل هایی که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند شناخته می شوند. یک مطالعه بزرگ 12 هفته ای نشان داد که مصرف مکمل سیر روزانه تعداد سرماخوردگی را به میزان 63 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این، در این آزمایش دیده شد که در افرادی که مکمل سیر مصرف می کنند، طول سرماخوردگی نیز به میزان 70 درصد کاهش می یابد. ( از 5 روز به 1.5 روز )

متوسط طول علائم سرماخوردگی نیز 70٪ کاهش یافت ، از 5 روز در گروه دارونما فقط به 1.5 روز در گروه سیر.

مطالعه دیگری نشان داد که دوز بالای عصاره سیر کهنه (2.56 گرم در روز) طول بیماری را در بیماران مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا 61٪ کاهش می دهد. با این حال، یک بررسی به این نتیجه رسید که شواهد کافی نیست و تحقیقات بیشتری لازم است.

علی رغم فقدان شواهد قوی، افزودن سیر به رژیم غذایی می تواند ارزش امتحان کردن را داشته باشد، اگر اغلب سرما می خورید.

 

4. ترکیبات فعال موجود در سیر می توانند فشار خون را کاهش دهند

بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته بزرگترین عاملان مرگ در جهان هستند. فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل ایجاد این بیماری هاست.

مطالعات انسانی نشان داده است که مکمل های سیر تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون دارند.

در یک مطالعه، 600  تا 1500 میلی گرم عصاره سیر کهنه همانند داروی آتنولول در کاهش فشار خون در طی یک دوره 24 هفته موثر بود. دوزهای مکمل باید نسبتاً زیاد باشد تا تأثیرات مطلوبی داشته باشد. مقدار مورد نیاز معادل حدود چهار حبه سیر در روز است.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

5. سیر سطح کلسترول را بهبود می بخشد، که می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد

سیر می تواند کلسترول کامل و LDL را کاهش دهد. برای کسانی که کلسترول بالا دارند ، به نظر می رسد مکمل های حاوی سیر کلسترول کل و یا LDL را حدود 10-15٪ کاهش می دهند. با نگاهی به LDL (“بد”) و HDL (“خوب”) به طور خاص ، سیر به نظر می رسد LDL را کاهش می دهد اما هیچ اثر قابل اطمینان و ثابت شده ای بر HDL ندارد.

سطح بالای تری گلیسیرید نیز یکی دیگر از عوامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی است، اما به نظر می رسد سیر تأثیر قابل توجهی بر روی سطح تری گلیسیرید ندارد.

 

6. سیر حاوی آنتی اکسیدان است که می تواند به جلوگیری از بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند

رادیکال های آزاد سبب بروز روند پیری می شوند و آنتی اکسیدان های موجود در سیر از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو حاصل از رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

ثابت شده است که دوزهای بالای مکمل های سیر باعث افزایش آنزیم های آنتی اکسیدان در انسان می شود و همچنین استرس اکسیداتیو را در افرادی که فشار خون بالا دارند کاهش می دهد.

اثرات ترکیبی سیر در کاهش کلسترول و فشار خون و همچنین خواص آنتی اکسیدانی می تواند خطر ابتلا به بیماری های شایع مغزی مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهد.

11 فایده اثبات شده سیر برای سلامتی

7. سیر می تواند به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید

تأثیرات احتمالی سیر بر طول عمر اساساً در انسان غیرممکن است. اما با توجه به تأثیرات مفید آن بر روی عوامل خطر مهمی مانند فشار خون، منطقی است که سیر می تواند به شما در طول عمر بیشتر کمک کند.

این واقعیت که سیر می تواند با بیماری های عفونی مقابله کند نیز یک فاکتور مهم است، زیرا عفونت نیز یکی از علل شایع مرگ و میر است، به ویژه در افراد مسن یا افرادی که دارای سیستم ایمنی ناکارآمد هستند.

 

8. مکمل های سیر می توانند عملکرد ورزشی فرد را بهبود بخشد

سیر یکی از قدیمی ترین مواد برای “افزایش عملکرد” بوده است و به طور سنتی در فرهنگ های باستان برای کاهش خستگی و افزایش ظرفیت کار در کارگران مورد استفاده قرار می گرفت. از همه قابل توجه تر اینکه سیر حتی به ورزشکاران المپیک در یونان باستان داده می شد.

مطالعات انجام شده روی جوندگان نشان داده است که سیر به عملکرد ورزشی کمک می کند، اما مطالعات کمی روی انسان ها انجام شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی که به مدت 6 هفته از روغن سیر استفاده کردند، در اوج ضربان قلب خود 12 درصد کاهش داشته و ظرفیت ورزش بهتری داشتند. با این حال، یک مطالعه بر روی 9 ورزشکار دوچرخه سوار، نشان دهنده هیچ فایده ای از مصرف سیر در این ورزشکاران نبود.

مطالعات دیگر نشان می دهد که خستگی ناشی از ورزش ممکن است با مصرف سیر کاهش یابد.

 

9. خوردن سیر می تواند به سم زدایی فلزات سنگین از بدن کمک کند

در دوزهای بالا ، نشان داده شده است که ترکیبات گوگرد موجود در سیر از آسیب اندام ها در برابر سمیت فلزات سنگین محافظت می کند.

یک مطالعه چهار هفته ای بر روی کارمندان یک کارخانه تولید باتری اتومبیل (قرار گرفتن بیش از حد در معرض سرب) نشان داد که سیر 19٪ سطح سرب را در خون کاهش می دهد. همچنین بسیاری از علائم بالینی سمیت، از جمله سردرد و فشار خون را کاهش داد.

اگه دنبال مکمل هایی واسه تقویت قوای جنسی هستی بهترین راه اینه که همین الان بری تو سایت بی نسخه و با انواع این مکمل ها آشنا بشی.

10. سیر می تواند سلامت استخوان را بهبود بخشد

مطالعات روی حیوانات جونده نشان داده است که سیر با افزایش استروژن در زنان، می تواند تحلیل استخوان را به حداقل برساند.

یک مطالعه در زنان یائسه نشان داد که دوز روزانه عصاره سیر خشک (برابر با 2 گرم سیر خام) به طور قابل توجهی میزان کمبود استروژن را کاهش می دهد. این امر نشان می دهد که این مکمل ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت استخوان در زنان داشته باشد. علاوه بر این، غذاهایی مانند سیر و پیاز ممکن است اثرات مفیدی بر آرتروز داشته باشند.

 

11. قرار دادن سیر در رژیم غذایی آسان و کاملاً خوشمزه است

مورد آخر از فواید سیر برای سلامتی به شمار نمی آید، اما هنوز هم یک امر مهم است. مصرف سیر در رژیم غذایی فعلی شما کاملا آسان و البته خوشمزه است.

سیر می تواند مکمل خوبی برای اکثر غذاهای خوشمزه، به خصوص سوپ ها و سس ها است. طعم و مزه سیر همچنین می تواند یک معجزه برای دستور العمل های بی مزه باشد.

سیر به اشکال مختلفی وجود دارد ، از حبه کامل و تازه سیر تا پودرها و مکمل هایی مانند عصاره سیر و روغن سیر.

با این حال، به خاطر داشته باشید که سیر برخی از نکات منفی مانند بوی بد دهان را به همراه دارد. همچنین برخی از افراد به آن حساسیت دارند.

اگر به اختلال خونریزی مبتلا هستید یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، قبل از افزایش مصرف سیر با پزشک خود مشورت کنید.

یک روش معمول برای استفاده از سیر، له کردن چند حبه سیر تازه، سپس مخلوط آن با روغن زیتون بکر و کمی نمک است.

 

منبع: www.healthline.com