Take a fresh look at your lifestyle.

11 نشانه بیماری های قلبی که نباید نادیده گرفته شوند

20

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علائمی آشنا کنیم که می توانند نشان دهنده مشکلات قلبی باشند. پس در ادامه با مقاله 11 نشانه بیماری های قلبی که نباید نادیده گرفته شوند همراه باشید.

 

اگر مشکلی در قلب شما رخ داده باشد، چگونه آن را متوجه می شوید؟

همه مشکلات قلبی همراه با علائم واضحی که به شما هشدار بدهند، همراه نیستند و همواره مشکلات قلبی شبیه فیلم ها اتفاق نمی افتد که ابتدا فرد احساس گرفتگی و درد در قفسه سینه بکند سپس به زمین بیفتد. در برخی موارد علائم اصلا در قفسه سینه نیستند و فرد نمی تواند متوجه شود که مشکل اصلی چیست. پس اگر در مورد علائمی که حس می کنید مطمئن نیستید، آن را بررسی کرده و با پزشک در میان بگذارید.

سن 60 سال به بالا، اضافه وزن، دیابت، کلسترول و فشار خون بالا همگی از عواملی هستند که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند و هرچه این عوامل خطر در شما بیشتر باشند، نگرانی شما در مورد بیماری قلبی نیز بیشتر خواهد بود.

در ادامه به نشانه ها و مشکلاتی که می توانند نشانه مشکلات قلبی باشند اشاره خواهیم کرد:

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری

1. ناراحتی در قفسه سینه

این رایج ترین نشانه خطر مشکل قلبی است. اگر شریان مسدود شده یا سکته قلبی داشته باشید، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد ، گرفتگی یا فشار داشته باشید.

هرکسی ممکن است کلمه متفاوتی را برای این احساس به کار ببرد. بعضی از افراد آن را شبیه به نشستن یک فیل روی خود توصیف می کنند و برخی دیگر می گویند مانند سوختن است.

این احساس معمولاً بیش از چند دقیقه طول می کشد و ممکن است هنگام استراحت یا انجام کار بدنی اتفاق بیفتد.

اگر دردی که احساس می کنید یک درد کوتاه مدت باشد و یا نقطه ای باشد که با لمس آن دچار درد بیشتر می شوید، مشکل از قلب شما نیست، اما در هر صورت باید توسط پزشک معاینه شوید. اگر علائم شما شدیدتر هستند و پس از چند دقیقه برطرف نشدند، باید با اورژانس تماس بگیرید.

همچنین ، به خاطر داشته باشید که ممکن است بدون آنکه دردی در قفسه سینه خود داشته باشید، مشکلات قلبی یا حتی حمله قلبی داشته باشید. این امر به خصوص در میان زنان شایع است.

11 نشانه بیماری های قلبی که نباید نادیده گرفته شوند

2. حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده یا درد معده

برخی از افراد در هنگام حمله قلبی این علائم را دارند و حتی ممکن است استفراغ کنند. زنان بیشتر از مردان این نوع علائم را گزارش می کنند.

البته به دلایل زیادی می توانید ناراحتی معده داشته باشید که هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد. این در فقط می تواند به خاطر چیزی باشد که خورده اید، اما باید توجه داشته باشید که ممکن است در هنگام حمله قلبی نیز اتفاق بیفتد.

بنابراین اگر چنین احساسی دارید و در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستید، با پزشک خود آن را در میان بگذارید، به خصوص اگر علائم دیگری را که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، دارید.

 

3. دردی که به بازو گسترش می یابد

یکی دیگر از علائم حمله قلبی دردی است که در سمت چپ بدن احساس می شود. این درد تقریبا همیشه از سینه شروع شده و به سمت بیرون سینه حرکت می کند. بسیاری از بیماران در هنگام حملات قلبی در بازوی خود احساس درد می کنند.

 

4. احساس گیجی یا سبکی سر می کنید

بسیاری از موارد باعث می شود لحظه ای تعادل خود را از دست داده یا احساس ضعف کنید. شاید به اندازه کافی غذا یا نوشیدنی نخورده باشید، یا ناگهانی ایستادنتان موجب سرگیجه تان شده باشد.

اما اگر ناگهان احساس می کنید تعادل خود را از دست داده اید و دچار ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس می شوید ، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. این می تواند به این معنی باشد که فشار خون شما کاهش یافته است زیرا قلب شما قادر به پمپاژ خون آنطور که باید است نیست.

 

5. درد در گلو یا فک

به خودی خود، درد گلو یا فک احتمالاً مربوط به قلب نیست. به احتمال زیاد، علت آن یک مسئله عضلانی، سرماخوردگی یا یک مشکل سینوسی است.

اما اگر در مرکز قفسه سینه خود درد یا فشاری دارید که به داخل گلو یا فک شما گسترش می یابد، می تواند نشانه حمله قلبی باشد. با اورژانس تماس بگیرید و تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید تا مطمئن شوید که همه چیز روبراه است.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

6. به راحتی خسته می شوید

اگر پس از انجام کاری که در گذشته مشکلی برای انجام آن نداشتید – مانند بالا رفتن از پله ها یا حمل مواد غذایی از ماشین، به طور ناگهانی احساس خستگی یا کوفتگی کردید، بلافاصله آن را با پزشک خود در میان بگذارید. این نوع تغییرات بیش از هر نوع دردی می تواند نشانه خطر باشد.

خستگی مفرط یا ضعف غیرقابل توجیه، گاهی اوقات به مدت چند روز، می تواند یکی از علائم بیماری قلبی به ویژه برای خانم ها باشد.

 

7. خروپف

طبیعی است که هنگام چرت زدن کمی خرخر کنید. اما خروپف غیرمعمول با صدای بلند که  شبیه به احساس خفگی یا نفس نفس زدن باشد، می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد. آپنه خواب به زمانی اطلاق می شود که شب هنگام خواب چندین بار برای لحظات کوتاه نفس شما قطع شده و باعث فشار اضافی بر قلب شما می شود.

برای تشخیص این مشکل پزشک تصمیم می گیرد که آیا شما به بررسی خواب نیاز دارید یا خیر تا ببینید آیا این بیماری را دارید یا نه. اگر به این بیماری دچار باشید، ممکن است به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید تا تنفس شما هنگام خواب راحت شود.

 

8. عرق کردن

عرق سرد بدون هیچ دلیل مشخصی می تواند نشانه حمله قلبی باشد. اگر این اتفاق به همراه علائم دیگر رخ داد ، با اورژانس تماس بگیرید تا بلافاصله به بیمارستان منتقل شوید. سعی نکنید خودتان رانندگی کنید.

11 نشانه بیماری های قلبی که نباید نادیده گرفته شوند

9. سرفه ای که از بین نرود

در بیشتر موارد، سرفه نشانه ناراحتی قلبی نیست. اما اگر بیماری قلبی دارید یا می دانید در معرض خطر هستید، به این علامت توجه ویژه داشته باشید.

اگر سرفه طولانی مدتی دارید که همراه با تولید مخاط سفید یا صورتی است، می تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. این زمانی اتفاق می افتد که قلب نتواند مطابق خواسته های بدن عمل کند و باعث نشت خون به داخل ریه ها می شود.

از پزشک خود بخواهید علت سرفه شما را بررسی کند.

 

10. تورم در پاها و مچ پا

این امر می تواند نشانه آن باشد که قلب شما خون را به صورت موثر و مناسب پمپاژ نمی کند. وقتی قلب نتواند با سرعت لازم خون را پمپ کند، خون در رگها بازگشته و باعث تورم می شود.

نارسایی قلبی همچنین باعث می شود که کلیه ها نتوانند آب اضافی و سدیم را از بدن خارج کنند که منجر به تورم می شود.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

11. ضربان قلب نامنظم

طبیعی است که در زمان عصبی یا هیجان زده شدن دچار تپش قلب شوید و هرازگاهی یک ضربان اضافه یا کم بزند.

اما اگر احساس می کنید قلب شما بیش از چند ثانیه به شدت می تپد، یا اگر این اتفاق اغلب می افتد، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

در بیشتر موارد این امر دلایلی دارد که رفع آن آسان است؛ مانند مصرف کافئین زیاد یا کم خوابی. اما گاهی اوقات می تواند وضعیتی به نام فیبریلاسیون دهلیزی را نشان دهد که نیاز به درمان دارد. بنابراین از دکتر خود بخواهید که آن را بررسی کند.

 

 

منبع: www.webmd.com