Take a fresh look at your lifestyle.

14 دلیل برای احساس خستگی و راه های مقابله با آن

27

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل مختلف احساس خستگی و خواب آلودگی و راه هایی برای مقابله با آن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله 14 دلیل برای احساس خستگی و راه های مقابله با آن همراه باشید.

علت شماره 1: نداشتن خواب کافی

یکی از علل واضح خستگی بیش از حد، نداشتن خواب کافی است که می تواند بر تمرکز و سلامتی فرد تأثیر زیادی بگذارد. برای بزرگسالان بین 7 تا 8 ساعت خواب در شب لازم است.

راه حل: خواب را در اولویت خود قرار دهید و یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید. لپ تاپ، تلفن همراه و تلویزیون را از اتاق خواب خود خارج کنید. اگر هنوز هم برای خوابیدن مشکل دارید، از یک دکتر کمک بگیرید تا از نظر وجود اختلال های خواب شما را بررسی کند.

اگر خیلی وقتا احساس خستگی می کنی و به انرژی بیشتری نیاز داری یه سر به سایت بی نسخه بزن و مکمل های انرژی زا رو ببین. شاید بتونن کمکت کنن!!!

علت شماره 2: آپنه خواب

برخی از افراد فکر می کنند که به اندازه کافی می خوابند، اما آپنه خواب مانع آن می شود. این مشکل مدت کوتاهی تنفس شما را متوقف می کند. هر وقفه یک لحظه شما را بیدار می کند اما ممکن است از آن آگاهی نداشته باشید. در نتیجه علی رغم اینکه هشت ساعت را در رختخواب سپری می کنید، خواب کافی نداشته اید.

راه حل: اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید، سیگار را ترک کنید. هم چنین ممکن است برای باز نگه داشتن مجاری هوایی خود هنگام خواب به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید.

 

علت شماره 3: نداشتن سوخت کافی

کم غذا خوردن باعث خستگی می شود، اما خوردن غذاهای نامناسب نیز می تواند یک مشکل باشد. داشتن یک رژیم غذایی متعادل باعث می شود که قند خون در یک حد نرمال قرار داشته باشد و از احساس کسالتی که در هنگام افت قند خون اتفاق می افتد، جلوگیری می کند.

راه حل: همیشه صبحانه بخورید و سعی کنید پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده را در هر وعده غذایی بگنجانید. به عنوان مثال، تخم مرغ با نان تست غلات کامل بخورید. در طول روز وعده های غذایی و میان وعده های کوچک نیز بخورید تا انرژی پایدار داشته باشید.

14 دلیل برای احساس خستگی و راه های مقابله با آن

علت شماره 4: کم خونی

کم خونی یکی از دلایل اصلی خستگی در زنان است. از دست دادن خون در دوران قاعدگی می تواند باعث کمبود آهن شود و زنان را در معرض خطر قرار دهد. گلبول های قرمز خون نقش اصلی را در این میان ایفا می کنند، زیرا اکسیژن را به بافت ها و اندام های مختلف بدن منتقل می کنند.

راه حل: برای رفع کم خونی ناشی از کمبود آهن، مصرف مکمل های آهن و خوردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت بدون چربی، جگر، صدف، لوبیا و غلات غنی شده می تواند کمک کند.

 

علت شماره 5: افسردگی

شما ممکن است افسردگی را یک اختلال عاطفی بدانید، اما در بسیاری از علائم جسمانی نیز نقش دارد. خستگی، سردرد و از دست دادن اشتها از جمله علائم رایج افسردگی است. اگر بیش از چند هفته احساس خستگی و بی حوصله بودن کردید، به پزشک مراجعه کنید.

راه حل: افسردگی به خوبی به گفتگو درمانی و یا دارو پاسخ می دهد.

اگر به هر نوع محصول جنسی نیاز داری و تهیه اش از داروخانه برات سخته خرید از بی نسخه رو امتحان کن تا بدون دردسر هرچیزی که لازم داری رو در خونه تحویل بگیری!!!

علت شماره 6: کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک در گردن شما است که سوخت و ساز بدن و سرعت تبدیل سوخت به انرژی در بدن را کنترل می کند. وقتی غده کم کار باشد و متابولیسم بیش از حد کند عمل کند، ممکن است احساس کسالت و خستگی کرده و دچار افزایش وزن شوید.

راه حل: اگر آزمایش خون تأیید کند که هورمونهای تیروئید کم است، هورمونهای مصنوعی می توانند سرعت شما را بالا ببرند.

 

علت شماره 7: مصرف بیش از حد کافئین

14 دلیل برای احساس خستگی و راه های مقابله با آن

کافئین می تواند هوشیاری و تمرکز را در دوزهای متوسط بهبود بخشد. اما زیاده روی در مصرف کافئین می تواند ضربان قلب، فشار خون و احساس دلشوره را افزایش دهد. تحقیقات هم چنین نشان می دهند مصرف بیش از حد کافئین باعث خستگی در برخی افراد می شود.

راه حل: قهوه، چای، شکلات، نوشابه و هر داروی حاوی کافئین را به تدریج کاهش دهید. توقف ناگهانی می تواند باعث خستگی بیشتر شود.

 

علت شماره 8: UTI پنهان

اگر تا به حال به عفونت ادراری (UTI) مبتلا شده اید، احتمالاً با درد سوزش و احساس فوریت برای اجابت مزاج آشنا هستید. اما عفونت همیشه با چنین علائم واضحی خود را نشان نمی دهد. در برخی موارد، خستگی ممکن است تنها علامت آن باشد. آزمایش ادرار می تواند به سرعت عفونت ادراری را تأیید کند.

راه حل: آنتی بیوتیک ها درمان عفونت ادراری هستند و خستگی معمولاً طی یک هفته از بین می رود.

 

علت خستگی شماره 9: دیابت

در افراد دیابتی، سطح غیر طبیعی زیاد قند به جای ورود به سلولهای بدن، یعنی جایی که باید به قند به انرژی تبدیل شود، در جریان خون باقی می ماند. در نتیجه بدن دچار کمبود انرژی شده و احساس خستگی مداوم به فرد دست می دهد. اگر خستگی مداوم و غیرقابل توجیهی دارید ، از پزشک خود در مورد آزمایش دیابت سؤال کنید.

راه حل: درمان های دیابت ممکن است شامل تغییر در سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش، انسولین درمانی و داروهایی برای کمک به بدن برای پردازش قند باشد.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

علت شماره 10: کمبود آب بدن

خستگی شما می تواند نشانه کم آبی بدن باشد. چه در حال تمرین و چه در حال کار پشت میز باشید، بدن شما برای کارکرد مناسب و خنک شدن به آب احتیاج دارد. اگر احساس تشنگی می کنید، از قبل دچار کمبود آب شده اید.

راه حل: در طول روز آب بنوشید تا ادرار شما رنگ روشن داشته باشد. قبل از یک فعالیت بدنی برنامه ریزی شده، حداقل یک ساعت قبل از فعالیت های بدنی، دو فنجان آب بنوشید. سپس، در طول تمرین خود جرعه جرعه بنوشید و پس از تمرین نیز دو فنجان دیگر آب بنوشید.

 

علت شماره 11: بیماری قلبی

اگر در حین فعالیت های روزمره خود مانند تمیز کردن خانه یا هرس کردن علف های هرز حیاط دچار خستگی زیادی می شوید، می تواند نشانه عملکرد ضعیف قلب باشد. اگر به پایان رساندن کارهایی که قبلا برای شما آسان بوده، اکنون دشوار به نظر می رسد، از پزشک خود در مورد بیماری قلبی سؤال کنید.

راه حل: تغییر در سبک زندگی، دارو و اقدامات درمانی می تواند بیماری قلبی را تحت کنترل درآورده و انرژی از دست رفته را به شما بازگرداند.

 

علت شماره 12: اختلال خواب در شیفت کاری

شب کاری یا شیفت چرخشی می تواند ساعت خواب بدن شما را به هم بریزد. هنگام نیاز به بیداری ممکن است احساس خستگی کنید. و ممکن است در طول روز در خوابیدن دچار مشکل شوید.

راه حل: درصورت نیاز به استراحت، قرار گرفتن در معرض نور روز را محدود کنید. اتاق خود را تاریک، ساکت و خنک کنید. اگر هنوز هم در خواب خود مشکل دارید با دکتر خود صحبت کنید. مکمل ها و داروها در این زمینه می توانند کمک کنند.

علت شماره 13: آلرژی های غذایی

برخی از پزشکان معتقدند حساسیت های غذایی پنهان باعث خواب آلودگی شما می شود. اگر بعد از غذا خستگی شما تشدید شود، ممکن است نسبت به چیزی که می خورید حساس باشید اما نه به اندازه ای که باعث ایجاد خارش یا کهیر شود، فقط به اندازه ای است که شما را خسته کند.

راه حل: سعی کنید غذاهایی که فکر می کنید به آنها حساس هستید را یکی یکی حذف کنید تا ببینید خستگی شما بهبود می یابد یا خیر. همچنین می توانید از پزشک خود در مورد تست آلرژی غذایی سوال کنید.

 

علت شماره 14: CFS و فیبرومیالژیا

اگر خستگی شما بیش از شش ماه طول بکشد و آنقدر شدید باشد که نتوانید فعالیت های روزمره خود را مدیریت کنید ، احتمال ابتلا به سندرم خستگی مزمن یا فیبرومیالژیا وجود دارد. هر دو می توانند علائم مختلفی داشته باشند، اما خستگی مداوم و غیر قابل توضیح اصلی ترین علامت است.

راه حل: در حالی که هیچ راه حلی سریع برای CFS یا فیبرومیالژیا وجود ندارد، بیماران اغلب از تغییر برنامه روزانه، یادگیری عادت های بهتر برای خواب و شروع یک برنامه ورزشی آرام بهره مند می شوند.

 

راه حلی برای رفع سریع خستگی

اگر کمی خسته هستید و خستگی شما با هیچ بیماری مرتبط نیست، ورزش می تواند راه حل رفع این خستگی باشد. تحقیقات نشان می دهد بزرگسالان سالم اما خسته می توانند از طریق یک برنامه تمرینی متوسط انرژی قابل توجهی کسب کنند. در یک مطالعه ، شرکت کنندگان با سرعت ملایم به مدت 20 دقیقه با دوچرخه ثابت حرکت کردند. انجام این کار فقط سه بار در هفته برای مقابله با خستگی کافی بود.

منبع: www.webmd.com