Take a fresh look at your lifestyle.

چرا شکم من مدام سر و صدا می کند؟

16

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علت هایی که موجب می شوند شکم شما سر و صدا کند، و راه هایی برای برطرف کردن این مشکل آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله چرا شکم من مدام سر و صدا می کند؟ همراه باشید.

صدای معده یا همان قار و قور شکم، اگرچه یک امر طبیعی است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما گاهی باعث خجالت فرد می شود. این صداها می تواند به خاطر مصرف برخی غذاهای خاص یا هضم آهسته یا ناقص غذا باشد.

البته این صداها همیشه از معده بیرون نمی آید و گاهی اوقات می تواند از روده کوچک در امتداد دستگاه گوارش نیز خارج شود. در این مقاله به بررسی علت این مشکل و 10 روش طبیعی برای پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

 

1. آب بنوشید

نوشیدن یک لیوان آب می تواند یک راه حل موثر برای کاهش صدای معده باشد، به خصوص اگر در آن زمان امکان خوردن چیزی وجود نداشته باشد. آب به فرایند هضم غذا کمک می کند و معده را نیز پر می کند.

هر دوی این اقدامات به جلوگیری از صدای معده یا خفه کردن صدای آن کمک می کند.

برای رسیدن به بهترین نتیجه ، آب باید در طول روز به آرامی میل شود. مصرف مقادیر زیاد در یک دوره کوتاه می تواند منجر به ایجاد صدای قار و قور از معده شود.

اگر مشکلات گوارشی داری و دنبال یه مکمل خوب هستی که بهت کمک کنه بهت پیشنهاد میکنم مکمل های گوارشی داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی. می تونی همین الان خرید کنی و خیلی زود در خونه تحویل بگیری!!!

2. چیزی بخورید

هنگامی که معده برای مدتی خالی بماند، صداهای قار و قور ممکن است نشان دهد که زمان آن که چیزی بخورید فرا رسیده است. خوردن یک وعده غذایی کوچک یا میان وعده ممکن است صداها را به طور موقت خاموش کند. وجود غذا در معده میزان صدای معده را نیز کاهش می دهد.

اگر قار و قور شکم به طور منظم اتفاق می افتد یا هر روز در یک ساعت مشخص اتفاق می افتد، ممکن است نشانه نیاز به وعده های غذایی منظم باشد. برخی افراد ممکن است 4 تا 6 وعده غذایی کوچک در روز ، به جای 3 وعده غذایی معمولی بزرگ ، بخورند تا از گرسنگی و صداهای معده جلوگیری شود.

صدای قار و قور شکم برای چیست؟

3. آهسته بجوید

هضم از طریق عمل فیزیکی جویدن غذا از دهان شروع می شود. صدای معده که با سوء هاضمه ارتباط دارد ممکن است با جویدن کامل غذا و آهسته تر غذا خوردن از بین برود.

علاوه بر این، جویدن صحیح غذا مقدار هوایی که وارد معده می شود را کاهش می دهد، در نتیجه از گاز و ناراحتی گوارشی جلوگیری می کند.

 

4. قند، الکل و غذاهای اسیدی را محدود کنید

الکل، غذاهای شیرین و غذاهای اسیدی همه می توانند موجب تحریک صداهای معده شوند. به ویژه قندها، مانند فروکتوز و سوربیتول مشکل ساز هستند. غذاهای اسیدی از جمله مرکبات و قهوه نیز می توانند باعث قار و قور شکم شوند.

الکل دستگاه گوارش را تحریک می کند و می تواند موجب ایجاد صدا در معده شود. همچنین باعث افزایش تولید اسید و التهاب در مخاط معده می شود. مصرف زیاد الکل می تواند تخلیه معده را به تأخیر اندازد و باعث درد معده شود.

اگه دنبال مکمل هایی واسه تقویت قوای جنسی هستی بهترین راه اینه که همین الان بری تو سایت بی نسخه و با انواع این مکمل ها آشنا بشی.

5. از خوردن غذا و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد گاز می شوند اجتناب کنید

برخی غذاها و نوشیدنی ها گاز بیشتری نسبت به بقیه تولید می کنند. اگر صدای قار و قور معده ناشی از حرکت مقدار زیادی گاز در دستگاه گوارش باشد، اجتناب از این غذاها و نوشیدنی ها ممکن است مشکل شما را حل کند.

 

6. مصرف غذاهای اسیدی را کاهش دهید

غذاها و نوشیدنی های با اسیدیته بالا می توانند به ایجاد صدای قار و قور کمک کنند، بنابراین کاهش آنها در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از آن کمک کند. غذاهای اسیدی شامل غذاهایی مانند مرکبات، گوجه فرنگی و برخی نوشابه ها می شود.

این شامل قهوه نیز می شود. محدود کردن یا حذف قهوه صبحگاهی می تواند به کاهش صدای معده که چند ساعت بعد از صبحانه اتفاق می افتد، کمک کند. می توانید به جای آن، یک فنجان چای کافئین دار امتحان کنید.

 

7. پرخوری نکنید

پرخوری می تواند موجب شود سیستم گوارشی وظایف خود را به سختی انجام دهد، به همین علت است که زمانی که پرخوری می کنیم، ممکن است بیشتر متوجه سر و صدای معده در هنگام هضم غذا شوید.

با تمرکز بیشتر بر روی وعده های کوچکتر در طول روز و آهسته غذا خوردن (که به بدن شما اجازه می دهد سیری خود را تشخیص دهد) ، می توانید به راحتی از پرخوری جلوگیری کنید.

چگونه سر و صدای شکم را از بین ببریم؟

8. بعد از صرف غذا راه بروید

پیاده روی بعد از غذا به هضم غذا کمک می کند و غذا را به طور مؤثر از طریق معده و روده منتقل می کند. مطالعات نشان داده است که پیاده روی بلافاصله بعد از غذا، حتی یک پیاده روی سبک و نسبتاً کوتاه در حدود نیم مایل، می تواند به طور قابل توجهی تخلیه معده را سرعت بخشد.

به خاطر داشته باشید که در مورد تمرینات شدید و سنگین این موضوع صادق نیست و بلافاصله پس از غذا نباید این تمرینات را انجام دهید.

 

9. سعی کنید از عوامل اضطراب آور اجتناب کنید

آیا می دانید وقتی عصبی هستید معده شما احساس وجود گره در خود می کند؟ اضطراب یا سطوح بالای استرس کوتاه مدت می تواند در واقع سرعت تخلیه معده (فرآیند ارسال غذا توسط معده به روده) را کاهش دهد، فرایند هضم را متوقف کرده و باعث شود شکم شما به قار و قور بیفتد.

اگر اضطراب زیادی دارید، برای آرام کردن سیستم عصبی مرکزی و کاهش عوارض جانبی، تنفس عمیق را امتحان کنید.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

10. شکر اضافی را در رژیم غذایی خود کاهش دهید

مقادیر بیش از حد قندها- به ویژه فروکتوز و سوربیتول – می تواند باعث اسهال و نفخ شود، در نتیجه صدای روده را افزایش می دهد.

 

11. به محض احساس گرسنگی شدید چیزی بخورید

ساده ترین راه حل زمانی که متوجه می شوید احساس گرسنگی زیادی دارید، این است که بلافاصله چیزی بخورید و سعی کنید در این زمان غذاهای سبک را امتحان کنید و غذاهای چرب مانند چیپس سیب زمینی را کنار بگذارید. غذاهای سنگین و چرب بیشتر باعث ایجاد گاز یا سوء هاضمه می شوند.

 

سخن آخر

شاید دوست نداشته باشید شکمتان صداهای عجیب بدهد و از آن خجالت بکشید، اما این بسیار طبیعی است. چه گرسنه باشید، چه صدای بلند به خاطر هضم غذا یا سوءهاضمه باشد، این نکات را در نظر داشته باشید تا صدای معده را کاهش داده یا از آن جلوگیری کنید.

اگر همراه با سر و صدای معده که ناشی از سوءهاضمه است احساس دل درد مکرر، حالت تهوع یا استفراغ دارید، به پزشک مراجعه کنید. این امر می تواند ناشی از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ، تخلیه آهسته معده (گاستروپارزی) یا سایر بیماری های جدی تر معده باشد.

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-stomach-growling