Take a fresh look at your lifestyle.

8 باور نادرست در مورد فشار خون

25

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با حقایقی در مورد فشار خون بالا و باورهای غلطی که در مورد آن وجود دارد، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله 8 باور نادرست در مورد فشار خون همراه باشید.

با وجود شیوع فزاینده فشار خون، هنوز به طور گسترده ای در مورد آن اشتباهات و سوءتفاهم هایی وجود دارد.

اول از همه، باید همه بدانند که منظور از فشار خون چیست. همانطور که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)توضیح می دهد، فشار خون “فشاری است که توسط خون به دیواره رگ ها وارد می شود.”

فشار خون به طور طبیعی بالا و پایین می رود. به عنوان مثال، در طول ورزش تمایل به بالا رفتن و در طول استراحت طولانی مدت تمایل به کاهش دارد. با این حال، اگر فشار خون برای مدت طولانی تری افزایش یابد، خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد.

این مقاله به هشت شایعه و باور نادرست مرتبط با فشار خون بالا می پردازد.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

1. فشار خون بالا یک مشکل جدی نیست

فشار خون بالا قطعاً می تواند جدی باشد. بدون درمان، فشار خون بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری ها و مشکلات بسیاری از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی، نارسایی قلبی، آنژین، از دست دادن بینایی، اختلال عملکرد جنسی و بیماری شریان محیطی را افزایش دهد.

فشار خون بالا از چند طریق باعث آسیب می شود. به عنوان مثال ، با گذشت زمان ، افزایش فشار شریانی می تواند باعث کاهش انعطاف پذیری عروق شود. به نوبه خود، این امر مقدار خون و اکسیژن را که به قلب می رسد کاهش می دهد و در نتیجه به اندام آسیب می رساند.

فشار خون بالا همچنین می تواند به عروق خونی ظریف مغز آسیب برساند که خطر انسداد یا ترکیدن آنها را افزایش می دهد.

2. فشار خون بالا در خانواده من وجود دارد، بنابراین هیچ کاری نمی توانم انجام دهم

 تأثیر ژنتیک در فشار خون

طبق تحقیقات، فشار خون بالا یک مؤلفه ژنتیکی دارد. به عنوان مثال، نویسندگان یک مطالعه در سال 2017 که شامل اطلاعات سه نسل از شرکت کنندگان بود، نتیجه گیری می کنند:

“فشار خون بالا در پدربزرگ و مادربزرگ خطر ابتلا به فشار خون بالا را در نوه ها افزایش می دهد، حتی پس از تنظیم فشار خون بالا در والدین و تغییر سبک زندگی.”

با این حال، فشار خون بالا حتی برای کسانی که ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد آن باشند، اجتناب ناپذیر نیست. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل سبک زندگی مانند رژیم غذایی ایجاد می شود که ژن ها در آن تأثیر نمی گذارند.

نویسندگان یک مطالعه در سال 2018 که اطلاعات ژنتیکی، سبک زندگی و سلامتی را در 277،005 نفر مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند ، نتیجه گرفتند:

“ما نشان می دهیم که پیروی از یک سبک زندگی سالم (از جمله رژیم غذایی سالم، مصرف محدود الکل، دفع کم سدیم در ادرار، شاخص توده بدنی کم [BMI] و افزایش فعالیت بدنی) بدون توجه به زمینه ژنتیکی فشار خون بالا،  با فشار خون پایین همراه است. “

آنها همچنین دریافتند که رعایت یک سبک زندگی سالم با کاهش خطر سکته قلبی، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی مرکب در تمام سطوح خطر ابتلا به فشار خون ژنتیکی همراه است.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

3. ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن اجتناب ناپذیر است

فشار خون بالا اجتناب ناپذیر نیست و بخشی طبیعی از پیری نیست. اگرچه فشار خون بالا در میان افراد مسن بیشتر دیده می شود، اما می تواند در افراد میانسال و جوان نیز رخ دهد. فشار خون بالا 7.5٪ افراد 18 تا 39 ساله، 33.2٪ افراد 40-59 ساله و 63.1٪ افراد بالای 60 سال را تحت تأثیر قرار می دهد.

با وجود این شیوع فزاینده با افزایش سن، برخی از تغییرات در سبک زندگی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را به طور قابل توجهی کاهش دهد. این موارد شامل کاهش مصرف نمک، ورزش منظم، ترک سیگار و رژیم غذایی سالم است.

4. اگر فشار خون بالا داشته باشم از روی علائم، متوجه می شوم

8 باور نادرست در مورد فشار خون

تنها راه تشخیص فشار خون بالا اندازه گیری فشار خون است. معمولاً هیچ علامت و نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد فردی فشار خون بالا دارد. به همین دلیل است که برخی از متخصصان از فشار خون بالا به عنوان “قاتل خاموش” یاد می کنند.

در ایالات متحده، در حال حاضر حدود 75 میلیون نفر دارای فشار خون بالا هستند. از این تعداد ، حدود 11 میلیون نفر نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

5- من از نمک غذایی استفاده نمی کنم، بنابراین لازم نیست نگران مصرف سدیم باشم

سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای کمک به حفظ فشار خون سالم توصیه می کند هر روز کمتر از 5 گرم نمک مصرف کنید. طبق گفته این سازمان، در صورت کاهش مصرف نمک جهانی به میزان توصیه شده، می توان هر ساله از 2.5 میلیون مرگ جلوگیری کرد.”

با این حال برای محدود کردن مصرف نمک، تنها اجتناب از مصرف نمک خوراکی کافی نیست. خواندن برچسب های مواد غذایی یکی از نکات مهم است. نمک در طیف گسترده ای از غذاها، گاهی اوقات در مقادیر بسیار زیاد، وجود دارد.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، حدود 40٪ مصرف سدیم روزانه ما از این 10 نوع غذا تامین می شود:

 • نان ها
 • پیتزا
 • ساندویچ
 • گوشت
 • سوپ
 • تنقلات شور، مانند چیپس، ذرت بو داده، چوب شور، و کراکر
 • مرغ
 • پنیر
 • تخم مرغ

غذاهای فراوری شده به ویژه نمک زیادی دارند. مصرف این غذاها که شامل نوشابه، شکلات، چیپس، آب نبات، غلات صبحانه شیرین و سوپ های بسته بندی شده است می تواند در بروز سایر بیماری ها و مشکلات نقش داشته باشد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه در BMJ  که شامل داده های بیش از 100000 نفر بود نشان داد که “افزایش 10٪ در نسبت غذاهای فوق فرآوری شده در رژیم غذایی با افزایش قابل توجه بیش از 10٪ در خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان پستان همراه بوده است.”

همچنین لازم به ذکر است که نمک کوشر و نمک دریا از نظر شیمیایی مشابه نمک خوراکی هستند و بنابراین برای ضررشان برای سلامتی کمتر از نمک خوراکی نیست.

6. هنگامی که فشار خون توسط دارو تنظیم شود، می توان مصرف دارو را قطع کرد.

8 باور نادرست در مورد فشار خون

افرادی که برای درمان فشار خون بالا از دارو استفاده می کنند ممکن است متوجه شوند فشار خون آنها به حالت عادی برمی گردد. با این حال، برای بسیاری از افراد، فشار خون بالا یک بیماری مادام العمر است.

مهم است که توصیه های پزشک را دنبال کنید و تنها در صورتی که پزشک تشخیص دهد که این بهترین اقدام است، مصرف دارو را کاهش داده یا قطع کنید.

پزشکان گاهی اوقات پس از دستیابی به فشار خون طبیعی و حفظ آن برای یک سال یا بیشتر، دوزهای دارویی شخص را کاهش می دهند، اگرچه به ندرت اتفاق می افتد که درمان به طور کامل متوقف شود. درمان باید در طول زندگی ادامه یابد تا نتایج خوبی حاصل شود.

7. فشار خون بالا قابل درمان است

در حال حاضر هیچ درمانی برای فشار خون بالا وجود ندارد. با این حال، روشهایی برای کنترل وضعیت و کاهش تأثیر آن بر سلامتی وجود دارد.

به عنوان مثال، ایجاد تغییرات زیر می تواند در کنترل فشار خون کمک کند:

 • کاهش مصرف الکل
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش کردن
 • مدیریت استرس
 • ترک سیگار
 • حفظ وزن متوسط
 • مصرف دارو

مکمل های گیاهی بی نسخه رو دیدی؟؟ به نظرم برو ببین چون برای خیلی از مشکلات و بیماری ها مکمل های گیاهی خوبی اونجا هست که می تونی به راحتی بخری و در خونه ات تحویلش بگیری!!!

8. فقط مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند

اگرچه هر کسی می تواند به فشار خون بالا مبتلا شود، مردان تا سن 45 سالگی در معرض خطر بیشتری هستند. از 45-64 سالگی، همه در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.

با این حال به نظر می رسد پس از 64 سالگی در زنان خطر ابتلا به پرفشاری خون بالاتر از مردان است.

خلاصه

فشار خون بالا جدی و شایع است. اگرچه می تواند یک بیماری مادام العمر باشد، اما روش های زیادی برای کنترل آن و کاهش خطراتی که می تواند برای سلامتی ایجاد کند، وجود دارد.

با مقابله با باورهای نادرست در مورد فشار خون بالا، می توانیم با رویارویی مستقیم با عوامل خطر و مبارزه با آنها، به کاهش تأثیر آن در جامعه کمک کنیم.

منبع: www.medicalnewstoday.com