Take a fresh look at your lifestyle.

8 راه برای جلوگیری از کاهش شنوایی

41

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علائم کاهش قدرت شنوایی و راه هایی برای پیشگیری از آن آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله 8 راه برای جلوگیری از کاهش شنوایی همراه باشید.

بسیاری از افراد میانسال سرانجام متوجه می شوند که بیش از پیش از دکمه افزایش صدای تلویزیون استفاده می کنند و یا اطرافیانشان باید با صدای بلندتری با آنها صحبت کنند. غالباً، افرادی که کم شنوایی شدید دارند از زندگی اجتماعی خود کناره گیری می کنند زیرا از این که از خانواده و دوستان خود بخواهند بارها و بارها حرف های خود را تکرار کنند خجالت می کشند. هم چنین ممکن است ترس داشته باشند که یک مکالمه را اشتباه درک کنند و با نظرات اشتباه پاسخ دهند.

بارزترین دلیل برای کمک گرفتن به موقع در موارد کم شنوایی این است که اگر مشکلات گوش را نادیده بگیرید، می تواند بدتر شود و گاهی اوقات آسیب می تواند دائمی باشد. در گوش شما موهای ریزی وجود دارد که امواج صوتی را به مغز شما می فرستد. اگر این موها آسیب ببینند، دیگر هرگز رشد نخواهند کرد.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

به طور عمده دو دلیل برای کاهش قدرت شنوایی وجود دارد:

سن: هر چه پیرتر می شوید، سلولهای ریز مو در گوش داخلی شما به آرامی تجزیه می شوند و نمی توانند مانند گذشته ارتعاشات صدا را دریافت کنند. هم چنین بعضی از قسمتهای گوش خاصیت ارتجاعی خود را به تدریج از دست می دهند.

سر و صدا:  صداهای مختلف موجب لرزیدن سلول های موی داخل گوش داخلی می گردد و قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند موجب آسیب به این سلول های مو شود. در واقع کم شنوایی ناشی از صداهای بلند می تواند در اثر یک بار قرار گرفتن در معرض صدا با فرکانس بالا، مانند انفجار شدید ناشی از انفجار یا قرار گرفتن مکرر در معرض صدای بلند در مدت زمان طولانی باشد.

علائم کاهش قدرت شنوایی:

 • صداها گنگ به نظر می رسند، انگار گوش هایتان بسته است.
 • در گوش های خود صدای زنگ، خروش یا خش خش دارید.
 • در شنیدن صداهای پرتحرک مانند پرندگان یا زنگ در دچار مشکل هستید.
 • برای شما دشوار است که مکالمه را در مکان های پر سر و صدا مانند یک رستوران درک کنید.
 • باید صدای تلویزیون یا رادیو را زیاد کنید.

هرچه سریع تر این علائم را در خود شناسایی کنید و شروع به درمان کنید، احتمال جلوگیری از آسیب های برگشت ناپذیر بیشتر است پس این علائم را جدی بگیرید.

علائم کاهش شنوایی

خبر خوب این است که شما می توانید با رعایت برخی نکات از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا و بدتر شدن شنوایی مربوط به افزایش سن، پیشگیری کنید. در اینجا هشت نکته آورده شده است که به شما کمک می کند تا گوشهای خود را تا حد ممکن تیز نگه دارید.

 1. از سر و صدای زیاد خودداری کنید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدای 95 دسی بل یا بیشتر (مانند قرار دادن میزان صدای هدفون در حداکثر و یا حضور در کنسرت ها) برای شنوایی شما خطرناک است.

صدا باید چقدر بلند باشد تا خیلی بلند به حساب بیاید؟ اگر مجبور شوید از سر و صدای اطراف خودن، برای شنیده شدن صدایتان فریاد بزنید، پس سر و صدا آنقدر بلند است که به شنوایی شما آسیب می رساند. صداهای موتورسیکلت، بلندگوهای کنسرت، ابزارهای برقی مانند اره و مته، گوشی و سایر موارد به اندازه کافی بلند هستند که می توانند تغییراتی روی شنوایی شما ایجاد کنند.

 1. به دنبال آرامش و صداهای آرام باشید

اگر به خرید لوازم خانگی جدید فکر می کنید، حتما به میزان صدایی که تولید می کنند دقت کنید و به دنبال لوازمی باشید که درجه صدای کمی دارند. اگر وقتی در رستوران، سینما یا هر مکان دیگری که هستید صدا خیلی بلند است می توانید از مدیر آن مکان بخواهید که صدا را کم کند.

اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

 1. صداهای بلند را در زندگی خود محدود کنید

بعضی اوقات نمی توانید از صداهای خیلی بلندی نظیر آژیر آمبولانس یا کندن خیابان خودداری کنید. اما بهتر است مدت زمانی که در کنار آنها هستید را محدود کنید. کاهش شنوایی ناشی از صدا نتیجه بلندی صدا و مدت زمان شنیدن آنهاست.

 1. از محافظ شنوایی استفاده کنید

در مواقعی که می دانید برای مدت زمان طولانی در معرض صداهای بلند قرار خواهید گرفت می توانید از لوازمی که گوش های شما را بپوشاند استفاده کنید تا صدای کمتری بشنوید.

 1. از کشیدن سیگار خودداری کنید

تحقیقات نشان می دهند که توتون و تنباکو می تواند موجب کاهش قدرت شنوایی گردد. بنابراین اگر سیگار می کشید، هر چه سریع تر آن را ترک کنید تا در سنین بالا شنوایی بهتری داشته باشید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز مضر است، پس تا جایی که ممکن است از تنفس دود سیگار نیز خودداری کنید.

8 راه برای جلوگیری از کاهش شنوایی

 1. موم گوش را با روش های مناسب خارج کنید

تجمع موم در گوش شما می تواند موجب خفگی صدا و کاهش قدرت شنوایی گردد. اما برای تمیز کردن گوش های خود و خارج کردن موم، از پنبه استفاده نکنید چرا که این کار می تواند موم را به عمق بیشتری وارد کند. برای خارج کردن موم گوش می توانید با توجه به دستور پزشک از قطره های مخصوص نرم کردن موم گوش استفاده کرده و سپس به آرامی آنرا شستشو دهید. اگر موم در گوش شما متراکم شود، ممکن است لازم باشد پزشک آن را خارج کند.

 1. داروهای خطرناک برای شنوایی را بررسی کنید

حدود 200 دارو می تواند به شنوایی آسیب برساند ، از جمله برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای مبارزه با سرطان. حتی دوزهای بالای آسپرین نیز می تواند به گوش شما آسیب برساند. اگر داروی تجویزی مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا تأثیری روی شنوایی شما نداشته باشد. اگر باید دارویی مصرف کنید که ممکن است به گوش شما آسیب برساند، مطمئن شوید که پزشک شنوایی و تعادل شما را قبل و در طول درمان بررسی می کند.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

 1. شنوایی خود را بسنجید

در صورتی که هر یک از موارد زیر در مورد شما صدق می کند سعی کنید شنوایی خود را بسنجید تا از سالم بودن گوش های خود مطمئن شوید:

 • در خویشاوندان نزدیکتان، فردی دچار کم شنوایی است.
 • در شنیدن مکالمات مشکل دارید.
 • به طور منظم در معرض صداهای بلند قرار می گیرید.
 • اغلب در گوش خود صدای زنگ می شنوید.

اگر مقداری کم شنوایی دارید، می توانید با دور شدن از صداهای بلند از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. اگر مشکل شما شدید است، به سمعک یا سایر روش های درمانی فکر کنید. اگر تغییر ناگهانی در شنوایی خود احساس می کنید که نمی توانید توضیح دهید، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید. این می تواند علامت سایر مشکلات جدی پزشکی باشد.

منبع: www.webmd.com