Take a fresh look at your lifestyle.

9 اشتباهی که والدین در مورد کودک خردسال خود انجام می دهند

33

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با نکاتی در مورد نحوه رفتار با کودکان و اشتباهات رایجی که برخی والدین در مورد کودکان خردسال خود انجام می دهند، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله 9 اشتباهی که والدین در مورد کودک خردسال خود انجام می دهند همراه باشید.

کودکان خردسال سرشار از انرژی هستند و در این دوران مشتاق کنجکاوی و آزمایشات بسیاری هستند که می تواند چالش به خصوصی را برای والدین ایجاد کند. اگر از اشتباه های رایج والدین و نحوه جلوگیری از آنها آگاه باشید، این ماجراجویی می تواند سرگرم کننده باشد. این اقدامات نادرست در میان والدین یک امر معمول است، اما می توان با استفاده از برخی استراتژی های هوشمندانه از پیش آمدن این اشتباهات پیشگیری کرد.

هر مکملی که واسه کودکت نیاز داشته باشی رو می تونی تو سایت بی نسخه تهیه کنی. پس خیلی راحت الان رو مکمل های کودکان کلیک کن و هر چیزی که لازم داری و بخر.

اشتباه 1: ناسازگار بودن

کودکان نوپا وقتی می دانند چه انتظاری باید داشته باشند، چه زمانی استحمام کنند و چه زمانی باید به رختخواب بروند یا اینکه چه عواملی را در نتیجه رفتار بد خود به وجود می آورند، راحت تر با آن کنار می آیند و رفتار بهتری از خود نشان می دهند. هر چقدر چیزهایی که کودک با آن روبرو می شود سازگار و قابل پیش بینی باشند، انعطاف پذیرتر بوده و رفتار قابل قبولی خواهد داشت.

اشتباه خود را برطرف کنید: تا آنجا که می توانید، برنامه ریزی های منظم را برای کودک خود انجام دهید. ثبات داشتن در این مسأله به ویژه زمانی که والدین (یا دیگر مراقبان کودک) با یکدیگر هم عقیده نیستند، بسیار دشوار است.

اگر مطمئن نیستید که هنگامی که کودک غذا را روی زمین می ریزد یا زمان خواب را نادیده می گیرد، چگونه می توانید بهترین واکنش را نشان دهید، با شریک زندگی خود مشورت کنید تا زودتر از موعد تصمیم بگیرید که چگونه هر دوی شما واکنش مناسبی نشان دهید – و سپس به آن پایبند باشید.

اشتباه 2: زیاده روی در گذراندن وقت با خانواده

وقت گذراندن با کودک

وقت گذراندن با تمام خانواده سرگرم کننده است. اما برخی از والدین در وقت گذراندن خانوادگی بیش از حد مجاز عمل می کنند.

توماس فلان ، روانشناس بالینی ، نویسنده کتاب 1-2-3 Magic ، می گوید: “بچه ها دوست دارند وقت خود را تنها با یكی از والدین بگذرانند.” وی خاطرنشان کرد: “تنها بودن با کودک برای پدر و مادرها نیز سرگرم کننده است، زیرا هیچ رقابت خواهر و برادری وجود ندارد.”

اشتباه خود را برطرف کنید: گذراندن وقت یک به یک با کودک نوپا آسان است. توماس فلان توصیه می کند که با کودک خود روی زمین بنشینید و بازی کنید. هنگام خواب، از خواندن کتاب با هم لذت ببرید یا برای کودک خود قصه بگویید.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

اشتباه 3: ارائه کمک بسیار زیاد

برخی از والدین برای کمک به کودک خردسالی که در انجام کاری مشکل دارد، می پرند. قبل از انجام این کار، این احتمال را در نظر بگیرید که کمک به کودک در تکمیل یک معما یا پوشیدن پیراهن ممکن است این پیام را برای آنها داشته باشد که آنها به تنهایی قادر به انجام این کار نیستند.

بتسی براون براون، نویسنده کتاب “تو رئیس من نیستی” می گوید: “والدینی که بیش از حد کمک می کنند، ممکن است در شکل گیری اعتماد به نفس کودکان خردسال خود خرابکاری کنند.”

اشتباه خود را برطرف کنید: براون می گوید: “ما باید به کودکان بیاموزیم که تحمل مبارزه را داشته باشند.”

در عین حال، ارائه ستایش و تشویق مشکلی ندارد. براون می گوید: “کودک خود را تشویق کنید و به او بگویید تو می توانی این کار را بکنی! “

اشتباه 4: زیاد صحبت کردن

نه گفتن به کودکان

صحبت با کودکان خردسال معمولاً یک ایده عالی است، اما نه وقتی که می خواهید رفتارهای اشتباه آنها را مهار کنید.

تصور کنید یک مادر به درخواست کودک 2 ساله خود برای کلوچه “نه” گفته است. کودک سر و صدا می کند. مامان توضیح می دهد که وقت شام است و نباید کلوچه بخورد. کودک هر طور شده کلوچه را می قاپد و مادر آن را پس می گیرد و دوباره سعی می کند برای کودک اشک آلودش توضیح دهد که نباید کلوچه بخورد. این روند و کشمکش زیاد موجب نا امیدی و خستگی هر دو طرف می گردد.

توماس فلان می گوید: “نباید فکر کنید که کودکان همان آدم های بزرگسال در بدن کوچک هستند. آنها منطقی نیستند و نمی توانند آنچه را که به آنها می گویید درک کنند.”

اشتباه خود را برطرف کنید: توماس فلان می گوید هنگامی که می خواهید به کودک خردسال خود بگویید کاری انجام دهد در مورد آن صحبت نکنید یا تماس چشمی برقرار نکنید. اگر کودک نافرمانی کرد، یک هشدار لفظی کوتاه بدهید یا تا سه بشمارید. اگر کودک باز هم درست رفتار نکرد، یک تایم کوتاه به خود و او استراحت دهید. نیازی به توضیح دادن وجود ندارد.

 اشتباه 5: مصرف “غذای کودک” به تنهایی

آیا کودک شما علاقه ای به خوردن غذاهای مفید نشان نمی دهد و فقط از غذاهای مخصوص کودک یا سیب زمینی سرخ کرده و خوراکی های نظیر این ها استقبال می کند؟ با این کار کودک یک رژیم غذایی ثابت خواهد داشت و در مقابل خوردن هر چیز دیگری مقاومت خواهد کرد.

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

اشتباه خود را برطرف کنید: کودک خود را تشویق کنید غذای بزرگسالان را امتحان کند. آلتمن می گوید: “درصد زیادی از بچه ها مایلند غذای جدیدی را امتحان كنند كه مادر و پدرشان از آن لذت ببرند.” اگر کودک از خوردن غذا امتناع کرد، آن را در بشقاب خود قرار دهید. برخی از بچه ها باید قبل از خوردن یک غذای جدید، ده ها بار یا بیشتر آن را امتحان كنند.”

اما اگر کودک شما بد غذا است زیاد نگران نباشید. بیشتر کودکان اینگونه هستند. براون می گوید “کودکان عاشق دعوا بر سر غذا هستند. اگر در این مورد تلاش و نزاع کنیم، ممکن است اوضاع را بدتر کنیم.”

توصیه براون این است که تا زمانی که کودک شما چیزی برای خوردن دارد نگران نباشید و هرگز خود را به یک آشپز برای سفارشات ریز و درشت فرزندتان تبدیل نکنید.

اشتباه 6: کنار گذاشتن گهواره و تخت کودک

9 اشتباهی که والدین در مورد کودک خردسال خود انجام می دهند

تخت مخصوص کودکان بیش از این که آنها را ایمن نگه دارد، کاری می کند آنها عادات خوبی برای خوابیدن پیدا کنند.

اگر کودک خیلی زود به یک تخت معمولی منتقل شود، ممکن است در ماندن در تخت خود یا به خواب رفتن مشکل داشته باشد، و در نهایت مجبور می شود به همراه پدر و مادر به تخت خواب رود.

آلتمن می گوید: “برخی از مادران خود را فرسوده می كنند زیرا هر شب مجبورند در کنار فرزند خود بخوابند تا او به خواب برود. اما این مسئله را درک نمی کنند که آنها کسانی هستند که الگوی رفتاری فرزندشان را تعیین می کنند.”

اشتباه خود را برطرف کنید: زمان خلاص شدن از شر گهواره زمانی است که کودک شما درخواست تخت خواب می کند یا شروع به بالا رفتن از تختخواب می کند. برای اکثر بچه ها، بین سنین 2 تا 3 سالگی یا رسیدن قد کودک به حدود 85 سانتی متر زمان مناسبی برای خوابیدن در تخت خواب است.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

اشتباه 7: شروع خیلی زود به آموزش استفاده از توالت

برخی از والدین زمانی که فکر می کنند وقت آن فرا رسیده است، شروع به آموزش به کودک برای استفاده از توالت می کنند اما هنگامی که اوضاع خراب شود، کودک را مؤاخذه می کنند.

اشتباه خود را برطرف کنید: آلتمن می گوید: “کودکان وقتی آماده باشند استفاده از توالت را یاد می گیرند. این روند نباید عجولانه انجام شود.”

اما می توانید زمینه را برای او فراهم کنید. توالت را به کودک نوپای خود نشان دهید و کاربرد آن را توضیح دهید. اگر با انجام این کار احساس راحتی می کنید، بگذارید کودکتان شما را در حال استفاده از توالت تماشا کند.

اگر کودک شما تا 4 سالگی هنوز پوشک داشته باشد چه می کنید؟ آلتمن می گوید: “نگران نباشید. هیچ کودکی قرار نیست با پوشک به دانشگاه برود.”

اشتباه 8: قرار گرفتن کودک در معرض صفحه نمایش به مدت زیاد

9 اشتباهی که والدین در مورد کودک خردسال خود انجام می دهند

کودکانی که زیاد تلویزیون می بینند بیشتر از سایر کودکان در یادگیری به مشکل برمی خورند. مطالعات نشان می دهد که کودکان زیر 2 سال واقعاً نمی توانند آنچه را که در تلویزیون و صفحه رایانه نمایش داده می شود، بفهمند.

اشتباه خود را برطرف کنید: کودک نوپای خود را به خواندن و سایر کارهای خلاقانه مشغول کنید. با او مکالمه داشته باشید و کودک خود را به صحبت کردن و گوش دادن تشویق کنید. آلتمن می گوید: “هرچه بیشتر بتوانید کودک خود را از تلویزیون دور نگه دارید، بهتر است.”

اشتباه 9: تلاش برای متوقف کردن عصبانیت

بعضی از والدین نگرانند که رفتار خارج از کنترل کودک باعث شود که آنها به نظر پدر و مادرهایی بی تأثیر برسند. اما همه کودکان خردسال احساس خشم دارند. وقتی این کار را می کنند، بی فایده است که بخواهیم با آنها حرف بزنیم، حتی اگر این اتفاق در مقابل شرکت یا مکان عمومی در جریان باشد.

براون می گوید: “وقتی در انظار عمومی هستیم و با یک کودک سر و کار داریم، احساس می کنیم دیگران در مورد ما قضاوت خواهند کرد. در واقع احساس می کنیم یک چراغ روشن بالای سر ما وجود دارد که می گوید ما والدین بی لیاقتی هستیم.”

اشتباه خود را برطرف کنید: براون می گوید والدین باید به یاد داشته باشند که کودک بیش از نظر دیگران – خصوصاً غریبه ها – اهمیت دارد.

اگر مردم به شما و کودکتان خیره می شوند یا توصیه های ناخواسته را ارائه می دهند، به سادگی لبخند بزنید و از آنها رد شوید. سپس کودک خود را از آن مکان دور کنید و جایی را که دور از چشم افراد کنجکاو باشد پیدا کنید تا عصبانیت کودکتان کاهش پیدا کند. پس از انجام این کار، به کودک پیشنهاد در آغوش گرفتن یکدیگر را دهید و روز خود را ادامه دهید.

منبع: www.webmd.com