Take a fresh look at your lifestyle.

9 شایعه در مورد واکسن کرونا و درستی و نادرستی آنها

47

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم به شایعاتی که این روزها در مورد واکسن کرونا بر سر زبان ها افتاده و اینکه تا چه حد درست یا نادرست هستند، بپردازیم. پس در ادامه مطلب با مقاله 9 شایعه در مورد واکسن کرونا و درستی و نادرستی آنها همراه باشید.

پخش شدن اطلاعات نادرست و شایعات پزشکی یک اتفاق جدید نیست، بلکه موضوعی است که در عصر دنیای مجازی هر روز بیشتر نیز می شود. در دوران همه گیری کرونا این مشکل بسط بیشتری پیدا کرد و شایعات خیلی بیشتر و سریع تر میان افراد مختلف پخش شدند.

در واقع بخشی از این شایعات به خاطر جدید بودن کووید 19 و سوالات بسیاری است که مردم در مورد آن دارند و در جستجوی یافتن جوابی مناسب برای سؤالات خود هستند. در این راستا و برای پایان دادن به برخی از این شایعات با برخی از متخصصین در این زمینه مصاحبه به عمل آمده تا با پاسخ های روشن خود به پخش شدن این اطلاعات غلط پایان دهند.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

  1. واکسن کرونا خیلی سریع تولید شده و نمی توان از امنیت آن مطمئن بود.

جمله ای که برخی افراد با دیدن افراد واکسینه شده به کار می برند این است که با زدن واکسن اجازه می دهید از شما به عنوان یک آزمایش علمی استفاده شود.

اما طبق گفته متخصص بیماری های اپیدمیولوژی و عضو هیئت علمی هسته دانشگاه والدن، واسیلیوس مارگاریتیس، دکترا، کارشناسی ارشد، هیچ چیز فراتر از حقیقت نیست.

مارگاریت گفت: “اگرچه به نظر می رسد واکسن های کووید 19در مدت زمان کوتاهی تولید شده اند، اما این یکی از بزرگترین دستاوردهای تحقیقات پزشکی است.” “اینها نتیجه همکاری علمی بین المللی بی سابقه و همچنین تخصیص منابع مالی و انسانی عظیم است.”

وی توضیح داد که فناوری این واکسن ها در واقع سالهاست که وجود دارد. تولیدکنندگان واکسن فقط به دلیل کار سختی که قبلاً انجام شده بود قادر به تولید این واکسن ها بودند. این امر، همراه با مقدار زیادی بودجه و تلاش برای پیش بردن کار در زمان نیاز، باعث شد که این واکسن های نجات دهنده در حال حاضر تولید شوند.

مارگاریتس گفت: “تمام آزمایشات آزمایشگاهی و بالینی با رعایت دقیق ترین قوانین، استانداردها و معیارهای اخلاقی و بدون اینکه امنیت شرکت کنندگان به خطر بیفتد، انجام شد و واکسن ها برای استفاده اضطراری به سرعت مورد تأیید قرار گرفتند. ” حتی اکنون ، سازمان غذا و دارو (FDA) و جامعه علمی در حال نظارت دقیق بر روند واکسیناسیون در سراسر جهان برای اطمینان از ایمنی جمعیت واکسینه شده هستند.

  1. واکسن COVID-19 باعث ناباروری می شود.

آیا واکسن کرونا باعث ناباروری می شود؟

به گفته متخصص اپیدمیولوژیست و متخصص بهداشت عمومی، دکتر الیزابت بئاتریز این ادعا از نامه ای شروع شده است که اطلاعات نادرستی را درباره آنچه در واکسن ها وجود دارد به اشتراک می گذارد.

بئاتریز گفت: “حتی اگر اطلاعات نادرست باشند، اما مانند آتش سوزی پخش می شوند.”

وی همچنین توضیح داد که در واقع چندین زن تحت آزمایشات واکسن اندکی پس از واکسیناسیون باردار شدند – به این معنی که از واکسن نابارور نشده اند.

بئاتریز افزود: “این واکسن برای زنان باردار یا در فکر باردار شدن بسیار مهم است، زیرا اگر قرار است به کووید 19 مبتلا شوند، در صورت بارداری خطر بروز عواقب جدی بیشتر است.”

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

  1. تعداد زیادی از افراد در اثر واکسن کووید 19جان خود را از دست داده اند.

مارگاریتیس توضیح داد که این یک افسانه بسیار مشهور است به یک دلیل واضح.

وی گفت: “سیستم ملی گزارش دهی رویدادهای ناگوار واکسن (VAERS) گزارش کلیه مشکلات بهداشتی پس از واکسیناسیون را دریافت کرده و تجزیه و تحلیل می کند.” “هر کسی می تواند گزارشی را به VAERS، یا حتی عموم مردم ارائه دهد، اما این گزارش به این معنی نیست که واکسن باعث ایجاد مشکل برای سلامتی شده است.”

اگرچه VAERS می تواند اطلاعات مهمی را به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و FDA (که در صورت لزوم منجر به تحقیقات و اقدامات بعدی می شود) بدهد، خواندن بیش از حد آن گزارش ها بدون داشتن زمینه علمی، می تواند گمراه کننده باشد.

مارگاریتیس توضیح داد: “هنگامی که میلیون ها نفر را در سطح جهان واکسینه می کنیم، متأسفانه بسیاری از آنها به دلایلی که ارتباطی با واکنش بدن آنها به واکسن ندارند، خواهند مرد.”

آنچه ما می دانیم این است: فقط در ایالات متحده تقریباً 600000 نفر بر اثر COVID-19 جان خود را از دست داده اند – و این خود عفونت را به سناریوی خطرناک تری تبدیل کرده است.

  1. واکسن زدن در دوران بارداری، موجب سقط جنین می شود.

این شایعه از اطلاعاتی مشابه شایعه ناباروری ناشی شده و به همان اندازه نادرست است.

بئاتریز گفت: “بسیاری از زنان در دوران بارداری واکسن دریافت کرده و با موفقیت با نوزادان زیبا و سالم به دنیا آورده اند.” “این شامل زنانی است که در آزمایش بالینی بوده اند (که پس از واکسیناسیون باردار شده اند) و زنانی که در زمان گسترده شدن واکسیناسیون در حالی که باردار بوده اند واکسن دریافت کرده اند.”

  1. حتی اگر واکسن نزده باشید، اگر وقت خود را در اطراف افراد تازه واکسینه شده بگذرانید، ممکن است آسیب ببینید زیرا آنها ویروس را پخش می کنند.

این شایعه نیز همانند دیگر شایعات مردم را به ترس می اندازد و نه تنها افرادی که آن را باور دارند را برای نزدن واکسن متقاعد می کند، بلکه آنها را ترغیب می کند تا از جمعیت واکسینه شده فاصله بگیرند. اما در واقع این موضوع حقیقت ندارد.

بئاتریز می گوید:”این واکسن موجب ایجاد پاسخ ایمنی در فرد واکسینه شده می شود. در واقع واکسن به شما بیماری نمی دهد که به افراد دیگر سرایت کند. واکسن به شخص واکسینه شده آسیب نمی رساند بلکه تنها یک پاسخ ایمنی مناسب را در فرد واکسینه شده ایجاد می کند و به اطرافیان فرد آسیبی نمی رساند. “

  1. اگر پس از واکسیناسیون به کودک خود شیر دهید، ممکن است کودک بمیرد.

شیردهی پس از واکسن کرونا

این موضوع کاملا نادرست است.

بئاتریز گفت: “هیچ تحقیقی برای حمایت از این ادعا انجام نشده است و براساس نحوه عملکرد واکسن ها، هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این واکسن می تواند به مادر یا نوزاد آسیب برساند.”

“در حقیقت، برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد زنانی که هنگام شیردهی واکسینه می شوند می توانند با تقسیم آنتی بادی از طریق شیر مادر، از کودکان شیرده در برابر COVID محافظت کنند.”

  1. این واکسن بدن را از ابتلا به COVID-19 محافظت نمی کند.

مارگاریت گفت: “این موضوع باید برای عموم روشن شود که انواع مختلفی از اثرات واکسن وجود دارد، مانند اثربخشی برای جلوگیری از عفونت و اثر بخشی برای جلوگیری از بیماری های علامت دار یا شدید.”

در مورد واکسن COVID-19، وی توضیح داد که تقریباً همه آزمایشات واکسن فاز 3 به طور خاص اولا برای ارزیابی اثربخشی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های علامت دار، و ثانیا برای اثرگذاری در برابر عفونت و بیماری شدید طراحی شده اند.

مارگاریت توضیح داد: “با توجه به این طرح مطالعه، تأثیر 95 درصدی واکسن نشان دهنده این است که احتمال ابتلای یک فرد واکسینه شده به یک بیماری علامت دار نسبت به فرد واکسینه نشده 95 درصد کمتر است. زمانی که افراد واکسن دریافت می کنند هنوز هم به طور بالقوه آلوده می شوند، اما شدت بیماری آنها به حداقل می رسد.”

ممکن است مدتی طول بکشد تا بررسی شود که واکسن به چه میزان از عفونت جلوگیری می کند، اما این بدان معنا نیست که از کووید 19 محافظت نمی کند – زیرا قطعا محافظت می کند.

محصولات جنسی زیادی تو سایت بی نسخه هست که می تونی بری تو سایت و خرید کنی و در خونه تحویلشون بگیری. یه سر به سایت بزن…

  1. واکسن کووید 19 دی ان ای (DNA) شما را تغییر می دهد.

به نظر می رسد که در مورد واکسن های mRNA و نحوه عملکرد آنها در بدن، سردرگمی زیادی وجود دارد.

مارگاریت گفت: “واکسنهای mRNA علیه COVID-19 به بازو تزریق می شود تا به سلولهای عضلانی آموزش داده شود که چگونه بخشی از پروتئین ویروس کرونا را بسازند. سپس، یک پاسخ ایمنی نسبت به این پروتئین ایجاد می شود، و اگر ویروس وارد بدن ما شود، سیستم ایمنی بدن ما برای حمله به آن آموزش دیده است.”

وی توضیح داد که mRNA به طور طبیعی توسط بدن ساخته می شود، اما mRNA حاصل از واکسن ها در هسته سلول ها (جایی که DNA وجود دارد) ساخته نمی شوند.

وی گفت: “علاوه بر این، mRNA حاصل از واکسن ها پس از مطالعه دستورالعمل ها توسط سلول از بین می رود بنابراین، این mRNA در گردش خون بدن ما وارد نمی شود و ما فقط از ایمنی پیشرفته برخوردار می شویم.”

به عبارت دیگر: DNA شما کاملا در امان است. و هر کسی که چیز دیگری بگوید، نمی داند که این واکسن ها چگونه طراحی شده اند.

  1. اگر قبلاً به کووید 19 مبتلا شده اید، نیازی به تزریق واکسن نیست.

واکسن کرونا

بئاتریز گفت: دو دلیل وجود دارد که همه باید واکسن بزنند، حتی کسانی که قبلاً به این عفونت مبتلا شده اند.

وی گفت: “به نظر می رسد مصونیتی که از ابتلا به کووید 19 می گیرید فقط برای چند ماه طول می کشد در حالی که مصونیت از واکسن بیشتر طول می کشد. بنابراین اگر چندی پیش به کووید 19 مبتلا شده اید، ممکن است باز هم در برابر آن آسیب پذیر باشید، اما با زدن واکسن بیشتر در برابر این ویروس محافظت می شوید.”

وی افزود عامل دیگر این است که اکنون انواع مختلفی از COVID-19 وجود دارد. ابتلا به ویروس فقط ایمنی آن نوع خاص را فراهم می کند، در حالی که به نظر می رسد واکسن خطر ابتلا به انواع مختلف را کاهش می دهد.

جدا کردن حقایق پزشکی از شایعات

شایعات در مورد واکسن خیلی سریع گسترش پیدا می کند چرا که در آنها از ترس هایی که مردم دارند صحبت می شود و در برخی موارد این کار با قصد انجام می شود.

بئاتریز توضیح داد: “بیشتر این ادعاها در واقع از طرفداران ضد واكسن آغاز شده است كه برای دهه ها ادعاهای دروغین در مورد واكسن ها را منتشر كرده و باعث سردرگمی شده اند. این ادعاها عمدا موجب گمراهی شده و از ترس مردم سوء استفاده می کند.”

به همین دلیل بسیار مهم است که توجه کنید که اطلاعات از کجا می آیند و تحقیقات خود را از طریق منابع معتبر انجام دهید.

بئاتریز گفت: “مطمئن ترین منبع اطلاعات CDC است. CDC اطلاعات را به چندین زبان ارائه می دهد و هر یک از این نگرانی ها را برطرف می کند. علاوه بر این می توانید با پزشک خود و یا افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. از سؤال پرسیدن نترسید”

وی افزود”با واکسیناسیون [تعداد فزاینده ای] از جمعیت بزرگسال، ما در راه رسیدن به مصونیت گروهی هستیم. اما این تنها در صورتی ممکن است اتفاق بیفتد که افراد بیشتری متعهد به محافظت از خود و دیگران شوند. به همین علت از بین بردن شایعات در مورد واکسن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.”

منبع: www.healthline.com