Take a fresh look at your lifestyle.

همه چیز درباره پروتئین وی

28

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با انواع پروتئین وی یا همان پروتئین آب پنیر و مزایای آن برای بدن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله همه چیز درباره پروتئین وی همراه باشید.

همه انوع پروتئین با یکدیگر برابر نیستند. برخی از اشکال پروتئین مانند پروتئین وی یا همان پروتئین آب پنیر از سایر انواع آن بهتر است. این پروتئین حاوی طیف باورنکردنی اسیدهای آمینه ضروری است که به سرعت جذب می شوند. مطالعات متعدد نشان می دهد که پروتئین آب پنیر (وی) می تواند به شما در افزایش قدرت، عضله سازی و از دست دادن مقادیر قابل توجهی چربی بدن کمک کند.

در این مقاله به طور مفصل به شما می گوییم که پروتئین وی چیست، چه عملکردی در بدن دارد و چگونه می تواند به شما در دستیابی به تناسب اندام و سلامتی کمک کند.

 

پروتئین وی (آب پنیر) چیست؟

پروتئین آب پنیر مخلوطی از پروتئین های جدا شده از آب پنیر است که قسمت مایع شیر است و در طی تولید پنیر جدا می شود.

شیر در واقع حاوی دو نوع پروتئین اصلی است: کازئین (80٪) و وی(آب پنیر) (20٪).

آب پنیر در قسمت آبکی شیر یافت می شود. هنگام تولید پنیر، قسمتهای چرب شیر لخته شده و آب پنیر به عنوان محصول جانبی از آن جدا می شود (3).

آیا تا به حال هنگام باز کردن ظرف ماست مایع روی آن را دیده اید؟ این همان آب پنیر است که تولید کنندگان پنیر قبل از آن که ارزش تجاری آن را کشف کنند آن را دور می ریختند.

آب پنیر پس از جدا شدن در طی تولید پنیر، مراحل مختلف فرآوری را طی می کند تا تبدیل به چیزی شود که مردم به عنوان پروتئین آب پنیر می شناسند. پودری که به شیک ها، جایگزین های وعده غذایی و پروتئین بارها اضافه می شود.

پروتئین آب پنیر به خودی خود طعم خیلی خوبی ندارد، به همین دلیل است که معمولاً آن را طعم دار می کنند. پودرهای با طعم شکلات ، وانیل و توت فرنگی  در این میان از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

خواندن لیست مواد تشکیل دهنده محصول یکی از نکات مهم در هنگام مصرف یک محصول است، زیرا ممکن است برخی از محصولات دارای مواد افزودنی ناسالم مانند شکر تصفیه شده باشند. مصرف پروتئین آب پنیر یک روش مناسب برای افزودن پروتئین به رژیم غذایی روزانه است.

اگه میخوای مکمل ورزشی و بدنسازی بخری بهت پیشنهاد می کنم یه سر به سایت بی نسخه بزنی تا انواع و اقسام مکمل های بدنسازی رو اونجا ببینی

این پروتئین علاوه بر بدنسازان و علاقه مندان به ورزش، برای افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند یا حتی فاقد پروتئین در رژیم غذایی روزانه خود هستند می تواند مفید باشد.

از آنجا که بیشتر پروتئین های وی طعم دار شده و خوشمزه هستند، می توان از آنها به عنوان طعم دهنده در دستورالعمل های خوراکی مانند اسموتی ها استفاده کرد.

اگرچه این نوع پروتئین برای اکثر افراد قابل مصرف است و مشکلی ایجاد نمی کند، اما افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز و افرادی که ممکن است به آن حساسیت داشته باشند باید در مصرف این پروتئین احتیاط کنند.

همه چیز درباره پروتئین وی

مکمل های پروتئین آب پنیر(وی) می توانند به افزایش مصرف پروتئین و BCAA ها کمک کنند

پروتئین ها اصلی ترین عناصر سازنده بدن انسان هستند. از آنها برای ساختن موارد مهم مختلف، از جمله تاندون ها، اندام ها و پوست، و همچنین هورمون ها، آنزیم ها، انتقال دهنده های عصبی و مولکول های مختلف استفاده می شود. پروتئین ها همچنین بخش های سازنده عناصر انقباضی عضلات شما هستند. در واقع پروتئین ها از اسیدهای آمینه که مولکول های کوچکتری هستند که مانند دانه های یک زنجیر به یکدیگر متصل هستند، تشکیل شده اند.

برخی از اسیدهای آمینه توسط سلول های بدن شما تولید می شوند، در حالی که برخی دیگر از طریق غذایی که می خورید تأمین می شود. آنهایی که باید از طریق غذاها برای بدن تأمین شوند، آمینو اسیدهای ضروری نامیده می شوند. بهترین پروتئین ها آنهایی هستند که هر 9 نوع اسید آمینه ضروری را تأمین می کنند و پروتئین وی یا همان آب پنیر از همین دسته پروتئین ها است.

این پروتئین به ویژه حاوی مقدار زیادی آمینو اسیدهای مهم شاخه ای (BCAA) مانند لوسین است و همچنین حاوی مقدار زیادی سیستئین است.

مطالعات نشان می دهد که لوسین بیشترین اسید آمینه آنابولیک (تقویت کننده رشد) است و سیستئین می تواند به تقویت سطح آنتی اکسیدان سلولی گلوتاتیون کمک کند. در حقیقت، شیر مادر حاوی 60٪ آب پنیر است، در حالی که شیر گاو حاوی 20٪ است.

محصولات جنسی زیادی تو سایت بی نسخه هست که می تونی بری تو سایت و خرید کنی و در خونه تحویلشون بگیری. یه سر به سایت بزن…

انواع پروتئین آب پنیر: کنسانتره، ایزوله و هیدرولیز

چندین نوع پروتئین آب پنیر وجود دارد که تفاوت اصلی آنها در نحوه فرآوری آنهاست.

کنسانتره: حاوی حدود 70-80٪ پروتئین ؛ حاوی مقداری لاکتوز (قند شیر) و چربی است و بهترین طعم را دارد.

ایزوله: حاوی 90٪ پروتئین یا بالاتر؛ حاوی لاکتوز و چربی کمتری است و فاقد بسیاری از مواد مغذی مفید موجود در پروتئین وی کنسانتره است.

هیدرولیز: این نوع پروتئین جذب بسیار سریع تری دارد و نسبت به پروتئین وی ایزوله، باعث افزایش 28 تا 43 درصدی سطح انسولین می شود.

در این میان، بهترین گزینه پروتئین وی، پروتئین کنسانتره به نظر می رسد. این پروتئین ارزان تر از دیگر انواع پروتئین وی است و بیشتر مواد مغذی مفیدی که در آب پنیر یافت می شود را در خود جای می دهد. بسیاری از افراد طعم و مزه پروتئین وی کنسانتره را ترجیح می دهند که این امر می تواند به دلیل وجود لاکتوز و چربی در آن باشد.

اگر در تحمل پروتئین وی کنسانتره مشکل دارید، یا بر مصرف پروتئین بالا به همراه کربوهیدرات و چربی پایین تأکید دارید، پروتئین آب پنیر ایزوله یا حتی هیدرولیز می تواند گزینه بهتری باشد.

بخاطر داشته باشید که حتی اگر کنسانتره محبوب ترین شکل باشد، بیشتر مطالعات پروتئین آب پنیر ایزوله را بررسی کرده اند.

اثرات مکمل وی (آب پنیر) بر توده و قدرت عضلانی

همه چیز درباره پروتئین آب پنیر

مشهورترین کاربرد مکمل های پروتئین آب پنیر برای افزایش توده و قدرت عضلانی است.

پروتئین وی (آب پنیر) در بین ورزشکاران، بدنسازان، مدلهای تناسب اندام و همچنین افرادی که بدنبال بهبود عملکرد خود در سالن بدنسازی هستند، از محبوبیت زیادی برخوردار است.

راه های تأثیر پروتئین وی بر افزایش عضله و قدرت عضلانی عبارتند از:

عناصر سازنده: پروتئین و اسیدهای آمینه را تأمین می کند که به عنوان عناصر سازنده موجب افزایش رشد عضلات می شوند.

هورمون ها: باعث ترشح هورمون های آنابولیک می شود که می توانند رشد عضلات را تحریک کنند ، مانند انسولین.

لوسین: سرشار از اسید آمینه لوسین است که به عنوان محرک سنتز پروتئین عضله در سطح مولکولی و ژنتیکی شناخته شده است.

جذب سریع: پروتئین آب پنیر در مقایسه با سایر انواع پروتئین خیلی سریع جذب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتئین آب پنیر هنگامی که دقیقاً قبل از تمرین، در حین تمرین یا پس از آن مصرف می شود، در افزایش رشد عضلات بسیار مؤثر است. سنتز پروتئین عضله معمولاً در دوره زمانی بعد از تمرین به حداکثر می رسد.

با این حال، بررسی شواهد موجود نشان دهنده این است که کل مصرف پروتئین در روز، مهمترین عامل در رشد عضلات است و اینکه پروتئین در حین تمرین مصرف می شود یا نه به نظر نمی رسد زیاد مهم باشد.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

پروتئین آب پنیر در مقایسه با انواع دیگر پروتئین مانند پروتئین سویا، عملکرد بهتری دارد.  اما در مقایسه با کازئین، شرایط کمی متفاوت است. پروتئین آب پنیر یا همان پروتئین وی در کوتاه مدت اثر خوبی دارد اما کازئین رشد عضلات را برای مدت طولانی تحریک می کند.

هم چنین به خاطر داشته باشید که به جز زمانی که رژیم غذایی شما فاقد مقدار کافی پروتئین باشد، مکمل پروتئین وی تأثیر قابل توجهی روی نتایج شما نخواهد گذاشت.

در یک مطالعه 12 هفته ای در بزرگسالان با مصرف پروتئین کافی، که تمرینات مقاومتی انجام می دادند، هیچ تفاوتی در رشد عضلات هنگام مصرف مکمل پروتئین وی (آب پنیر) یا کربوهیدرات مشاهده نشد. بنابراین تأثیر مصرف پروتئین وی بر عضلات و قدرت عضلانی در افراد مختلف، متفاوت است.

اگر در رژیم غذایی خود مقدار زیادی گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات می خورید، که همگی دارای پروتئین بسیار مرغوبی هستند، فواید مصرف پروتئین وی حداقل خواهد بود.

پروتئین آب پنیر موجب احساس سیری شده و می تواند به کاهش وزن کمک کند.

پروتئین به عنوان یک ماده مغذی سیر کننده کاملا شناخته شده است و می تواند به کاهش وزن کمک کند.

پروتئین می تواند روزانه 80 تا 100 کالری مصرف انرژی را افزایش دهد و باعث شود افراد به طور خودکار در روز 441 کالری کمتر بخورند.

طبق نتایج یک مطالعه، اختصاص دادن 25٪ کالری روزانه به پروتئین، 60٪ ولع مصرف را کاهش داده و میل به میان وعده در اواخر شب را به نصف کاهش می دهد.

مصرف پروتئین وی (آب پنیر) راهی عالی برای افزایش مصرف پروتئین است که می تواند فواید عمده ای برای کاهش وزن داشته باشد.

مطالعات نشان داده است که جایگزینی سایر منابع کالری با پروتئین وی، همراه با بلند کردن وزنه، می تواند باعث کاهش وزن در حدود 8 پوند (3.5 کیلوگرم)  همراه با افزایش توده عضلانی بدون چربی شود.

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، یک مکمل پروتئین وی می تواند به شما کمک کند تا علاوه بر کاهش وزن عضله خود را حفظ کنید.

همه چیز درباره پروتئین وی

سایر مزایای پروتئین وی (آب پنیر) برای سلامتی

آب پنیر چیزی فراتر از یک منبع پروتئین با کیفیت بالا است، چرا که حاوی مواد مغذی مفید دیگری نیز می باشد. این مواد مغذی شامل لاکتوفرین، بتا-لاکتوگلوبین، آلفا-لاکتوآلبومین و ایمونوگلوبین می باشد.

فراتر از عضله، قدرت و لاغری، پروتئین وی (آب پنیر) می تواند فواید بیشمار دیگری برای سلامتی فراهم کند. از جمله این فواید می توان به کاهش فشار خون، قند خون، و کاهش علائم استرس و افسردگی اشاره کرد.

علاوه بر این، از بدن در برابر سرطان محافظت کرده، علائم هپاتیت را کاهش می دهد، تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد و عملکرد ایمنی را در بیماران HIV بهبود می بخشد.

به نظر می رسد این واقعیت که پروتئین آب پنیر حاوی مقادیر بالایی از اسید آمینه سیستئین است، واسطه بسیاری از این مزایا برای سلامتی است. سیستئین این کار را با بالا بردن سطح گلوتاتیون، ماده اصلی آنتی اکسیدان در سلولهای بدن انجام می دهد.

 

دستور مصرف و عوارض جانبی

دوز معمول توصیه شده 1-2 قاشق چای خوری (حدود 25 تا 50 گرم) در روز است، که بهتر است بعد از تمرین مصرف شود.

توصیه می شود دستورالعمل های ارائه شده روی بسته بندی را دنبال کنید.

بخاطر داشته باشید که اگر میزان پروتئین دریافتی شما در حال حاضر زیاد است، افزودن پروتئین وی (آب پنیر) کاملاً غیرضروری است.

نگرانی در مورد تأثیر پروتئین بر آسیب کلیه و پوکی استخوانی، بی مورد است. در حقیقت، پروتئین موجب حفاظت در برابر پوکی استخوان شده و هیچ تأثیری بر کلیه های سالم ندارد.

با این حال، افرادی که در حال حاضر مشکلات کلیوی یا کبدی دارند ممکن است بخواهند از مصرف پروتئین آب پنیر خودداری کرده یا حداقل قبل از مصرف با یک متخصص پزشکی مشورت کنند.

خوردن بیش از حد پروتئین وی می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، نفخ شکم، اسهال، درد و گرفتگی شود. برخی از افراد به آب پنیر نیز حساسیت دارند.

اگر نمی توانید خوردن پروتئین وی کنسانتره معمولی را تحمل کنید ، ممکن است پروتئین وی ایزوله یا هیدرولیز مناسب تر باشد. در غیر این صورت، شما می توانید به سادگی از پروتئین آب پنیر پرهیز کنید و به جای آن غذاهای دیگر غنی از پروتئین بخورید.

اما به طور کلی ، پروتئین آب پنیر دارای مشخصات ایمنی بسیار خوبی است و اکثر افراد می توانند آن را بدون مشکل مصرف کنند.

 

خط آخر

پروتئین آب پنیر (وی) یک روش کاملاً سالم برای افزودن پروتئین بیشتر به رژیم غذایی است و یک منبع پروتئینی با کیفیت است که توسط بدن انسان جذب و استفاده می شود.

این امر به ویژه برای ورزشکاران، بدنسازان یا افرادی که هنگام از دست دادن چربی نیاز به افزایش حجم و قدرت عضلانی دارند بسیار مهم است.

وقتی نوبت به افزایش عضلات و کاهش چربی می رسد، پروتئین سلطان مواد مغذی است. به نظر می رسد پروتئین آب پنیر حتی از سایر انواع پروتئین کیفیت بهتری دارد.

منبع: www.healthline.com