Take a fresh look at your lifestyle.

آیا نوسانات فشار خون نگران کننده است؟

17

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با اطلاعاتی در مورد نوسان فشار خون و خطرآفرین بودن آن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله آیا نوسانات فشار خون نگران کننده است؟ همراه باشید.

نوسان فشار خون در طول روز طبیعی است و به خاطر میزان فعالیت، خوردن یا نخوردن غذا و وضعیت روحی اتفاق می­ افتد. مثلا در زمان ترس و استرس به دلیل فعال شدن سیستم”جنگ یا گریز” ممکن است فشار خون ناگهان بالا رود. اما در زمان آرامش مانند خواب یا مدیتیشن، ممکن است فشار خون پایین بیاید. اما اگر مدام فشار خون بالا و پایین شود آیا نگران کننده است؟

اگر  نیاز به ماسک و ضدعفونی کننده دارید و تهیه آن از داروخانه برایتان مشکل است، به داروخانه اینترنتی  مراجعه کنید و محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

چرا فشارخون‌تان دچار نوسان می‌شود؟

دو سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک که به عنوان سیستم های “جنگ و گریز” و “استراحت و آرامش” شناخته می شوند، به حفظ فشارخون کمک می کنند. با فعالیت های سمپاتیک فشارخون بالا می رود و با غلبه کردن سیستم پاراسمپاتیک، فشارخون کاهش می یابد. بنابراین نوسان فشارخون در طول روز طبیعی است.

 

ورزش نیز بر فشارخون اثر می‌گذارد:

پایین بودن فشارخون پس از تمرینات هوازی عادی است و انجام این تمرینات به مرور زمان می تواند منجر به کاهش فشار خون در حالت استراحت شود. مطالعات نشان داده اند انجام تمرینات هوازی تأثیر بیشتری در کاهش فشارخون نسبت به عادت‌هایی مانند ترک الکل و محدود کردن مصرف سدیم و افزایش پتاسیم دارد. اما تمرینات قدرتی به طور موقت موجب افزایش فشارخون می شوند.

در صورت وجود ضعف در دیواره شریانی، ممکن است در صورت فشار آوردن در هنگام بلند کردن وزنه، دفع مدفوع و یا بروز یک استرس ناگهانی فشار خون آنقدر بالا رود که موجب پاره شدن رگ و سکته مغزی شود.

برای کنترل فشار خون خود می توانید هنگام بلند کردن وزنه نفس خود را حبس کنید یا از وزنه های سبک تر با تکرار بیشتر استفاده کنید. اگر هنگام بلند کردن وزنه، احساس سبُکی در سر، سردرد، احساس ناراحتی در قفسه سینه، سرگیجه، یا مشکل در تنفس دارید به پزشک مراجعه کنید.

 

تغییرات فشارخون

برخی مطالعات نشان می دهند نوسان زیاد فشارخون در حالت استراحت می تواند موجب بالا رفتن ریسک حمله قلبی یا سایر حوادث قلبی و عروقی شود. البته ممکن است فشار خون در مطب دکتر به خاطر استرس محیط بالا رود.

یک نگرانی در این مورد، بالاتر بودن زیاد فشار خون در صبح به نسبت شب است. مطالعات نشان می‌دهند افزایش فشارخون در ابتدای صبح، ریسک حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. اگر فشارخون در صبح 15 میلی­متر جیوه بالاتر از فشارخون در عصر یا شب باشد، احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی نیز بیشتر است.

به همین دلیل مهم است که در خانه فشار خونتان را کنترل کنید و اگر نوسان داشت یا صبح‌ها بالاتر بود، عددها را بنویسید و به پزشکتان نشان دهید. حتی در صورتی که تحت درمان برای فشارخون بالا قرار دارید، فشار خونی که نوسان زیادی داشته باشد می تواند عوارض ناشی از فشارخون بالا از جمله آسیب به اندام­ هایی مانند چشم ها و کلیه ها و سکته مغزی و حمله قلبی گردد. علاوه بر این، نوسان فشارخون ایجاد عوارض دیابت را سرعت می بخشد.

 

آیا نوسانات فشار خون نگران کننده است؟

برای اندازه گیری درست فشار خون به نکات زیر توجه کنید:

  • پیش از گرفتن فشارخون‌تان، مثانه‌تان را خالی کنید. مثانه‌ی پُر می‌تواند فشارخون را تا ۱۵ میلی‌متر جیوه بالا ببرد.
  • زمان اندازه گیری فشارخون صحبت نکنید.
  • پنج دقیقه قبل از گرفتن فشارخون، بنشینید.
  • هنگام گرفتن فشار خون لباس تنگ نپوشید و کاف فشارسنج را روی لباستان نبندید.
  • کف هر دو پای خود را روی زمین قرار دهید و پاها را روی هم نیندازید.
  • دستتان با قلبتان در یک سطح باشد.
  • هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید، عددهای فشارخونتان را که یادداشت کرده‌اید نشان بدهید.
  • در زمان‌های گوناگون طی روز،‌ فشارخونتان را بگیرید.
  • از کاف هایی که روی بازو بسته می‌شوند استفاده کنید، دقت کاف های مچی کمتر است.

اگر عددهای فشارخون‌تان بالا رفته‌اند، کافئین مصرف نکنید و داروهایتان را بررسی کنید. برخی از داروها مانند ضداحتقان‌ها می‌توانند موجب بالا رفتن فشارخون شوند. در مورد این که آیا داروهایی که مصرف می‌کنید می‌توانند بر فشارخونتان اثر بگذارند یا خیر با پزشکتان مشورت کنید.

برای تهیه تجهیزات پزشکی که به کنترل سلامتی­ کمک می کنند به داروخانه اینترنتی بی نسخه  مراجعه کنید.

کلام آخر

فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی است؛ اما داشتن فشارخونی که زیاد نوسان دارد و صبح‌ها بالا می‌رود می‌تواند ریسک مشکلات سلامتی را نیز افزایش بدهد. بنابراین با کنترل فشارخونتان در خانه در زمان‌های گوناگون در روز، وضعیت فشارخون خود را زیر نظر داشته باشید و فقط به گرفتن فشارخون در مطب پزشک بسنده نکنید. هزینه‌ی خریدن یک دستگاه فشارسنج در خانه، ارزش سلامتی‌تان را دارد.