Take a fresh look at your lifestyle.

10 فایده روغن گل مغربی و عوارض جانبی آن

63

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با فوایدی که مصرف روغن گل مغربی برای بدن دارد، و برخی عوارض جانبی که ممکن است برای شما ایجاد کند، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله 10 فایده روغن گل مغربی و عوارض جانبی آن همراه باشید.

روغن گل مغربی چیست؟

روغن گل مغربی (EPO) از دانه های گل نوعی گیاه بومی آمریکای شمالی تهیه می شود. این گیاه به طور سنتی برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • کبودی
 • بواسیر
 • مشکلات گوارشی
 • گلو درد

مزایای درمانی روغن گل مغربی ممکن است به دلیل محتوای اسید گاما-لینولنیک (GLA) آن باشد. GLA یک اسید چرب امگا 6 است که در روغن های گیاهی یافت می شود.

(Evening Primerose Oil)EPO  یا همان روغن گل مغربی معمولاً به عنوان مکمل یا به صورت موضعی استفاده می شود. برای یادگیری اینکه امروزه روغن گل مغربی چگونه به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند، به ادامه مطلب بروید.

اگر به هر نوع محصول جنسی نیاز داری و تهیه اش از داروخانه برات سخته خرید از بی نسخه رو امتحان کن تا بدون دردسر هرچیزی که لازم داری رو در خونه تحویل بگیری!!!

1. می تواند به پاکسازی آکنه کمک کند

تصور می شود که GLA موجود در روغن گل مغربی با کاهش التهاب پوست و تعداد سلولهای پوستی که باعث ضایعات می شوند، به بهبود آکنه کمک می کند. همچنین می تواند به حفظ رطوبت پوست نیز کمک کند.

طبق یک مطالعه در سال 2014 ، روغن گل مغربی می تواند به از بین بردن زخم و تورم لبها که توسط داروی آکنه ایزوترتینوئین ایجاد می شود، کمک کند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف GLA، ضایعات آکنه ای التهابی و غیر التهابی را کاهش می دهد.

 

2. می تواند به کاهش اگزما کمک کند

برخی از کشورها، مصرف روغن گل مغربی را برای کاهش اگزما که یک نوع بیماری التهابی پوستی است، تأیید کرده اند.

طبق یک مطالعه قدیمی ، GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند موجب بهبود اپیدرم پوست شود. با این حال ، یک بررسی سیستماتیک در سال 2013 به این نتیجه رسید که مصرف خوراکی روغن گل مغربی اگزما را بهبود نمی بخشد و یک درمان موثر نیست. در این بررسی اثر EPO موضعی برای اگزما بررسی نشده است.

10 فایده روغن گل مغربی و عوارض جانبی آن

3. می تواند به بهبود سلامت کلی پوست کمک کند

طبق مطالعه ای در سال 2005 ، مکمل خوراکی روغن گل مغربی به صاف شدن پوست و بهبود موارد زیر در پوست کمک می کند:

 • قابلیت ارتجاعی
 • رطوبت
 • استحکام
 • مقاومت در برابر خستگی

بنابراین مطالعه ، GLA برای ساختار و عملکرد ایده آل پوست لازم است. از آنجا که پوست نمی تواند به تنهایی GLA تولید کند، محققان معتقدند که مصرف روغن گل مغربی غنی از GLA به سلامت کلی پوست کمک می کند.

 

4. می تواند به تسکین علائم PMS کمک کند

یک مطالعه قدیمی نشان می دهد روغن گل مغربی در درمان علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) بسیار موثر است، مانند:

 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • نفخ شکم

محققان معتقدند برخی از خانم ها PMS را تجربه می کنند زیرا به سطح نرمال پرولاکتین در بدن حساس هستند. GLA به ماده ای در بدن (پروستاگلاندین E1) تبدیل می شود که تصور می شود به جلوگیری از پرولاکتین در تحریک PMS کمک می کند.

طبق مطالعه ای در سال 2010 ، مکمل حاوی ویتامین B6، ویتامین E و روغن گل مغربی در تسکین PMS موثر بود. با این حال، مشخص نیست که نقش روغن گل مغربی در این تأثیر چقدر بوده است، زیرا در یک بررسی سیستماتیک در سال 2009 ، روغن گل مغربی برای PMS مفید نبود.

اگر تو دوران یائسگی هستید، پیشنهاد بی نسخه به شما استفاده از مکمل های غذایی مناسب برای بانوان یائسه است.

5. می تواند برای به حداقل رساندن درد پستان کمک کند

اگر در دوران قاعدگی درد پستان شما به قدری شدید است که در زندگی شما تداخل ایجاد می کند، مصرف روغن گل مغربی می تواند به شما کمک کند.

طبق مطالعه ای در سال 2010، تصور بر این است که GLA در روغن گل مغربی التهاب را کاهش می دهد و به مهار پروستاگلاندین هایی که باعث درد دوره ای پستان می شوند کمک می کند. این مطالعه نشان داد که مصرف دوزهای روزانه روغن گل مغربی، یا روغن گل مغربی به همراه ویتامین E به مدت شش ماه از شدت درد پستان دوره ای شما می کاهد.

 

6. می تواند به کاهش گرگرفتگی کمک کند

روغن گل مغربی ممکن است شدت گرگرفتگی که یکی از ناراحت کننده ترین عوارض جانبی یائسگی است را کاهش دهد.

طبق یک بررسی در سال 2010 ، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد داروهای بدون نسخه مانند روغن گل مغربی به گرگرفتگی کمک می کند.

با این حال، مطالعه بعدی به نتیجه دیگری رسید. این مطالعه نشان داد که زنانی که به مدت شش هفته 500 میلی گرم روزانه روغن گل مغربی مصرف می کنند، تعداد دفعات گرگرفتگی، شدت آن و طول مدت گرگرفتگی در آنها کاهش پیدا می کند.

هم چنین در یک پرسشنامه، زنان به تأثیر زیاد گرگرفتگی بر فعالیت های اجتماعی، روابط با دیگران و رابطه جنسی و در مجموع تأثیر آن بر زندگی روزمره خود اشاره کردند.

10 فایده روغن گل مغربی و عوارض جانبی آن

7. ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند

شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا روغن گل مغربی فشار خون را کاهش می دهد یا خیر، وجود دارد. در این زمینه تحقیقات بیشتری لازم است.

طبق یک مطالعه در سال 2013 ، در کسانی که روغن گل مغربی مصرف می کنند فشار خون سیستولیک کمی بالاتر است.

یک بررسی سیستمیک در سال 2011 به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای تعیین اینکه روغن گل مغربی به کاهش خطر فشار خون بالا در دوران بارداری یا پره اکلامپسی(وضعیتی که باعث فشار خون بالا به طور خطرناک در حین و بعد از بارداری می شود ) کمک می کند، وجود ندارد.

 

8. ممکن است به بهبود سلامت قلب کمک کند

بیماری های قلبی سالانه بیش از 600000 نفر را در ایالات متحده از بین می برد. صدها هزار نفر دیگر با این بیمرای زندگی می کنند. برخی از افراد برای کمک به درمان های طبیعی مانند روغن گل مغربی روی آورده اند.

طبق مطالعه ای در سال 2014 که روی موش ها انجام شد، روغن گل مغربی ضد التهاب است و به کاهش کلسترول خون کمک می کند. بیشتر افراد مبتلا به بیماری قلبی در بدن التهاب دارند، اگرچه ثابت نشده است که التهاب، باعث بیماری قلبی می شود.

 

9. می تواند به کاهش درد عصبی کمک کند

نوروپاتی محیطی یک عارضه جانبی شایع دیابت و سایر بیماری ها است. تحقیقات قدیمی نشان داده است که مصرف اسید لینولنیک به کاهش علائم نوروپاتی کمک می کند، این علائم عبارتند از:

 • حساسیت به سرما و گرما
 • بی حسی و کرخت شدن
 • مور مور شدن
 • ضعف

 

10. ممکن است به کاهش درد استخوان کمک کند

درد استخوان اغلب ناشی از آرتریت روماتوئید، یک اختلال التهابی مزمن است. طبق یک بررسی سیستماتیک در سال 2011 ، GLA موجود در روغن گل مغربی پتانسیل کاهش درد آرتریت روماتوئید را بدون ایجاد عوارض جانبی ناخواسته دارد.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

عوارض جانبی و خطرات

استفاده از روغن گل مغربی برای مدت کوتاه عموماً برای اکثر افراد بی خطر است. اما ایمن بودن آن در استفاده طولانی مدت بررسی نشده است.

عوارض جانبی EPO معمولاً خفیف است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناراحتی معده
 • دل درد
 • سردرد
 • مدفوع نرم

مصرف حداقل مقدار ممکن، باعث جلوگیری از عوارض جانبی می شود.

در موارد نادر، مصرف روغن گل مغربی ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. برخی از علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • التهاب دست و پا
 • تحریکات پوستی
 • تنفس دشوار
 • خس خس

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید ، روغن گل مغربی ممکن است خونریزی را افزایش دهد. روغن گل مغربی ممکن است فشار خون را کاهش دهد، بنابراین اگر داروهای فشار خون یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید آن را مصرف نکنید.

از روغن گل مغربی موضعی اغلب برای کمک به آماده سازی دهانه رحم برای زایمان استفاده می شود. اما یک مطالعه گزارش داد که مصرف روغن گل مغربی به صورت خوراکی باعث اتساع آهسته و زایمان طولانی تر می شود. تحقیقات کافی در مورد روغن گل مغربی برای تعیین ایمنی آن برای استفاده در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد و نمی توان آن را توصیه کرد.

اگه دنبال مکمل های پوست و مو خوب می گردی می تونی تو بی نسخه انواع و اقسام اونارو پیدا کنی.

خط آخر

شواهدی وجود دارد که روغن گل مغربی ممکن است به تنهایی یا به عنوان یک درمان مکمل برای برخی از بیماری ها مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. از روغن گل مغربی نباید به جای برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک استفاده شود.

دوز استانداردی برای روغن گل مغربی وجود ندارد. قبل از مصرف روغن گل مغربی با پزشک خود صحبت کنید تا خطرات و مزایای مصرف آن را بسنجد و در مورد دوز مناسب برای شما راهنمایی تان کند.

برای کاهش خطرات ناشی از عوارض جانبی، همیشه از کمترین دوز ممکن استفاده کنید. در صورت شروع عوارض جانبی غیرمعمول یا مداوم، مصرف را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

منبع : www.healthline.com