Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه از دندان های کودک خود مراقبت کنیم؟

15

در این مطلب می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با راهکارهایی برای مراقبت از دندان های کودکتان آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله چگونه از دندان های کودک خود مراقبت کنیم؟ همراه باشید.

پس از هفته ها تماشای غلت زدن و سر و صدا نوزاد، سرانجام متوجه می شوید که اولین جوانه کوچک دندان در لثه ها ظاهر می شود و طی دو سال آینده، لبخند لثه ای کودک شما به تدریج با دو ردیف دندان شیری جایگزین می شود.

دندان های شیری ممکن است کوچک باشند، اما نقش مهمی دارند. این دندان ها به عنوان متغیرهایی برای دندانهای بالغ عمل می کنند. بدون داشتن مجموعه ای سالم از دندان های شیری، کودک شما در جویدن، لبخند زدن و واضح صحبت کردن دچار مشکل می شود. به همین دلیل مراقبت از دندان های شیری و حفظ آنها بدون پوسیدگی بسیار مهم است. با شروع زودهنگام عادات سالم، کودک شما زودتر به آنها عادت می کند.

 

مراقبت از لثه های نوزاد

می توانید بلافاصله مراقبت از لثه های نوزاد خود را شروع کنید. اما در ابتدا، این مراقبت شامل مسواک و خمیر دندان نمی شود. در عوض، این مراحل را انجام دهید:

 • یک دستمال نرم یا مرطوب یا یک تکه گاز تهیه کنید.
 • حداقل دوبار در روز لثه های کودک خود را به آرامی پاک کنید.
 • بخصوص لثه های نوزاد را بعد از شیر خوردن و قبل از خواب پاک کنید.

این کار باکتری ها را از بین می برد و از چسبیدن آنها به لثه جلوگیری می کند. باکتری ها می توانند پلاک چسبناکی را به جا بگذارند که با ورود دندان های شیری به آنها آسیب می رساند.

 اگر به لوازم بهداشتی برای کودکت نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

مسواک زدن دندان های کودک

هنگامی که اولین دندان های شیری شروع به روییدن می کند، می توانید از مسواک استفاده کنید. متخصص اطفال کودک شما ممکن است پیشنهاد کند منتظر بمانید تا چهار دندان پشت سر هم بیرون بیاید. دیگران توصیه می کنند که تا 2 یا 3 سالگی کودک منتظر بمانید. یک مسواک با مشخصات زیر انتخاب کنید:

 • برس نرم
 • سر کوچک
 • دسته بزرگ

ابتدا مسواک را خیس کنید. خیساندن برس برای چند دقیقه در آب گرم قبل از مسواک زدن می تواند موها را بیشتر نرم کند. 

به محض رویش دندان ها، می توانید از خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. هنگامی که فرزند شما 3 ساله است می توانید از خمیردندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنید.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از دندان ها در برابر ایجاد حفره محافظت و تقویت می کند و برای کودکان بی خطر است. استفاده از آن در اوایل زندگی کودک باعث محافظت بیشتر از رشد دندان ها می شود.

بسیاری از خمیردندان های کودکان دارای طعم مطبوع برای کودک هستند تا آنها را به زدن مسواک تشویق کند پس سعی کنید خمیردندان مورد علاقه فرزند خود را انتخاب کنید. همچنین، به دنبال خمیردندان هایی باشید که توسط سازمان های بهداشتی تأیید شده باشد. در نهایت، برچسب سازنده را بخوانید. برخی از خمیردندان ها برای کودکان زیر سن خاصی توصیه نمی شود.

دندان های کودک خود را دو بار در روز، صبح و درست قبل از خواب مسواک بزنید. 2 دقیقه به مسواک زدن بپردازید و بخش زیادی از این زمان را روی دندان های آسیاب پشت متمرکز کنید. این ناحیه ای است که اغلب حفره ها ابتدا در آن ایجاد می شوند.

مسواک را هر 3 یا 4 ماه یکبار، یا اگر در آن سایش دیده می شود، زودتر تعویض کنید.

تا زمانی که کودک خودش بتواند مسواک را نگه دارد، شما برایش مسواک بزنید. هنگامی که تمام دندان­های شیری درآمدند نخ دندان کشیدن را شروع کنید. مسواک و نخ دندان را درست قبل از خواب بزنید. پس از آن، تا صبح روز بعد به کودک خود هیچ گونه غذا یا نوشیدنی ای جز آب ندهید.

مسواک زدن کودک

همچنان بر این روند نظارت کنید تا زمانی که کودک شما بتواند بدون کمک آبکشی و تف کند. این امر معمولاً در حدود سن 6 سالگی اتفاق می افتد. تا این زمان، به یاد داشته باشید که بهترین راه برای آموزش مسواک زدن به کودکان این است که الگوی آنها باشید. به کودک اجازه دهید مسواک زدن شما را تماشا کند تا اهمیت بهداشت دهان و دندان را بیاموزد.

بعد از 6 سالگی، دهانشویه فلوراید می تواند از ایجاد حفره جلوگیری کند. از دندانپزشک خود بپرسید کدام محصول مناسب است. مطمئن شوید که کودک شما به اندازه کافی فلوراید دریافت می کند تا احتمال ایجاد حفره کاهش یابد.

مراقب هرگونه علائم پوسیدگی دندان شیری مانند لکه های قهوه ای یا سفید یا حفره روی دندان ها باشید. اگر شما یا متخصص اطفال مشکلی مشاهده کردید، فرزند خود را برای معاینه نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

حتی اگر مشکلی وجود نداشته باشد، فرزند شما باید در سن 1 سالگی یا ظرف 6 ماه پس از رویش اولین دندان  به دندانپزشک مراجعه کند. مراقبت های پیشگیرانه اولیه در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. یک گزارش CDC نشان می دهد که هزینه مراقبت از دندان برای کودکانی که تا سن 5 سالگی به دندانپزشکی مراجعه می کنند در طول 5 سال تقریباً 40 درصد کمتر است. دندانپزشک می تواند در مورد موارد زیر به شما مشاوره دهد.

 • مراقبت از دندان نوزاد
 • دندان در آوردن
 • فلوراید
 • مکیدن انگشت شست
 • پوشش های سیلانت ، که می تواند از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری کند
 • رژیم غذایی

 برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

دندان در آوردن

دندان های کودکان در زمان های مختلف ظاهر می شود. ممکن است 2 سال طول بکشد تا همه دندان های نوزاد رویش کنند و می تواند زمان سختی برای نوزاد و شما باشد.

دندان درآوردن ناراحت کننده است. به همین دلیل است که نوزاد شما در روزها یا هفته های قبل از رویش هر دندان شیری گریه می کند و سر و صدا می کند. سایر علائم دندان درآوردن نوزاد عبارتند از:

 • چرت زدن
 • لثه های متورم
 • بالا رفتن دمای بدن به میزان کم

در اینجا چند نکته برای تسکین درد دندان در آوردن نوزاد وجود دارد:

حلقه های دندان گیر. بگذارید کودک شما یک حلقه دندان گیر تمیز و خنک یا دستمال سرد بجود. فقط از دادن اجسام کوچک که احتمال خفه کردن کودک را دارد خودداری کنید. همچنین از حلقه های دندانگیر که حاوی مایع هستند استفاده نکنید.

مالیدن لثه ها. با انگشت تمیز لثه های کودک خود را بمالید.

مسکن درد. مسکن های موضعی بر روی لثه مالیده می شود. محصولاتی که حاوی بنزوکائین هستند نباید برای تسکین درد دندان درآوردن استفاده شوند. FDA هشدار می دهد که چنین محصولاتی می توانند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند. میتوانید پس از مشورت با پزشک و دریافت دستور مصرف دقیق، برای تسکین درد به کودک استامینوفن بدهید. هرگز به کودک خود آسپرین ندهید. این دارو با یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم ری در کودکان مرتبط است.

اگر کودک شما به طور غیرمعمول تحریک پذیر یا آرامش ناپذیر است، با متخصص اطفال خود تماس بگیرید. 

دندان درآوردن کودک

جلوگیری از ایجاد حفره

برای جلوگیری از ایجاد حفره در دندان های کودک، فقط بطری نوزاد خود را با موارد زیر پر کنید:

 • شیر خشک
 • شیر مادر
 • آب
 • محلولهای مخصوص الکترولیت در زمان اسهال کودک

به کودک خود آب میوه، نوشابه و سایر نوشیدنی های شیرین ندهید. در هنگام غذا نوشیدنی ها و غذاهای بدون قند به کودک بدهید و از آب میوه فقط به عنوان یک درمان استفاده کنید.

نوشیدنی های شیرین، حتی شیر می توانند روی دندان ها بنشینند. این امر می تواند منجر به پوسیدگی دندان شیری شود که به پوسیدگی ناشی از شیشه شیر نیز معروف است. همچنین کودکانی که پستانک آنها اغلب در قند یا شربت غوطه ور هستند، در معرض خطر هستند. دادن نوشیدنی شیرین به نوزاد هنگام خواب یا شب، ضرر زیادی دارد زیرا جریان بزاق در طول خواب کاهش می یابد. باکتری ها از قند نوشیدنی های شیرین تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند که به دندان های نوزاد حمله می کند.

اگر مجبورید نوزاد خود را با بطری یا شیشه شیر به رختخواب ببرید، فقط آن را با آب پر کنید. همچنین از گذاشتن چیزهای شیرین مانند شکر یا عسل روی پستانک نوزاد خودداری کنید.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

اگرچه پوسیدگی دندان ناشی از شیشه شیر معمولاً در دندانهای جلویی فوقانی اتفاق می افتد، اما سایر دندانها نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. اگر این پوسیدگی درمان نشود ، ممکن است درد و عفونت ایجاد شود. ممکن است نیاز به کشیدن دندانهایی که پوسیدگی زیادی دارند باشد.

اگر دندان ها به خاطر شیشه شیر عفونت کرده یا از دست برود، ممکن است کودک شما دچار عادات غذایی نامناسب، مشکلات گفتاری، دندان های کج و دندان های خراب در بزرگسالی شود. هم چنین امکان خم شدن دندان ها در بزرگسالی وجود دارد.

برای ترک عادت های بد هرگز دیر نیست. اگر فرزند شما مایعات شیرین شده را از بطری می نوشد یا با شیشه می خوابد، این عادت را در او از بین ببرید و خطر پوسیدگی دندان به خاطر شیشه شیر را با روش های زیر کاهش دهید:

 • محتویات بطری را به آرامی در طول 2 تا 3 هفته رقیق کنید.
 • پس از پایان این دوره، بطری را فقط با آب پر کنید.
 • تا 2 یا 3 سالگی پستانک را کنار بگذارید دلایل خوب زیادی وجود دارد که اجازه دهید فرزندتان از پستانک استفاده کند، اما در دراز مدت می تواند بر روی هم قرار گرفتن دندان های او تأثیر گذاشته و شکل دهان را تغییر دهد. اگر کودک در 3 سالگی هنوز از پستانک استفاده می کند، با پزشک خود مشورت کنید.
 • مراقب داروهای شیرین باشید. داروهای کودکان می توانند طعم دار و شیرین باشند. اگر به دندان بچسبند، احتمال ایجاد حفره افزایش می یابد. کودکانی که برای بیماریهای مزمن مانند آسم و مشکلات قلبی دارو مصرف می کنند، اغلب احتمال پوسیدگی بالاتری دارند. آنتی بیوتیک ها و برخی داروهای آسم می توانند باعث رشد بیش از حد مخمر شوند که می تواند منجر به عفونت قارچی به نام برفک دهان شود. علائم این مشکل، تکه های خامه ای مانند کشک روی زبان یا داخل دهان هستند. در صورتی که کودک شما برای مدت طولانی از دارو استفاده می کند، با دندان پزشک خود مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که دندانهای شیری سالم سلامت دندانهای دائمی را به دنبال خواهد داشت.