Take a fresh look at your lifestyle.

دلایل بوی بد دهان و راه هایی برای از بین بردن آن

26

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عوامل مختلفی که منجر به ایجاد بوی بد دهان می شوند، و راه هایی برای پیشگیری و از بین بردن بوی بد دهان آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله دلایل بوی بد دهان و راه هایی برای از بین بردن آن همراه باشید.

بوی بد دهان حدود 25 درصد از مردم را تحت تأثیر قرار می دهد. دلایل زیادی می تواند منجربه بوی بد دهان شود اما اکثریت قریب به اتفاق موارد بوی بد دهان به بهداشت دهان و دندان بر می گردد.

بوی بد دهان به عنوان هالیتوز نیز شناخته می شود و می تواند باعث نگرانی، خجالت و اضطراب قابل توجهی در افراد شود اما در واقع درمان نسبتا ساده ای دارد.

در این مقاله درباره ریشه های احتمالی بوی بد دهان، تشخیص و نحوه درمان آن بحث خواهیم کرد.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

هالیتوز چیست؟

بوی بد دهان یا هالیتوز یک مشکل شایع است که می تواند به میزان زیادی باعث پریشانی ذهن شود. در حال حاضر برخی دلایل و راه های درمان برای این مشکل شناخته شده اند.

بوی بدن دهان می تواند برای هر کسی پیش بیاید. تخمین زده می شود از هر 4 نفر 1 نفر دچار بوی بد دهان هستند.

پس از پوسیدگی دندان و بیماری لثه، هالیتوز سومین دلیلی است که افراد به خاطر آن به دنبال مراقبت از دندان های خود هستند.

درمان های خانگی ساده و تغییر سبک زندگی ، مانند بهبود بهداشت دندان و ترک سیگار ، اغلب می تواند مسئله را برطرف کند. اگر بوی بد دهان ادامه یابد، توصیه می شود برای بررسی علل اصلی به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان

بهترین روش برای کاهش هالیتوز، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان است. این امر باعث می شود که از ایجاد حفره در دندان جلوگیری شود و احتمال بیماری لثه کاهش یابد. علاوه بر این به تمام افراد توصیه می شود سالی دو بار برای معاینه و نظافت به دندانپزشک مراجعه کنند.

دندانپزشک ممکن است دهانشویه یا خمیردندانی را به شما توصیه کند که حاوی ماده ضد باکتری است. در صورت وجود بیماری لثه، برای پاکسازی باکتری های تجمع یافته بین دندان ها و لثه، ممکن است نیاز به تمیز کردن حرفه ای دهان باشد.

دلایل بوی بد دهان و راه هایی برای از بین بردن آن

علل بوی بد دهان

دلایل احتمالی بوی بد دهان عبارتند از:

 • دخانیات: مصرف محصولات حاوی دخانیات یکی از علل ایجاد بوی بد دهان است. علاوه بر این، دخانیات احتمال بیماری لثه را که می تواند باعث بوی بد دهان شود نیز افزایش می دهند.
 • غذا: تجزیه ذرات غذا که در دندان ها گیر کرده اند می تواند باعث ایجاد بو شود. برخی از غذاها مانند پیاز و سیر نیز می توانند باعث بوی بد دهان شوند. پس از هضم، محصولات تجزیه آنها در خون به ریه ها منتقل می شوند و در آنجا می توانند نفس را تحت تأثیر قرار دهند.
 • خشکی دهان: بزاق به طور طبیعی دهان را تمیز می کند. اگر دهان به دلیل بیماری خاصی مانند خشکی دهان به طور طبیعی خشک باشد، بوی بد در آن جمع می شود.
 • بهداشت دندان: مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به شما این اطمینان را می دهد که ذرات کوچک غذا که می توانند جمع شوند و به آرامی تجزیه شده و بو ایجاد کنند، از بین خواهند رفت. اگر مسواک زدن منظم نباشد، باکتری ها تجمع کرده و پلاک را تشکیل می دهند. این پلاک می تواند لثه ها را تحریک کرده و باعث ایجاد التهاب بین دندان ها و لثه ها شود که پریودنتیت نامیده می شود. پروتزهای دندانی که به طور منظم یا صحیح تمیز نمی شوند نیز می توانند مکان مناسبی برای باکتری هایی که باعث هالیتوز می شوند باشند.
 • رژیم های غذایی مخرب: برنامه های غذایی که مدت طولانی در آن چیزی خورده نمی شود و کم کربوهیدرات هستند می توانند باعث ایجاد هالیتوز شوند. این به دلیل تجزیه چربی های تولید کننده مواد شیمیایی به نام کتون است. این کتون ها رایحه قوی دارند.
 • داروها: برخی از داروها می توانند بزاق را کاهش دهند و بنابراین باعث افزایش بو می شوند. برخی دیگر با تجزیه شدن و آزاد کردن مواد شیمیایی در نفس بوی بد ایجاد می کنند. به عنوان مثال می توان به نیترات های مورد استفاده در درمان آنژین، برخی مواد شیمیایی شیمی درمانی و برخی داروهای آرام بخش، مانند فنوتیازین اشاره کرد. افرادی که در مقادیر زیاد مکمل های ویتامین مصرف می کنند نیز ممکن است در معرض بوی بد دهان باشند.
 • بیماری های دهان، بینی و گلو: گاهی اوقات ممکن است قسمت های کوچک و پوشیده از باکتری روی لوزه های پشت گلو ایجاد شده و بو ایجاد کنند. همچنین، عفونت یا التهاب در بینی، گلو یا سینوس ها می تواند باعث هالیتوز شود.
 • جسم خارجی: قرار داشتن جسم خارجی در حفره بینی، به ویژه در کودکان، می تواند موجب ایجاد بوی بد دهان شود.
 • بیماری ها: برخی از سرطان ها ، نارسایی کبد و سایر بیماری های متابولیکی به دلیل مخلوط خاصی از مواد شیمیایی که تولید می کنند، می توانند باعث هالیتوز شوند. ریفلاکس معده نیز می تواند به دلیل رفلاکس منظم اسیدهای معده باعث بوی بد دهان شود.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

دلایل نادر بوی بد دهان

همانطور که قبلاً اشاره شد، شایع ترین دلیل بوی بد دهان، بهداشت دهان و دندان است ، اما شرایط دیگر نیز می تواند در ایجاد هالیتوز مؤثر باشد.

 

از دلایل نادر بوی بد دهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتواسیدوز: وقتی سطح انسولین فرد دیابتی بسیار کم باشد، بدن او دیگر نمی تواند از قند استفاده کند و به جای آن از ذخیره چربی استفاده می کند. وقتی چربی تجزیه می شود، کتون تولید و جمع می شود. زمانی که تعداد کتون ها زیاد می شود می توانند سمی باشند و بوی تنفسی متمایز و ناخوشایندی ایجاد کنند. کتواسیدوز یک بیماری جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است.
 • انسداد روده: اگر فردی برای مدت زمان طولانی دچار استفراغ باشد، به ویژه اگر انسداد روده نیز وجود داشته باشد، نفس او می تواند بوی مدفوع داشته باشد.
 • برونشکتازی: این یک بیماری طولانی مدت است که در آن مجاری تنفسی از حد طبیعی گشاد تر می شوند و امکان تجمع مخاط را فراهم می کنند که منجر به بوی بد دهان می شود.
 • ذات الریه تنفسی: تورم یا عفونت در ریه ها یا مجاری هوایی که به دلیل استنشاق استفراغ، بزاق، غذا یا مایعات به وجود می آید می تواند موجب ایجاد بوی بد دهان شود.

 

علائم

بوی خاص نفس بسته به علت مشکل ممکن است متفاوت باشد. بهتر است از یک دوست یا بستگان نزدیک بخواهید که میزان بوی دهان شما را اندازه گیری کند، زیرا ارزیابی آن توسط خودتان دشوار است.

اگر کسی در دسترس نیست، یکی از راه های بررسی بو این است که مچ دست خود را لیس بزنید، بگذارید تا خشک شود و سپس بو کنید. احتمالاً بوی بد این ناحیه از مچ دست نشان دهنده ابتلا به هالیتوز است.

بعضی از افراد حتی اگر بوی دهان کمی داشته باشند یا حتی دهانشان بوی بدی نداشته باشد، نگران نفس خود هستند. به این بیماری هالیتو فوبیا گفته می شود و می تواند منجر به یک رفتار وسواس پاکسازی دهان شود.

دلایل بوی بد دهان و راه هایی برای از بین بردن آن

درمان های خانگی

تغییرات در سبک زندگی و درمان های خانگی برای بوی بد دهان عبارتند از:

 

 • مسواک زدن دندان ها: حتماً حداقل دو بار در روز و ترجیحا بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.
 • نخ دندان: استفاده از نخ دندان باعث کاهش تجمع ذرات غذا و پلاک بین دندان ها می شود. مسواک زدن فقط حدود 60 درصد از سطح دندان را تمیز می کند.
 • تمیز کردن دندان مصنوعی: هر چیزی که به دهان شما وارد می شود، از جمله پروتز دندان، پل یا محافظ دهان، باید طبق توصیه روزانه تمیز شود. این کار از جمع شدن باکتری و انتقال آن به داخل دهان جلوگیری می کند. تعویض مسواک هر 2 تا 3 ماه نیز به دلایل مشابه مهم است.
 • مسواک زدن زبان: باکتریها، غذا و سلولهای مرده، به ویژه در افراد سیگاری یا کسانی که دچار خشکی دهان هستند، روی زبان جمع می شوند. پس علاوه بر دندان، زبان خود را نیز مسواک بزنید.
 • از خشکی دهان جلوگیری کنید: آب زیادی بنوشید. از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید زیرا هر دو باعث کمبود آب در دهان می شوند. آدامس یا مکیدن یک آبنبات، ترجیحاً بدون قند، می تواند به تحریک تولید بزاق کمک کند. اگر دهان به شدت خشک باشد، پزشک ممکن است دارویی برای تحریک جریان بزاق تجویز کند.
 • رژیم غذایی: از پیاز، سیر، و غذاهای پرادویه پرهیز کنید. غذاهای قندی همچنین با بوی بد دهان ارتباط دارند. مصرف قهوه و الکل را کاهش دهید. خوردن صبحانه ای که شامل غذاهای زبر باشد می تواند به تمیزکردن پشت زبان کمک کند.

اگر علی رغم کنترل این عوامل بوی بد دهان ادامه پیدا کرد، توصیه می شود برای آزمایش های بعدی به پزشک مراجعه کنید تا سایر شرایط را بررسی کند.

 1. اگر مشکلات گوارشی داری و دنبال یه مکمل خوب هستی که بهت کمک کنه بهت پیشنهاد میکنم مکمل های گوارشی داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی. می تونی همین الان خرید کنی و خیلی زود در خونه تحویل بگیری!!!

تشخیص

غالباً، یک دندانپزشک به راحتی نفس شخصی را که مشکوک به هالیتوز است تشخیص می دهد. دندانپزشک ممکن است پشت زبان را خراشیده و خراشیدن را بو کند زیرا این ناحیه اغلب می تواند منبع رایحه باشد.

انواع راه های تشخیصی پیچیده ای وجود دارد که می توانند بو را به طور دقیق تری ارزیابی کنند.

 

این راه ها شامل موارد زیر هستند:

هلیمتر: این روش سطوح کم گوگرد را تشخیص می دهد.

کروماتوگرافی گازی: این آزمایش سه ترکیب گوگرد فرار را اندازه گیری می کند: سولفید هیدروژن، متیل مرکاپتان و دی متیل سولفید.

تست BANA: این تست سطح یک آنزیم خاص تولید شده توسط باکتری های ایجاد کننده هالیتوز را اندازه گیری می کند.

آزمایش بتا-گالاکتوزیداز: مشخص شده است که سطح آنزیم بتا-گالاکتوزیداز با بوی دهان ارتباط دارد.

پس از این آزمایشات دندانپزشک قادر به شناسایی علت احتمالی بوی بد دهان خواهد بود.

 

نتیجه گیری

 • تخمین زده می شود در دنیا از هر 4 نفر 1 نفر دچار بوی بد دهان هستند.
 • شایعترین علت هالیتوز، بهداشت نامناسب دهان است.
 • اگر ذرات غذا در دهان باقی بماند ، تجزیه آنها توسط باکتری ها باعث تولید ترکیبات گوگرد می شود.
 • مرطوب نگه داشتن دهان می تواند بوی دهان را کاهش دهد.
 • بهترین درمان برای بوی بد دهان مسواک زدن منظم، نخ دندان و آبرسانی است.

منبع: www.medicalnewstoday.com