Take a fresh look at your lifestyle.

15 عاملی که موجب می شوند صبح ها سخت از خواب بیدار شویم

24

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با برخی مواردی که موجب می شوند صبح ها سخت تر از خواب بیدار شوید و سرحال و شاداب نباشید آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله 15 عاملی که موجب می شوند صبح ها سخت از خواب بیدار شویم همراه باشید.

خوابیدن بیش از حد علاوه بر اینکه موجب می شود به موقع به کارهای روزانه خود نرسیم و از مدرسه و دانشگاه و کار خود عقب بمانیم، احساس کسلی و خواب آلودگی را نیز به همراه دارد.

بیش از حد خوابیدن، هایپرسومنیا یا اختلال پُرخوابی نامیده می شود که به معنی ساعت‌های بسیار طولانی خوابیدن است. این عارضه شایع نیست و تنها دو درصد از افراد به آن مبتلا هستند. اگر فکر می‌کنید احساس نیازتان به خواب افراطی است، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند کمکتان کند به اندازه‌ای که نیاز دارید بخوابید.
از طرفی، هرکسی ممکن است که گاهی دکمه اسنوز آلارم را بزند و دوباره بخوابد. اما اگر این کار تبدیل به یک عادت شود، باید وضعیت بهداشت خواب فرد و عادت‌های شبانه‌روزی او مورد بررسی قرار گیرد.

برای آنکه عملکرد مناسبی در طی روز، چه در خانه و چه در محل کار، داشته باشید، خواب کافی شبانه برای شما لازم است. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که چه عادت‌هایی می‌توانند باعث احساس نیاز بیش از حد شما به خواب و سخت بیدار شدنتان شود. در ادامه با مجله بی نسخه همراه باشید.

 

1. شب دیروقت خوابیدن

ممکن است گاهی، به خصوص در آخر هفته ها که قرار نیست صبح زود از خواب بیدار شوید، وسوسه شوید که شب ها دیر به رختخواب بروید. اما این کار می تواند منجر به احساس خواب آلودگی در طی روزهای هفته شود. الگوی خواب افراد با یکدیگر فرق دارد و برخی از افراد ممکن است برنامه خوابشان را گاهی به هم بریزند و دچار مشکل هم نشوند. اما اگر صبح ها برای از خواب بیدار شدن مشکل دارید و یا در طی روز خواب آلود هستید، می تواند به خاطر دیر خوابیدن در آخر هفته ها باشد.

برای اطلاع از مضراتی که نداشتن خواب کافی برایتان خواهد داشت، مقاله 9 عارضه نداشتن خواب کافی برای بدن را مطالعه کنید.

 برای خواب بهتر می توانید از مکمل های گیاهی نیز در این زمینه کمک بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره، و تهیه این مکمل ها به داروخانه اینترنتی بی نسخه مراجعه کنید.

2. استرس زیاد

وقتی دچار استرس و مشغله زیادی در محل کار، دانشگاه یا در خانه هستید، هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی خسته خواهید شد. این استرس و نگرانی بر الگوی خواب شما اثر گذاشته و موجب بیدار ماندن شما می شود. در برخی موارد حتی با وجود احساس خستگی که دارید نمی توانید بخوابید و یا نیمه شب با اضطراب و نگرانی از خواب بیدار می شوید. وقتی بالاخره به خواب می‌روید، زیاده از حد می‌خوابید. این یک چرخه معیوب است. پس سعی کنید راه‌هایی برای کاهش استرس خود پیدا کنید.

 

3. بهداشت نامناسب خواب

بهداشت خواب برای خیلی از افراد عبارتی نسبتاً ناآشناست و شامل برخی عادت های هوشمندانه است که به شما کمک می کند شب ها خواب مناسبی داشته باشید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند:

 • یک ساعت قبل از خواب، نورهای آبی ناشی از وسایل الکترونیکی را خاموش کنید.
 • اتاق خوابتان را فقط به خواب و رابطه جنسی اختصاص دهید.
 • نزدیک به زمان خواب غذا نخورید.
 • چند ساعت قبل از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

رعایت بهداشت خواب تفاوت بزرگی در کیفیت خوابتان ایجاد می‌کند. برخی علائم نشان می‌دهند علاوه بر زیاد خوابیدن، بهداشت خواب ندارید. این علائم عبارتند از:

 • مرتباً خمیازه کشیدن
 • احساس آسیب‌پذیری و کم تحمل بودن
 • خواب‌آلودگی طی روز
 • به خواب رفتن در حالت نشسته

 

15 عاملی که موجب می شوند صبح ها سخت از خواب بیدار شویم

4. دیروقت غذا خوردن

دیروقت شام خوردن یا آخر وقت ریزه‌خواری کردن موجب اختلال در توانایی شما در به خواب رفتن و در خواب ماندن می شود. مطالعه‌ای نشان داد دیروقت غذا خوردن می‌تواند موجب هایپرگلیسمی یا افزایش قند خون شود که علامت دیابت است. وقتی شما نزدیک به زمان خوابتان غذا می‌خورید، سرعت سوخت و ساز بدنتان کاهش یافته و گوارش را با مشکل روبرو می کند. وقتی موقع شب دیروقت غذا در معده باشد، خوابیدن دچار مشکل می شود.

ضمناً، مصرف چیزهایی مثل شکلات یا محصولات کافئین‌دار، موجب از خواب بیدار شدن در نیمه شب می شود. یک عارضه جانبی دیگر دیروقت غذا خوردن، ریفلاکس اسید معده به مری یا معده درد است. همه‌ی این موارد می‌توانند موجب دیر بیدار شدن در صبح ها شود. این امر به این خاطر است که مرحله عمیق تر خوابتان در صبح و درست در زمانی که باید از خواب بیدار شوید، اتفاق می افتد. اگر هم به سختی از خواب بیدار شوید، طی روز احساس خواب‌آلودگی خواهید داشت و دچار مه مغزی خواهید شد.

 

5. مصرف برخی داروها

عامل دیگری که موجب خواب زیاد می شود، مصرف برخی داروها است. این داروها عبارتند از:

 • آنتی‌هیستامین‌ها
 • شل کننده‌های عضله
 • داروهای ضدافسردگی
 • کورتیکواستروئیدها
 • مهارکننده‌های ACE
 • مهارکننده‌های بتا

اگر مصرف هریک از داروهای فوق موجب به هم خوردن برنامه خوابتان شده، این مسئله را با پزشک خود مطرح کنید.

این روزها با توجه به شرایط کرونا مصرف برخی از این داروها افزایش یافته است. اگر برای پیشگیری از این بیماری تمایل به مصرف مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی دارید، به داروخانه آنلاین بی نسخه مراجعه کنید.

 

6. برنامه خواب منظم نداشتن

اگرچه این امر ساده به نظر می رسد، اما حفظ الگوی منظم خواب از جهت صبح به موقع بیدار شدن از خواب نیز اهمیت دارد. بدن شما به برنامه روتین شما عادت کرده و با آن تنظیم می‌شود. وقتی زمان خواب و بیداری‌تان منظم است، احساس بهتری دارید و روز بعد پُرخوابی نمی‌کنید.

 

7. آپنه خواب

آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که موجب قطع شدن تنفس در زمان خواب برای چندین بار است. وقتی در طول شب خواب خوبی نداشته باشید، سخت بیدار شدنتان در صبح روز بعد چیز عجیبی نیست.با صدای بلند خروپف کردن و احساس خستگی روز بعد می‌تواند به این معنی باشد که آپنه خواب دارید.

علت‌های آپنه خواب شامل موارد زیر می‌شود:

 • اضافه وزن داشتن
 • باریک بودن راه‌های هوایی
 • مرد بودن
 • سیگار کشیدن
 • بالا بودن سن
 • مصرف الکل یا داروی آرام‌بخش
 • برخی از داروها
 • گرفتگی بینی

اگر فکر می‌کنید دچار آپنه خواب هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. آپنه خواب درمان دارد و نباید زندگی‌تان را مختل کند.

 

8. زیاده‌روی در مصرف کربوهیدرات‌ها

مصرف کربوهیدرات زیاد می‌تواند موجب افزایش قند خون شده و برای مدت کوتاهی به شما انرژی بدهد و باعث شود بعد از آن احساس خستگی کنید. این تولید انرژی و خستگی بعد از آن، موجب ایجاد اختلال در خواب می شود. ممکن است شما به خواب بروید اما نیمه شب از خواب بیدار شوید و صبح زیاده از حد بخوابید.

15 عاملی که موجب می شوند صبح ها سخت از خواب بیدار شویم؟

9. زنگ ساعت را تنظیم نکردن

آلارم ساعت را طوری تنظیم کنید تا با طلوع خورشید نیز از خواب بیدار شوید. نور خورشید بدن را به بیدار شدن تشویق می‌کند، در حالی که تاریکی به بدن سیگنال می‌دهد تا آرام شود و به خواب برود. پس هشدار ساعت را تنظیم کنید تا شما را از خواب بیدار کند. این عادت ساده را فراموش نکنید زیرا زنگ نگذاشتن ساعت به زیادی خوابیدن شما کمک می کند.

 

10. افسردگی

یکی دیگر از عوامل خواب زیاد ابتلا به افسردگی است. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است شب ها را بیدار مانده و صبح ها تا دیروقت بخوابند. نرسیدن به انجام کارهای روزانه به دلیل خوابیدن تا دیروقت بیشتر موجب احساس افسردگی و اضطراب می شود. اگر فکر می‌کنید دچار افسردگی هستید، به پزشک یا درمانگر مراجعه کنید.

 

11. تهویه نامناسب هوا

تهویه نامناسب هوای اتاق خواب در شب می‌تواند بر توانایی شما برای به خواب رفتن و صبح از خواب بیدار شدن اثر بگذارد. اگر اتاق خوابتان گرم و دم کرده باشد، موجب بیدار ماندن شما خواهد شد. همچنین مطمئن شوید که اتاق خوابتان CO2 نداشته باشد. پنجره‌ها را شب باز کنید یا فن را روشن کنید تا موجب به گردش درآمدن هوای اتاق خوابتان شود.

 

12. چُرت زدن طی روز

وقتی طی روز می‌خوابید، موقع خواب شب دچار مشکل خواهید شد و در نتیجه صبح روز بعد زیاد می‌خوابید. سعی کنید طی روز چُرت‌های طولانی نزنید. در عوض بیرون بروید و کمی پیاده‌روی کنید یا به یک فعالیت یا سرگرمی بپردازید که خستگی‌تان را در کند. قهوه ننوشید زیرا کافئین اثری مشابه چرت زدن در روز روی شما می گذارد و شب جلوی خوابتان را می‌گیرد.

 

13. راحت نبودن رختخوابتان

اگر بالشتان راحت و مناسب نباشد یا اتاق خوابتان خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، نمی‌توانید به راحتی به خواب بروید. برای داشتن خواب راحت، دمای اتاق خوابتان را حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد نگه دارید.

 

14. ورزش نکردن

ورزش و خواب دو مکمل خوب برای یکدیگر هستند، چرا که ورزش کردن موجب خواب بهتر شده و داشتن خواب مناسب انرژی لازم برای ورزش را برای بدن تأمین می کند. سعی کنید طی روز ورزش کنید. برخی افراد عقیده دارند شب‌ها ورزش کردن شما را بیدار نگه می‌دارد در حالی که عده‌ای دیگر این موضوع را رد می‌کنند.
شما می توانید بنابر عادت خود بهترین زمان برای ورزش را که نتیجه بهتری برایتان دارد انتخاب کنید. همچنین می‌توانید شب‌ها یوگا انجام دهید تا موجب کاهش استرس شما شده و احساس آرامش کنید. بنابراین می‌توانید به خواب بروید و صبح روز بعد با نشاط از خواب بیدار شوید.

 

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

15. نوشیدن الکل

نوشیدن الکل ممکن است باعث راحت به خواب رفتن فرد شود، اما باعث می شود نیمه‌شب از خواب بیدار شود. دلیلش این است که الکل بر مرحله REM خواب اثر می‌گذارد.REM  مرحله‌ای از خواب است که هر شب چندین بار آن را طی می‌کنید. این مرحله‌ی خواب باعث می‌شود فعالیت مغز افزایش یافته و به یادگیری کمک می‌کند. اگر مرحله REM خواب کافی نباشد، می‌تواند موجب ایجاد اختلال در عملکرد مغز شود. خلاصه اینکه فرد با نوشیدن الکل مجبور است نیمه شب بعد از بیدار شدن از خواب دراز بکشد تا بدنش بالاخره الکل را سوخت و ساز کند و سپس به خواب برود. با این تفاسیر طبیعی است که فرد صبح زیاد بخوابد.

 

چرا خواب مهم است؟

اگر شب خوب نخوابید، روز بعد زیاد خواهید خوابید. کمبود خواب شب علاوه بر احساس ناخوشی و نارضایتی که به همراه دارد، تأثیرات منفی دیگری نیز بر بدن‌ خواهد داشت. اثرات کوتاه‌مدت کمبود خواب شامل موارد زیر می‌شود:

 • خواب‌آلودگی طی روز
 • حساس و تحریک‌پذیر شدن
 • کمبود تمرکز و هشیاری
 • کُند شدن مهارت‌های حرکتی

علاوه بر موارد گفته شده، چند دلیل دیگر برای ضرورت خواب مناسب برای سلامت بدن وجود دارد:

 • فشارخون بالا: افرادی که نمی‌توانند بخوابند، فشارخونشان بالا می‌رود. در نتیجه بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی قرار می گیرند.
 • اختلالات خلقی: کمبود خواب در صورت ادامه یافتن می‌تواند مشکلات خلقی بوجود آورد. احساساتی مانند خشم و اندوه و استرس می‌توانند در نتیجه‌ی کمبود ایجاد شوند. کمبود خواب می‌تواند در بعضی از افراد موجب ایجاد حملات پانیک، بیش فعالی و اختلال دوقطبی نیز بشود.
 • آرتریت و دیگر دردها: درگیر شدن با کمبود خواب می تواند موجب بدتر شدن علائم دردناک بدن مانند التهاب و آرتریت شود.
  گهگاه زیاد خوابیدن در زمان‌هایی که شب خوب نخوابیده‌اید غیرعادی نیست. اما اگر معمولاً صبح‌ها برای بیدار شدن از خواب مشکل دارید، سعی کنید عادت‌های سالمی ایجاد کنید تا خواب شبتان بهبود بیابد.