Take a fresh look at your lifestyle.

دلایلی که موجب ریزش مو می شوند

23

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عوامل مختلفی که منجر به ریزش مو می شوند آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله دلایلی که موجب ریزش مو می شوند همراه باشید.

هر روز تعداد مشخصی از موها به طور طبیعی می ریزند که این تعداد معمولا بین 50 تا 100 تار مو است. اما وقتی ریزش مو به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند، این موضوع موجب اضطراب و نگرانی فرد می شود.

در حالی که طاسی با الگوی زنانه و مردانه دلیل اصلی ریزش مو است، دلایل دیگری نیز برای آن وجود دارد که پزشک قبل از شروع درمان این دلایل را کشف خواهد کرد.

در این مقاله، ما به دلایل اصلی ریزش مو، درمان موجود و نکات مراقبت در منزل برای جلوگیری از ریزش بیشتر اشاره می کنیم.

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

وقتی به خاطر مشکل ریزش مو به پزشک مراجعه می کنید، ابتدا پزشک یا متخصص پوست سعی می کند علت اصلی ریزش مو را تشخیص دهد. شایع ترین علت ریزش مو طاسی ارثی با الگوی مردانه یا زنانه است.  اگر سابقه طاسی در خانواده دارید ، ممکن است دچار این نوع ریزش مو شوید. برخی هورمون های جنسی می توانند ریزش موی ارثی را تحریک کنند و این نوع ریزش ممکن است از اوایل بلوغ شروع شود.

در برخی موارد، ریزش مو ممکن است با یک توقف ساده در چرخه رشد مو رخ دهد. بیماری های عمده، جراحی ها یا حوادث آسیب زا می توانند باعث ریزش مو شوند. با این حال، در این موارد موهای شما معمولاً بدون درمان دوباره شروع به رشد می کنند.

در ادامه به دلایلی که موجب ریزش مو می شوند اشاره خواهیم کرد.

 

1. آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک اصطلاح دیگری برای طاسی مردانه یا زنانه است. این یک علت شایع ریزش مو است.

طاسی مردانه و زنانه هر دو ژنتیکی است. آقایان بیشتر مستعد از دست دادن موها در ناحیه شقیقه و تاج سر هستند. در زنان معمولاً موهای سر نازک می شود.

آلوپسی آندروژنتیک به احتمال زیاد با افزایش سن فرد اتفاق می افتد اما پس از بلوغ می تواند در هر مرحله ای شروع شود. بسیاری از زنانی که آلوپسی آندروژنتیک را تجربه می کنند پس از یائسگی به آن مبتلا می شوند. این بدان معنی است که هورمون ها ممکن است ارتباطی با آن داشته باشند. درمان این بیماری با داروی ماینوکسیدیل ( دارویی برای رشد مو ) امکان پذیر است.

داری به این فکر می کنی که موهاتو تقویت کنی؟ چرا نمیری تو بی نسخه؟ یه نگاه به محصولات تقویت مو بنداز …

2. بارداری

برخی از زنان ممکن است اندکی پس از زایمان دچار ریزش بیش از حد مو شوند. این به دلیل کاهش سطح استروژن است. این نوع ریزش مو موقتی است و معمولاً ظرف یک سال یا زودتر برطرف می شود.

برای کمک به بازگشت مو به حالت طبیعی خود، سعی کنید:

 • از یک شامپو و نرم کننده حجم دهنده استفاده کنید.
 • از محصولاتی که برای موهای نازک طراحی شده اند استفاده کنید.
 • از مصرف نرم کننده های خیلی قوی یا شامپوهای حاوی نرم کننده خیلی قوی خودداری کنید.
 • نرم کننده را در ساقه مو استفاده کنید و از مصرف آن برای کف سر خودداری کنید.

 

3. تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium)

Telogen effluvium شرایطی است که مو در مرحله تلوژن (ریزش طبیعی) چرخه رشد باقی می ماند. این باعث می شود موهای بیشتری ریزش کند.

تلوژن افلوویوم معمولاً یک وضعیت موقتی است که با گذشت زمان برطرف می شود. برای اطلاع از علت این امر توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

برخی از علل احتمالی عبارتند از:

 • استرس شدید
 • عمل جراحي
 • زایمان
 • کاهش سریع وزن
 • مشکلات تیروئید
 • مصرف داروهای خاص

برای برطرف کردن این نوع ریزش مو، پزشک باید علل زمینه ای تلوژن افلاویوم را درمان کند. اگر پزشک مشکوک باشد که داروهای خاصی باعث ریزش مو شده است، ممکن است آنها را تغییر دهد.

دلایل ریزش مو

4. آناژن افلوویوم (Anagen effluvium)

Anagen effluvium باعث ریزش سریع مقادیر زیادی مو در مرحله آناژن (رشد) چرخه مو می شود. این مشکل ممکن است باعث ریزش مو از سر و همچنین سایر قسمت های بدن از جمله ابرو و مژه شود.

علل آناژن افلوویوم عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • قرار گرفتن در معرض تشعشع
 • عفونت های قارچی
 • بیماری خودایمنی

درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد اما می تواند شامل مصرف محلول موضعی ماینوکسیدیل باشد.

اگر فردی در اثر شیمی درمانی دچار آناژن افلوویوم شده باشد، خنک کردن پوست سر در طی این روش می تواند کمک کند. موها اغلب 3-6 ماه پس از قطع شیمی درمانی دوباره رشد می کنند.

5. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش ناگهانی مو می شود. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو همراه با سایر قسمتهای سالم بدن حمله می کند و موهای سر و همچنین ابروها و مژه ها ممکن است به صورت تکه های کوچک ریخته شوند.

اگر فردی به این بیماری مبتلا است، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است برای کمک به رشد مجدد مو دارو تجویز کند.

6. آلوپسی کششی

آلوپسی کششی نوعی ریزش مو است که در اثر کشیدن مو برای مدل موهایی نظیر موی دم اسبی که باعث شکسته شدن و شل شدن موها می شود، بوجود می آید. ادامه پیدا کردن آلوپسی کششی می تواند منجر به ایجاد طاسی در برخی ناحیه ها و نازک شدن مو گردد. برای پیشگیری از این نوع ریزش مو، از مدل موهایی که موجب کشیده شدن مو می شوند، اجتناب کنید.

7. داروها

برخی از داروها عوارض جانبی دارند که می تواند باعث ریزش مو شود.

نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • داروهای رقیق کننده خون، مانند وارفارین
 • روآکوتان، برای درمان آکنه
 • داروهای ضد افسردگی، از جمله سرترالین و فلوکستین
 • مسدود کننده های بتا
 • داروهای کاهنده کلسترول

اگر شخصی فکر می کند ریزش موهایش به دلیل دارویی است که مصرف می کند، باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است بتواند دوز دارو را کاهش دهد یا داروی دیگری برای فرد تجویز کند.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

8. کمبودهای تغذیه ای

کمبودهای تغذیه ای می تواند باعث ریزش مو شود. رژیم های غذایی شدید که حاوی مقادیر بسیار پایینی از پروتئین و ویتامین های خاصی مانند آهن هستند، گاهی اوقات باعث ریزش شدید مو می شوند.

فرد باید برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کند تا بررسی کند که آیا کمبود تغذیه ای دارد که می تواند باعث ریزش مو شود یا خیر.

 

9. قرص های جلوگیری از بارداری

برخی افراد ممکن است هنگام استفاده از قرص های ضد بارداری دچار ریزش مو شوند. برخی دیگر نیز ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از قطع مصرف دچار ریزش مو شوند.

اگر فردی از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کند، می تواند نوعی را انتخاب کند که شاخص آندروژن پایینی داشته باشد. این امر می تواند به کاهش خطر ریزش مو کمک کند.

سایر اشکال کنترل بارداری که بر روی هورمون ها تأثیر می گذارد، مانند کاشت و برچسب های پوستی نیز ممکن است باعث ریزش مو شود.

انجمن ریزش مو در آمریکا توصیه می کند افرادی که احتمال ریزش موی ژنتیکی آنها بیشتر است، نوع غیر هورمونی جلوگیری از بارداری را انتخاب کنند.

دلایل ریزش مو

10. کچلی (Ringworm)

Ringworm یک عفونت قارچی است که می تواند باعث ریزش مو شود. این عفونت روی پوست سر می تواند به طور موقت باعث ایجاد ناحیه های طاس روی سر شود.

علائم این نوع ریزش مو عبارتند از:

 • یک نقطه کوچک روی پوست سر که بزرگتر می شود و باعث ایجاد لکه های پوستی پوسته پوسته و کچلی می شود.
 • موهای شکننده ای که به راحتی می شکنند.
 • لکه های قرمز و خارش دار پوست در مناطق آسیب دیده
 • تاول های پوستی
 • قسمت های حلقه مانند، که دور آن قرمز و قسمت داخلی آن همرنگ پوست
 • اگر کچلی به خودی خود بهبود نیابد، پزشک ممکن است داروی ضد قارچ تجویز کند.

 

مراقبت از خود

برای جلوگیری از ریزش مو می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

 • تغییر سبک زندگی برای کاهش استرس
 • داشتن یک رژیم غذایی مغذی شامل پروتئین ها، چربی ها و ویتامین ها و مواد معدنی خاص
 • استفاده از شامپو و نرم کننده سبک برای جلوگیری از سنگین شدن موها
 • اجتناب از مدل موهایی که باعث کشیدن مو می شوند
 • محدود کردن استفاده از فرآیندهای گرمایش که می تواند به مو آسیب برساند

خلاصه

ریزش مقدار مشخصی از مو هر روز امری طبیعی است. افراد معمولاً هر روز تا 100 تار موی خود را از دست می دهند.

در صورتی که فرد متوجه شود بیش از حد معمول دچار ریزش مو شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کند تا در مورد داشتن بیماری های زمینه ای در او تحقیق شده و بهترین گزینه درمانی را دریافت کند.

در بسیاری از موارد، هنگامی که پزشک بیماری زمینه ای را درمان کند، موی فرد به حالت طبیعی خود برمی گردد.

منبع: www.medicalnewstoday.com