Take a fresh look at your lifestyle.

دل درد بچه ها چه زمانی نگران کننده است؟

17

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علائمی که نشان می دهد دل درد بچه نگران کننده است و نیاز به درمان دارد، آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله دل درد بچه ها چه زمانی نگران کننده است؟ همراه باشید.

 دل درد بچه ها مشکلی است که تمام کسانی که بچه داری کرده اند با آن مواجه شده اند. علت این دل درد چه پر شدن معده باشد و چه برای جلب توجه، به هرحال برای بچه ها عجیب و ناآشنا نیست. بدترین قسمت این دل دردها این است که نمی توانیم تشخیص دهیم چه زمان باید آن را جدی بگیریم و چه زمانی نیاز به نگرانی نیست.

چگونه می توانیم بفهمیم دل درد کودک نشان دهنده‌ی وجود مشکل یا بیماری است یا خطرناک نیست و خودش برطرف خواهد شد؟
بچه ها قادر به بیان و انتقال احساس دردی که دارند، نیستند زیرا هنوز این کار را یاد نگرفته اند. پس این کار بر عهده شماست که با گشتن به دنبال علائم، بفهمید که به مراجعه به پزشک نیاز است یا خیر. در بسیاری از موارد دل درد کودک به خاطر استرس، اندوه یا اضطراب است و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اگرچه این نوع دل درد بیشتر در بچه های دبستانی دیده می شود، اما کودکان زیر 5 سال نیز ممکن است دچار دل درد ناشی از استرس شوند.

پدر و مادر هیچ­گاه نباید خودشان شدت درد را بسنجند و طبق آن به کودک دارو بدهند. بلکه اگر فکر می‌کنند دل درد کودک به دلیل چیزی ساده مثلاً کار نکردن شکم است، دادن ملین به کودک ضرری ندارد. اگر دل درد کودک زیاد بود، بهترین کار بردن کودک نزد پزشک است.

برای فهمیدن این که دل درد کودک جدی است یا خیر، علائم زیر را دنبال کنید. اگر نشانه های زیر وجود نداشت، احتمالا درد کودک بیشتر جنبه روانی دارد، نه فیزیکی.

 اگر به دنبال محصولات برطرف کننده مشکلات گوارشی برای نوزادتان هستید، می توانید از طریق داروخانه آنلاین بی نسخه محصول مورد نیاز خود را تهیه کنید.

کودک دائم از دل دردش می‌نالد

اگر کودک شما بیشتر از حد از درد شکم می نالد، ممکن است علامت این باشد که درد او شدید است. اگر می توانید حواس کودک را با استفاده از بازی یا کارتون مورد علاقه اش از دردی که دارد پرت کنید. اگر با استفاده از این موارد قادر به پرت کردن حواس او از دردش نشدید،  احتمالاً علتش این است که دل درد واقعاً اذیتش می‌کند. در چنین مواردی با پزشک تماس بگیرید.

اگر شدت درد خیلی زیاد نیست، با توجه به سن کودک تصمیم بگیرید. در کودکانی که هنوز قادر به بیان درد خود نیستند، سریع تر به پزشک مراجعه کنید. اما بچه هایی که قادر به توضیح محل درد خود و احساسی که دارند هستند، به شما این فرصت را می دهند که موقعیت را ارزیابی کرده و در مورد مراجعه به پزشک تصمیم بگیرید.

 

 

دل درد کودک در قسمت پایین سمت راست شکم اوست

محل درد کودک بسیار مهم است؛ چرا که احساس درد بر برخی نواحی شکم می تواند نشانه وجود مشکلی جدی تر باشد. اگر کودک در قسمت پایین سمت راست شکم خود احساس درد دارد، به ویژه زمانی که به لمس نیز حساس شده باشد، فورا اقدام کنید. این درد ممکن است در اثر آپاندیسیت یا پیچش تخمدان باشد. پیچش تخمدان زمانی است که تخمدان خودش پیچ می‌خورد و در نتیجه رگ‌های خونرسان به آن مسدود می‌شوند.

دل درد بچه ها چه زمانی نگران کننده است؟

درد شکم به پشت یا کشاله ران می رسد

در صورتی که درد شکم در پشت و یا ناحیه کشاله ران کودک نیز حس می شود، ممکن است این درد به بخش های دیگری از بدن او مانند کلیه ها، مثانه یا سیستم ادراری مرتبط باشد. مشکلاتی مانند عفونت در این قسمت ها یا سنگ کلیه از مثال هایی هستند که می توانند منجربه درد کودک شده باشند.

علامت دیگری که باید به آن توجه شود، احساس دل درد هنگام ادرار کردن است که می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری باشد. در مورد پسربچه‌ها، اگر دل درد همراه با درد در کشاله ران باشد، باید بیضه‌ها را از جهت درد یا تورم و یا تغییر رنگ بررسی کنید.

برای تهیه انواع غذای کودک و دریافت مشاوره در مورد آنها به داروخانه آنلاین بی نسخه مراجعه کنید.

کودک زیاد استفراغ می‌کند و دل درد دارد

هیچ­گاه نباید استفراغ را سرسری گرفت و به راحتی از آن گذشت. برخی از کودکان نسبت به سایرین بیشتر استفراغ می کنند، اما اینکه کودک بارها و بارها استفراغ کند، می تواند علامتی برای یک هشدار جدی باشد؛ به ویژه زمانی که کودک توانایی نگه داشتن غذا یا مایعات در معده اش را نداشته باشد.

استفراغ در کودکان سبب می شود آب بدن کاهش یابد. از علائم کم آبی یا دهیدراته شدن بدن، کاهش ادرار در طول روز است. اگر مقدار ادرار به اندازه‌ی قابل توجهی کاهش یافته، می‌تواند علامت دهیدراته شدن بدن باشد.

 

کودک تب و دل درد دارد

تب کردن در کودکان زیاد اتفاق می افتد. بدن برای واکنش نشان دادن به یک عفونت یا درد، تب می کند و این امر می تواند نسبتا بی خطر باشد، اما به هر صورت نباید نادیده گرفته شود؛ به ویژه اگر همراه با دل درد باشد. در صورتی که کودک همراه با دل درد، تب نیز دارد، باید معاینه گردد تا وجود هرگونه عفونت شکمی یا عفونت های کلیوی و ادراری در او بررسی شود.

زمانی که درد در قسمت بالای شکم بوده و با تب و سرفه همراه باشد، می‌تواند علامت وجود عفونت در قسمت پایین ریه باشد که به صورت دل درد احساس می‌شود. شکم درد همراه با تب باید جدی گرفته شده و توسط پزشک بررسی شود.

اگر متوجه شدید کودک شما تب و دل درد دارد، زیاد خواب‌آلود است و در مدفوعش خون دیده می شود با پزشک تماس بگیرید. این علائم می‌توانند نشان‌دهنده‌ی عفونت یا حتی پایین بودن فشارخون و یا خونریزی باشند.

 آیا می دانید در زمان تب کردن نوزاد چه کارهایی باید انجام دهید؟ مقاله موقع تب کردن نوزاد چه کاری انجام دهیم؟ را مطالعه کنید تا بتوانید در این مواقع به نوزادتان کمک کنید.

کودک دل درد و نفخ دارد

احساس درد در شکم به همراه نفخ زیاد می تواند علامت یبوست شدید باشد که نباید نادیده گرفته شود. به ویژه در کودکانی که توانایی حرف زدن ندارند و نمی توانند ناراحتی و درد خود را بیان کنند.

یبوست در بسیاری از موارد بی خطر است اما گاهی هم می تواند جدی و خطرناک بوده و نیاز به خارج کردن مدفوع گیر کرده باشد.

شما باید دقت کافی نسبت به تغییرات مدفوع کودک داشته باشید. علائم یبوست جدی عبارتند از: سخت شدن مدفوع، مدفوع ساچمه مانند، یا خون در مدفوع. وجود خون در مدفوع به دلیل یبوست، پارگی‌های کوچکی در اطراف مقعد یا هموروئید داخلی یا خارجی می باشد.

 

کودک دل درد دارد و رنگ استفراغش عادی نیست

علاوه بر تعداد دفعات استفراغ، رنگ آن نیز مهم است و باید به آن توجه شود. استفراغ سبز می‌تواند علامت انسداد در روده باشد.

گاهی افراد هنگام استفراغ، ماده‌ای زرد و سبزرنگ نیز بالا می‌آورند؛ اما دل درد همراه با استفراغ سبز چیزی است که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

استفراغ خونی نیز علامتی از وجود یک مشکل جدی تر است. گاهی اوقات وقتی بچه ها زیاد استفراغ کرده اند ممکن است خون بالا بیاورند. گاهی نیز خونریزی بینی یا خونریزی در دهان که ناشی از افتادن دندان است منجر به وجود خون در استفراغ می شود.

دل درد و استفراغ خونی چیزی است که بررسی پزشکی لازم دارد، حتی اگر اورژانسی نباشد.

دل درد بچه ها چه زمانی نگران کننده است؟

دل درد کودک با خون در مدفوع همراه است

هرچند بررسی مدفوع کودک برای وجود خون وقتی که دل درد دارد خوشایند نیست، اما باید بدانید که وجود خون در مدفوع نیز همانند خون در استفراغ می تواند ناشی از علل خطرناک یا بی خطر باشد. زمانی که کودک دچار یبوست باشد، زور زدن و وارد کردن فشار برای بیرون راندن مدفوع از رکتوم ممکن است باعث خارج شدن خون همراه مدفوع شود.

مشکلاتی مانند عفونت یا التهاب در روده از مشکلات جدی هستند که می توانند منجر به خونریزی و وجود خون در مدفوع شوند. علائم خطرناک بودن مدفوع خونی عبارتند از: خون موجود در مدفوع بیشتر از یک رگه باشد، خون با مدفوع قاطی شده باشد و یا ظاهر مدفوع سیاه رنگ و مانند قیر باشد.

در این موارد قطعاً مراجعه به پزشک یک ضرورت است.

 

دل درد کودک با علائمی از آلرژی همراه است

شاید برایتان عجیب باشد، اما ممکن است دل درد یکی از علائم آلرژی باشد که در این صورت نیز نباید نادیده گرفته شود.

کودک خود را از نظر وجود علائم دیگری از آلرژی، مانند کهیر، سرگیجه، تهوع، استفراغ، مشکل در تنفس یا بی حالی بررسی کنید. این علائم ممکن است با یک واکنش آلرژیک شدید ارتباط داشته باشند که آنافیلاکسی نامیده می شود و باید فورا به مراقبت پزشکی باشید.

اگر می‌دانید کودکتان آلرژی دارد و دچار آنافیلاکسی شده و اپی نفرین در دسترس دارید باید سریع‌تر آن را تزریق کنید تا جلوی عوارض شدیدتر یا مرگ را بگیرید.

 

کودک خیلی کوچک است

فهمیدن درد و ناراحتی در کودکانی که هنوز نمی توانند صحبت کنند و دردشان را بگویند بسیار مشکل است، چه برسد به آنکه بخواهید تشخیص دهید درد کودک شدید است یا خفیف. ابتلای کودکان زیر 3 ماه به اسهال یا استفراغ نیازمند معاینات پزشکی است. هم­چنین در کودکان زیر 3 سال که دچار تب می شوند نیز معاینات پزشکی لازم است.

 

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

دل درد کودک مدام تکرار می‌شود

در صورتی که دل درد کودک ادامه دار شود، به خصوص به مدت یک هفته، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. زمانی که دل درد به صورت مکرر اتفاق می افتد و هربار کودک علائم مشابهی را تجربه می کند، حتی اگر علائم خفیف باشند، نیاز به مراجعه به پزشک دارید. دل دردهای مکرر می توانند ناشی از یبوست، اسهال، بیماری­ التهابی روده، ریفلاکس اسید، عدم تحمل یک ماده غذایی، عفونت مجاری ادراری یا بسیاری از عوامل دیگر باشد.

اگر کودک رنگ‌پریده است، تب‌دار است، نمی‌تواند چیزی بخورد، زیاد خسته است یا وزن کم کرده، او را به پزشک نشان دهید.

از آنجایی که دل دردهای مکرر به راحتی تشخیص داده نمی شوند و نیاز به پیگیری دارند، بهتر است علائم، زمان بروز دل دردها، غذاهایی که کودک می خورد، عواملی که موجب استرس کودک می شود و آخرین باری که شکم کودک کار کرده است را یادداشت کنید. این اطلاعات همراه با مشاهدات والدین به احتمال زیاد به تشخیص دقیق‌تر کمک می‌کنند.

 

دل درد کودک با مشکلات تنفسی همراه است

اگرچه بسیاری از افراد فکر می کنند پنومونی فقط منجر به مشکلات تنفسی می شود، اما بهتر است بدانید که این بیماری به خصوص در بچه های کوچک می تواند منجر به دل درد نیز بشود.

اگر کودکتان به سختی نفس می‌کشد، سرفه‌های غیرقابل کنترل دارد و تب نیز کرده است، یا استفراغ همراه با سرفه دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید.