Take a fresh look at your lifestyle.

دلایل سردی پاها چیست و چگونه درمان می شود؟

26

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عللی که منجربه سردی پاها می شوند و راه هایی برای رفع این مشکل آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله دلایل سردی پاها چیست و چگونه درمان می شود؟ همراه باشید.

سردی پاها به دلایل مختلفی از جمله تغییرات دما، برخی تغییرات در سبک زندگی و سلامت اتفاق می افتد و با شناخت این دلایل می توان از سردی پاها جلوگیری کرد.

اگر برای کنترل سلامت خود و اعضای خانواده تان به تجهیزات پزشکی نیاز دارید به داروخانه آنلاین بی نسخه مراجعه کنید.

 

دلایل سردی پاها

سردی پاها می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از جمله این دلایل می­توان دمای پایین در زمستان، گردش خون ضعیف و اختلالات عصبی را نام برد که در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم.

 

دمای پایین

وقتی دما پایین آمده و هوا سرد می شود، بدن به آن واکنش نشان داده و پاها سرد می شوند. با قرار گرفتن در یک محیط سرد، رگ های خونی درون اندام هایی که در فاصله دورتری نسبت به ارگان های حیاتی بدن قرار دارند، مانند دست ها و پاها، تنگ تر شده و موجب می شود جریان خون به آن نواحی کاهش پیدا کند. در نتیجه دمای این نواحی بر مبنای یک اقدام ایمنی از سوی بدن کاهش پیدا می کند.

بهتر است بدانید در صورتی که این کاهش جریان خود در یک اندام برای مدت طولانی ادامه یابد، منجر به کاهش سطح اکسیژن در اندام مربوطه شده و احتمالا موجب می گردد رنگ آن اندام تغییر پیدا کرده و متمایل به آبی شود. معمولا وقتی در شرایط سرمای موقت قرار می گیریم این علائم خطرناک نیستند و با بازگشت دمای بدن دوباره به شرایط عادی باز می گردند.

برخی افراد هم مبتلا به سندروم رینود هستند و با قرار گرفتن در معرض سرما و یا استرس شدید ، گردش خون بدنشان کاهش یافته و نتیجه آن تغییر رنگ، سرد شدن و یا بی‌حس شدن انگشتان دست یا پا است.

 

استرس و اضطراب بالا

قرار گرفتن در معرض اضطراب و استرس شدید نیز می تواند یکی از عوامل سردی پاها باشد. بدن در واکنش به استرس یا عصبی بودن آدرنالین به داخل خون پمپاژ می کند و آدرنالین وارد شده در گردش خون موجب انقباض و تنگ شدن رگ های خونی در حاشیه های بدن می شود. در نتیجه این امر، جریان خون به نواحی بیرونی بدن کاهش پیدا می کند. این واکنش انرژی را در بدن ذخیره می کند و بدن را برای رخداد هرگونه صدمه آماده می کند. در واقع تمام این اقداماتی که بدن انجام می دهد برای مواجهه با استرس شدید است.

شرایط امروزه موجب می شود که افراد زیادی با استرس شدید روبرو باشند اما در واقع این استرس ها بدن فرد را در شرایط خطر فوری قرار نمی دهند. در نتیجه واکنش دفاعی بدن بیش از آنکه سودمند باشد به سلامت بدن ضرر می رساند. بنابراین بهتر است بدانید پیشگیری از استرس و اضطراب می تواند به کاهش سردی دست ها و پاها و بهبود سلامت بدن انسان کمک کند.

 

دلایل سردی پاها و درمان آن

 

مشکلات گردش خون

از بیماری ها و مشکلات مربوط به گردش خون می توان به عنوان یکی از رایج ترین علل سردی پاها نام برد. در افرادی که به گردش خون ضعیف مبتلا هستند، بدن همواره در تلاش برای رساندن خون گرم کافی به اندام های دورتر است و دست ها و پاها مکررا سرد هستند.

دلایل مختلفی برای گردش خون ضعیف وجود دارد. نشستن طولانی مدت و در کل سبک زندگی که در آن فرد بیشتر می نشیند می تواند باعث کاهش خون در پاها و احساس سردی شود.

علاوه بر این، استعمال دخانیات ممکن است خونرسانی به همه قسمت های بدن را با مشکل مواجه کند. در نتیجه احتمال سردی پاها در افراد مصرف کننده دخانیات بیشتر می شود. کلسترول بالا می تواند موجب شود در عروق خونی پلاک تشکیل شده و در نتیجه گردش خون در بدن و پاها کاهش یافته و پاها سرد می شوند.

افراد مبتلا به مشکلات قلبی و افرادی که در معرض این بیماری ها قرار دارند نیز ممکن است با سردی پا مواجه شوند. این افراد در چنین شرایطی بهتر است با پزشک خود در این زمینه صحبت کنند.

 در هر زمینه ای که به مکمل های کمک درمانی نیاز داشته باشید، با استفاده از داروخانه آنلاین بی نسخه می توانید در مورد آن اطلاعات و مشاوره دریافت کنید و محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.

 کم خونی

فردی که دچار کم خونی است کمتر از حد طبیعی در بدن خود گلبول قرمز دارد. این مشکل در اثر عوامل مختلفی از جمله کمبود آهن، کمبود فولات یا اسیدفولیک، کمبود ویتامین B12 و یا بیماری مزمن کلیوی بوجود می آید.

در موارد کم خونی شدید یا متوسط ممکن است فرد احساس سردی در پاهای خود داشته باشد. در مواردی که کم خونی ناشی از کمبود برخی مواد مغذی در بدن است، تغییر رژیم غذایی و مصرف مکمل ها تأثیر بسزایی در رفع این مشکل دارند.

 

دیابت

مشکلات گردش خون در افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در صورتی که قند خون کنترل نشود و به صورت مداوم بالا باشد، رگ های خونی انقباض پیدا کرده و تنگ می شوند. در نتیجه خون­رسانی به بافت های بدن کاهش پیدا کرده و به سردی پاها منجر می شود.

در بسیاری از افراد، ممکن است دیابت منجربه نوروپاتی دیابتی شود. نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب به اعصاب است که دیابت باعث آن می شود و معمولا در افرادی اتفاق می افتد که برای مدت زمان طولانی قند خون بالا و کنترل نشده دارند.

حس مورمور شدن یا گزگز کردن، بی‌حسی و یا حس سوزش در پاها از دیگر علائم نوروپاتی دیابتی است. این علائم ممکن است شب‌ها شدیدتر شوند.

علل سردی پاها و درمان آن

اختلالات عصبی

یکی دیگر از عوامل بروز سردی در پاها برخی اختلالات عصبی است که می تواند ناشی از تروما یا صدماتی از قبیل سرمازدگی شدید یا سایر مشکلات پزشکی باشد.

نوروپاتی محیطی می تواند به خاطر بیماری کبد یا کلیه، عفونت و یا ژنتیکی رخ دهد و معمولاً موجب علائم دیگری از جمله بی‌حسی و مورمور شدن می‌شود. درمان علائمی مانند سردی پاها در حین تشخیص و درمان مشکل اصلی می تواند به بهتر شدن حال فرد کمک کند.

 

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم

فعالیت کم غده تیروئید موجب می شود این غده هورمون کمی تولید کند و متابولیسم بدن را دچار مشکل کند. متابولسیم بدن روی گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن تأثیر می گذارد. بدین ترتیب هر چیزی که روی عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد و موجب کم کاری آن گردد، می تواند سردی پاها را به همراه داشته باشد.

افرادی که دچار کم‌کاری تیروئید هستند ممکن است بیشتر از سایر افراد نسبت به سرما حساسیت داشته باشند، همچنین ممکن است علائم دیگری شامل بی‌حالی، افزایش وزن و مشکلات حافظه‌ای داشته باشند.

  1. ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟ بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

درمان سردی پاها

برای درمان و پیشگیری از سردی پاها، بهترین راه مشورت با پزشک برای تشخیص درست عامل بروز سردی پا و سپس درمان مرتبط با آن است. برخی درمان­های خانگی نیز می­توانند به بهبود سردی پاها کمک کنند که به آنها خواهیم پرداخت:

  • تحرک: یکی از راه های ساده برای بهبود سردی پاها تحرک است که موجب افزایش جریان خون در پاها می شود. در افرادی که نشستن طولانی مدت منجربه سردی پاها شده، این روش کمک زیادی خواهد کرد.
  • استفاده از جوراب یا پاپوش: با پوشیدن جوراب یا پاپوش در فضای داخلی می توانید پاهای خود را گرم کنید و از هدر رفتن حرارت جلوگیری کنید.
  • قرار دادن پاها در آب گرم: یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای گرم کردن پاها، قرار دادن آنها در آب گرم است. فرو بردن پاها در آب گرم به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه موجب حفظ جریان خون گرم تازه برای پاها می شود. استفاده از این روش قبل از خواب به نظر بسیار مفید و کارآمد می‌آید و همچنین در کاهش تنش و آرامش عضلات نیز مؤثر است.
  • این نکته را نیز به یاد داشته باشید که این روش در افراد دچار دیابت که قند خون به درستی کنترل نمی شود، توصیه نمی گردد؛ زیرا بی حسی در پاهای فرد می تواند منجربه عدم احساس دمای بالای آب و سوختگی ناخواسته پاها شود.
  • پدهای گرم‌کننده و یا کیسه آب گرم: پدهای گرم کننده و کیسه های آب گرم به افرادی که به خاطر سردی پاها نمی توانند بخوابند کمک می کند تا محیطی گرم برای پاهای خود ایجاد کنند. این روش هم­چنین به تسکین درد عضلانی که ناشی از فعالیت زیاد در طول روز می باشد، کمک می کند.