Take a fresh look at your lifestyle.

انواع مختلف رژیم غذایی گیاه خواری

31

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با انواع رژیم های غذایی گیاه خواری و مزایای آن و غذاهایی که در هر یک از آنها می توان مصرف نمود آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله انواع مختلف رژیم غذایی گیاه خواری همراه باشید.

رژیم های گیاهی به ویژه در چند سال گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. مردم اغلب این روش غذا خوردن ( تأکید بر غذاهای گیاهی بیش از محصولات حیوانی ) را بخشی از جنبش گیاهی می دانند.

دلایل زیادی وجود دارد که افراد بیشتری رژیم گیاهخواری را انتخاب می کنند و چندین روش مختلف برای انجام و مدیریت این رژیم غذایی وجود دارد.

این مقاله 6 مورد از رژیم های گیاهخواری را بررسی می کند، از جمله اینکه کدام یک از غذاها را در این رژیم ها می توان استفاده کرد و از کدام یک باید اجتناب کنید. همچنین چند دلیل رایج را عنوان می کند که چرا مردم رژیم گیاهخواری را انتخاب می کنند.

چرا گیاهخواری ؟

انواع مختلف رژیم غذایی گیاه خواری

سه دلیل اصلی وجود دارد که چرا کسی ممکن است تصمیم بگیرد رژیم های گیاهی را دنبال کند. این دلایل می توانند مربوط به سلامت فردی و عمومی، محیط زیست و حیواناتی باشند که برای تبدیل شدن به غذا پرورش پیدا می کنند.

مطالعات نشان داده است که محصولات حیوانی احتمالاً حاوی مواد ناخواسته مانند آنتی بیوتیک ها هستند. استفاده از آنتی بیوتیک در خوراک دام ممکن است منجر به ایجاد باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک در انسان شود.

تحقیقات همچنین نشان داده است که زمانی که فرد از یک رژیم گیاهخواری کاملا برنامه ریزی شده پیروی می کند، از مواد مغذی مناسب و سلامت فردی برخوردار می شود. رژیم های گیاهخواری می توانند به کاهش وزن کمک کرده و خطر چاقی و بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهند.

مکمل های گیاهی بی نسخه رو دیدی؟؟ به نظرم برو ببین چون برای خیلی از مشکلات و بیماری ها مکمل های گیاهی خوبی اونجا هست که می تونی به راحتی بخری و در خونه ات تحویلش بگیری!!!

از نظر زیست محیطی ، بسیاری از مردم به دلیل تأثیرات منفی دامپروری صنعتی بر خاک، آب و هوا، از آن حمایت نمی کنند. به عنوان مثال، کود و مواد مغذی حاصل از تغذیه حیوانی می تواند آب های زیرزمینی را آلوده کند. این آب های زیرزمینی ممکن است به اقیانوس راه یابد و به توسعه مناطق مرده کمک کند، مناطقی در اقیانوس که در آن بیشتر زندگی به دلیل کمبود اکسیژن از بین رفته است.

علاوه بر این ، CAFO ها (مراکز تغذیه متمرکز حیوانات) و حیواناتی که در آنجا نگهداری می شوند گازهای گلخانه ای از جمله متان، نیتروژن اکسید و دی اکسید کربن تولید می کنند. این امر منجر به تغییرات آب و هوای جهانی می شود.

برخی از افراد رژیم گیاهخواری را به عنوان راهی برای حمایت از رفاه حیوانات و همسو کردن دیگران با اصول اخلاقی خود، انتخاب می کنند. مراکز تغذیه متمرکز حیوانات جمعیت زیادی از حیوانات را در خود جای داده اند، که اغلب در شرایط ناسالم و در فضای بسیار کمی در کنار یکدیگر قرار می گیرند و پس از یک عمر کوتاه برای غذا ذبح می شوند.

مردم همچنین نگرانی های اخلاقی در مورد صنایع لبنی دارند، از جمله گرفتن شیر از گاوهایی که تازه زایمان کرده اند و مدت کوتاهی پس از تولد آنها را از گوساله های خود جدا می کنند.

برخی از افراد ممکن است دریابند که رژیم گیاهخواری برای خانوارشان مقرون به صرفه است یا ممکن است به سادگی طعم غذاهای گیاهی را به برخی از محصولات حیوانی ترجیح دهند. تنوع زیاد رژیم گیاهخواری به شما امکان می دهد راهی برای غذا خوردن انتخاب کنید که با اخلاق و اهداف شما مطابقت داشته باشد.

  1. رژیم لاکتو- تخم- گیاه خواری (Lacto-ovo vegetarian diet)

انواع مختلف رژیم غذایی گیاه خواری

برخی افراد رژیم لاکتو-تخم-گیاه خواری را به عنوان سنتی ترین رژیم گیاهخواری تصور می کنند. در این نوع رژیم، شما مجاز به خوردن گوشت یا ماهی نیستید، اما همچنان می توانید تخم مرغ و محصولات لبنی را در رژیم غذایی خود جای دهید.

پیشوند “lacto” به شیر گاو یا محصولات لبنی اشاره دارد و از واژه لاتین lac گرفته شده است که به معنی شیر است. فقط پستانداران مانند گاو و انسان می توانند شیر تولید کنند.

پیشوند “ovo” به تخم مرغ اشاره دارد و از واژه لاتین ovum که به معنای تخم مرغ است، گرفته شده است.

پیروی از رژیم لاکتو- تخم -گیاه به این معناست که رژیم شما شامل تخم مرغ، شیر، پنیر، کره، ماست، خامه ترش، بستنی و سایر محصولات لبنی می شود، در حالی که همه گوشت های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی، مرغ، و گوشت گوسفند باید از رژیم غذایی تان حذف گردد.

برخی از افراد دلایل مذهبی یا فرهنگی برای انتخاب این تنوع دارند. به عنوان مثال، افرادی که آیین هندو و آیین بودا را دنبال می کنند ممکن است از رژیم لاکتو-اوو-گیاهخواری پیروی کنند.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

  1. رژیم لاکتو گیاهخواری (Lacto-vegetarian diet)

همانطور که پیشوند “lacto” نشان می دهد، رژیم لاکتو گیاهخواری یک رژیم گیاهخواری است که شامل محصولات لبنی است.

این نوع رژیم شامل محصولات لبنی مانند شیر گاو و غذاهای ساخته شده با آن است. این موارد می تواند شامل پنیر، کره، خامه ترش، ماست و بستنی باشد.

در این رژیم همه گوشت ها مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند، مرغ و ماهی و همچنین تخم مرغ از رژیم غذایی خارج می شود.

همانند گیاهخواری لاکتو اوو، افراد ممکن است دلایل مذهبی یا فرهنگی برای پیروی از رژیم لاکتو گیاهخواری داشته باشند. این نوع رژیم در میان افرادی که پیرو آیین های جینیسم، هندوئیسم و بودیسم هستند معمول است.

  1. رژیم غذایی تخم-گیاه خواری (Ovo-vegetarian diet)

انواع مختلف رژیم غذایی گیاه خواری

این رژیم غذایی شامل محصولات لبنی نیست، اما همانطور که پیشوند “ovo” نشان می دهد تخم مرغ را شامل می شود.

علاوه بر حذف گوشت و ماهی، یک رژیم غذایی تخم-گیاه خواری کلیه محصولات لبنی و غذاهایی را که با استفاده از آنها تهیه می شود مانند شیر گاو ، پنیر ، کره ، خامه ترش ، ماست و بستنی حذف می کند.

با این حال، کسی که رژیم غذایی تخم – گیاه خواری دارد، می تواند در رژیم خود تخم مرغ و غذاهای حاوی تخم مرغ داشته باشد. این افراد همچنین می توانند از تخم مرغ در پخت خوراکی هایی مانند کلوچه، کیک و نان استفاده کنند.

  1. رژیم غذایی انعطاف پذیر (Flexitarian diet)

همانطور که از پیشوند”flexi” در نام این رژیم می توان فهمید، این رژیم به گونه ای طراحی شده است که از دیگر انواع رژیم ها گیاه خواری انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد. این رژیم در عین حال که به مصرف غذاهای گیاهی تأکید دارد، مقدار کمی از محصولات حیوانی را نیز در خود جای داده است.

اصول اصلی یک رژیم غذایی انعطاف پذیر خوردن بیشتر غذاهای کاملا  گیاهی، دریافت بیشتر پروتئین از گیاهان به جای حیوانات، محدود کردن شکر و غذاهای فرآوری شده در صورت امکان و استفاده از گوشت و محصولات حیوانی به صورت گهگاه است.

فردی که از این رژیم غذایی پیروی می کند از نظر فنی گیاه خوار محسوب نمی شود زیرا گاهی اوقات مقدار کمی گوشت می خورد. در واقع این خود فرد است که رژیم غذایی متناسب با سبک زندگی خود را طراحی می کند.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

  1. رژیم غذایی پزکاتاریا (Pescatarian diet)

رژیم pescatarian یک رژیم گیاهی است که شامل ماهی می شود. نام این رژیم از واژه ایتالیایی “pesce” به معنای ماهی گرفته شده است.

کسی که رژیم پزکاتاریا دارد می تواند انواع ماهی یا غذاهای حاوی ماهی مصرف کند، اما معمولاً از مصرف گوشت های دیگر مانند گوشت گاو، مرغ یا گوشت گوسفند خودداری می کند.

اینکه رژیم پزکاتار شامل محصولات لبنی و تخم مرغ باشد یا خیر، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

از مزایای این رژیم غذایی دریافت اسیدهای چرب امگا 3 سالم از ماهی و غذاهای دریایی است. در غیر این صورت ممکن است این مواد مغذی در بعضی از رژیم های گیاهی وجود نداشته باشد.

  1. رژیم وگان (Vegan diet)

انواع مختلف رژیم غذایی گیاه خواری

رژیم غذایی وگان رژیمی است که کلیه محصولات حیوانی ، از جمله گوشت و ماهی ، محصولات لبنی و تخم مرغ را شامل نمی شود. برخی از افرادی که رژیم وگان دارند عسل را نیز کنار می گذارند زیرا توسط زنبورها تولید می شود.

اصول اخلاقی دلیل عمده ای است که برخی افراد رژیم وگان را انتخاب می کنند.

رژیم وگان صرفاً بر اساس غذاهای گیاهی است. این رژیم شامل میوه ها، سبزیجات، غلات، مغزها، دانه ها و حبوبات، از جمله لوبیا، نخود فرنگی و عدس است.

تمایز دیگر رژیم وگان این است که فرد تمایل دارد فراتر از گزینه های غذایی پیش رود و در زندگی روزمره اش نیز این اصول گسترش یابد.

به عنوان مثال، کسی که از رژیم وگان استفاده می کند ممکن است از خرید محصولاتی مانند مواد آرایشی، پوشاک و کفش که از مواد اولیه حیوانی استفاده می کنند یا روی حیوانات آزمایش شده است، خودداری کند.

در رژیم غذایی وگان برخی از مواد مغذی به مقدار خیلی کمی وجود دارند. به همین دلیل توصیه می شود کسانی که از این رژیم پیروی می کنند، از مکمل های ویتامین و مواد معدنی مانند ویتامین B12، آهن، اسیدهای چرب امگا 3، روی و … استفاده کنند.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

نحوه انتخاب رژیم گیاهخواری

هنگامی که می خواهید تصمیم بگیرید که کدام یک از رژیم های گیاه خواری برای شما مناسب است، عواملی مانند هزینه، کیفیت مواد غذایی و پایداری را در نظر داشته باشید. به علاوه، در نظر گرفتن اینکه کدام نوع از رژیم ها با ارزش ها و اهداف شخصی شما مطابقت دارد، عامل مهمی در تعیین میزان پایداری آن برای شماست. اگر رژیم غذایی شما با سبک زندگی و چیزهایی که برای شما مهم هستند هم خوانی نداشته باشد، حفظ آن بسیار دشوار خواهد بود.

نکته خوب در مورد رژیم های گیاه خواری این است که شما می توانید انواع مختلف این رژیم ها را امتحان کنید تا زمانی که رژیم مناسب خود را بیابید.

سخن آخر

رژیم گیاهخواری یک رژیم غذایی اساساً گیاهی است که بسته به نوع رژیمی که شما انتخاب می کنید، ممکن است برخی از محصولات حیوانی را مجاز یا غیرمجاز کند. انواع رژیم گیاهخواری از گوشت مستثنی است اما ممکن است شامل تخم مرغ ، ماهی ، لبنیات یا ترکیبی از اینها باشد.

رژیم های گیاهی می توانند موجب بهبود سلامتی شده، و به حفاظت از محیط زیست و حمایت از رفاه حیوانات کمک کنند.

انتخاب یک رژیم گیاه خواری می تواند مزایای سلامتی و اخلاقی بی شماری داشته باشد. بهترین رژیم غذایی برای شما به عواملی مانند کیفیت تغذیه ، هزینه و سهولت استفاده بستگی دارد و همچنین باید در نظر داشته باشید که حفظ آن برای شما آسان باشد.

منبع: www.healthline.com