Take a fresh look at your lifestyle.

غذاهای فوق فرآوری شده چه مضراتی دارند؟

51

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با مضرات مصرف غذاهای فوق فرآوری شده  آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله غذاهای فوق فرآوری شده چه مضراتی دارند؟ همراه باشید.

 

غذای فوق فرآوری‌شده چیست؟

اجتناب از مصرف غذاهای فوق فراوری‌شده ناممکن است مگر اینکه تمام مواد غذایی خود را در خانه درست کنید – و حتی از آن صورت هم – استفاده از مواد غذایی فرآوری‌شده اجتناب‌ناپذیر است. اما فرآوری در درجات مختلفی انجام می شود.

در پایین ترین سطح فرآوری سطح مواد غذایی پاک می شود، نگهداری می شود و قسمت های غیر قابل خوردن آن حذف میشود، مانند کندن پوسته خارجی دانه قهوه. علاوه بر کندن پوست، این فرآیند شامل قرار دادن مواد غذایی در یخچال، یخ زدن غذا، تخمیر، پاستوریزه کردن و قرار دادن در بسته های خلأ می باشد.

نکته اصلی برای حفظ فرآوری غذا در کمترین حد این است که محتوای غذایی مواد قبل و بعد از فراوری تقریباً یکسان باشد. آردهای سبوس دار و پاستا نیز مانند برخی دیگر از مواد پخت و پز از جمله غذاهای حداقل فرآوری شده هستند. علاوه بر این می توان به روغن هایی که از زیتون یا دانه ها گرفته شده اند اشاره کرد.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

وقتی شکر، نمک یا چربی‌ها را به مخلوط اضافه کنید، فرآوری دیگر در «کمترین» حد نیست. کنسروهای میوه‌ها و سبزیجات که شامل نمک یا شکر اضافه می‌شوند هم فرآوری می‌شوند. بنابراین نان تازه، برخی پنیرها و ماهی‌های کنسروشده نیز فرآوری‌شده‌اند. اما هنوز فوقِ فرآوری‌شده نیستند. تعداد مواد تشکیل‌دهندۀ این موارد به دو تا سه مورد محدود است، اما به طور معمول به محض بیرون آمدن از بسته بندی آماده مصرف (یا حداقل قابل خوردن) هستند.

فوق‌فرآوری کردن یک محصول شامل چندین مرحله است و تنها به اضافه کردن نمک یا کنسرو کردن آن محدود نمی شود.

این فرایند موجب تولید موادی می شود که که در محصولات کشاورزی یا مزرعه پیدا نمی کنید. آنها شامل رنگ ها و طعم دهنده های مصنوعی ، مواد نگهدارنده و مواد تشکیل دهنده مانند تثبیت‌کننده‌های امولسیون هستند که به منظور جذابیت بیشتر ظاهر یا بافت غذا استفاده می شوند.

نوشابه، سوسیس و کالباس، غلات شیرین و چیپس به همراه بسیاری از تنقلات و محصولات پخته شده دیگر و برخی غذاهای منجمد فوق فرآوری شده هستند.

دکتر چیسان استادیار تغذیه در دانشگاه هاروارد می‌گوید: وقتی موادی را به غذا اضافه می‌کنید که به طور طبیعی در آن وجود ندارد ساختار غذا را از اساس تغییر می‌دهید و چیزی جدید می‌سازید.

فایده غذا تنها به خاطر وجود ویتامین و مواد مغذی داخل آن نیست، بلکه ساختار غذا نیز باعث مفید بودن آن می شود. حتی اگر یک ماده غذایی فوق فرآوری‌شده حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی خاصی باشد، هنوز به عنوان یک ماده غذایی کامل مغذی نخواهد بود. به همین دلیل، به عنوان مثال یک غذای پر فیبر از قرص فیبر برای شما بهتر است.

غذاهای فوق فرآوری شده چه مضراتی دارند؟

مضرات غذاهای فوق فرآوری‌شده چیست؟

تحقیقات نشان می دهند که غذاهای فوق فرآوری شده با برخی از مشکلات و بیماری ها در ارتباط هستند. افرادی که از این غذاها بیشتر استفاده می کنند بیشتر دچار چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی می شوند.

یک مطالعه جدید نیز غذاهای آماده را با خطر ابتلا به سرطان مرتبط دانسته است. محققان عادت‌های غذایی و سوابق سلامتی ۱۰۴٫۹۸۰ بزرگسال را به مدت پنج سال پیگیری کردند. کسانی که بیشتر غذاهای فوق فراوری‌شده را می‌خورند، به احتمال زیاد در طی دوره مطالعه به نوعی سرطان مبتلا می‌شوند. سپس محققان بر اساس میانگین تعداد وعده های غذایی در طول 5 سال ، خطر ابتلا به سرطان را بررسی کردند و دریافتند که به ازای افزایش 10 درصدی مصرف غذای فوق فرآوری شده، 12 درصد خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد.

شاید به دلیل خطر ابتلا به این بیماری ها باشد که مطالعات نشان می دهد خوردن غذاهای فوق فرآوری شده منجربه زندگی کوتاه تر خواهد شد.

کارشناسان نمی‌توانند با اطمینان بگویند که آیا ضرر موجود در غذاهای فوق فرآوری‌شده به خاطر مواد غذایی موجود در این غذاها است یا به خاطر عدم وجود مواد غذایی خاصی در آنهاست.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

طبق گفته دکتر چیسان، هردو این احتمالات وجود دارد. برخی مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده، شیرین کننده‌ها (حتی آنهایی که کالری ندارند) ممکن است موجب اختلال در سوخت‌وساز بدن شوند. اگرچه اکثر ما می‌دانیم که این غذاها برای ما مناسب نیستند، اما هنوز هم چیزهای زیادی وجود دارد که نمی‌دانیم.

اگر عادت دارید برای میان‌وعده غذاهای فرآوری شده بخورید، می توانید آن را با چیزهای سالم تری مثل یک سیب جایگزین کنید.

بیشتر غذاهای فوق فرآوری‌شده دارای مقادیر کمی از فیبر و سایر مواد مغذی ضروری هستند. اگر این میان وعده‌ها جای غذاهای کامل در رژیم غذایی شما را بگیرند، مواد مغذی را از دست خواهید داد و  پیامدهایی که برای سلامتی شما دارند را مشاهده خواهید کرد. پروتئین و فیبر به شما کمک می‌کنند احساس سیری کامل کنید، این بدان معناست که غذاهای حاوی این مواد مغذی می توانند به شما در کنترل کالری دریافتی در طول روز کمک کنند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که غذاهای فوق فرآوری‌شده، صرف‌نظر از میزان مواد مغذی آنها، مانند غذاهای کامل راضی‌کننده نیستند.

غذاهای فوق فرآوری شده چه مضراتی دارند؟

این می تواند نتایج آزمایش اخیر را توضیح دهد. در این مطالعه ، 20 فرد بزرگسال سالم به مدت 28 روز در آزمایشگاه تحت نظارت دقیق قرار گرفتند. ده نفر از آنها رژیم غذایی حاوی غذاهای فوق العاده فرآوری شده شامل نان سفید، ژامبون، ورقه های پنیر، چیپس و نوشیدنی های رژیمی شیرین شده مصنوعی دریافت کردند. 10 نفر دیگر دقیقاً همان مقدار کالری، قند، فیبر، چربی و کربوهیدرات را در هر وعده و توسط غذاهای فرآوری نشده یا با حداقل فرآوری دریافت کردند و غذاهایی مانند گوشت گاو با کلم بروکلی، برنج قهوه‌ای، سیب و سالاد میل می‌کردند.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه فقط می‌توانستند غذایی را که تهیه می‌شد بخورند، اما لازم نبود بشقاب خود را خالی کنند. در پایان ۴ هفته، افرادی که در گروه غذاهای فوق فرآوری‌شده بودند، حدود ۵۰۰ کالری در روز بیشتر از سایرین خورده بودند و ۲ پوند به وزن‌شان اضافه شده بود، در حالی که بقیه ۲ پوند کم کرده بودند.

محققان به طور قطع نمی‌دانند چرا مردم به طور قابل توجهی بیشتر مواد فرآوری‌شده را می‌خورند. شاید این غذاها خوشمزه تر هستند یا سیرکننده نیستند، اما به هر صورت غذاهای فوق فرآوری‌شده منجر به پرخوری و افزایش وزن می‌شوند.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

چگونه غذاهای فوق‌فراوری‌شده را ترک کنید؟

برای ترک مصرف غذاهای فوق فرآوری شده می توانید این کار را به تدریج انجام دهید. برای شروع می توانید میان وعده های فوق فرآوری شده نظیر چیپس و کوکی را کم کرده و خوراکی های سالم را جایگزین آن کنید. به تدریج غذاهای غنی از مواد مغذی را جایگزین مواد فرآوری شده کنید.

متخصصان متخصص رژیم غذایی و متخصصان صنایع غذایی هشدار می‌دهند که فقط این که هله هوله نخورید و مواد غذایی به ظاهر بهتر مصرف کنید کافی نیست. گولِ برچسب‌های مربوط به غذاهای آماده برای خوردن، مانند چیپس و کوکی‌ها، که «طبیعی» یا «ارگانیک» خوانده شده‌اند را نخورید. با وجود این برچسب‌ها، احتمالا با خواندن ترکیبات محصول، کلمات غیرقابل تشخیص را در بین ترکیبات پیدا خواهید کرد.

حتی کلمات کلیدی مانند «گیاهی» به این معنی نیستند که آن غذا یک غذای کامل سالم است. انتخاب ایده‌آل شامل غذاهای کامل، فرآوری‌نشده یا در کمترین حد فرآوری‌شده است. هر حرکتی به سمت تعداد بیشتری غذاهای کامل و فرآوری‌نشده و تعداد کمتری غذاهای فرآوری‌شده یک تغییر مثبت است. این بدان معنا نیست که شما ناگهان مجبور هستید همه چیز را از ابتدا درست کنید.

 

منبع: webmd.com