Take a fresh look at your lifestyle.

علائم اولیه بارداری

34

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علائم اولیه که بانوان در بارداری ممکن است تجربه کنند آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله علائم اولیه بارداری همراه باشید.

آیا فکر می کنید ممکن است باردار باشید؟ تنها راه اطمینان یافتن از این موضوع، انجام تست بارداری است. اما برخی علائم وجود دارند که می توانند نشان دهنده احتمال بارداری باشند.

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند؟

همانطور که هر زنی با دیگری متفاوت است، تجربه های آنها از بارداری نیز همین طور است. حتی در یک زن نیز علائم بارداری در بارداری های مختلف یکسان نیست.

همچنین، از آنجا که علائم اولیه بارداری غالباً مشابه علائمی است که قبل و در دوران قاعدگی تجربه می کنید، بنابراین ممکن است متوجه باردار بودن خود نشوید.

آنچه در این مقاله به آن اشاره می شود شرح برخی از شایعترین علائم اولیه بارداری است. باید بدانید که این علائم ممکن است به غیر از باردار بودن به دلیل موارد دیگری نیز باشد. بنابراین، این که برخی از این علائم را مشاهده کرده اید لزوماً به معنای باردار بودن شما نیست. تنها راه برای اطمینان انجام آزمایش بارداری است.

لکه بینی و گرفتگی عضلات

علائم اولیه بارداری

بعد از بارداری، تخمک بارور شده خود را به دیواره رحم می چسباند. این می تواند یکی از اولین علائم بارداری یعنی لکه بینی و گاهی اوقات گرفتگی عضلات ایجاد کند. این اتفاق که خونریزی لانه گزینی نامیده می شود، از شش تا 12 روز پس از لقاح تخمک اتفاق می افتد.

گرفتگی عضلات در این دوره شبیه گرفتگی قاعدگی است، بنابراین برخی از خانم ها این گرفتگی و خونریزی را با شروع دوره قاعدگی خود اشتباه می گیرند. البته معمولا این خونریزی و گرفتگی عضلات شدت زیادی ندارد.

علاوه بر خونریزی، ممکن است برخی افراد متوجه ترشحات سفید و شیری از واژن خود شوند. این مربوط به ضخیم شدن دیواره های واژن است، که تقریباً بلافاصله پس از بارداری شروع می شود. رشد بیشتر سلولهای پوششی واژن باعث ترشحات می شود.

این ترشحات که می تواند در تمام دوران بارداری ادامه داشته باشد، به طور معمول بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما اگر این ترشحات بوی بدی دارد و یا احساس سوزش و خارش دارید، به پزشک خود بگویید تا مطمئن شوید که عفونت در این ناحیه وجود دارد یا خیر.

تغییرات سینه ها

تغییرات سینه ها یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است. سطح هورمون های زن پس از لقاح به سرعت تغییر می کند. به دلیل این تغییرات، سینه های آنها ممکن است یک یا دو هفته بعد متورم یا زخم و یا احساس گزگز شدن در آن وجود داشته باشد. علاوه بر این احساس سنگینی و حساسیت به لمس در سینه ها به وجود می آید و ناحیه اطراف نوک سینه ها نیز که آرئول نامیده می شود، ممکن است تیره شود.

موارد دیگری به جز بارداری نیز می تواند باعث تغییر سینه ها شود. اما اگر این تغییرات از علائم اولیه بارداری است، به خاطر داشته باشید که عادت به سطح جدیدی از هورمون ها چند هفته طول می کشد. اما در صورت بروز، درد سینه ها باید آرام شود.

اگر تو دوران بارداری هستی حتما به مکمل های بارداری نیاز داری. بهت پیشنهاد می کنم مکمل های بارداری داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی…

خستگی

احساس خستگی زیاد در بارداری یک امر طبیعی است که از اوایل این دوران شروع می شود. یک زن به محض یک هفته بعد از بارداری می تواند احساس خستگی غیرمعمول کند.

چرا؟ این اتفاق اغلب مربوط به سطح بالایی از هورمونی به نام پروژسترون است، اگرچه موارد دیگر- از جمله سطح پایین قند خون، فشار خون پایین و افزایش تولید خون- همه می توانند در ایجاد آن سهیم باشند.

اگر خستگی مربوط به بارداری است، داشتن استراحت کافی یک امر مهم است. خوردن غذاهای غنی از پروتئین و آهن می تواند به جبران این خستگی کمک کند.

تهوع (بیماری صبحگاهی)

علائم اولیه بارداری

تهوع صبحگاهی یکی از علائم معروف بارداری است. اما هر زن بارداری به آن مبتلا نمی شود. علت دقیق حالت تهوع صبحگاهی مشخص نیست اما هورمونهای بارداری احتمالاً در بروز این علامت نقش دارند. حالت تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر زمان از روز اما بیشتر در صبح رخ دهد.

همچنین، بعضی از خانمها هنگام باردار شدن هوس غذاهای خاصی می کنند یا نمی توانند برخی غذاها را تحمل کنند. این نیز مربوط به تغییرات هورمونی است.

اگر به هر نوع محصول جنسی نیاز داری و تهیه اش از داروخانه برات سخته خرید از بی نسخه رو امتحان کن تا بدون دردسر هرچیزی که لازم داری رو در خونه تحویل بگیری!!!

ممکن است حالت تهوع، هوس و انزجار از غذا در کل بارداری ادامه داشته باشد. خوشبختانه علائم این بیماری در بسیاری از خانم ها تقریباً در هفته سیزدهم یا چهاردهم بارداری کاهش می یابد.

در این بین، حتما یک رژیم غذایی سالم داشته باشید تا شما و کودک در حال رشدتان از مواد مغذی ضروری استفاده کنید. می توانید برای مشاوره در این باره با پزشک خود صحبت کنید.

به تعویق افتادن عادت ماهانه

بارزترین علامت اولیه بارداری و علامتی که بیشتر خانم ها را به انجام آزمایش بارداری ترغیب می کند، به تعویق افتادن عادت ماهانه است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که عدم وجود عادت ماهانه یا تأخیر در آن همیشه ناشی از بارداری نیست.

همچنین، ممکن است زنان در دوران بارداری مقداری خونریزی داشته باشند. اگر باردار هستید، از پزشک خود بپرسید که باید در مورد خونریزی در این دوران چه چیزهایی بدانید و چه کارهایی انجام دهید. به عنوان مثال، چه زمانی خونریزی طبیعی است و چه زمانی نشانه وجود شرایط اضطراری است؟

علاوه بر بارداری، دلایل دیگری نیز برای به تعویق افتادن قاعدگی وجود دارد. ممکن است یکی از دلایل این باشد که شما بیش از حد وزن کم کرده یا اضافه وزن پیدا کرده اید. مشکلات هورمونی ، خستگی یا استرس از دیگر احتمالات است. برخی از زنان با قطع مصرف قرص های ضد بارداری پریود نمی شوند. اما اگر عادت ماهانه شما به تعویق افتاده است و احتمال بارداری وجود دارد، بهتر است تست بارداری انجام دهید.

هر مکملی که واسه کودکت نیاز داشته باشی رو می تونی تو سایت بی نسخه تهیه کنی. پس خیلی راحت الان رو مکمل های کودکان کلیک کن و هر چیزی که لازم داری و بخر.

سایر علائم اولیه بارداری

بارداری تغییراتی در تعادل هورمونی شما ایجاد می کند. و این می تواند علائم دیگری را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

  • تکرر ادرار: برای بسیاری از خانم ها، این اتفاق از هفته ششم یا هشتم بعد از بارداری شروع می شود. اگرچه این مسئله می تواند به دلیل عفونت ادراری ، دیابت یا استفاده از داروهای ادرار آور ایجاد شود، اما اگر باردار هستید، به احتمال زیاد به دلیل تغییرات سطح هورمونی است.
  • یبوست: در دوران بارداری ، سطح بالای هورمون پروژسترون می تواند شما را دچار یبوست کند. پروژسترون باعث می شود غذا به آهستگی از روده ها عبور کند. برای تسکین مشکل، مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش کنید و غذاهای پر فیبر مصرف کنید.
  • نوسانات خلقی: این موارد خصوصاً در سه ماهه اول معمول است. اینها همچنین به تغییرات هورمون ها مربوط می شود.
  • سردرد و کمردرد: بسیاری از زنان باردار سردردهای خفیف مکرر گزارش می کنند و برخی نیز درد کمر را تجربه می کنند.
  • سرگیجه و غش کردن: این موارد ممکن است مربوط به اتساع رگهای خونی، کاهش فشار خون و کاهش قند خون باشد.

یک زن باردار می تواند همه این علائم را داشته باشد، یا شاید فقط یک یا دو مورد از این علائم را تجربه کند. اگر هر یک از این علائم آزار دهنده است، با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید تا بتوانید برای جبران آنها برنامه ای تنظیم کنید.

منبع :www.webmd.com