Take a fresh look at your lifestyle.

صفر تا صد اطلاعات لازم درباره سرطان سینه

18

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با تمام اطلاعاتی که در مورد سرطان سینه به آن نیاز دارید، از عوامل مؤثر بر آن تا راه های درمان و پیشگیری از سرطان سینه آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله صفر تا صد اطلاعات لازم درباره سرطان سینه همراه باشید.

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

پیشرفت در غربالگری و درمان سرطان سینه از سال 1989 به طور چشمگیری میزان بقا را بهبود بخشیده است. طبق انجمن سرطان آمریکا (ACS)، بیش از 3.1 میلیون بازمانده از سرطان سینه در ایالات متحده وجود دارد و احتمال مرگ هر خانم از سرطان سینه در حدود 1 در 38 است (2.6٪).

آگاهی از علائم و نیاز به غربالگری از راه های مهم کاهش خطر است. در موارد نادر، سرطان پستان می تواند مردان را نیز درگیر کند، اما این مقاله به سرطان پستان در زنان خواهد پرداخت.

 

علائم سرطان سینه

اولین علائم سرطان پستان معمولاً به صورت ناحیه ای از بافت ضخیم شده در پستان یا توده ای در پستان یا زیر بغل ظاهر می شود.

علائم دیگر عبارتند از:

 • درد در زیر بغل یا پستان که با چرخه ماهانه تغییر نمی کند
 • حفره یا قرمزی پوست پستان، شبیه سطح یک پرتقال
 • خارش یا تحریک پوست اطراف یا روی یکی از نوک پستانها
 • ترشح (احتمالا حاوی خون) از نوک سینه
 • نوک پستان فرو رفته یا وارونه
 • تغییر در اندازه یا شکل پستان
 • پوسته پوسته شدن پوست پستان یا نوک سینه

بیشتر توده های پستان سرطانی نیستند. با این وجود، در صورت مشاهده توده روی پستان، زنان باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

 اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

مراحل سرطان سینه

پزشک با توجه به اندازه تومور و اینکه به غدد لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر، سرطان را مرحله بندی می کند.

 

روش های مختلفی برای مرحله بندی سرطان پستان وجود دارد. یک راه دسته بندی مراحل از مرحله 0–4 است که به شرح هستند. اگرچه دسته بندی سرطان به سایر مشخصات خاص تومور مانند وضعیت گیرنده HER2 نیز بستگی دارد.

مرحله 0: این مرحله به عنوان سرطان مجاری درجا (DCIS) شناخته می شوند، سلولهای سرطانی به داخل مجاری محدود می شوند و به بافتهای اطراف حمله نکرده اند.

مرحله 1: در این مرحله، عرض تومور به 2 سانتی متر می رسد. هیچ گره لنفاوی را تحت تأثیر قرار نداده است، یا گروه های کوچکی از سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی وجود دارد.

مرحله 2: در این مرحله یا تومور به عرض 2 سانتی متر است و شروع به گسترش در غدد مجاور می کند، یا عرض آن 2 تا 5 سانتی متر است و به غدد لنفاوی گسترش نیافته است.

مرحله 3: عرض تومور تا 5 سانتی متر است و به تعداد زیادی از غدد لنفاوی گسترش یافته یا تومور بزرگتر از 5 سانتی متر است و به تعداد کمی از غدد لنفاوی گسترش یافته است.

مرحله 4: سرطان به اندام های دورتر، اغلب استخوان ها، کبد، مغز یا ریه ها گسترش یافته است.

صفر تا صد اطلاعات لازم درباره سرطان سینه

علل سرطان سینه

پس از بلوغ، سینه یک زن از چربی، بافت همبند و هزاران قطعه کوچک تشکیل شده است. اینها غده های ریزی هستند که برای شیردهی شیر تولید می کنند و لوله یا مجاری کوچک، شیر را به سمت نوک پستان حمل می کنند.

سرطان باعث تکثیر غیرقابل کنترل سلول ها می شود. آنها در نقطه معمول چرخه زندگی خود نمی میرند. این رشد بیش از حد سلول باعث سرطان می شود زیرا تومور از مواد مغذی و انرژی استفاده می کند و سلول های اطراف خود را محروم می کند.

سرطان پستان معمولاً از پوشش داخلی مجاری شیر یا بخش هایی که شیر آنها را تأمین می کند، شروع شده و از آنجا، می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

 

عوامل خطر

علت دقیق سرطان پستان هنوز نامشخص است، اما برخی از عوامل، احتمال ابتلا به آن را بیشتر می کند و می توان از این عوامل جلوگیری کرد.

1. سن

خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش می یابد. در 20 سالگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان در دهه آینده 06/0٪ است. با رسیدن به سن 70 سالگی، این رقم به 3.84 درصد می رسد.

2. ژنتیک

زنانی که جهش های خاصی در ژن های BRCA1 و BRCA2 دارند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان ، سرطان تخمدان یا هر دو هستند. افراد این ژن ها را از والدین خود به ارث می برند.

جهش در ژن TP53 همچنین با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان ارتباط دارد.

اگر یکی از بستگان نزدیک فرد قبلا سرطان پستان داشته یا در حال حاضر داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان پستان در فرد افزایش می یابد.

دستورالعمل های فعلی توصیه می کند که افراد گروه های زیر به دنبال آزمایش ژنتیک باشند:

 • کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان، تخمدان، لوله رحمی یا سرطان صفاقی دارند.
 • کسانی که در نژاد آنها سابقه سرطان پستان وجود دارد که مربوط به جهش های ژنی BRCA1 یا BRCA2 است، به عنوان مثال، افرادی با نژاد یهودی اشکنازی.

 

3. سابقه سرطان پستان یا توده های پستان

احتمال ابتلای دوباره به سرطان در زنانی که قبلاً به سرطان پستان مبتلا بوده اند، از افرادی که هیچ سابقه بیماری ندارند، بیشتر است.

داشتن برخی از انواع توده های غیر سرطانی پستان احتمال ابتلا به سرطان در آینده را افزایش می دهد. به عنوان مثال می توان به هایپرپلازی مجرای غیرمعمول یا سرطان لوبولار درجا اشاره کرد.

افرادی که سابقه سرطان پستان، تخمدان، لوله رحمی یا سرطان صفاقی دارند باید از پزشکان خود در مورد آزمایش ژنتیک سوال کنند.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر

4. بافت متراکم سینه

زنانی که سینه های متراکم تری دارند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان سینه هستند.

5. قرار گرفتن در معرض استروژن و شیردهی

به نظر می رسد تماس طولانی مدت با استروژن خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. این می تواند به این دلیل باشد که قاعدگی در فردی زودتر از موعد شروع شده یا در سن بالاتر از سن متوسط یائسگی، وارد دوران یائسگی می شود. در طی زمان های گفته شده، سطح استروژن بدن بیشتر است.

به نظر می رسد شیردهی، به خصوص برای بیش از 1 سال، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. این احتمالاً به دلیل کاهش قرار گرفتن در معرض استروژن است که به دنبال بارداری و شیردهی بوجود می آید.

 

6. وزن بدن

در زنانی که بعد از یائسگی دچار اضافه وزن یا چاقی می شوند، احتمالاً به دلیل افزایش سطح استروژن احتمال ابتلا به سرطان پستان نیز بیشتر است. مصرف زیاد قند نیز ممکن است یکی از عوامل آن باشد.

 

7. مصرف الکل

به نظر می رسد مصرف الکل به میزان بالا و منظم، در ایجاد سرطان پستان نقش دارد.

طبق انستیتوی ملی سرطان (NCI) آمریکا، مطالعات به طور مداوم نشان داده است که زنانی که الکل مصرف می کنند بیشتر از کسانی که الکل مصرف نمی کنند، خطر ابتلا به سرطان پستان را دارند. و علاوه بر این، کسانی که میزان الکلی که می نوشند متوسط تا سنگین است، خطر بیشتری نسبت به افرادی دارند که به میزان کم الکل مصرف می کنند.

 

8. قرار گرفتن در معرض تابش اشعه

قرار گرفتن تحت پرتودرمانی برای سرطان های مختلف ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان در ادامه زندگی را افزایش دهد.

 

9. درمان های هورمونی

طبق NCI ، مطالعات نشان داده است که داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کمی افزایش دهند.

طبق ACS ، مطالعات نشان داده است که درمان جایگزینی هورمون (HRT) ، به ویژه درمان استروژن-پروژسترون (EPT) ، با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است.

صفر تا صد اطلاعات لازم درباره سرطان سینه

 

ایمپلنت های زیبایی

یک بررسی در سال 2013 نشان داد که زنان با ایمپلنت های زیبایی سینه که در آنها سرطان سینه تشخیص داده می شود، در معرض خطر بیشتری برای مرگ ناشی از بیماری قرار دارند.

این می تواند به دلیل پوشاننده شدن سرطان در هنگام غربالگری توسط ایمپلنت ها، یا به دلیل تغییراتی باشد که ایمپلنت ها در بافت سینه ایجاد می کنند.

با این حال، یک بررسی در سال 2015 نشان داد که انجام عمل زیبایی ایمپلنت سینه خطر سرطان پستان را افزایش نمی دهد.

دانشمندان برای تأیید این موضوع باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

 

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد، از جمله:

سرطان مجاری: این نوع سرطان از مجاری شیر شروع می شود و شایع ترین نوع سرطان است.

سرطان لوبولار: این نوع سرطان از لوبول (غدد ترشح کننده شیر) شروع می شود.

سرطان تهاجمی سینه زمانی اتفاق می افتد که سلولهای سرطانی از داخل لوبولها یا مجاری شیوع پیدا کرده و به بافتهای مجاور حمله کنند. این احتمال گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن را افزایش می دهد.

 

سرطان غیرتهاجمی سینه زمانی ایجاد می شود که سرطان در داخل محل تولد خود باقی بماند و هنوز گسترش نیافته باشد. با این حال، این سلول ها گاهی اوقات می توانند به سرطان سینه مهاجم تبدیل شوند.

 

تشخیص سرطان سینه

یک پزشک اغلب سرطان پستان را در نتیجه غربالگری معمول یا هنگامی که یک زن پس از تشخیص علائم به پزشک خود مراجعه می کند، تشخیص می دهد. چندین آزمایش و روش تشخیصی وجود دارند که به تأیید تشخیص کمک می کند.

 

معاینه سینه

پزشک سینه ها را از نظر وجود توده و سایر علائم بررسی می کند. در طول معاینه، ممکن است نیاز باشد فرد در حالت های مختلف مانند نشستن یا ایستادن با بازوها در موقعیت های مختلف مانند بالای سر یا کنار خود، قرار بگیرد.

مکمل های گیاهی بی نسخه رو دیدی؟؟ به نظرم برو ببین چون برای خیلی از مشکلات و بیماری ها مکمل های گیاهی خوبی اونجا هست که می تونی به راحتی بخری و در خونه ات تحویلش بگیری!!!

آزمایشات تصویربرداری

چندین آزمایش می تواند به تشخیص سرطان سینه کمک کند. برخی از این آزمایشات عبارتند از:

 

ماموگرافی: این آزمایش نوعی اشعه ایکس است که پزشکان معمولاً در غربالگری اولیه سرطان سینه از آن استفاده می کنند و این تصاویری تولید می کند که می تواند به پزشک کمک کند تا هر گونه توده یا ناهنجاری را تشخیص دهد.

پزشک معمولاً در صورت مشاهده هر چیز مشکوکی، آزمایشات بیشتری انجام می دهد. با این حال، ماموگرافی گاهی اوقات منطقه مشکوکی را نشان می دهد که به نظر نمی رسد سرطان باشد.

سونوگرافی: در این اسکن از امواج صوتی برای کمک به پزشک در تشخیص توده جامد و کیست مملو از مایعات استفاده می شود.

MRI: تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تصاویر مختلفی از سینه را برای کمک به پزشک در تشخیص سرطان یا سایر ناهنجاری ها ترکیب می کند. پزشک ممکن است MRI را به عنوان پیگیری ماموگرافی یا سونوگرافی توصیه کند. پزشکان گاهی اوقات از این آزمایش به عنوان ابزاری برای غربالگری در افرادی که احتمال سرطان سینه در آنها بیشتر است، استفاده می کنند.

 

نمونه برداری

در نمونه برداری، پزشک نمونه ای از بافت را استخراج کرده و برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ارسال می کند.

این نشان می دهد که سلول ها سرطانی هستند یا خیر. در صورت وجود، نمونه برداری نشان می دهد که کدام نوع سرطان ایجاد شده است، و اینکه آیا سرطان به هورمون حساس است یا خیر.

صفر تا صد اطلاعات لازم درباره سرطان سینه

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • نوع و مرحله سرطان
 • حساسیت فرد به هورمون ها
 • سن، وضعیت عمومی سلامتی و اولویت های فرد

گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

 • پرتو درمانی
 • عمل جراحي
 • درمان بیولوژیکی یا دارودرمانی هدفمند
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

 

عمل جراحی

اگر جراحی لازم باشد، نوع آن به تشخیص پزشک و اولویت فردی بستگی دارد. انواع جراحی ها عبارتند از:

لومپکتومی: این جراحی شامل برداشتن تومور و مقدار کمی از بافت سالم اطراف آن است و می تواند به جلوگیری از شیوع سرطان کمک کند. اگر تومور کوچک باشد و به راحتی از بافت اطراف آن جدا شود، این نوع جراحی می تواند یک گزینه باشد.

ماستکتومی: ماستکتومی ساده شامل برداشتن لوبول ها، مجاری، بافت چربی، نوک سینه، آرئول و قسمتی از پوست است. در بعضی از انواع، جراح غدد لنفاوی و عضله دیواره قفسه سینه را نیز برمی دارد.

نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان: اگر سرطان پستان به غدد لنفاوی نگهبان، که اولین غده هایی هستند که سرطان می تواند به آنها گسترش یابد برسد، می تواند از طریق سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. اگر پزشک سرطان را در غدد نگهبان پیدا نکرد، معمولاً حذف غدد باقیمانده ضروری نیست.

برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل: اگر پزشک سلولهای سرطانی را در غدد نگهبان پیدا کند، ممکن است برداشتن چندین غدد لنفاوی زیر بغل را توصیه کند. این کار می تواند از شیوع سرطان جلوگیری کند.

بازسازی: به دنبال ماستکتومی، یک جراح می تواند سینه را بازسازی کند تا طبیعی تر به نظر برسد. این می تواند به فرد کمک کند تا با اثرات روانی برداشتن سینه کنار بیاید. جراح می تواند همزمان با انجام ماستکتومی یا در زمان دیگری، پستان را بازسازی کند و ممکن است از کاشت سینه یا بافتی از قسمت دیگر بدن استفاده کنند.

 

پرتو درمانی

فرد ممکن است حدود یک ماه پس از جراحی تحت پرتودرمانی قرار گیرد. تابش شامل هدف قرار دادن تومور با دوزهای کنترل شده اشعه است که سلولهای سرطانی باقی مانده را از بین می برد.

تو این روزای کرونایی افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

شیمی درمانی

یک پزشک ممکن است داروهای شیمی درمانی سیتوتوکسیک را برای از بین بردن سلولهای سرطانی در صورت وجود خطر عود یا گسترش زیاد بیماری، تجویز کند. وقتی فردی بعد از جراحی شیمی درمانی می کند، پزشکان آن را شیمی درمانی کمکی می نامند.

گاهی اوقات ، یک پزشک ممکن است قبل از جراحی برای بیمار شیمی درمانی تجویز کند تا به کوچک کردن تومور و برداشتن راحت تر آن کمک کند. پزشکان این را شیمی درمانی نئوادجوانت می نامند.

 

درمان انسداد هورمون

پزشکان از درمان انسداد هورمون برای جلوگیری از بازگشت سرطان های سینه حساس به هورمون بعد از درمان استفاده می کنند. هورمون درمانی ممکن است برای درمان سرطان های مثبت گیرنده استروژن (ER) و گیرنده پروژسترون (PR) استفاده شود.

پزشکان معمولاً درمان انسداد هورمون را پس از جراحی انجام می دهند اما ممکن است گاهی اوقات از آن برای کوچک کردن تومور استفاده کنند.

درمان مسدود کننده هورمون ممکن است تنها گزینه برای افرادی باشد که جراحی، شیمی درمانی یا رادیوتراپی برای آنها مناسب نیستند.

پزشکان ممکن است توصیه کنند فردی 5 تا 10 سال پس از جراحی، هورمون درمانی را ادامه دهد. با این حال، این درمان بر سرطان هایی که به هورمون ها حساس نیستند تأثیری نخواهد داشت.

نمونه هایی از داروهای درمان انسداد هورمون شامل موارد زیر می باشد:

 

 • تاموکسیفن
 • بازدارنده های آروماتاز
 • برداشتن یا سرکوب تخمدان
 • گوسرلین که یک داروی آگونیست آزاد کننده هورمون لوتئین ساز است و تخمدان ها را سرکوب می کند

بهتر است بدانید که درمان هورمونی ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد.

صفر تا صد اطلاعات لازم درباره سرطان سینه

درمان بیولوژیکی

داروهای هدفمند می توانند انواع خاصی از سرطان سینه را از بین ببرند. مثالها عبارتند از:

 

 • تراستوزوماب
 • لاپاتینیب
 • بواسیزماب

درمان های سرطان سینه و سایر سرطان ها می تواند عوارض جانبی شدید داشته باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد درمان، افراد باید خطرات احتمالی را با پزشک در میان بگذارند و به دنبال روش هایی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی باشند.

 

چشم انداز

چشم انداز فرد مبتلا به سرطان سینه به مرحله بندی بیماری اش بستگی دارد. تشخیص و درمان به موقع معمولاً منجر به چشم انداز مثبتی می شود.

بنابر گفته ACS ، نسبت احتمال زنده ماندن فردی که در مرحله 0 یا مرحله 1 سرطان سینه درمان می شود برای 5 سال بعدی زندگی در مقایسه با فردی که مبتلا به سرطان نبوده 99٪ می باشد.

اگر سرطان سینه به مرحله 4 برسد، احتمال زنده ماندن برای 5 سال دیگر به حدود 27٪ کاهش می یابد.

بررسی های منظم و غربالگری می تواند به تشخیص زود هنگام علائم کمک کند. زنان باید در صورت مشاهده هر علامتی، آن را با یک پزشک در میان بگذارند.

 

غربالگری منظم

چندین دستورالعمل مختلف برای تعداد دفعاتی که زنان باید غربالگری سرطان سینه را انجام دهند، وجود دارد.

کالج پزشکان آمریکا (ACP) توصیه می کند زنان 40 تا 49 ساله با میانگین احتمال ابتلا به سرطان سینه باید در مورد مزایا و خطرات غربالگری منظم با پزشک صحبت کنند.

بین 50 تا 74 سالگی، زنانی که احتمال ابتلا به سرطان را دارند باید هر 2 سال یکبار آزمایش غربالگری انجام دهند. پس از سن 75 سالگی، پزشکان فقط غربالگری را برای زنان با امید به زندگی 10 سال یا بیشتر توصیه می کنند.

ACS پیشنهاد می کند زنان با خطر متوسط برای ابتلا به سرطان می توانند از 40 سالگی به بعد اسکن سالانه انجام دهند. کسانی که این کار را انجام نداده اند باید از 45 سالگی غربالگری سالانه را شروع کنند.

کالج رادیولوژیستی آمریکا، غربالگری را هر ساله و از 40 سالگی توصیه می کند.

علی رغم توصیه های مختلف، اکثر کارشناسان موافقند که زنان باید از 40 سالگی به بعد در مورد غربالگری سرطان سینه با پزشکان خود صحبت کنند.

 

پیشگیری از بیماری

هیچ راهی برای جلوگیری از سرطان سینه وجود ندارد. با این حال، برخی از تصمیمات مربوط به سبک زندگی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و همچنین انواع دیگر سرطان را کاهش دهد. این موارد عبارتند از:

 

 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل
 • پیروی از یک رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 • ورزش
 • حفظ شاخص توده بدنی سالم (BMI)

زنان باید گزینه های خود را برای شیردهی و استفاده از HRT بعد از یائسگی در نظر بگیرند، زیرا این موارد همچنین می تواند خطر را افزایش دهد. جراحی پیشگیری نیز برای زنان در معرض خطر سرطان پستان یک گزینه است.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com