Take a fresh look at your lifestyle.

همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر

24

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر و راه هایی برای راحت کردن دوران شیردهی برای مادر و کودک آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر همراه باشید.

تغذیه نوزاد به ویژه در ماه های اولیه زندگی بسیار مهم است و بهتر است نوزاد از شیر مادر تغذیه شود. با این وجود، و با این که در مورد این موضوع افراد مختلفی از جمله خانواده و دوستان ممکن است نظر بدهند، شیردهی مادر به نوزاد خود یک تصمیم شخصی است.

بسیاری از متخصصان پزشکی، از جمله آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا، اکیداً توصیه می کنند نوزاد به مدت 6 ماه فقط از شیر مادر تغذیه شود. پس از اینکه کودک با غذاهای کمکی نیز آشنا شد، توصیه می شود تا سال اول زندگی کودک به او شیر مادر داده شود.

این که چندبار در روز به کودک خود شیر بدهید بستگی خود کودک دارد که وعده های غذایی کوچک و مکرر را ترجیح دهد یا وعده های طولانی تر. البته این روند با بزرگ شدن نوزاد تغییر خواهد کرد. نوزادان تازه متولد شده اغلب می خواهند هر 2-3 ساعت یکبار تغذیه کنند. در 2 ماهگی، هر 3-4 ساعت یکبار تغذیه معمول است و در شش ماهگی، اکثر نوزادان هر 4-5 ساعت یکبار تغذیه می کنند.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

نشانه های اینکه کودک شما گرسنه است

یکی از رایج ترین راه هایی که کودک به شما می گوید گرسنه است، گریه است. علائم دیگری که نشان می دهد کودک شما آماده تغذیه است عبارتند از:

 • لیسیدن لب ها یا بیرون آوردن زبان
 • جستجو برای سینه شما با دهان، سر یا فک خود
 • گذاشتن دستشان در دهانشان
 • باز کردن دهان
 • سر و صدا
 • مکیدن چیزهای مختلف

 

فواید شیردهی مادر برای کودک

شیر مادر تغذیه ایده آل برای نوزادان را فراهم می کند و ترکیب تقریباً کاملی از ویتامین ها، پروتئین و چربی، یعنی هر آنچه کودک شما برای رشد نیاز دارد، می باشد. شیر مادر حاوی آنتی بادی است که به کودک شما کمک می کند تا در برابر ویروس ها و باکتری ها مقابله کند و هضم آن از شیر خشک راحت تر است. شیردهی خطر ابتلا به آسم یا آلرژی کودک را کاهش می دهد. به علاوه، نوزادانی که به طور انحصاری در 6 ماه اول از شیر مادر تغذیه می کنند، کمتر به عفونت گوش، بیماری های تنفسی و اسهال دچار می شوند و همچنین کمتر نیاز به پزشک و بیمارستان پیدا می کنند.

شیردهی در برخی از مطالعات با بالاتر بودن ضریب هوشی در کودکی مرتبط است. علاوه بر این، نزدیکی فیزیکی، لمس پوست به پوست و تماس چشمی همه به کودک شما کمک می کند تا با شما ارتباط برقرار کند و احساس امنیت کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، معمولا وزن مناسب تری نسبت به روند رشد خود دارند و کمتر اضافه وزن پیدا می کنند.

 آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید شیردهی در پیشگیری از SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) نیز نقش دارد. تصور بر این است که تغذیه نوزاد از شیر مادر خطر دیابت، چاقی و برخی سرطان ها را نیز کاهش می دهد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر

مزایای شیردهی برای مادر

شیردهی مادر به نوزاد موجب کالری سوزی بیشتر می شود، بنابراین می تواند به شما کمک کند وزن بارداری را سریعتر کاهش دهید. علاوه بر این، شیردهی موجب آزاد شدن هورمون اکسی توسین می شود که به رحم شما کمک می کند تا به اندازه قبل از بارداری برگردد و ممکن است خونریزی رحم را پس از تولد کاهش دهد. شیردهی همچنین خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان و همچنین خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد.

از آنجا که نیازی به خرید و اندازه گیری شیرخشک، استریل کردن سرشیشه ندارید ، در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود. همچنین به شما زمان منظمی می دهد تا درکنار نوزادتان آرام بگیرید.

 

آیا شیر کافی برای شیردهی خواهید داشت؟

چند روز اول پس از تولد، سینه های شما شیری ایده آل برای کودکتان تولید می کند که آغوز نامیده می شود. آغوز غلیظ و مایل به زرد است و مقدار آن کم است، اما حاوی مقدار زیادی مواد مغذی برای تأمین نیازهای غذایی کودک شما می باشد. آغوز به دستگاه گوارش نوزاد متولد شده کمک می کند تا خود را برای هضم شیر مادر آماده کند.

آغوز اولین مرحله از شیر مادر است که با گذشت زمان تغییر می کند و به کودک شما تغذیه مورد نیاز هنگام رشد را می دهد. مرحله دوم را شیر انتقالی می نامند چرا که در این مرحله، آغوز به تدریج با مرحله سوم شیر مادر ، به نام شیر کامل جایگزین می شود.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

شروع تولید شیر انتقالی چند روز پس از تولد و تولید شیر کامل، 10 تا 15 روز پس از تولد اتفاق می افتد و برای کودک تمام نیاز های غذایی او را تأمین می کند. بیشتر نوزادان در 3 تا 5 روز اول پس از تولد مقدار کمی وزن کم می کنند. این ارتباطی با شیردهی ندارد.

هرچه نیاز کودک شما به شیر بیشتر شود، سینه شما با تولید شیر بیشتر پاسخ می دهد.  متخصصان توصیه می کنند به مدت 6 ماه کودک را فقط از شیر مادر تغذیه کنید. اگر در این مدت از شیر خشک استفاده کنید، ممکن است سینه های شما شیر کمتری تولید کند.

حتی اگر کمتر از 6 ماه شیر می دهید، بهتر است برای مدت کوتاهی شیردهی داشته باشید تا اینکه هیچ وقت به کودک خود شیر ندهید. در 6 ماهگی می توانید غذای جامد اضافه کنید اما اگر می خواهید سینه های شما شیر تولید کنند، به شیر دادن نیز ادامه دهید.

 

آیا کودک شما شیر کافی دریافت می کند؟

بسیاری از مادران شیرده نگران هستند که آیا نوزادان آنها شیر کافی برای تغذیه مناسب دریافت می کنند؟ اگر کودک شما به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند باید:

 • در روزهای اول پس از زایمان بیش از 7٪ از وزن هنگام تولد خود را از دست ندهد
 • در مدت زمان حدود 1-3 ساعت بین وعده های غذایی خود راضی به نظر برسد
 • حداقل تا 7 تا 10 روزگی روزانه حداقل 6 عدد پوشک مرطوب شده با ادرار بسیار کمرنگ یا شفاف داشته باشد

 

بهترین وضعیت برای شیردهی چیست؟

همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر

بهترین وضیعت برای شما وضعیتی است که شما و کودک شما هر دو راحت و آرام باشید و برای ماندن در آن وضعیت یا ادامه شیردهی نیازی به فشار نباشد. در اینجا برخی از موقعیت های معمول برای شیردهی به کودک شما آورده شده است:

موقعیت گهواره. کنار سر کودک خود را در خمیدگی آرنج خود قرار دهید و تمام بدن او رو به شما باشد. شکم کودک را در برابر بدن خود قرار دهید تا احساس حمایت کامل کند. بازوی آزاد شما می تواند دور سر و گردن کودک قرار بگیرد یا برای حمایت از کمر کودک زیر پاهای او قرار بگیرد.

موقعیت توپ فوتبال. پشت کودک خود را در امتداد بازو قرار دهید تا کودک خود را مانند یک توپ فوتبال نگه دارید، از سر و گردن کودک با کف دست خود حمایت کنید. این برای نوزادان و کودکان کوچک بهتر جواب می دهد. همچنین اگر در دوران نقاهت از زایمان سزارین به سر می برید و باید از شکم خود در برابر فشار یا وزن کودک محافظت کنید، این وضعیت به شما پیشنهاد می شود.

حالت دراز کشیدن به پهلو. این موقعیت برای تغذیه شبانه در رختخواب عالی است. در صورت گذراندن دوران بهبودی از اپیزیوتومی (یک برش برای گسترش دهانه واژن در حین زایمان) دراز کشیدن به پهلو برای شما کاملا مناسب است. برای راحت بودن از بالش زیر سر خود استفاده کنید. سپس کودک خود را بغل کنید و با استفاده از دست آزاد نوک سینه خود را در دهان کودک خود قرار دهید. به محض اینکه سینه به درستی در دهان کودک قرار گرفت و موقعیت کودک تثبیت شد، با دست آزاد سر و گردن خود را نگه دارید تا برای ادامه شیردهی، به زحمت نیفتید.

نگه داشتن گهواره متقاطع. روی صندلی راحتی که دارای بازو است صاف بنشینید. کودک خود را در خم بازویی که مخالف سینه ای است که برای تغذیه او استفاده می کنید، نگه دارید. با دست خود سر کودک را نگه دارید. با استفاده از دست دیگر خود سینه خود را به شکل U نگه داشته و دهان کودک خود را به سینه خود بیاورید و به جلو خم نشوید.

موقعیت خوابیده به پشت. این موقعیت که اصطلاحاً پرورش بیولوژیکی نیز نامیده می شود، تقریباً شبیه به اسم آن به نظر می رسد. این کار به معنای استفاده از غرایز طبیعی شیردهی شما و کودک شماست. به پشت ، اما نه صاف ، روی کاناپه یا تخت خم شوید. تکیه گاه خوبی برای سر و شانه های خود داشته باشید. کودک خود را در آغوش بگیرید تا کاملا شما را لمس کند. اجازه دهید کودک شما در هر موقعیتی که راحت باشد قرار بگیرد تا زمانی که گونه او نزدیک سینه شما قرار بگیرد. در صورت نیاز به کودک خود کمک کنید تا در جای مناسب خود قرار بگیرد.

اگر تو دوران بارداری هستی حتما به مکمل های بارداری نیاز داری. بهت پیشنهاد می کنم مکمل های بارداری داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی…

چگونه می توان به کودک کمک کرد تا به درستی سینه مادر را بگیرد؟

کودک خود را رو به روی خود قرار دهید تا جایش راحت باشد و برای تغذیه مجبور نباشد گردن خود را بچرخاند. با یک دست، سینه خود را مانند فنجان کرده و لب پایین کودک را به آرامی با نوک سینه نوازش کنید. رفلکس غریزی کودک شما باز کردن دهان به طور کامل است. در حالی که دستتان گردن کودک را نگه می دارد، دهان را به اطراف نوک سینه خود نزدیک کنید و سعی کنید نوک سینه خود را در دهان بالای زبان قرار دهید.

وقتی هر دو لب کودک روی بیرون نوک سینه شما قرار داشته باشید می توانید بفهمید که نوزاد به درستی سینه شما را به دهان گرفته است. نوزاد شما باید تمام نوک سینه و بیشتر آرئولا که پوست تیره اطراف نوک سینه شماست را در دهان خود داشته باشد. اگرچه ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا گرفتگی جزئی داشته باشید، اما شیردهی دردناک نیست. اگر کودک شما به درستی سینه را نگرفته و به راحتی و با آرامش شیر نمی خورد، به آرامی انگشت کوچک خود را بین لثه های کودک قرار دهید تا مکیدن او را قطع کنید، نوک سینه را بردارید و دوباره امتحان کنید. درست گرفتن سینه توسط کودک به جلوگیری از زخم نوک سینه کمک می کند.

 

نکاتی برای مادران شیرده

برخی موارد به شما کمک می کنند تا برای شیردهی آماده شوید:

 • برای جلوگیری از زایمان زودرس مراقبت های منظم قبل از تولد را انجام دهید.
 • برای شیردهی درست، آموزش های لازم را ببینید.
 • از پزشک خود بخواهید که به شما یک مشاور شیردهی معرفی کند تا اصول شیردهی را به شما بیاموزد و در صورت داشتن مشکل به شما کمک کند.
 • وسایلی را که برای شیردهی نیاز دارید مانند سوتین های پرستاری و سایر موارد تهیه کنید.

در دوران شیردهی، برخی نکات می توانند به شما کمک کنند تا این دوران را بهتر سپری کنید تا هم خودتان و هم کودک راحت باشید.

 • آگاهی و هوشیار بودن. علائم گرسنگی کودک خود را بشناسید و هر زمان کودک گرسنه است به او شیر دهید. چند هفته اول، در هر 24 ساعت، هشت تا 12 بار به نوزاد خود شیر دهید. نوزادان گرسنه دستان خود را به سمت دهان حرکت می دهند، صداهای مکنده یا حرکات دهان ایجاد می کنند یا به سمت سینه شما حرکت می کنند. منتظر گریه کودک نباشید، این نشانه گرسنگی بیش از حد آنها است.
 • صبور بودن. تا زمانیکه کودکتان شیر می خواهد، به او شیر دهید. برای شیر خوردن نوزاد عجله نکنید. نوزادان به طور معمول 10 تا 20 دقیقه با هر سینه شیر می خورند.
 • آسایش. این نکته کلیدی است. هنگام شیردهی آرام باشید تا شیر شما سرازیر شده و جریان یابد. قبل از شروع شیردهی، در صورت لزوم برای راحتی بازوها، سر و گردن خود از بالشتک استفاده کنید و پاهای خود را نیز طوری قرار دهید که راحت باشید.

همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر

آیا ممنوعیت های پزشکی در مورد شیردهی وجود دارد؟

در چند موقعیت، شیردهی می تواند به کودک آسیب برساند. در اینجا برخی از دلایلی که نباید به کودک خود شیر دهید ذکر شده است:

 • HIV مثبت دارید. شما می توانید ویروس HIV را از طریق شیر مادر به نوزاد خود منتقل کنید.
 • سل فعال و درمان نشده دارید.
 • تحت شیمی درمانی برای سرطان هستید.
 • از یک ماده مخدر غیرقانونی مانند کوکائین یا ماری جوانا استفاده می کنید.
 • کودک شما یک بیماری نادر به نام گالاکتوزمیا دارد و نمی تواند قند طبیعی به نام گالاکتوز را در شیر مادر تحمل کند.
 • داروهای تجویزی خاصی مانند برخی از داروها برای سردردهای میگرنی، بیماری پارکینسون یا آرتروز را مصرف می کنید.

اگر از هر نوع داروی تجویزی استفاده می کنید قبل از شروع شیردهی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا براساس داروی خاص خود تصمیم آگاهانه بگیرید.

سرماخوردگی یا آنفولانزا نباید مانع شیردهی شما شود. شیر مادر این بیماری را به کودک منتقل نمی کند و حتی ممکن است برای مقابله با بیماری، به کودک شما آنتی بادی بدهد.

همچنین ، آکادمی اطفال آمریکا (AAP)  پیشنهاد می کند برای کودکانی که تنها از شیر مادر تغذیه می شوند و یا بیش از نیمی از تغذیه آنها را شیر مادر تشکیل می دهد، از 4 ماهگی استفاده از مکمل آهن را شروع کنید. این کار باید تا زمانی ادامه یابد که غذاهایی حاوی آهن مانند غلات غنی شده با آهن در رژیم غذایی کودک وارد شوند. AAP توصیه می کند سطح آهن را در همه کودکان در سن 1 سال بررسی کنید.

در مورد مکمل آهن و ویتامین D با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک می تواند شما را در مورد مقدار مناسب مکمل برای کودک، زمان شروع مصرف و تعداد دفعات مصرف مکمل ها راهنمایی کند.

 

چالش ها و مشکلات معمول شیردهی چیست؟

نوک سینه دردناک: ممکن است در هفته های اول شیردهی کمی احساس درد کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما به درستی سینه را در دهان می گیرد و پس از هر بار تغذیه با یک انگشت مکیدن کودک را قطع کنید. این کار به جلوگیری از زخم شدن نوک سینه کمک می کند. اگر بازهم احساس درد کردید، مطمئن شوید که با هر سینه خود به اندازه کافی به کودک شیر می دهید تا مجاری شیر را خالی کنید. اگر این کار را نکنید ، ممکن است سینه هایتان غرق شیر، متورم و دردناک شود.

نگه داشتن یخ روی زخم های نوک سینه می تواند به طور موقت باعث کاهش ناراحتی شود. خشک نگه داشتن نوک سینه ها و خشک شدن آنها در معرض هوا در بین زمان های تغذیه نیز کمک می کند. کودک شما در ابتدا تمایل بیشتری به مکیدن دارد. بنابراین تغذیه را با نوک سینه ای که کمتر درد می کند شروع کنید.

هر مکملی که واسه کودکت نیاز داشته باشی رو می تونی تو سایت بی نسخه تهیه کنی. پس خیلی راحت الان رو مکمل های کودکان کلیک کن و هر چیزی که لازم داری و بخر.

نوک سینه های خشک و ترک خورده. از صابون ها، کرم های معطر یا لوسیون هایی که در آنها الکل وجود دارد، که باعث خشک شدن و ترک خوردگی نوک سینه ها می شود، خودداری کنید. بعد از تغذیه کودک می توانید به آرامی لانولین خالص را روی نوک سینه های خود بمالید، اما مطمئن شوید که قبل از شیردهی مجدد ، لانولین را به آرامی بشویید. تعویض پدهای سوتین خود به خشک ماندن نوک سینه کمک می کند. فقط باید از پد سوتین نخی استفاده کنید.

نگرانی در مورد تولید شیر کافی. یک قانون کلی این است که کودکی که روزانه شش تا هشت پوشک را خیس می کند به احتمال زیاد شیر کافی دریافت می کند. بهتر است از شیر خشک به عنوان مکمل شیر مادر استفاده نکنید و هرگز به نوزاد آب ندهید. بدن شما برای ادامه تولید شیر به تقاضای منظم کودک برای شیر نیاز دارد. بعضی از خانمها به اشتباه فکر می کنند اگر سینه های کوچکی دارند نمی توانند شیر دهند. اما زنان دارای سینه کوچک می توانند به همان اندازه زنان دارای سینه بزرگ شیر تولید کنند. تغذیه خوب، استراحت فراوان و آب کافی در بدن نیز به داشتن شیر کافی کمک می کند.

پمپاژ و ذخیره شیر. می توانید شیر مادر را با دست بگیرید و یا آن را به وسیله پمپاژ خارج کنید. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا کودک شما به خوردن شیر مادر در بطری عادت کند. بنابراین اگر دوباره به کار خود برگشته اید، زودتر این کار را تمرین کنید.

اگر شیر مادر در یخچال نگهداری شود، می توانید در مدت 2 روز با خیال راحت از آن استفاده کنید. می توانید شیر مادر را تا 6 ماه منجمد کنید. شیر مادر منجمد را در مایکروویو گرم یا ذوب نکنید. این کار باعث از بین رفتن برخی از خصوصیات تقویت کننده سیستم ایمنی بدن می شود و می تواند باعث گرم شدن بیش از حد قسمتهای چربی شیر مادر شود. به جای آن برای ذوب کردن شیر مادر آن را در یخچال یا در یک کاسه آب گرم قرار دهید.

نوک سینه های فرورفته. هنگامی که آرئولا ، پوست تیره اطراف نوک سینه را فشار می دهید، نوک سینه فرورفته جلو نمی رود. یک مشاور شیردهی می تواند نکاتی را در اختیار شما قرار دهد که به زنان دارای نوک سینه معکوس امکان شیردهی موفقیت آمیز را می دهد.

گرفتگی سینه. پر بودن سینه یک امر طبیعی و سالم است. زمانی که سینه های شما پر از شیر می شود، این اتفاق می افتد و سینه ها در این حالت نرم و انعطاف پذیر هستند. اما گرفتگی سینه به این معنی است که رگ های خونی در پستان شما متراکم شده اند. این امر موجب جمع شدن مایعات در سینه و احساس سفتی، درد و تورم در سینه ها می شود. برای کاهش علائم خفیف، گرما و سرما را جایگزین کنید ، به عنوان مثال از کمپرس یخ و دوش آب گرم استفاده کنید. همچنین با خارج کردن شیر با دست یا پمپاژ می توانید احساس بهتری داشته باشید.

مجاری مسدود شده. یک لکه دردناک بر روی سینه شما، که ممکن است قرمز و گرم باشد، می تواند نشان دهنده مجرای شیر مسدود شده باشد. این مشکل اغلب با کمپرس گرم و ماساژ ملایم در ناحیه برای از بین بردن انسداد برطرف می شود. شیردهی با دفعات بیشتر نیز می تواند کمک کند.

عفونت سینه (ورم سینه). این امر گاهی اوقات هنگام ورود باکتری ها به سینه، اغلب از طریق ترک خوردگی نوک سینه پس از شیردهی، به وجود می آید. اگر همراه با علائم شبیه آنفولانزا  تب و خستگی، ناحیه ای بر روی سینه شما دردناک است ، با پزشک خود تماس بگیرید. آنتی بیوتیک ها معمولاً برای رفع عفونت سینه مورد نیاز هستند، اما به احتمال زیاد می توانید در حالی که عفونت دارید، به شیر دادن ادامه دهید و آنتی بیوتیک مصرف کنید. برای رفع حساسیت سینه، هر روز چهار بار به مدت 15 تا 20 دقیقه گرمای مرطوب را روی محل درد قرار دهید.

همه چیز درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر

استرس. مضطرب بودن و استرس می تواند در جاری شدن شیر شما تداخل ایجاد کند. این امر در اثر تحریک هورمون ها هنگام شیردهی به کودک انجام می شود. همچنین می تواند فقط با شنیدن گریه کودک یا فکر کردن در مورد کودک شما تحریک شود. قبل و در حین شیردهی تا حد ممکن آرام باشید. این می تواند به شیر شما کمک کند تا راحت تر جریان یابد. این به نوبه خود می تواند به آرامش کودک شما کمک کند.

نوزادان نارس. این نوزادان ممکن است نتوانند بلافاصله از شیر مادر تغذیه کنند. در برخی موارد، مادران می توانند شیر خود را از طریق بطری یا لوله تغذیه به نوزاد خود بدهند.

  علائم هشدار دهنده. شیردهی یک روند طبیعی و سالم است. اما در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • سینه های شما به طور غیرمعمولی قرمز، متورم، سفت یا زخم می شوند.
 • از نوک سینه های خود ترشح یا خونریزی غیرمعمول دارید.
 • نگران هستید که کودک شما شیر کافی دریافت نکند یا وزن کافی نداشته باشد.

 

چگونه می توانم شیردهی بهتر را یاد بگیرم؟

تصاویر مادران در حال شیردهی به نوزادان، این کار را ساده نشان می دهد، اما برخی از زنان به کمک و مربیگری نیاز دارند. این کمک می تواند از طرف پرستار ، پزشک ، عضو خانواده یا دوست باشد و به مادران کمک می کند تا از سختی های این راه عبور کنند.

در مورد سؤالاتی که دارید با دوستان، خانواده و پزشک خود تماس بگیرید. به احتمال زیاد زنان اطراف شما نیز همین سؤالات را داشته اند.

منبع: www.webmd.com