Take a fresh look at your lifestyle.

همه چیز درباره افسردگی در کودکان

30

در این مقاله می خواهیم شما مخاطبان گرامی مجله بی نسخه را با علائم و راهکارهایی برای افسردگی در کودکان آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله همه چیز درباره افسردگی در کودکان همراه باشید.

آیا کودکان واقعاً می توانند افسردگی داشته باشند؟

بله. افسردگی کودکان با بی حوصلگی های عادی و عواطف روزمره ای که کودکان هنگام رشد از آن رنج می برند متفاوت است. صرف این که کودک غمگین به نظر می رسد لزوماً به این معنی نیست که افسردگی قابل توجهی دارد. اما اگر غم و اندوه مداوم شود و یا در فعالیت های عادی اجتماعی، علایق، کار در مدرسه یا زندگی خانوادگی تداخل ایجاد کند، ممکن است به این معنی باشد که کودک دچار افسردگی است. بخاطر داشته باشید که گرچه افسردگی یک بیماری جدی است، اما یک بیماری قابل درمان است.

چگونه می توانم تشخیص دهم که کودک من افسرده است؟

علائم افسردگی در کودکان متفاوت است. این بیماری غالباً تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود زیرا علائم افسردگی با تغییرات عاطفی و روانی طبیعی اشتباه گرفته می شوند. مطالعات اولیه پزشکی بر افسردگی “نقاب دار” متمرکز بود، جایی که خلق افسرده کودک با رفتارهای خشن یا عصبانیت خود را نشان می دهد. با این حال بسیاری از کودکان به ویژه کودکان کوچکتر، در زمان غم و اندوه یا بی حوصلگی مانند بزرگسالان افسرده رفتار می کنند. علائم اولیه افسردگی شامل غم و اندوه، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی است.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان عبارتند از:

 • کج خلقی یا عصبانیت
 • احساس مستمر غم و نا امیدی
 • کناره گیری اجتماعی
 • حساسیت بیشتری نسبت به طرد شدن
 • تغییرات (افزایش یا کاهش) اشتها
 • تغییرات در خواب (بی خوابی یا خواب بیش از حد)
 • فریاد یا گریه
 • اختلال در تفکر یا تمرکز
 • خستگی و انرژی کم
 • مشکلات جسمی (مانند معده درد و سردرد) که به درمان پاسخ نمی دهند
 • مشکل داشتن در حین وقایع و فعالیتها در خانه یا با دوستان، در مدرسه ، در هنگام فعالیتهای فوق برنامه و سایر سرگرمی ها یا علایق
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • افکار مرگ یا خودکشی

همه چیز درباره افسردگی در کودکان

این نکته را در نظر داشته باشید که همه کودکان همه این علائم را ندارند. در حقیقت، بیشتر آنها در زمان ها و شرایط مختلف علائم مختلفی را نشان می دهند. اگرچه برخی از کودکان ممکن است در محیط های ساختاریافته به خوبی عمل کنند، اما اکثر کودکان مبتلا به افسردگی شدید دچار تغییراتی در فعالیت های اجتماعی، از بین رفتن علاقه به مدرسه، عملکرد تحصیلی ضعیف یا تغییر شکل ظاهری می شوند. کودکان همچنین ممکن است مصرف مواد مخدر یا الکل را شروع کنند، به خصوص اگر سن آنها بیش از 12 سال باشد.

اگرچه اقدام به خودکشی در کودکان زیر 12 سال نسبتاً نادر است، اما ممکن است برخی کودکان در هنگام عصبانیت و ناراحتی، بدون فکر قبلی به این عمل اقدام کنند. احتمال اقدام به خودکشی در میان دختران بیشتر است، اما پسران احتمالا در صورت اقدام به خودکشی، واقعاً خود را می کشند. کودکانی که سابقه خشونت خانوادگی ، سوء مصرف الکل، یا سوء استفاده جسمی یا جنسی دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر خودکشی قرار دارند.

کدام کودکان در معرض خطر افسردگی قرار دارند؟

تا 3٪ کودکان و 8٪ نوجوانان در ایالات متحده افسردگی دارند. این وضعیت به طور قابل توجهی در پسران زیر 10 سال شایعتر است. اما از 16 سالگی، میزان شیوع افسردگی در دختران بیشتر است.

اختلال دو قطبی در نوجوانان بیشتر از کودکان خردسال است، اما شدت آن می تواند در کودکان شدیدتر از بزرگسالان باشد. همچنین ممکن است با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)، وسواس اجباری (OCD) یا اختلال رفتاری (CD) اتفاق بیفتد یا توسط این اختلالات پنهان شود.

چه عواملی باعث افسردگی در کودکان می شود؟

همانند بزرگسالان، افسردگی در کودکان می تواند ناشی از ترکیبی از موارد مربوط به سلامت جسمی، وقایع زندگی، سابقه خانوادگی، محیط، آسیب پذیری ژنتیکی و اختلالات بیوشیمیایی باشد. افسردگی نه خلق و خوی گذرا است و نه شرایطی است که بدون درمان مناسب از بین برود.

آیا می توان از افسردگی در کودکان جلوگیری کرد؟

کودکانی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. معمولا در این کودکان ، اولین دوره افسردگی زودتر از کودکانی که والدین آنها به این بیماری مبتلا نیستند، اتفاق می افتد. كودكان از خانواده های آشفته یا كودكان و نوجوانانی كه از مواد مانند الكل و مواد مخدر سوء استفاده می كنند نیز در معرض خطر بیشتری از افسردگی قرار دارند.

چگونه افسردگی در کودکان تشخیص داده می شود؟

همه چیز درباره افسردگی در کودکان

اگر علائم افسردگی در کودک شما حداقل به مدت 2 هفته طول کشیده است، برای اطمینان از عدم وجود دلایل جسمی برای علائم و اطمینان از اینکه کودک شما درمان مناسب دریافت می کند، با پزشک ملاقات کنید. مشاوره با یک متخصص بهداشت روان که در زمینه کودکان تخصص دارد نیز توصیه می شود. به خاطر داشته باشید که ممکن است پزشک متخصص اطفال بخواهد به تنهایی با کودک شما صحبت کند.

ارزیابی سلامت روان باید شامل مصاحبه با شما (والدین یا مراقب اصلی) و فرزندتان و هر آزمایش روانشناختی دیگری که لازم است، باشد. اطلاعاتی که معلمان، دوستان و همکلاسی ها به شما می دهند می تواند برای نشان دادن این که این علائم در طول فعالیت های مختلف فرزند شما ثابت است و تغییر قابل توجهی نسبت به رفتار قبلی مشاهده می شود یا خیر، مفید باشد.

هیچ آزمایش پزشکی یا روانی خاصی وجود ندارد که بتواند افسردگی را به وضوح نشان دهد، اما ابزارهایی مانند پرسشنامه (هم برای کودک و هم برای والدین)، همراه با اطلاعات شخصی، می توانند در کمک به تشخیص افسردگی در کودکان بسیار مفید باشند. گاهی اوقات آن جلسات درمانی و پرسشنامه ها می توانند نگرانی های دیگری را که منجر به افسردگی می شوند مانند اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، اختلال رفتاری و وسواس را کشف کنند.

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

چه گزینه هایی برای مداوا وجود دارد؟

گزینه های درمانی برای کودکان مبتلا به افسردگی مانند بزرگسالان شامل مواردی چون روان درمانی (مشاوره) و دارو می شود. پزشک کودک شما ممکن است ابتدا روان درمانی را پیشنهاد کند و در صورت عدم پیشرفت چشمگیر، داروی ضد افسردگی را به عنوان گزینه در نظر بگیرد. بهترین مطالعات تاکنون نشان داده است که ترکیبی از روان درمانی و دارو در درمان افسردگی بیشترین تأثیر را دارد.

مطالعات نشان می دهد که داروی ضد افسردگی فلوکستین (Prozac) در درمان افسردگی کودکان و نوجوانان موثر است. این دارو به طور رسمی توسط FDA برای درمان کودکان 8 تا 18 سال مبتلا به افسردگی شناخته شده است.

همه چیز درباره افسردگی در کودکان

روی بیشتر داروهایی که برای درمان افسردگی در کودکان استفاده می شود، در مورد احتمال افزایش افکار خودکشی هشدار داده شده است. مهم است که این داروها را تحت مراقبت یک متخصص شروع و کنترل کنید و با آنها در مورد خطرات و مزایای احتمالی دارو برای کودک خود صحبت کنید.

درمان کودکانی که دارای اختلال دو قطبی هستند

کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی معمولاً با روان درمانی و ترکیبی از داروها ( معمولاً ضد افسردگی و تثبیت کننده خلق و خو ) تحت درمان قرار می گیرند.

از داروهای ضدافسردگی باید با احتیاط استفاده شود، زیرا می تواند باعث بروز رفتارهای شیدایی یا بیش فعالی در کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی شود. مدیریت داروهای کودک باید بخشی از یک برنامه مراقبت کلی باشد که شامل درمان و ملاقات های معمول برای مراقبت های اولیه است.

طبق هشدار FDA، داروهای ضد افسردگی ممکن است خطر تفکر خودکشی و اقدام به آن را در کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانپزشکی را افزایش دهد. اگر سؤال یا نگرانی دارید، آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

چشم انداز بلند مدت

مطالعات نشان داده است که شروع افسردگی در کودکان در سنین پایین تر از گذشته اتفاق می افتد و مانند بزرگسالان، افسردگی ممکن است در دوره های بعدی زندگی برگردد. افسردگی اغلب همزمان با سایر بیماری های جسمی ظاهر می شود. و از آنجا که مطالعات نشان داده است که افسردگی ممکن است مقدمه بیماری جدی روانی باشد، تشخیص، درمان زودرس و نظارت دقیق بسیار مهم است.

به عنوان والدین، انکار اینکه کودک شما دچار افسردگی شده است، گاهی آسان تر است. شما ممکن است به دلیل مشکلات اجتماعی مرتبط با بیماری روانی، درخواست کمک را به تعویق بیندازید. برای شما – به عنوان والدین – درک افسردگی و درک اهمیت درمان آن بسیار مهم است تا کودک شما از نظر جسمی و عاطفی زندگی سالمی داشته باشد. همچنین مهم است که در جستجوی برخی آموزش ها در مورد تأثیرات بعدی افسردگی در دوران بلوغ و بزرگسالی کودک خود باشید.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

افسردگی در کودکان: علائم هشدار دهنده

والدین باید نسبت به علائمی که نشان می دهد فرزندشان در معرض خطر خودکشی است هوشیار باشند. علائم هشدار دهنده رفتار خودکشی در کودکان عبارتند از:

 • بسیاری از علائم افسردگی (تغییر در غذا خوردن، خوابیدن، فعالیت ها)
 • انزوای اجتماعی، از جمله انزوا از خانواده
 • صحبت از خودکشی، ناامیدی یا درماندگی
 • افزایش رفتارهای نامطلوب (جنسی یا رفتاری)
 • افزایش رفتارهای مخاطره آمیز
 • تصادفات مکرر
 • سوء مصرف مواد
 • تمرکز روی مضامین بیمارگونه و منفی
 • صحبت از مرگ و مردن
 • افزایش گریه یا کاهش بیان عاطفی
 • بخشش اموال

اگر شک دارید کودک یا نوجوان شما افسرده است، وقت بگذارید و به نگرانی های او گوش دهید. حتی اگر فکر نمی کنید مشکل واقعاً نگران کننده است، به یاد داشته باشید که ممکن است برای آنها بسیار واقعی باشد. مهم است که راه های ارتباطی با کودک خود را حتی اگر به نظر می رسد فرزند شما می خواهد عقب نشینی کند، حفظ کنید. سعی کنید از این که به کودک خود بگویید چه کاری انجام دهد خودداری کنید. در عوض، به حرف های او گوش دهید چرا که می تواند به شما کمک کند در مورد مسائل ایجاد کننده مشکلات اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر احساس می کنید بیش از حد احساس ناراحتی کرده اید و نمی توانید به فرزندتان برسید، یا اگر همچنان نگران هستید، از متخصص کمک بگیرید.

منبع:www.webmd.com