Take a fresh look at your lifestyle.

همه چیز درباره آرتروز

27

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با بیماری آرتروز، علائم آن، انواع مختلف این بیماری و راه های درمان آن آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله همه چیز درباره آرتروز همراه باشید.

آرتروز چیست؟

آرتروز (OA) شایع ترین بیماری مفصلی مزمن (طولانی مدت) است. مفصل جایی است که دو استخوان بهم می پیوندند. انتهای این استخوان ها با بافت محافظ به نام غضروف پوشانده شده است. با بروز آرتروز، این غضروف تجزیه می شود و باعث می شود استخوان های مفصل به هم برخورد داشته باشند. این امر می تواند باعث درد، سفتی و سایر علائم شود.

آرتروز اغلب در افراد مسن رخ می دهد، اگرچه ممکن است در بزرگسالان در هر سنی رخ دهد. به آرتروز بیماری مفصل دژنراتیو، آرتریت تحلیل برنده و آرتروز ساییدگی نیز گفته می شود.

در این مقاله به هر چیزی که شما باید در مورد آرتروز بدانید، از پیشگیری تا درمان می پردازیم.

علل آرتروز

آرتروز در اثر آسیب مفصلی ایجاد می شود. این آسیب می تواند با گذشت زمان روی هم جمع شود، به همین دلیل سن یکی از دلایل اصلی آسیب مفصلی است که منجر به آرتروز می شود. هرچه سن شما بیشتر باشد، ساییدگی و پارگی در مفاصل بیشتر می شود.

سایر دلایل آسیب مفصلی شامل آسیب هایی است که در گذشته اتفاق افتاده، مانند:

 • پارگی غضروف
 • در رفتگی مفاصل
 • صدمات رباط
 • ناهنجاری مفصلی
 • چاقی

برخی از عوامل خطرزا مانند سابقه خانوادگی و جنسیت ، خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد.

اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

آرتروز و غضروف

غضروف ماده ای سخت و لاستیکی است که انعطاف پذیر بوده و از استخوان نرم تر است. وظیفه غضروف محافظت از انتهای استخوان ها در داخل یک مفصل است و به آنها اجازه می دهد تا به راحتی در برابر یکدیگر حرکت کنند.

با از بین رفتن غضروف ها، این سطوح استخوانی حفره دار و خشن می شوند. این امر می تواند باعث درد در مفصل، و تحریک در بافت های اطراف شود. از آنجایی که در غضروف هیچ رگ خونی وجود ندارد، غضروف آسیب دیده نمی تواند خود را ترمیم کند.

وقتی غضروف کاملاً از بین می رود، ضربه گیر نرمی که ایجاد می کرد از بین رفته و امکان تماس استخوان با استخوان را فراهم می کند. این امر می تواند باعث درد شدید و سایر علائم مرتبط با آرتروز شود.

همه چیز درباره آرتروز

علائم آرتروز

آرتروز می تواند در هر کدام از مفاصل ایجاد شود. با این حال، مناطقی از بدن که بیشتر تحت تأثیر آرتروز قرار می گیرند عبارتند از:

 • دست ها
 • نوک انگشتان
 • زانو
 • لگن
 • ستون فقرات، به طور معمول در گردن یا کمر

با پیشرفت آرتروز، درد ناشی از آن ممکن است شدیدتر شود و با گذشت زمان، تورم در مفصل و اطراف آن نیز ممکن است رخ دهد. شناخت علائم اولیه آرتروز می تواند به شما در مدیریت بهتر شرایط کمک کند.

شایعترین علائم آرتروز عبارتند از:

 • درد
 • حساسیت (ناراحتی هنگام فشار دادن بر روی ناحیه با انگشتان خود)
 • سفتی و سختی در مفاصل
 • التهاب

آرتروز شدید

آرتروز یک بیماری پیشرونده است که با پنج مرحله از 0 تا 4 مرحله دارد. در مرحله اول (0) وضعیت مفاصل طبیعی است و مرحله 4 نشان دهنده آرترو شدید است. البته همه کسانی که آرتروز دارند تا مرحله 4 پیشرفت نمی کنند. معمولا بیماری قبل ازرسیدن به این مرحله تثبیت می شود.

در افراد مبتلا به آرتروز شدید در یک یا چند مفصل، قسمتی از غضروف یا تمام آن از بین می رود و اصطکاک استخوان بر روی استخوان ناشی از این امر می تواند موجب بروز علائم شدیدی مانند موارد زیر گردد:

افزایش تورم و التهاب: مقدار مایع سینوویال در مفصل ممکن است افزایش یابد. به طور معمول، این مایعات به کاهش اصطکاک در حین حرکت کمک می کند. با این حال، در مقادیر بیشتر، می تواند باعث تورم مفصل شود. تکه های غضروف شکسته نیز ممکن است درون مایع سینوویال شناور باشد و باعث افزایش درد و تورم شود.

افزایش درد: ممکن است هنگام فعالیت، یا حتی هنگام استراحت، احساس درد کنید. اگر در طول روز زیاد از مفاصل خود استفاده کرده باشید، ممکن است میزان درد شما افزایش پیدا کرده و یا تورم بیشتری در مفاصل داشته باشید.

کاهش دامنه حرکت: به دلیل سفتی یا درد در مفاصل، ممکن است در حرکت خود دچار محدودیت و مشکل شوید. این امر می تواند لذت بردن از فعالیتهای روزمره را که قبلاً به راحتی انجام می دادید، دشوارتر کند.

بی ثباتی مفصل: مفاصل شما ممکن است از ثبات کمتری برخوردار شوند. به عنوان مثال ، اگر آرتروز شدید در زانوهای خود داشته باشید، ممکن است دچار قفل شدن (ناتوانی در حرکت ناگهانی) شوید.

علائم دیگر: با ادامه فرسایش مفصل، ضعف عضلانی، خار استخوان و تغییر شکل مفصل نیز ممکن است رخ دهد.

آسیب مفصلی ناشی از آرتروز شدید قابل برگشت نیست، اما درمان می تواند به کاهش علائم کمک کند.

آرتروز و آرتریت روماتوئید

آرتروز در مقابل آرتریت روماتوئید

آرتروز و آرتریت روماتوئید علائم یکسانی دارند اما شرایط بسیار متفاوتی دارند. آرتروز یک بیماری دژنراتیو است، به این معنی که با گذشت زمان شدت آن افزایش می یابد. از طرف دیگر، آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید دارای سیستم ایمنی هستند که به اشتباه پوشش نرم اطراف مفاصل را تهدیدی برای بدن می دانند و باعث حمله بدن به آن قسمت می شوند. این پوشش نرم که شامل مایع سینوویال است، سینوویوم نامیده می شود. همانطور که سیستم ایمنی بدن حمله خود را آغاز می کند، تجمع مایعات در مفصل ایجاد می شود و باعث سفتی، درد، تورم و التهاب می شود.

اگر مطمئن نیستید که به کدام نوع آرتروز مبتلا هستید، بهترین راه برای شما این است که با پزشک خود صحبت کنید. اما می توانید خود نیز در این مورد تحقیقات خود را انجام دهید.

تشخیص آرتروز

آرتروز غالباً بیماری است که پیشرفت کندی دارد و تشخیص آن تا زمانی که علائم دردناک یا ناتوان کننده آن شروع نشود، دشوار است. آرتروز زودرس اغلب پس از تصادف یا حادثه دیگری که باعث شکستگی و نیاز به اشعه ایکس می شود، تشخیص داده می شود.

علاوه بر اشعه ایکس ، پزشک ممکن است از MRI برای تشخیص آرتروز استفاده کند. در این آزمایش تصویربرداری از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویری از استخوان و بافت نرم استفاده می شود.

سایر آزمایش های تشخیصی شامل آزمایش خون برای رد سایر مواردی است که باعث درد مفاصل می شوند، مانند آرتریت روماتوئید. برای تعیین اینکه آیا نقرس یا عفونت دلیل اصلی التهاب است، می توان از آنالیز مایع مفصلی استفاده کرد.

تو این روزای کرونایی افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

درمان آرتروز

درمان آرتروز بر مدیریت علائم متمرکز است. این نوع درمان که بیشترین کمک را به شما می کند تا حد زیادی توسط شدت علائم و محل آنها تعیین می شود. اغلب، تغییر سبک زندگی، داروهای بدون نسخه و داروهای خانگی برای تسکین درد ، سفتی و تورم کافی است.

درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی برای درمان آرتروز شامل موارد زیر است:

 • ورزش: فعالیت بدنی باعث تقویت عضلات اطراف مفاصل می شود و می تواند به رفع سفتی کمک کند. حداقل یک روز در میان و حداقل 20 تا 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. فعالیت های ملایم و کم تأثیر مانند پیاده روی یا شنا را انتخاب کنید. تای چی و یوگا همچنین می توانند انعطاف پذیری مفصل را بهبود بخشند و به مدیریت درد کمک کنند.
 • کاهش وزن: اضافه وزن می تواند به مفاصل فشار وارد کند و باعث درد شود. از بین بردن وزن اضافی به کاهش این فشار و کاهش درد کمک می کند. وزن سالم همچنین می تواند خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت و بیماری های قلبی را کاهش دهد.
 • خواب کافی: استراحت به عضلات می تواند تورم و التهاب را کاهش دهد. خواب کافی در شب می تواند به شما در کنترل موثرتر درد نیز کمک کند.
 • گرما درمانی و سرما درمانی: برای تسکین درد و سفتی عضلات می توانید گرما یا سرما درمانی را تجربه کنید. کمپرس سرد یا گرم را به مدت 15 تا 20 دقیقه و چندین بار در روز روی مفاصل دردناک قرار دهید.

این روش ها می تواند باعث کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی شما شود.

ورزش های مفید برای آرتروز

همه چیز درباره آرتروز

ورزش های کششی ملایم می تواند برای افراد مبتلا به آرتروز بسیار مفید باشد، به خصوص اگر سفتی یا درد در زانوها، باسن یا پشت خود داشته باشید. کشش می تواند به بهبود تحرک و دامنه حرکت کمک کند. مانند هر برنامه تمرینی، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این کار برای شما مناسب است

داروهای آرتروز

انواع مختلفی از داروها وجود دارد که می تواند به شما در تسکین درد و تورم ناشی از آرتروز کمک کند. این داروها عبارتند از:

 • مسکن های خوراکی. استامینوفن و سایر داروهای تسکین دهنده درد، درد را کاهش می دهند اما تورم را کاهش نمی دهند.
 • مسکن های موضعی. این محصولات بدون نسخه به صورت کرم، ژل و چسب در دسترس هستند. آنها به بی حس شدن مفصل کمک می کنند و می توانند تسکین دهنده درد باشند، به ویژه برای درد خفیف آرتروز.
 • NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی). NSAIDs مانند ایبوپروفن و ناپروکسن تورم و همچنین درد را کاهش می دهد.
 • دولوکستین. پزشک شما ممکن است داروی ضد افسردگی دولوکستین را برای شما تجویز کند تا به شما در تسکین درد ناشی از آرتروز کمک کند.
 • کورتیکواستروئیدها. این داروهای تجویزی به صورت خوراکی در دسترس هستند. همچنین ممکن است با تزریق مستقیم در مفصل تجویز شوند.

پزشک شما ممکن است توصیه کند که از مکمل های بدون نسخه به عنوان اولین خط دفاعی استفاده کنید.

درمان های طبیعی آرتروز

درمان ها و مکمل های جایگزین ممکن است به تسکین علائمی مانند التهاب و درد مفاصل کمک کنند. برخی از مکمل ها یا گیاهان دارویی که ممکن است کمک کنند شامل موارد زیر هستند:

 • روغن ماهی
 • چای سبز
 • زنجبیل

سایر گزینه های درمانی جایگزین عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • فیزیوتراپی
 • ماساژ درمانی

این نکته را در نظر داشته باشید که باید قبل از استفاده از گیاهان یا مکمل هایی که در نظر دارید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند به شما اطمینان دهد که کدام مکمل ها یا گیاهان دارویی برای شما ایمن و مؤثر هستند و با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخل نخواهند داشت.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

رژیم غذایی برای آرتروز

داشتن تغذیه سالم همواره سرشار از فواید مختلف در زندگی است، اما اگر آرتروز داشته باشید، رژیم غذایی و تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت شما ایفا خواهد کرد.

اول از همه، شما باید وزن خود را در یک حد نرمال نگه دارید تا فشار غیر ضروری به مفاصل شما کاهش یابد.

همچنین تحقیقات نشان داده اند که برخی از انواع آرتروز مانند آرتروز زانو به رژیم غذایی حاوی فلاونوئیدها (مواد مغذی موجود در میوه ها و سبزیجات) پاسخ مثبت نشان می دهد. همچنین ، آنتی اکسیدان های موجود در بسیاری از میوه ها و سبزیجات نیز ممکن است به مبارزه با رادیکال های آزاد تولید شده توسط التهاب کمک کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که می توانند باعث آسیب سلول شوند.

یک رژیم غذایی با کیفیت بالا می تواند با کاهش التهاب و تورم به تسکین علائم آرتروز کمک کند. خوردن غذاهایی که حاوی مقادیر  زیادی از ویتامین سی، ویتامین دی، بتاکاروتن و اسیدهای چرب امگا 3 هستند و هم چنین افزایش مصرف مواد غذایی با خاصیت ضد التهابی می تواند کمک کننده باشد.

آرتروز دست

آرتروز دست

آرتروز می تواند یک یا چند ناحیه از دست شما را درگیر کند. این نواحی اغلب شامل نوک انگشتان، بند وسط هر انگشت، مفصل اتصال انگشت شست و مچ و خود مچ دست است. علائم آرتروز دست با توجه به مفاصلی که درگیر شده اند مشخص می شود. این علائم اغلب شامل موارد زیر است:

 • سفتی
 • درد
 • ورم
 • سرخی
 • ضعف
 • مشکل در حرکت دادن انگشتان
 • صدای شکستن قولنج هنگام حرکت انگشتان
 • مشکل در گرفتن یا نگه داشتن اشیا

زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به آرتروز در دست هستند و معمولاً در سنین پایین به آن مبتلا می شوند. این بیماری می تواند تأثیر زیادی در توانایی شما در انجام کارهای مرتبط با زندگی روزمره داشته باشد. با این حال، درمان های مختلف، از تغییر سبک زندگی تا جراحی می تواند به شما کمک کند.

آرتروز لگن

آرتروز می تواند در یک یا هر دو لگن ایجاد شود. در این مورد آرتروز با آرتریت روماتوئید متفاوت است چرا که آرتریت روماتوئید معمولاً همزمان در هر دو لگن اتفاق می افتد.

آرتروز لگن به آرامی پیشرفت می کند تا جایی که بسیاری از افراد با استفاده از دارو، ورزش و فیزیوتراپی می توانند سالها با علائم خود مقابله کنند. استفاده از لوازم کمکی مانند عصا نیز می تواند مفید باشد. اگر وضعیت بدتر شود، تزریق استروئید، مصرف سایر داروها یا جراحی می تواند به شما کمک کند.

آرتروز زانو

مانند آرتروز لگن، آرتروز زانو نیز می تواند در یک یا هر دو زانو ایجاد شود. سن، ژنتیک و آسیب دیدگی زانو می تواند در ابتلا به آرتروز زانو نقش داشته باشد.

ورزشکارانی که فقط بر روی یک ورزش مانند دو یا تنیس تمرکز دارند که حرکات تکراری و گسترده ای دارند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به آرتروز قرار گیرند. به همین ترتیب، اگر فقط یک نوع فعالیت بدنی را دنبال کنید، ممکن است از برخی از ماهیچه ها بیش از حد و از برخی دیگر بسیار کم استفاده شود که باعث ضعف و بی ثباتی مفصل زانو می شود. متفاوت بودن فعالیت های شما به بکارگیری گروه های مختلف عضلانی کمک می کند و به شما این امکان را می دهد تا تمام عضلات اطراف زانوی شما تقویت شوند. درمان آرتروز زانو بستگی به مرحله بیماری دارد.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

استفاده از بریس برای آرتروز زانو

استفاده از بریس در اطراف زانوی خود می تواند یک روش درمانی غیر جراحی عالی برای آرتروز زانو باشد. بریس ها می توانند تورم و فشار را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند با تغییر وزن از قسمت آسیب دیده زانو، ثبات در زانوی شما را افزایش دهند و امکان تحرک بیشتر را فراهم کنند.

بریس های زانو انواع مختلفی دارند. برخی ممکن است به صورت سفارشی برای شما تعبیه شده باشد و برخی دیگر به صورت آماده و بدون نسخه به فروش می رسند. پزشک شما ممکن است توصیه کند که انواع مختلف بریس را برای فعالیت های مختلف امتحان کنید.

آرتروز گردن

آرتروز گردن یک بیماری وابسته به سن است که بیش از 85 درصد افراد بالای 60 سال را درگیر می کند. این بیماری در مردان و زنان رخ می دهد.

ستون فقرات گردن شامل مفاصلی است که به حفظ انعطاف پذیری در ستون فقرات کمک می کنند و دامنه حرکتی را امکان پذیر می کنند. هنگامی که غضروف های اطراف مفصل شروع به تحلیل رفتن می کنند، در نتیجه آرتروز گردن ایجاد می شود.

آرتروز گردن همیشه با علائم همراه نیست اما در صورت بروز علائم می توانند خفیف یا شدید بوده و شامل موارد زیر باشند:

 • درد در تیغه شانه، پایین بازو یا انگشتان
 • ضعف عضلانی
 • سفتی در گردن
 • سردرد (بیشتر در پشت سر)
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پایین دست ها یا پاها

گاهی اوقات ، علائم جدی تری مانند از دست دادن کنترل مثانه یا روده، یا از دست دادن تعادل رخ می دهد.

همه چیز درباره آرتروز

آرتروز نخاع

این بیماری مفاصل وجهی واقع در پایین کمر و باسن را تحت تأثیر قرار می دهد. سن و ضربه به ستون فقرات هر دو عامل بالقوه در ایجاد آرتروز نخاع هستند. زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. افرادی که دارای اضافه وزن هستند و یا مشاغل آنها به گونه ای است که زیاد می نشینند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.

شدت علائم آرتروز نخاع می تواند متفاوت باشد. این علائم عبارتند از:

 • سفتی یا حساسیت به لمس در مفاصل پشت شما
 • ضعف ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها
 • کاهش دامنه حرکت

توجه به این علائم مهم است. در صورت عدم درمان، آرتروز نخاعی می تواند وخیم تر شده و باعث علائم شدیدتر و ناتوانی شود.

پیشگیری از آرتروز

ممکن است فاکتورهایی برای ابتلا آرتروز داشته باشید که نمی توانید کنترل کنید، مانند وراثت، سن و جنسیت. اما سایر عوامل خطر را می توان کنترل کرد و مدیریت آنها می تواند به کاهش خطر ابتلا به آرتروز کمک کند.

نکات زیر می تواند به شما در مدیریت عوامل خطر تحت کنترل خود کمک کند:

 • از بدن خود مراقبت کنید. اگر ورزشکار هستید، مطمئن شوید که از بدن خود مراقبت می کنید. از لباس و کفش های ورزشی استفاده کنید که باعث کاهش ضربه روی زانو می شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که ورزش های خود را به گونه ای انجام دهید که تمام عضلات را به کار بگیرد، نه اینکه فقط هر بار عضلات یکسان در طول ورزش درگیر شوند.
 • مراقب وزن خود باشید. شاخص توده بدن (BMI) خود را در محدوده مناسب با توجه به قد و جنسیت خود نگه دارید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. در غذاهای خود تنوع ایجاد کنید و تمرکز خود را روی مصرف سبزیجات و میوه های تازه قرار دهید.
 • استراحت کافی داشته باشید. به بدن خود فرصتهای کافی برای استراحت و خواب دهید.

اگر به دیابت مبتلا هستید، کنترل قند خون نیز می تواند به شما در کنترل خطر ابتلا به آرتروز کمک کند.

اگر علائمی از بروز آرتروز را در خود مشاهده می کنید آن را نادیده نگیرید. هرچه زودتر با پزشک خود صحبت کنید، زودتر می توانید تشخیص، شروع درمان و بهبود کیفیت زندگی خود را دریافت کنید.

منبع: www.healthline.com