Take a fresh look at your lifestyle.

همه چیز درباره تهویه مناسب فضای بسته

45

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با نحوه تهویه کردن فضاهای بسته آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله همه چیز درباره تهویه مناسب فضای بسته همراه باشید.

تهویه هوا شامل وارد کردن هوای تازه و تمیز به داخل فضا و بیرون کردن هوای مانده در آن فضا است که به منظور بهبود کیفیت هوا انجام می شود. این عمل می تواند به صورت طبیعی ( مانند باز کردن پنجره ) و یا با نصب یک سیستم مکانیکی انجام شود.

در فضاهای بسته و شلوغ که تهویه هوا ضعیف است یا اصلا انجام نمی شود، احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا بیشتر است. به ویژه در زمانی که افراد مدت زمان طولانی در چنین مکانی قرار بگیرند، احتمال ابتلا بسیار افزایش می یابد. بهبود تهویه داخلی می تواند خطر گسترش ویروس در داخل خانه را کاهش دهد.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

البته که تهویه هوا به تنهایی کافی نیست و باید به عنوان بخشی از اقدامات لازم برای پیشگیری مانند زدن ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، ضدعفونی و شستن دست ها، و هم چنین گرفتن آرنج جلوی صورت هنگام عطسه یا سرفه در نظر گرفته شود. تمامی این موارد برای محافظت از خود در مقابل بیماری کووید 19 ضروری است.

چگونه فضای اتاق را به طور طبیعی تهویه کنیم؟

تهویه اتاق به روش طبیعی

هنگامی که با افراد دیگر در داخل خانه هستید، هر زمان که ممکن است پنجره ها یا درها را باز کنید. به عنوان مثال، پنجره ها را به گونه ای باز بگذارید تا هوایی که از یک پنجره وارد می شود در فضای اتاق حرکت کند و از پنجره دیگر خارج شود.

آیا می توان از سیستم های تهویه هوا استفاده کرد؟

از سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع (HVAC) برای حفظ دما و رطوبت هوای داخل خانه در سطح سالم و راحت استفاده می شود. یک سیستم خوب و کارا می تواند با افزایش سرعت تغییر هوا، کاهش چرخش مجدد هوا و افزایش میزان ورود هوای بیرون، از انتشار کووید 19 در فضاهای داخلی بکاهد. از تنظیماتی که موجب چرخش مجدد هوا می شوند نباید استفاده کنید. سیستم های تهویه مطبوع همیشه باید به طور منظم بررسی، نگهداری و تمیز شوند.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

چگونه می توان سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع را در خانه بهبود بخشید؟

واحدهای گرمایشی و تهویه مطبوع غیر داکت که باعث گردش مجدد هوا می شوند، مانند فن کوئل یا اسپلیت، باید طبق توصیه های سازنده ارزیابی، نگهداری و تمیز شوند. فیلتر واحد را ارزیابی کنید و با همکاری یک متخصص HVAC فیلتر جایگزین فیلتر موجود با MERV14 / F8 یا بالاترین فیلتر سازگار با رک فیلتر را در نظر بگیرید. واحدها و فیلترها باید به طور دوره ای مطابق با توصیه های سازنده تمیز و نگهداری شوند.

آیا می توان از پنکه ها با اطمینان در داخل استفاده کرد؟

استفاده از پنکه برای تهویه

 

دمیدن هوا از یک فرد آلوده مستقیماً به شخص دیگر در یک فضای بسته، خطر انتقال ویروس از یک شخص به شخص دیگر را افزایش می دهد.

اگر کووید 19 در جامعه شما در حال شیوع است و استفاده از پنکه غیر قابل اجتناب است، مهم است که هوا را مرتبا از خارج با باز کردن پنجره ها یا درها وارد کنید، در حالی که میزان هوای انتقالی از یک نفر به فرد دیگر را به حداقل برسانید.

استفاده از پنکه های سقفی می تواند گردش هوا را از بیرون بهبود بخشد و از ایجاد هوای راکد در فضای داخلی جلوگیری کند. با این وجود، هنگام استفاده از پنکه های سقفی، وارد کردن هوا از خارج  با روشی مانند باز کردن پنجره ها بسیار مهم است.

اگر فرد بیماری در خانه باشد چگونه می توان تهویه هوا را بهبود بخشید؟

اگر کسی بیمار است و در خانه از او مراقبت می شود، باید موارد احتیاطی زیر را رعایت کنید:

 

  • فرد بیمار باید در یک اتاق جداگانه بماند. اگر این امکان وجود ندارد، حداقل 1 متر از آنها فاصله داشته باشید. فرد بیمار و هر کس دیگری که در همان اتاق است باید ماسک پزشکی داشته باشد.
  • تهویه مناسب را در اتاق فرد بیمار و فضاهای مشترک ایجاد کنید و در صورت امکان و برای انجام این کار، پنجره ها را باز کنید.
  • با باز کردن درها یا پنجره ها در دو طرف اتاق حرکت هوا در اتاق را افزایش دهید.
  • در صورت امکان ، از حرکت هوا از اتاق شخص بیمار به بقیه خانه جلوگیری کنید.
  • در صورت موجود بودن، اتاقی با توالت خصوصی با دستگاه تهویه کننده هوا انتخاب کنید که کارایی و سرعت بالایی داشته باشد.
  • به عنوان یک مکمل، می توانید از یک پاک کننده هوا به صورت مستقل با فیلتر MERV14 / F8 استفاده کنید. این دستگاه ها می توانند کیفیت هوا را بهبود ببخشند اما جایگزینی برای تهویه نیستند.

سرفه و گلودرد داری؟ چرا یه سر به بی نسخه نمی زنی؟؟ اینجا کلیک کن و برو کلی محصول خوب که مشکلتو حل می کنن پیدا کن.

چگونه تهویه می تواند خطر تجمع ویروس کرونا در هواپیما را کاهش دهد؟

اکثر هواپیماها دارای سیستم های تصفیه هوای کابین مجهز به فیلترهای HEPA هستند که می توانند به سرعت ویروس ها و میکروب ها را از بین ببرند و مدت زمانی که افراد در معرض ویروس های عفونی یا باکتری های احتمالی خارج شده از سرفه یا عطسه قرار میگیرند را کاهش دهند. سیستم های هوای کابین به گونه ای طراحی شده اند که با ارائه تقریباً 50 درصد از هوای خارج و 50 درصد هوای فیلتر شده و گردش مجدد هوا، کارایی بالاتری دارند. منبع تغذیه هوا اساساً استریل و عاری از ذرات است. با این حال، تهویه مناسب فقط یکی از اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خطر انتقال کووید 19 است. اقدامات مهم دیگر شامل حفظ فاصله فیزیکی حداقل 1 متر در هر زمان ممکن، استفاده از ماسک و بهداشت مکرر دست است.

 

منبع: www.who.int