Take a fresh look at your lifestyle.

حقایقی درباره موهای سفید

44

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل سفید شدن مو و راه کارهایی برای زیبا تر کردن موهای سفید آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله حقایقی درباره موهای سفید همراه باشید.

موهای زنان برای آنها به منزله یک تاج با شکوه است که دیر یا زود به رنگ خاکستری در می آید. در این زمان با یک تصمیم روبرو هستید که با رنگ کردن موها این رنگ خاکستری را از بین ببرید یا با رسیدگی به موهای خود، موهایی جذاب به رنگ خاکستری داشته باشید. در هر حال بهتر است حقایقی را در مورد موهای خود بدانید تا موهایی زیباتر و سالم تر داشته باشید.

در حالی که بعضی از مردم موهای خاکستری را نشانه بلوغ و خردمندی دانسته و بابت وجود آن خوشحال می شوند، بسیاری احساس می کنند وقتی موهایشان شروع به خاکستری می کند پیرتر به نظر می رسند و دوست دارند که رنگ خاکستری موها از بین بروند تا جوانتر به نظر برسد.

فولیکول های موی شما سلول های رنگدانه ای دارند که ملانین را تولید می کنند، ماده شیمیایی که به موهای شما رنگ می بخشد. با افزایش سن، این سلول ها شروع به مردن می کنند. بدون رنگدانه، رشته های جدید مو روشن تر شده و سایه های مختلفی از خاکستری، نقره ای و در نهایت سفید به خود می گیرند. هنگامی که یک فولیکول تولید ملانین را متوقف کرد، دیگر رشته های رنگی ایجاد نمی کند.

در چه زمانی و به چه علت موها سفید می شوند؟

ممکن است شغل استرس زا یا نوجوانی نا آرام خود را مقصر سفیدی موهایتان بدانید. اما این بیشتر ژن های شما هستند که زمان و سرعت سفید شدن موها را تعیین می کنند. بنابراین اگر هر یک از والدین شما در 30 سالگی موی خاکستری داشته باشند، شما نیز به احتمال زیاد به این وضعیت دچار خواهید شد.

نقش نژاد های مختلف در سفیدی موها

همه چیز درباره موهای سفید

به طور متوسط، موهای سفیدپوستان از اواسط 30 سالگی شروع به خاکستری شدن می کنند. در آسیایی ها این روند از اواخر دهه 30 شروع می شود و آمریکایی های آفریقایی تبار معمولاً تا اواسط دهه 40 زندگی خود تغییر رنگ در موهای خود نمی بینند. در برخی افراد این روند حدود 10 سال یا بیشتر، زودتر از حد معمول شروع می شود که در این موارد سفیدی زودرس موها رخ داده است.

آیا کمبودهای تغذیه ای یا بیماری می تواند منجر به سفیدی موها شوند؟

بله. برخی شرایط همچون کمبود ویتامین B12، تومور ارثی، بیماری تیروئید و ویتیلیگو (وضعیتی که سلول های رنگدانه ساز را در پوست سر از بین می برد) می تواند باعث سفید شدن موها گردد.

آلوپسی نوعی بیماری است که باعث ریزش تکه هایی از مو (معمولاً با رنگ) می شود و می تواند مانند سفید شدن ناگهانی به نظر برسد زیرا موهایی که باقی مانده اند خاکستری یا سفید هستند. وقتی موهای شما دوباره رشد می کند، می تواند خاکستری، سفید یا رنگ طبیعی موهای شما باشد.

ویتامین ها، مواد معدنی و تغذیه مناسب

ویتامین های گروه B به ویژه ویتامین B12 و بیوتین، ویتامین D، E و A ویتامین هایی هستند که به سلامت موهای شما کمک می کنند. هم چنین تأمین نیاز بدن به مواد معدنی مهم از جمله روی (زینک)، آهن، منیزیم، سلنیوم و مس نقش اساسی در حفظ سلامت موها دارند.

یکی از منابع غذایی غنی گردو است که حاوی مقادیر زیادی از مس است که موجب تقویت رنگدانه فولیکول های مو می گردد. هم چنین افزودن ماهی، آجیل و سبزیجات مانند کلم پیچ و کلم بروکلی به عنوان منبع اسیدهای چرب امگا3 و روی در تقویت سلامت مو و حتی بازگرداندن رنگ مو نقش اساسی دارد.

داری به این فکر می کنی که موهاتو تقویت کنی؟ چرا نمیری تو بی نسخه؟ یه نگاه به محصولات تقویت مو بنداز …

آیا استرس باعث سفیدی موها می شود؟

استرس به طور مستقیم روی سفیدی موها تأثیرگذار نیست اما می تواند موجب ایجاد شرایطی شود که موها حدود 3 برابر سریع تر از حد طبیعی خود ریزش پیدا کنند و وقتی دوباره رشد کنند ممکن است به جای رنگ اصلی، خاکستری یا سفید باشند.

ارتباط سیگار کشیدن با سفیدی مو

سیگار کشیدن روی تمام بدن از سر تا پا تأثیر می گذارد که شامل موهای سر شما نیز می شود. یک مطالعه نشان داد که احتمال سفید شدن موها در افراد سیگاری قبل از 30 سالگی، یک و نیم برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. علاوه بر این سیگار کشیدن می تواند موجب شود موهای خاکستری نقره ای به رنگ زرد در آیند.

اول از همه ، اگر سیگار می کشید، با پزشک خود در مورد بهترین راههای ترک این مشکل صحبت کنید. این مرحله آشکار می تواند سنی را که موها شروع به سفیدی می کنند، عقب بیندازد. اگر روند ترک را فشار آور می دانید، سعی کنید سیگار را با فعالیت های دیگر جایگزین کنید.

کندن یا نکندن موهای سفید

کندن یا نکندن موهای سفید

یک باور قدیمی وجود دارد که می گوید اگر یک موی سفید را بردارید، سه تای دیگر دوباره رشد می کنند. این باور درست نیست، با این حال شما موهای سفید خود را نکنید چرا که این کار فقط موجب می شود رشد این موها به تعویق بیفتد اما کندن مو می تواند به فولیکول آن آسیب رسانده و باعث عدم رشد دوباره مو شود. این امر می تواند باعث شود که موهای شما به مرور نازک و کم پشت به نظر برسد.

آیا موهای سفید متفاوت هستند؟

موهای سفید از موهای رنگ طبیعی نازک تر هستند زیرا کوتیکول (پوشش مو) نازک تری دارند. بنابراین به محافظت در برابر آب، اشعه ماوراء بنفش خورشید، رطوبت، مواد شیمیایی و حرارت نیاز دارند. کوتیکول نازک موجب می شود موهای شما آب از دست بدهند در نتیجه خشک، شکننده و زبر خواهند شد. افراد آفرقایی آمریکایی بیشتر از آسیایی ها و سفید پوستان مستعد آسیب دیدگی موها هستند.

موهای سفید خود را زیباتر کنید

رطوبت درمانی و روغن های مو می توانند از مات و خشک شدن موهای سفید پیشگیری کنند. محصولات ضد وز نیز می توانند کمک کنند. گرما و نور خورشید می تواند موهای خاکستری را “سفید” کرده و زرد نشان دهد در نتیجه بهتر است زمانی که در معرض نور شدید خورشید هستید از کلاه یا روسری برای پوشاندن موهای خود استفاده کنید. یک شامپوی با رنگ بنفش می تواند به شما کمک کند تا موهای سفید شما به رنگ نقره ای زنده در آیند.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

پنهان کردن موهای سفید

اگر فقط چند تار موی سفید یا خاکستری دارید اگر فرد خلاقی باشید می توانید آنها را پنهان کنید. سربند زیبایی بزنید. یا مدل موهای خود را تغییر دهید؛ موهای خود را در حالتی قرار دهید که رنگ خاکستری کمتری داشته باشد. اگر موهای بلندی دارید، می توانید آن را ببندید تا ریشه های خاکستری را پنهان کنید.

موهای خود را رنگ کنید

این کار را می توانید خودتان با تهیه رنگ موی دلخواه خود از داروخانه یا فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی انجام دهید. به دنبال محصولاتی باشید که برای موهای سفید طراحی شده باشند. رنگ دائمی بهتر از رنگ نیمه دائمی، ریشه های سر سخت را می پوشاند. اگر برخی از موهای سفید یا خاکستری شما رنگ را به خود نمی گیرند، سعی کنید از رنگ روشن تری که با موهای سفید و خاکستری شما ترکیب می شود استفاده کنید.

رنگ های گیاهی

رنگ موی گیاهی

اگر نگران آسیب های ناشی از رنگ های شیمیایی هستید استفاده از رنگ های گیاهی راه حل مناسبی برای شما است اما باید در نظر داشته باشید که رنگ های گیاهی به اندازه رنگ های شیمیایی قوی نیستند و نیاز است که چندین بار پروسه رنگ کردن مو تکرار شود. برخی از این دستورالعمل ها برای رنگ کردن مو عبارتند از:

  • موهای بلوند: چای گل بابونه، پوست لیمو، زعفران، گل همیشه بهار
  • موهای قرمز: آب چغندر، آب هویج، گلبرگ گل رز
  • موهای قهوه ای: قهوه، دارچین
  • موهای سیاه: گردوی سیاه، چای سیاه، مریم گلی، گزنه

برخی از دستورالعمل های رنگ مو که توسط طرفداران مواد آرایشی طبیعی پیشنهاد می شود عبارتند از:

  • کدو تنبل تورای (Luffa acutangula). تورای را در روغن نارگیل بجوشانید تا سیاه شود (حدود چهار ساعت). وقتی خنک شد ، مقدار کمی را در پوست سر و موهای خود ماساژ دهید. بعد از 45 دقیقه آن را از روی موهایتان بشویید. هفته ای دو تا سه بار این عمل را تکرار کنید.
  • فلفل سیاه (Piper nigrum) . 1 قاشق غذاخوری فلفل سیاه تازه آسیاب شده و 1 قاشق چای خوری آب لیمو تازه را در ½ فنجان ماست ساده مخلوط کنید. مخلوط را به موهای خود ماساژ دهید ، بگذارید 1 ساعت در محل بماند و سپس آن را بشویید. هفته ای سه بار این عمل را تکرار کنید.
  • حنا (Lawsonia inermis). پودر حنا را به اندازه کافی در یک فنجان چای سیاه یا قهوه مخلوط کنید تا خمیری با قوام ماست درست شود. بعد از شش ساعت در 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون بکر مخلوط کنید و سپس این مخلوط را به موهای خود بمالید. بسته به عمق رنگی که می خواهید بعد از 1 تا 3 ساعت آن را بشویید.

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

می توانید موهایی به رنگ طبیعی داشته باشید

اگر می خواهید موهای خود را رنگ کنید، می توانید رنگ خاکستری جذابی را برای موهای خود در نظر بگیرید. از آرایشگر خود بپرسید که در واقع چقدر موی سفید دارید. اگر زیاد باشد، می توانید از هایلایت خاکستری استفاده کنید تا با موهای سفید و خاکستری شما ترکیب شده و رنگی زیبا به موهای شما ببخشد.

مدل زیبایی برای کوتاهی موهای خود انتخاب کنید

یک مدل زیبا برای کوتاهی موهای خود انتخاب کرده و هر 6-8 هفته یک بار اصلاح کنید. زنانی که 100٪ موهای آنها سفید است اغلب مدل کوتاه را برای موهای خود می پسندند. با این حال لایه های بلند در مو نیز می توانند زیبایی و نشاط به موها ببخشند.