Take a fresh look at your lifestyle.

5 دلیل نفخ که ربطی به غذا ندارند

23

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عواملی به جز غذا، که موجب ایجاد نفخ می شوند آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله 5 دلیل نفخ که ربطی به غذا ندارند همراه باشید.

 

تجمع گاز در سیستم گوارشی موجب ایجاد نفخ می شود که معمولا با آروغ زدن، احساس پُری، سنگینی و یا ورم کردن همراه است و موجب درد در شکم و احساس ناراحتی می شود. این مشکل می تواند ناشی از عواملی به جز عوامل غذایی باشد و می‌توانند به شما نشان دهند وضعیت سلامت فیزیکی و روانی‌تان چگونه است.

در بسیاری از موارد، نفخ ناشی از خوردن یک غذای حجیم و سنگین و یا پرنمک است، اما گاهی هم هیچ علت غذایی برای نفخ خود نمی یابید. در این مطلب به شما می‌گوییم نفخ شما چه علت‌های غیر غذایی می‌تواند داشته باشد.

برای رفع مشکلات گوارشی خود، می توانید از مکمل های کمک درمانی در این زمینه استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه این مکمل ها به داروخانه اینترنتی بی نسخه مراجعه کنید.

 

عدم کنترل استرس

ارتباط مداومی میان سیستم گوارش و مغز وجود دارد که از طریق کانالی که در آن مغز و عصب های روده باهم مرتبط هستند اتفاق می افتد. در زمان استرس و اضطراب هورمونی به نام کورتیزول در بدن ترشح می شود که می تواند منجر به نفخ و ناراحتی گردد.

طی پاندمی اخیر که زندگی پُر از استرس شده شاید متوجه شوید بیشتر از قبل دچار نفخ می‌شوید. متأسفانه استرس اجتناب‌ناپذیر است؛ اما چیزی که مهم است نحوه‌ی برخورد شما با استرس است.

نحوه برخورد شما با استرس یکی از عوامل مهم است. مثلاً تغییر عقیده‌تان درباره‌ی استرس می‌تواند کمکتان کند با آن بهتر برخورد کنید و سراغ عادت‌هایی مانند سیگار و مواد مخدر و … که استرس را بدتر می‌کنند، نروید. اگر به استرس به جای یک خطر، به عنوان یک چالش نگاه کنید و آن را چیزی بدانید که به شما کمک می‌کند به هدف‌هایتان برسید، خواهید دید که استرس این پتانسیل را دارد که مفید باشد.

 

عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو

برخی از داروها موجب برهم خوردن تعادل باکتری های روده، تغییر عملکرد گوارش، احتباس مایعات در بدن و یا آسیب های گوارشی در صورت مصرف طولانی مدت می شوند. به عنوان مثال مثلاً داروهای مسکن شبه مخدر معمولاً باعث یبوست می‌شوند و یبوست نیز سبب نفخ می‌شود.

از جمله داروهایی که در لیست داروهای نفخ آور قرار می‌گیرند می‌توان به استروئیدها، آنتی‌بیوتیک‌ها، قرص‌های ضدبارداری، آسپرین، ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن و داروهای ضد اسهال اشاره کرد. جالب است بدانید مکمل‌هایی مانند مولتی‌ویتامین‌ها یا مکمل‌های آهن نیز می‌توانند موجب بروز نفخ شوند.

 

در صورت مصرف داروهای گفته شده، سعی کنید غذاهای پر فیبر نخورید و از روش های کاهش استرس کمک بگیرید. علاوه بر این می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا در صورت امکان داروی مصرفی شما را تغییر دهد، اما بدون مشورت با پزشک هرگز مصرف دارو را قطع نکنید.

5 دلیل نفخ که ربطی به غذا ندارند

بیماری گوارشی

شاید درباره‌ی دیورتیکول شنیده باشید. دیورتیکول عارضه‌ای است که طی آن، کیسه‌های کوچکی در دیواره‌ی روده‌ی بزرگ تشکیل می‌شود. از علل ابتلا به دیورتیکول می توان به نخوردن غذاهای حاوی فیبر اشاره کرد.

در صورت عفونت این کیسه ها دیورتیکولیت اتفاق می افتد و یکی از علائم آن می‌تواند نفخ باشد. هر چند این عارضه عموماً در افراد سنین بالاتر دیده می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد خیلی از جوانان نیز به این عارضه مبتلا می شوند. اگر دیورتیکولیت دارید، ممکن است پزشک برایتان آنتی‌بیوتیک یا داروی مسکن تجویز کند. برای پیشگیری یا درمان این بیماری، فیبر بیشتری مصرف کنید.

در داروخانه اینترنتی بی نسخه  می توانید در مورد انواع مکمل ها و مولتی ویتامین ها اطلاعات بدست آورده و محصول مناسب خود را تهیه کنید. 

وجود عفونت

از دیگر عوامل ایجاد نفخ می توان به عفونت‌های مجاری ادراری یا عفونت هلیکوباکتر در معده اشاره کرد. هلیکوباکتر نوعی باکتری است که منجر به زخم معده می گردد. یک عفونت باکتریایی علاوه بر نفخ می‌تواند موجب ایجاد حالت تهوع، آروغ زدن، شکم‌ درد و احساس سوزش در معده نیز بشود.

 

مشکلات مربوط به دوره عادت ماهانه

مشکلات مربوط به قاعدگی تنها به گرفتگی و سردرد منتهی نمی شود، بلکه نوساناتی که در هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می شود، منجر به نفخ نیز می گردد. ممکن است در این زمان بیشتر هوس خوردن هله هوله و دراز کشیدن کنید، اما بهتر است در این زمان به نوشیدن آب بیشتر و خوردن غذاهای تازه و سالم توجه بیشتری کنید و از غذاهای شور و قندهای فرآوری شده پرهیز کنید. مصرف وعده‌های کوچک‌تر و مکرر را فراموش نکنید.

برای کاهش مشکلات متعدد در دوران قاعدگی خود، می توانید از مکمل های بانوان در این زمینه استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه این مکمل ها به داروخانه آنلاین بی نسخه مراجعه کنید.