Take a fresh look at your lifestyle.

کدام خوراکی ها برای افراد مضطرب یا افسرده مضر است؟

33

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با خوراکی هایی که برای افراد افسرده و مضطرب مضر هستند، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله کدام خوراکی ها برای افراد مضطرب یا افسرده مضر است؟ همراه باشید.

آب میوه

فیبر موجود در میوه کامل معده شما را پر کرده و سرعت دریافت انرژی در خون را کاهش می دهد. بدون وجود این فیبر، آب میوه ای که می نوشید تنها یک آب قند مقوی است که می تواند به سرعت انرژی شما را بالا ببرد (و البته به همان سرعت انرژی شما کاهش پیدا می کند). این امر می تواند شما را گرسنه و عصبانی کند. به این ترتیب خوردن آب میوه به بهبود اضطراب و افسردگی کمک نمی کند. میوه خود را کامل بخورید و وقتی تشنه شدید، آب بنوشید.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

نوشابه معمولی

خوردن نوشابه نه تنها هیچ سودی برای شما ندارد، بلکه مضرات زیادی را به همراه دارد. نوشابه حاوی مقدار زیادی قند است در حالی که هیچ ماده مغذی در آن وجود ندارد. در واقع نوشیدنی های شیرین شده با شکر، ارتباط مستقیمی با افسردگی دارند. اگر گهگاهی هوس یک نوشیدنی گازدار می کنید، می توانید آب گازدار با طعم های میوه ای را امتحان کنید. این کار به شما کمک می کند تا هوس خود را رفع کنید و موادی که بدن شما نیازی به آن ندارد و برای بدن مضر هستند را دریافت نکنید.

خوراکی های مضر برای افراد افسرده و مضطرب

نوشابه رژیمی

بسیاری از افراد بر این باورند که اگر در نوشابه قند وجود نداشته باشد پس دیگر مشکلی برای خوردن آن وجود ندارد. اما این یک باور غلط است. اگرچه ممکن است نوشابه های رژیمی مانند نوشابه های معمولی قند زیادی وارد بدن نکنند، اما می توانند در افسرده کردن شما نقش داشته باشند. علاوه بر این کافئین موجود در نوشابه های گازدار برای افراد دچار اضطراب مضر است.

نان تست

اگر نان تستی که استفاده می کنید از آرد سفید تهیه شده باشد، می تواند برای شما مضر باشد. آرد سفیدی که نان از آن تهیه می شود آرد فرآوری شده است که سریعا به قندد خون تبدیل می شود. مصرف این نان می تواند باعث افزایش سریع انرژی شده و برای اضطراب و افسردگی مضر باشد. به جای مصرف نان تست، از نان سبوس دار استفاده کنید.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

سس سبک

استفاده از سس های بسته بندی شده که حاوی قند زیادی هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اما در این میان برخی از انواع سس ها وجود دارند که به عنوان سس سبک یا بدون قند شناخته می شوند. این سس ها شیرینی خود را از آسپارتام که یک شیرین کننده مصنوعی است می گیرند. آسپارتام ارتباط مستقیمی با اضطراب و افسردگی دارد. پس اگر می خواهید سس مصرف کنید بهتر است مواد تشکیل دهنده آن را کاملا بررسی کنید. اما بهتر از آن این است که خودتان در خانه و به سلیقه خودتان، سس خانگی درست کنید.

سس گوجه

ممکن است به این فکر کنید که این سس بیشتر از گوجه فرنگی تشکیل شده است. خب بله درست است، اما علاوه بر گوجه فرنگی، مقدار زیادی شکر نیز به آن اضافه شده است. در واقع در هر قاشق غذاخوری از این سس چهار گرم شکر وجود دارد. ممکن است شیرین کننده های مصنوعی نیز در این محصولات به کار روند که می تواند با اضطراب و افسردگی ارتباط داشته باشند. می توانید به جای سس گوجه فرنگی بازاری، از نوع خانگی آن استفاده کنید.

قهوه

خوراکی های مضر برای افراد مضطرب و افسرده

اگر به خوردن قهوه عادت ندارید، کافئین موجود در آن می تواند شما را عصبی کرده و خواب شما را به هم بریزد. البته ترک کافئین می تواند احساس بدی نیز در شما ایجاد کند. اگر فکر می کنید مصرف کافئین مشکلی برای شما ایجاد می کند، می توانید کافئین را به آرامی از رژیم خود حذف کنید. اما اگر با آن مشکلی ندارید، قهوه می تواند به شما کمک کند تا کمتر احساس افسردگی کنید.

دونات

اگرچه همه ما دونات را دوست داریم اما باید بدانید که دونات حاوی انواع چربی مضر، آرد سفید و مقدار زیادی قند دارد که می تواند به سلامت بدن آسیب زیادی برساند. اگر خیلی به دونات علاقه دارید هرازگاهی می توانید آنرا مصرف کنید، اما به عنوان یک خوراکی عادی و به طور روزمره هرگز دونات نخورید.

نوشیدنی های انرژی زا

مصرف نوشیدنی های انرژی زا می تواند باعث ایجاد ریتم های عجیب قلب، اضطراب و مشکلات خواب شوند. دلیل این امر این است که مقادیر بسیار بالایی از کافئین به همراه موادی هم چون گوارانا در این نوشیدنی ها وجود دارد. این نوشیدنی ها غالباً دارای قند یا شیرین کننده های مصنوعی نیز هستند.

الکل

حتی مصرف مقدار کمی الکل می تواند موجب به هم ریختن خواب شما شود و به خاطر نداشتن استراحت کافی اضطراب و افسردگی به سراغ شما خواهد آمد. مصرف مقادیر بالای الکل مشکلات دیگری نیز به همراه خواهد داشت.

اگر به هر نوع محصول جنسی نیاز داری و تهیه اش از داروخانه برات سخته خرید از بی نسخه رو امتحان کن تا بدون دردسر هرچیزی که لازم داری رو در خونه تحویل بگیری!!!

خامه کیک و شیرینی

درست است که مقدار زیادی از این خامه ها را شکر تشکیل می دهد اما این تمام ماجرا نیست. در این خامه ها چربی ترانس نیز وجود دارد که با افسردگی در ارتباط است. این چربی ها که چربی های هیدروژنه نیز نامیده می شوند، در غذاهای سرخ شده، خمیر پیتزا، کیک و کلوچه نیز وجود دارند. در مصرف موادی که می خورید دقت کنید و برچسب های روی آنها را بررسی کنید. سعی کنید از روغن های طبیعی هم چون روغن زیتون استفاده کنید. این روغن ها نه تنها مضر نیستند، بلکه می توانند به بالا بردن روحیه شما نیز کمک کنند.

سس سویا

ممنوعیت مصرف سس سویا فقط برای افرادی است که به گلوتن حساس هستند. علاوه بر نان، رشته و شیرینی، در غذاهای از پیش بسته بندی شده مانند سس سویا نیز گلوتن وجود دارد. اگر به گلوتن حساس هستید، مصرف این مواد می تواند باعث اضطراب یا افسردگی شود. همچنین می تواند موجب احساس تنبلی و بی حالی شود. برچسب های روی مواد غذایی را حتما بررسی کنید.

غذاهای فراوری شده

اگر مقدار زیادی گوشت فرآوری شده، غذای سرخ شده، غلات تصفیه شده، آب نبات، شیرینی و لبنیات پرچرب می خورید، احتمال اضطراب و افسردگی شما بیشتر است. یک رژیم غذایی پر از غلات و غنی از فیبر، میوه ها، سبزیجات و ماهی می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

 

منبع: www.webmd.com