Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه کودک عصبانی خود را آرام کنم؟

18

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با راهکارهایی برای آرام کردن عصبانیت کودکان و پیشگیری از عصبانی شدن کودکان آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله چگونه کودک عصبانی خود را آرام کنم؟ همراه باشید.

 

تصور کنید در قسمت خوراکی های میان وعده در یک سوپرمارکت قرار دارید و کودکتان که به او گفته اید که برخی خوراکی ها را نباید بخورد به پای شما چسبیده و از شما آن خوراکی را می خواهد. کم کم رنگ صورت کودک تغییر می کند و شروع به گریه و جیغ زدن می کند و پا به زمین می کوبد. در این موقع افرادی که در فروشگاه هستند از تماشای این منظره کلافه شده و از شما فاصله می گیرند و شما احساس خجالت زیادی می کنید و می خواهید زمین دهان باز کند و شما را ببلعد.

بسیاری از والدین چنین سناریویی را تجربه کرده اند، اگرچه ممکن است عصبانیت کودک حالت کمی متفاوت داشته باشد. گریه، ضربه، لگد زدن، پرتاب کردن وسایل و حبس نفس همه تکنیک های رایج عصبانیت است.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

عصبانیت در کودکان بسیار رایج است، به ویژه در سنین 1 تا 4 سالگی که کودکان هنوز در حال یادگیری نحوه برقراری ارتباط مؤثر هستند. بیش از نیمی از کودکان خردسال یک یا چند مورد عصبانیت در هفته خواهند داشت زیرا ناراحتی های خود را تخلیه کرده و کنترل خود را از دست می دهند.

اگرچه این عصبانیت ها بخشی عادی از مجموعه رفتار های کودکان نوپا است، اما می تواند برای والدین ناراحت کننده باشد. هنگامی که این رفتارهای خشن و عصبانیت به ندرت اتفاق می افتد، چیز مهمی نیست و بهتر است نادیده گرفته شود. هنگامی که آنها منظم یا شدید می شوند، والدین باید به دنبال علت آنها باشند و راه هایی برای جلوگیری از آنها بیابند.

چگونه کودک عصبانی خود را آرام کنم؟

محرک های عصبانیت

برخی از کودکان بیشتر مستعد عصبانیت هستند ، به ویژه کودکانی که پرشور، بیش فعال یا بدخلق هستند یا کودکانی که به خوبی با محیط های جدید سازگار نمی شوند. برای اکثر کودکان نوپا، عصبانیت به سادگی راهی برای بیرون آمدن از سرخوردگی و آزمایش کردن محدودیت هایی است که برایشان گذاشته شده است(آیا اگر من واقعاً با صدای بلند فریاد بزنم، مادرم آن اسباب بازی را برایم می خرد؟).

کوچکترین چیزها، از درخواست از آنها برای استحمام در حالی که در وسط تماشای برنامه تلویزیونی هستند تا درخواست اینکه عروسک یا اسباب بازی خود را با خواهر یا برادرشان به اشتراک بگذارند، می تواند موجب برانگیختگی عصبانیت کودکان خردسال شود. هر موقعیتی که شامل تغییر شود ممکن است باعث خشم و عصبانیت شود. خستگی یا گرسنگی را نیز به مواردی که باعث عصبانیت کودک می شوند اضافه کنید چرا که آستانه تحمل کودکان پایین بوده و زود عصبانی می شوند.

 

چگونه جلوی جیغ زدن کودک را بگیریم

ساده ترین راه برای جلوگیری از عصبانیت این است که به کودک آنچه را که می خواهد بدهیم. بدیهی است که این استراتژی در بلندمدت هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت، زیرا فرزند شما هر زمان که چیزی بخواهد دائماً از خود عصبانیت نشان خواهد داد.

اولین قدم برای از بین بردن عصبانیت این است که عصبانیت خود را کنترل کنید. اگر هر دوی شما بر سر یکدیگر فریاد می زنید، به جایی نخواهید رسید. تنبیه بدنی فرزندتان نیز گزینه مناسبی نیست و فقط باعث بدتر شدن خشم می شود. یک نفس عمیق بکشید، احساسات خود را کنترل کنید و سپس با آرامش اما قاطعانه به فرزند خود بیاموزید که عصبانیت رفتار قابل قبولی نیست.

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

اگر هنوز کودک شما آرام نمی گیرد و می دانید که خشم او تنها ترفندی برای جلب توجه شما است، تسلیم نشوید. حتی اگر مجبور هستید در سوپر مارکت راه بروید و کودک کودک در حال فریاد زدن خود را به دنبال خود بکشید، فقط عصبانیت او را نادیده بگیرید. گفتن راحت تر از انجام دادن است، اما به روند خود پایبند باشید و در نهایت خواهید دید که مدت زمان عصبانیت کودک کاهش می یابد و آنها متوجه می شوند که شما جدی هستید و این عصبانیت روی شما کارساز نیست. هنگامی که فرزند شما متوجه می شود که خشم و عصبانیت او را به جایی نمی رساند، فریاد او متوقف می شود.

اگر کودک شما تا حدی ناراحت است که نمی تواند خود را کنترل کند، او را محکم نگه دارید تا آرام شود. به آرامی به آنها بگویید که آنها را دوست دارید اما آنچه را که آنها می خواهند به آنها نمی دهید. اگر این کار مؤثر واقع نشد، آنها را از موقعیت خارج کرده و برای یک یا دو دقیقه به او مهلت دهید تا آرام شود. راهنمای کلی برای مدت زمانی که به کودک مهلت می دهید تا آرام شود، یک دقیقه به ازای هر سال از سن کودک است.

همچنین اگر احساس می کنید کنترل خود را از دست داده اید، استراحت کنید. کودک خود را در یک مکان امن مانند تخت کودک یا تخت بازی بگذارید و چند دقیقه وقت بگذارید تا دوباره تجدید قوا کنید. به اتاق دیگری بروید و به موسیقی گوش دهید، با دوست خود تماس بگیرید یا کاری آرامش بخش انجام دهید.

چگونه کودک عصبانی خود را آرام کنم؟

تاکتیک های پیشگیری از عصبانیت

به جای این که مجبور شوید عصبانیت را پس از شروع متوقف کنید، با رعایت نکات زیر از آن جلوگیری کنید:

  • از موقعیت هایی که احتمال دارد عصبانیت کودک را برانگیزد، اجتناب کنید. سعی کنید برنامه های روزانه خود را تا آنجا که ممکن است ثابت نگه دارید و قبل از تغییر فعالیت ها به کودک خود اطلاع دهید.
  • با کودک نوپای خود ارتباط برقرار کنید. توانایی آنها در درک آنچه شما می گویید را دست کم نگیرید. برنامه روزانه خود را به آنها بگویید و به روال عادی خود پایبند باشید تا غافلگیری کودک را به حداقل برسانید.
  • به کودک خود اجازه دهید تا زمانی که مشغول کار هستید، یک اسباب بازی یا خوراکی خود ببرد. این کار می تواند به سرگرم کردن آنها کمک کند.
  • اطمینان حاصل کنید که کودک شما قبل از بیرون رفتن به خوبی استراحت کرده و به او غذا دهید تا با کوچکترین تحریکی منفجر نشود.
  • چیزهایی که برای کودک مناسب نیستند و برای او وسوسه کننده هستند را جلوی چشم نگذارید (برای مثال، آب نبات را روی میز آشپزخانه نزدیک به عصر نگذارید) تا به نزاع منجر نشود.
  • به کودک خود اجازه دهید کمی حق انتخاب داشته باشد. اجازه دهید کودک شما انتخاب کند که چه کتابی را با خود به ماشین بیاورد یا اینکه برای ناهار پنیر کبابی می خواهد یا کره بادام زمینی و ژله را ترجیح می دهد. این انتخاب های کوچک تفاوت چندانی برای شما ایجاد نمی کند، اما باعث می شود فرزند شما احساس کند حداقل بر زندگی خود کنترل دارد.
  • انتخاب کنید که در چه زمینه هایی قرار است با کودک خود بجنگید. گاهی اوقات می توانید کمی تسلیم شوید، به ویژه هنگامی که صحبت از چیزهای کوچک می شود. آیا ترجیح می دهید به فرزند خود اجازه دهید 15 دقیقه تلویزیون بیشتر تماشا کند یا به مدت 30 دقیقه به فریاد او گوش دهید؟

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

  • حواس کودک خود را پرت کنید. توجه کودک خردسال را می توان به راحتی از روی یک موضوع منحرف کرد. وقتی چهره کودک شما شروع به چروکیدن و قرمز شدن می کند، کتابی را باز کنید یا پیاده روی کنید تا به پارک بروید تا از تبدیل شدن آن به یک طغیان جلوگیری کنید. گاهی طنز بهترین راه برای حواس پرتی است. چهره ای خنده دار داشته باشید، یک جوک بگویید، یا دعوای بالشی را آغاز کنید تا حواس فرزندتان را از آنچه او را ناراحت می کند دور کنید.
  • روشهای دیگر مواجه شدن با ناراحتی را به کودک خود بیاموزید. به کودکانی که به اندازه کافی برای صحبت کردن بزرگ هستند، می توان یادآوری کرد که به جای جیغ زدن از کلمات استفاده کنند.

 

کودکتان را بخاطر درست بودنش تحسین کنید. وقتی در شرایطی که معمولاً باعث خشم و عصبانیت می شود، خونسرد بمانند، به آنها بگویید که در کنترل خلق و خوی خود خوب عمل کرده اند. حتي وقتي كودك خود را تنبيه مي كنيد ، مطمئن باشيد كه به او بگویید كه در هر حالي او را دوست داريد. نظرات مثبت به افزایش عزت نفس کمک می کند.

اگر تعداد دفعات عصبانیت کودک در حال افزایش است و در حدود 4 سالگی متوقف نشده است، یا فرزند شما در خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران است، زمان آن فرا رسیده است که با پزشک خود تماس بگیرید.

 

منبع: www.webmd.com