Take a fresh look at your lifestyle.

از کجا باید بفهمیم که وارد دوران یائسگی شده ایم؟

34

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علائمی که نشان می دهند شما وارد دوران یائسگی خود شده اید، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله از کجا باید بفهمیم که وارد دوران یائسگی شده ایم؟ همراه باشید.

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که 12 ماه سال را پریود نشده اید و باردار یا بیمار نیستید. این امر یک قسمت طبیعی از روند افزایش سن است.

با افزایش سن در زنان، سطح هورمون های جنسی به طور طبیعی کاهش یافته و تخمدان در نهایت ترشح تخمک را متوقف می کند. در نتیجه فرد دیگر پریود نمی شود و توانایی باردار شدن را نیز از دست می دهد.

اگه دنبال مکمل هایی واسه تقویت قوای جنسی هستی بهترین راه اینه که همین الان بری تو سایت بی نسخه و با انواع این مکمل ها آشنا بشی.

بیشتر زنان در سنین 40 تا 50 سالگی خود پا به دوران یائسگی می گذارند. اما این می تواند بسیار متفاوت باشد. یک مطالعه نشان داد که نیمی از زنان در ایالات متحده قبل از سن 52 سالگی به یائسگی می رسند. برخی از زنانی که تحت عمل جراحی برای برداشتن رحم یا تخمدان خود قرار گرفته اند یا تحت درمان خاصی برای سرطان قرار گرفته اند، زودتر دچار تغییر شده و یائسه می شوند.

 

آیا به یائسگی نزدیک شده اید؟

ممکن است ماه ها یا سال ها قبل از یائسگی متوجه تغییرات شوید. این تغییرات ممکن است شامل گرگرفتگی و پریودهای نامنظم باشد. به این زمان یائسگی گفته می شود.

شما دقیقاً نمی دانید که یائسگی شما چه زمانی شروع می شود. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به احساس خود توجه کرده و تغییرات را مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که علائم در زنان مختلف بسیار متفاوت است. برخی از زنان حتی ممکن است هیچ علامتی از یائسگی را تجربه نکنند.

از کجا باید بفهمیم که وارد دوران یائسگی شده ایم؟

تغییراتی که ممکن است متوجه شوید

پریودهای شما نامنظم می شوند.

این امر بهترین نشانه این است که شما در راه یائسگی هستید. تعداد دفعات پریود ممکن است کمتر یا بیشتر شود، و پریودهای شما ممکن است سنگین تر یا سبک تر، طولانی تر یا کوتاه تر از قبل شوند.

هنگامی که در دوران یائسگی هستید، پیش بینی زمان دوره بعدی قاعدگی یا اینکه اصلا دوباره پریود خواهید شد یا خیر، دشوار است. همچنین سنجش مدت زمان قاعدگی یا اینکه خونریزی شما شدید خواهد بود یا کم، دشوارتر است. در این مرحله باردار شدن سخت تر است، اما تا زمانی که قاعدگی داشته باشید همچنان امکان پذیر است.

برخی از داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می شوند نیز می توانند پریودهای شما را نامنظم کنند. هرگونه خونریزی حتی لکه بینی بعد از یائسگی طبیعی نیست و باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

گرگرفتگی و تعریق شبانه دارید.

گرگرفتگی می تواند بدون هیچ دلیل مشخصی احساس داغی یا گرمای ناگهانی در شما ایجاد کند. ممکن است پوست شما قرمز شود و قلب شما تندتر بتپد. سپس ممکن است ناگهان احساس سرما کنید.

تعریق شبانه گرگرفتگی است که در هنگام خواب اتفاق می افتد. این حالت ها می توانند آنقدر شدید باشند که شما را بیدار کنند.

اگر در دوران یائسگی هستید، پیشنهاد بی نسخه به شما استفاده از مکمل های غذایی مناسب برای بانوان یائسه است که حاوی ایزوفلاون های سویا هستند. 

مانند بسیاری از علائم یائسگی، گرگرفتگی و تعریق شبانه می تواند در زنان مختلف متفاوت باشد. این علائم می توانند 1 دقیقه یا 5 دقیقه دوام بیاورند و می توانند خفیف یا شدید باشند. شما ممکن است چندین بار در ساعت یا یک بار در هفته گرگرفتگی داشته باشید یا هرگز آن را تجربه نکنید.

برای برخی از زنان، این علائم سال ها یا دهه ها پس از قطع قاعدگی ادامه می یابد. به این زمان دوران پس از یائسگی گفته می شود.

اگر گرگرفتگی دارید اما مطمئن نیستید که مربوط به یائسگی است، با پزشک خود مشورت کنید. شرایط پزشکی و حتی داروهایی نیز وجود دارد که می تواند گرگرفتگی را به همراه داشته باشد.

برای خوابیدن مشکل دارید.

بیدار شدن در طول شب یا مشکل در خوابیدن می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما اگر به طور معمول با خوابیدن مشکل ندارید ، ممکن است نشانه نزدیک شدن شما به یائسگی باشد. گاهی اوقات بدخوابی می تواند به دلیل علائم دیگر یائسگی مانند تعریق شبانه ایجاد شود. اگر مشکلات خواب برای مدتی ادامه دارد و نمی توانید علت آن را متوجه شوید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

از کجا باید بفهمیم که وارد دوران یائسگی شده ایم؟

احساس بدخلقی می کنید.

تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی اتفاق می افتد موجب می شود خلق و خوی شما تغییر کرده و چیزهای مختلف به سادگی روی روحیه شما تأثیر بگذارند. اگر در گذشته اضطراب یا افسردگی داشته اید، علائم شما ممکن است در دوران یائسگی بدتر شود. به هر دلیلی، شما سزاوار این هستید که احساس خوبی داشته باشید. اگر بیش از چند هفته است که احساس بی حوصلگی می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. با هم می توانید در مورد درمانی تصمیم بگیرید که به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

فراموش کار شده اید

هم مردان و هم زنان می توانند در سنین میانسالی دچار نقص جزئی حافظه شوند: به یاد نیاوردن یک کلمه یا گم شدن کلید ماشین مثال هایی هستند که برای بسیاری از افراد اتفاق می افتند اما معمولاً چیز مهمی نیست. فراموشی نه تنها از یائسگی بلکه از استرس نیز ناشی می شود. اگر نگران هستید که بیش از حد فراموش کار شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگه موقع خوابیدن مشکل داری و به خاطرش همش کسل و بی حالی، یه سر به سایت بی نسخه بزن و مکمل های گیاهی که به تنظیم خواب کمک می کنن رو ببین و اگر خواستی سفارش بده تا در خونه تحویلشون بگیری!!!

احساس شما نسبت به رابطه جنسی تغییر کرده است.

برخی از زنان می گویند علاقه چندانی به رابطه جنسی ندارند یا در دوران یائسگی برای تحریک شدن مشکل دارند. زنان دیگر می گویند از رابطه جنسی بیشتر لذت می برند و احساس آزادی بیشتری می کنند زیرا نیازی به نگرانی در مورد مواردی مانند باردار شدن ندارند.

در دوران یائسگی ، پوست اطراف واژن شما ممکن است خشک تر شود. این امر می تواند باعث آسیب جنسی شود. ژل هایی که “روان کننده های شخصی” نامیده می شوند می توانند در برطرف کردن این مشکل به شما کمک کنند.

دچار تغییرات فیزیکی شده اید.

در این دوران همچنین ممکن است متوجه خشک شدن و نازک شدن موها و پوست خود شوید. برخی از زنان در دوران یائسگی دچار افزایش وزن زیادی می شوند. بدن شما نیز ممکن است طوری تغییر کند که چربی بیشتری در ناحیه کمر داشته باشید و به طور کلی چربی بیشتر و عضله کمتری داشته باشید. همچنین ممکن است به خاطر سفتی و درد مفاصل، حرکت کردن برای شما کمی سخت تر باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که فعال ماندن برای شما یک امر ضروری است. شاید لازم باشد برای حفظ قدرت و حفظ فرم خود بیشتر تلاش کنید.

 

منبع: www.webmd.com