Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه سبزیجات را در وعده غذایی کودک خود قرار دهیم؟

44

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با روش هایی برای علاقه مند کردن کودکتان به خوردن سبزیجات آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله چگونه سبزیجات را در وعده غذایی کودک خود قرار دهیم؟ همراه باشید.

برای آنکه کودک خود را به خوردن سبزیجات بیشتر وادار کنید، نیازی به مبارزه نیست. شما می توانید با روش های خلاقانه کودک خود را به خوردن سبزیجات ترغیب کنید. در این مقاله شما را با برخی از این روش ها آشنا خواهیم کرد.

 

بچه ها را به آشپزخانه بیاورید

علاقه مند کردن کودکان به خوردن سبزیجات

می توانید کودک خود را به بازار کشاورزان یا فروشگاه های مواد غذایی برده و از آنها بخواهید سبزیجات انتخاب کنند. بگذارید آنها آن را بشویند، پوست بکنند و برش زده و خرد کنند و به شما در انتخاب روش پخت و طعم دادن به آن کمک کنند. بچه ها علاقه بیشتری به خوردن چیزی دارند که خود در آماده سازی آن مشارکت داشته اند.

 

سبزیجات را به همراه غذاهای مورد علاقه آنها پیشنهاد دهید

اگر کودک شما قبلا پیتزای ساده را دوست داشته است، می توانید اضافه کردن سبزیجات به آن را امتحان کنید تا ببینید کودک شما به آن علاقه پیدا می کند یا خیر. بعضی از بچه ها دوست ندارند غذاها را با هم مخلوط کنند – به خصوص اگر فکر کنند غذایی کاملا عالی است و نیازی به اضافه کردن مواد جدیدی ندارد، اما برخی از کودکان حاضر به آزمایش خواهند بود. ظرف های سبزیجات را برای وقت هایی آماده کنید که غذاهای مورد علاقه کودکان را تدارک دیده اید تا آنها را بیشتر ترغیب کنید.

 

بر سر خوردن سبزیجات جنگ نکنید

اگر از اینکه کودک شما سبزیجات را امتحان نمی کند نا امید شدید، عصبانی شدن یا مجبور کردن او برای تمام کردن بشقاب کاری است که ممکن است به ذهن شما برسد اما در نظر داشته باشید که اجبار کودک به خوردن چیزی باعث می شود بعداً حتی در بزرگسالی نیز از آن اجتناب کند. اگر کودکتان از خوردن سبزیجات سر باز زد، می توانید روش های دیگری را امتحان کنید اما هرگز از این کار منصرف نشوید.

شاید داری به این فکر می کنی که چجوری کودکتو تقویت کنی… یه سر به بی نسخه بزن و با مکمل های کودکان آشنا شو !

 

با استفاده از سبزیجات برای کودک خود سرگرمی ایجاد کنید

برای یک کودک خردسال، ایجاد چهره های عروسکی و سرگرم کننده با سبزیجات بریده شده ممکن است باعث ترغیب کودک برای خوردن این سبزیجات گردد. همچنین تهیه سبزیجات در سایزهای ریز می تواند برای کودکان جذاب باشد.

 

الگوی خوبی برای کودک خود باشید

علاقه مند کردن کودکان به خوردن سبزیجات

اگر خودتان به خوردن سبزیجات علاقه ای نشان ندهید، متقاعد کردن کودک برای خوردن سبزیجات سخت است. بنابراین خودتان سبزیجات بخورید و مطمئن شوید که کودکتان این عمل شما را تماشا می کند. اگر طرفدار سبزیجات زیادی نیستید، از مادربزرگ یا پرستار کودک بخواهید تا این مسئولیت را برای ترغیب کودک، بر عهده گیرد. بعضی اوقات بچه ها بیشتر از آنکه به حرف مادر و پدر خود گوش کنند، دیگران را الگو قرار خواهند داد.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

از سبزیجات جدید در کنار سبزیجات آشنا برای کودک استفاده کنید

کودک خود را با سرو یک بشقاب کامل از غذاهایی که تشخیص نمی دهند یا دوست ندارند ، سردرگم نکنید. از آنها بخواهید هر بار یک نوع جدید از سبزیجات را امتحان کنند. اولین وعده را کوچک کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که غذاهای آشنای دیگری را که قبلاً دوست داشته اند، سرو می کنید، و سعی کنید که حداقل یک نوع سبزیجات داشته باشید. به این ترتیب می توانید آنها را ترغیب کنید که غذای جدید را امتحان کنند، اما هر دو می دانید اگر علاقه به آن سبزیجات نداشته باشند چیزی برای خوردن خواهند داشت.

 

تسلیم نشوید

اگر چندین بار به کودکتان کلم بروکلی یا اسفناج پیشنهاد داده اید و او از خوردن آن سر باز زده است یا چهره ای ناراحت به خود گرفته است، منصرف نشوید. سلیقه بچه ها با بزرگتر شدن تغییر می کند. ممکن است مجبور شوند یک غذای جدید را دوازده بار امتحان کنند تا به آن علاقه پیدا کنند.

 

از دوستان و همسالان آنها کمک بگیرید

علاقه مند کردن کودکان به خوردن سبزیجات

آیا فرزند شما دوستی دارد که ماجراجو بوده و به چیزهای جدید علاقه نشان دهد؟ او را برای شام دعوت کرده و با سبزیجات جدید از او پذیرایی کنید. اگر این دوست، به قدر کافی جسارت برای آزمایش غذای جدید نشان دهد، می تواند روی فرزند شما نیز اثر گذاشته و او را به خوردن سبزیجات جدید ترغیب کند.

 

از سبزیجات تفت داده استفاده کنید و به آنها طعم بدهید

بعضی اوقات بچه ها طعم سبزیجات را خیلی دوست ندارند یا خیلی طعمشان زیاد است. سعی کنید آنها را تفت دهید تا طعم و مزه ای که بچه ها دوست دارند بدست بیاید. این کار سبزیجات را از داخل نرم و از خارج ترد خواهد کرد (مانند سیب زمینی سرخ کرده). همچنین باعث شیرینی طبیعی سبزیجات می شود تا طعم و مزه آنها به اندازه خام بودن زیاد نباشد. سعی کنید آنها را با روغن زیتون و مقداری پنیر پارمزان مزده دار کرده و در اجاق بگذارید تا کودکتان بیشتر لذت ببرد.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

سبزیجات را به همراه نوعی سس خوشمزه سرو کنید

آغشته کردن سبزیجات به یک سس خوشمزه می تواند آنرا برای کودکان جذاب کند، اما در نظر داشته باشید که در تهیه سس از مایونز یا خامه ترش استفاده نشود. هویج های کوچک، نخود فرنگی و سایر سبزیجات را به همراه یک کاسه مرغوب و خوشمزه از سسی که درست کرده اید برای کودک خود آماده کنید. می توانید به جای مایونز از ماست و طعم دهنده های مختلف استفاده کنید. کودکان آغشته کردن خوراکی ها و غذا خوردن با دست را دوست دارند.

 

همه جا سبزیجات به همراه داشته باشید

اگر سبزیجات در دسترس باشند، احتمال اینکه کودک شما در زمان گرسنگی میل به خوردن آن نشان دهد، بیشتر است. به عنوان مثال، هویج، کلم بروکلی و فلفل دلمه ای را برش بزنید و یک میان وعده برای کودک خود آماده کنید. زمانی که کودک شما قبل از وعده های اصلی درخواست میان وعده کرد، می توانید میان وعده ای که آماده کرده اید را به عنوان تنها انتخاب کودک برای خوردن، در اختیار او قرار دهید. همیشه سبزیجات تمیز و برش خورده را طوری در یخچال قرار دهید که در دید کودک قرار گیرد تا وقتی کودک شما به دنبال غذا است، سبزیجات را نیز به عنوان یکی از گزینه ها مد نظر قرار دهد.

 

منبع :www.webmd.com