Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه سطح قند خون را کاهش دهیم؟

13

در این مطلب می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با 12 روش که فرد مبتلا به دیابت می تواند با استفاده از آنها سطح قند خون بالا را کاهش داده و خطر عوارض آن را کاهش دهید، آشنا کنیم. پس در ادامه با ما در مقاله چگونه سطح قند خون را کاهش دهیم؟ همراه باشید.

 1. سطح قند خون را به طور مرتب کنترل کنید

سطح بالای قند خون تا زمانی که بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر نباشد، علائمی ایجاد نمی کند. بنابراین، برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است که قند خون خود را چندین بار در روز کنترل کنند. انجام این کار به این معنی است که سطح قند خون هرگز آنقدر بالا نمی رود.

فرد مبتلا به دیابت می تواند از دستگاه قند خون خانگی برای بررسی سطح قند خون استفاده کند. این دستگاه ها برای خرید آنلاین در داروخانه اینترنتی بی نسخه در دسترس هستند.

توصیه های مربوط به تعداد دفعات بررسی سطح گلوکز در طول روز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک می تواند بهترین توصیه ها را در زمینه نظارت بر قند خون به افراد مبتلا به دیابت ارائه دهد.

 

2. مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید

نتایج تحقیقاتی که محققان انجام داده اند نشان می دهد خوردن رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پروتئین بالا سطح قند خون را کاهش می دهد.

بدن کربوهیدرات ها را به قند تجزیه می کند و بدن از قند به عنوان انرژی استفاده می کند. برخی کربوهیدرات ها در رژیم غذایی ضروری هستند. با این حال، برای افراد مبتلا به دیابت، خوردن کربوهیدرات زیاد می تواند باعث افزایش شدید قند خون شود.

کاهش میزان کربوهیدرات هایی که فرد مصرف می کند میزان افزایش قند خون فرد را کاهش می دهد.

 

3. کربوهیدرات درست مصرف کنید

دو نوع اصلی کربوهیدرات ( ساده و پیچیده ) بر سطح قند خون به طور متفاوتی تأثیر می گذارند.

کربوهیدراتهای ساده عمدتا از یک نوع قند تشکیل شده اند. آنها در غذاها مانند نان سفید، ماکارونی و آب نبات یافت می شوند. بدن این کربوهیدرات ها را به سرعت به قند تجزیه می کند، که باعث افزایش سریع قند خون می شود.

کربوهیدراتهای پیچیده از سه یا چند قند تشکیل شده اند که به هم متصل هستند. از آنجا که ترکیب شیمیایی این نوع کربوهیدراتها پیچیده است، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بدن آنها را تجزیه کند. در نتیجه، قند به تدریج در بدن آزاد می شود، به این معنی که سطح قند خون پس از خوردن آن به سرعت افزایش نمی یابد. نمونه هایی از کربوهیدراتهای پیچیده شامل جو دوسر و سیب زمینی شیرین است.

 

4. غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین انتخاب کنید

شاخص گلیسمی، غذاهای مختلف را بر اساس میزان افزایش قند خون اندازه گیری و رتبه بندی می کند. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین سطح قند خون ناشتا را کاهش می دهد.

غذاهای دارای شاخص گلیسمی پایین غذاهایی هستند که از نظر شاخص قند خون زیر 55 امتیاز دارند. نمونه هایی از غذاهای دارای قند پایین عبارتند از:

 • سیب زمینی شیرین
 • کوینو
 • حبوبات
 • شیر کم چرب
 • سبزیجات برگ دار
 • سبزیجات غیر نشاسته ای
 • آجیل و دانه ها
 • گوشت
 • ماهی

غذاهای مفید برای افراد دیابتی

5. مصرف فیبر غذایی را افزایش دهید

خوردن مقدار زیادی فیبر محلول، از جمله غلات کامل مانند برنج قهوه ای، می تواند مفید باشد. فیبر با کاهش سرعت تجزیه کربوهیدراتها و میزان جذب قندهای حاصله در بدن نقش مهمی در مدیریت قند خون دارد.

فیبر به دوسته محلول و نامحلول تقسیم می شود. از بین این دو نوع، فیبر محلول بیشترین نقش را در کنترل قند خون دارد. فیبر محلول در غذاهای زیر وجود دارد:

 • سبزیجات
 • حبوبات
 • غلات کامل
 • میوه

 

 6. وزن سالم را حفظ کنید

کاهش وزن به کنترل سطح قند خون کمک می کند. اضافه وزن با افزایش دیابت و بروز بیشتر مقاومت به انسولین ارتباط دارد.

مطالعات نشان می دهد که کاهش فقط 7 درصد وزن می تواند شانس ابتلا به دیابت را تا 58 درصد کاهش دهد. انجام این کار همچنین کلسترول را بهبود می بخشد، خطر بیماری های مختلف را کاهش می دهد و حس عمومی تندرستی را در فرد بهبود می بخشد.

توجه به این نکته ضروری است که نیاز نیست حتما فرد به وزن ایده آل برسد تا فایده کاهش وزن برای سلامتی را مشاهده کند.

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مملو از میوه و سبزیجات و ورزش کافی می تواند به فرد در کاهش وزن یا حفظ وزن سالم فعلی کمک کند.

برای کمک به کاهش وزن خود، می توانید از مکمل های کنترل وزن و اشتها که در داروخانه آنلاین موجود هستند استفاده کنید.

 

7. مقدار هر وعده غذایی را کنترل کنید

در اکثر وعده های غذایی، فرد باید از دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا متخصص تغذیه پیروی کند. پرخوری در یک وعده می تواند باعث افزایش قند خون شود.

اگرچه کربوهیدراتهای ساده معمولاً با افزایش سطح قند خون مرتبط هستند، اما همه مواد غذایی باعث افزایش سطح قند خون می شوند. کنترل دقیق وعده ها می تواند سطح قند خون را بیشتر کنترل کند.

 

8. به طور منظم ورزش کنید

ورزش برای افراد مبتلا به دیابت فواید زیادی ازجمله کاهش وزن و افزایش حساسیت به انسولین دارد.انسولین هورمونی است که به افراد کمک می کند تا قند را در بدن تجزیه کنند. افراد مبتلا به دیابت یا انسولین کافی در بدن خود تولید نمی کنند یا در برابر انسولینی که بدن تولید می کند مقاوم هستند.

ورزش همچنین با تشویق ماهیچه های بدن به استفاده از قند برای انرژی، به کاهش سطح قند خون کمک می کند.

 

9. آب کافی را برای بدن خود تأمین کنید

آبرسانی کافی کلید زندگی سالم است و برای افرادی که نگران کاهش قند خون بالا هستند، بسیار مهم است. نوشیدن آب کافی از کم آبی بدن جلوگیری می کند و همچنین به کلیه ها کمک می کند تا قند اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج کنند.

کسانی که به دنبال کاهش سطح قند خون هستند باید به سراغ آب بروند و از همه نوشیدنی های شیرین مانند آب میوه یا نوشابه خودداری کنند زیرا این نوشیدنی ها به جای کاهش، سطح قند خون را افزایش می دهند. افراد مبتلا به دیابت باید مصرف الکل را نیز کنار بگذارند.

 

10. عصاره های گیاهی را امتحان کنید

  مکمل های گیاهی، مانند چای سبز، می توانند به افزایش مواد مغذی در رژیم غذایی کمک کند. عصاره های گیاهی ممکن است تأثیر مثبتی بر درمان و کنترل سطح قند خون داشته باشند.

اکثر افراد باید سعی کنند مواد مغذی را از طریق رژیم غذایی برای بدن تأمین کنند. با این حال، مکمل ها اغلب برای افرادی مفید است که مواد مغذی کافی را از منابع طبیعی دریافت نمی کنند.

برای تهیه مکمل های حاوی انواع مواد مغذی لازم برای بدن می توانید از طریق داروخانه اینترنتی بی نسخه اقدام کنید.

اکثر پزشکان مکمل ها را به عنوان یک درمان در نظر نمی گیرند. شخص باید قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کند، زیرا ممکن است با داروهای تجویز شده تداخل داشته باشد.

 

11. استرس خود را مدیریت کنید

استرس بر میزان قند خون تأثیر بسزایی دارد. بدن هنگام تنش هورمون های استرس ترشح می کند و این هورمون ها سطح قند خون را بالا می برند.

تحقیقات نشان می دهد که مدیریت استرس از طریق مدیتیشن و ورزش نیز می تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند.

چگونه سطح قند خون را کاهش دهیم؟

12. به اندازه کافی بخوابید

خواب به فرد کمک می کند میزان قند خون خود را کاهش دهد. خواب کافی هر شب یک راه عالی برای کمک به حفظ سطح قند خون در سطح طبیعی است.

سطح قند خون در ساعات اولیه صبح افزایش می یابد. در بیشتر افراد، انسولین به بدن می گوید که با قند اضافی چه کند و از این راه قند خون را در سطح نرمال نگه می دارد.

کمبود خواب می تواند تاثیری مشابه مقاومت به انسولین داشته باشد، به این معنی که سطح قند خون فرد می تواند به دلیل کمبود خواب به طور قابل توجهی افزایش یابد.


چرا مدیریت قند خون مهم است؟

حفظ قند خون در سطوح هدف به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند تا از عوارض جدی این بیماری جلوگیری کنند. قند خون بالا می تواند بسیاری از عوارض ناخواسته را ایجاد کند که می تواند ناگهانی باشد، مانند تجمع اسید در جریان خون، یا به تدریج در طول زمان رخ دهد.

با گذشت زمان ، نگه داشتن قند خون در سطوح ناسالم می تواند به عروق خونی کوچک و بزرگ در چندین اندام و سیستم آسیب برساند و منجر به عواقب جدی شود، مانند:

 • اختلال در بینایی و نابینایی
 • زخم پا، عفونت و قطع عضو
 • نارسایی کلیه و دیالیز
 • سکته های قلبی و مغزی
 • بیماری عروق محیطی، وضعیتی که در آن جریان خون به اندام ها کاهش می یابد
 • آسیب به سیستم عصبی، که منجر به درد و ضعف می شود

با حفظ سطح قند خون زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر قبل از غذا و کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر بعد از غذا، افراد مبتلا به دیابت می توانند خطر عوارض جانبی این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

مدیریت قند خون بالا برای جلوگیری از عوارض جدی دیابت کلیدی است.

طیف وسیعی از تغییرات شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به فرد مبتلا به قند خون بالا کمک کند تا سطح گلوکز خود را کاهش دهد. فرد همیشه باید از توصیه پزشک خود برای کاهش قند خون بالا پیروی کند.