Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه حالت تهوع و استفراغ را متوقف کنیم؟

20

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با برخی راهکارها که کمک می کند تا حالت تهوع و استفراغ خود را متوقف کنیم، آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله چگونه حالت تهوع و استفراغ را متوقف کنیم؟ همراه باشید.

 

بررسی اجمالی

مغز (نه معده) به بدن شما می گوید که چه زمانی استفراغ کند. استفراغ غالباً روش بدن شما برای پاکسازی و خارج کردن یک ماده آلوده از بدن است. همچنین ممکن است حالت تهوع داشته باشید اما استفراغ نکنید. اگرچه در برخی موارد، حالت تهوع پس از استفراغ برطرف می شود.

دلیل حالت تهوع هرچه که باشد، اعم از خماری، بیماری حرکت یا اشکالات دیگر، بیشتر راه های درمان استفراغ در همه جای جهان یکسان هستند. در ادامه راههای جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع را بخوانید.

اگر مشکلات گوارشی داری و دنبال یه مکمل خوب هستی که بهت کمک کنه بهت پیشنهاد میکنم مکمل های گوارشی داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی. می تونی همین الان خرید کنی و خیلی زود در خونه تحویل بگیری!!!

1. تنفس عمیق را امتحان کنید

با یک تنفس عمیق هوا را از طریق بینی وارد ریه ها کنید. با نفس کشیدن باید شکم شما منبسط شود. سپس از طریق دهان یا بینی هوا را به آرامی بیرون دهید و بعد از هر بار نفس کشیدن شکم خود را شل کنید. این کار را چند بار تکرار کنید.

تحقیقات نشان می دهد که گرفتن نفس های عمیق و کنترل شده از دیافراگم سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند. این امر به کنترل پاسخ بیولوژیکی که باعث بیماری حرکتی می شود، کمک می کند. تنفس عمیق همچنین به احساس آرامش و کاهش اضطرابی که ممکن است هنگام احساس بیماری ایجاد شود، کمک می کند.

 

2. طب فشاری مچ دست

طب فشاری یک درمان محبوب در طب سنتی چینی است که از فشار برای تحریک نقاط خاصی از بدن برای تسکین علائم استفاده می کند. اعمال فشار به نقطه فشار نیگوان P-6، نقطه ای در بازو نزدیک مچ دست شما، ممکن است به رفع حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

برای ماساژ این نقطه فشار:

 1. سه انگشت را روی مچ دست قرار دهید.
 2. انگشت شست خود را در جای انگشت اشاره قرار دهید.
 3. این نقطه را با حرکت دایره ای و محکم به مدت دو تا سه دقیقه بمالید.
 4. این حرکت را روی مچ دست دیگر تکرار کنید.

چگونه حالت تهوع و استفراغ را متوقف کنیم؟

3.مایعات بیشتری بنوشید

اگر زیاد استفراغ می کنید، نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از کمبود آب بسیار مهم است، حتی اگر مقداری از آن را دوباره برگردانید. مایعات را به آرامی بنوشید. در صورت ناراحتی معده نوشیدن بیش از حد مایعات ممکن است باعث استفراغ بیشتر شود.

مایعاتی که به شما در حفظ رطوبت کمک کرده و ممکن است حالت تهوع را تسکین دهد عبارتند از:

 • زنجبیل
 • چای نعنا
 • آبلیمو
 • آب

برای این که بدن آب کافی داشته باشد می توانید از تکه های یخ نیز استفاده کنید.

 

4. زنجبیل، رازیانه یا میخک را امتحان کنید

زنجبیل

هنگام بروز حالت تهوع، سعی کنید یک فنجان چای گرم زنجبیل بنوشید. یا یک تکه کوچک از ریشه زنجبیل تازه یا آبنبات زنجبیل را به آرامی بخورید. طبق یک مطالعه در سال 2016، زنجبیل برای جلوگیری و درمان حالت تهوع و استفراغ در زنان باردار و افرادی که تحت شیمی درمانی هستند بی خطر و مؤثر است.

همچنین می توانید با افزودن یک قاشق چای خوری ریشه زنجبیل تازه رنده شده به یک فنجان آب جوش چای تازه زنجبیل درست کنید. به مدت 10 دقیقه ریشه زنجبیل را در آب جوش قرار دهید و قبل از نوشیدن آن را صاف کنید.

رازیانه

تصور می شود که دانه های رازیانه به تسکین دستگاه گوارش کمک می کند. اما مطالعات علمی در مورد عملکرد رازیانه برای بهبود استفراغ وجود ندارد. با این حال، شواهد بدست آمده از تجربیات حاکی از آن است نوشیدن یک فنجان چای رازیانه در هنگام حالت تهوع، ارزش امتحان کردن را دارد.

برای تهیه چای رازیانه، حدود یک قاشق چای خوری دانه رازیانه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. به مدت 10 دقیقه صبر کنید و قبل از نوشیدن، چای خود را صاف کنید.

میخک

میخک یک داروی محلی برای تهوع و استفراغ ناشی از بیماری حرکت است. این گیاه همچنین حاوی اوژنول است ، ترکیبی که تصور می شود دارای خاصیت ضد باکتری است. برای تهیه چای میخک، یک فنجان آب جوش را به یک قاشق چای خوری میخک اضافه کنید. ده دقیقه صبرکنید و قبل از نوشیدن چای خود را صاف کنید.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

5. آروماتراپی

رایحه درمانی ممکن است به رفع حالت تهوع و استفراغ کمک کند ، اگرچه مطالعات در مورد اثربخشی آن متفاوت است. طبق یک مطالعه در سال 2014، استنشاق روغن لیمو به کاهش حالت تهوع و استفراغ مربوط به بارداری کمک می کند.

برای تمرین رایحه درمانی، می توانید یک بطری اسانس روغنی لیمویی را باز کرده یا چند قطره از آن را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را بو کرده و نفس عمیق بکشید. همچنین می توانید روغن را به دیفیوزر اتاق اضافه کنید. اگر روغن لیمو ندارید ، سعی کنید یک لیموی تازه را بریده و رایحه آن را استشمام کنید.

رایحه های دیگری که ممکن است حالت تهوع را تسکین دهند عبارتند از:

 • میخک
 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • گل سرخ
 • نعناع تند

چگونه حالت تهوع و استفراغ را متوقف کنیم؟

6. داروهایی برای جلوگیری از استفراغ

داروهای بدون نسخه (OTC) برای جلوگیری از استفراغ در داروخانه ها موجود هستند که با کمک داروساز می توانید آن ها را تهیه کنید. این داروها می توانند به محافظت از پوشش معده و کاهش استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی کمک کنند.

برخی از داروهای آنتی هیستامین نیز می توانند از حالت تهوع و استفراغ ناشی از بیماری حرکت کمک کنند. عوارض جانبی ناشی از این داروها شامل خشکی دهان، خواب آلودگی، تاری دید و احتباس ادرار می شوند.

 

چگونه می توان استفراغ را در کودکان متوقف کرد

کودک خود را به پهلو بخوابانید تا احتمال استنشاق استفراغ در مجاری تنفسی به حداقل برسد. مهم است که مراقب کم آبی بدن در کودکان باشید. آنها را به خوردن آب تشویق کنید. اگر کودک نمی تواند برای مدت 8 ساعت مایعات را بدون بالا آوردن در بدن خود نگه دارد، به پزشک مراجعه کنید.

برای کمک به بهبود استفراغ می توانید از هر یک از روش های درمانی مانند ماساژ و مصرف مایعات نیز استفاده کنید. اگرچه ممکن است بخواهید بدون تأیید پزشک از استفاده از روش های درمانی یا دارویی خودداری کنید.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • بیش از دو روز استفراغ می کنید.
 • کودک شما بیش از یک روز استفراغ می کند.
 • برای مدت بیش از یک ماه دچار استفراغ شده و دوباره بهبود می یابید.
 • در حال کاهش وزن هستید.

اگر همراه با استفراغ علائم زیر را نیز تجربه می کنید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد قفسه سینه
 • درد شدید شکم
 • تاری دید
 • سرگیجه یا غش کردن
 • تب شدید
 • گرفتگی گردن
 • پوست سرد ، نرم ، رنگ پریده
 • سردرد شدید
 • عدم نگه داشتن مایعات یا غذا و بالا آوردن آن به مدت 12 ساعت

 

سخن آخر

در صورت داشتن بیماری حرکت یا تهوع صبحگاهی، درمان های خانگی ممکن است موثرتر باشند. استفراغ به دلیل مشکلات معده یا مسمومیت غذایی ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از کم آبی بدن مایعات کافی بنوشید. استفراغ ناراحت کننده است، اما معمولاً ظرف مدت یک روز به خودی خود رفع می شود.

منبع: www.healthline.com