Take a fresh look at your lifestyle.

حقایق باورنکردنی در مورد گربه ها و سگ ها

26

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با حقایقی در مورد گربه ها و سگ ها آشنا کنیم تا راحت تر بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید و واکنش های آنها را درک کنید. پس در ادامه با مقاله حقایق باورنکردنی در مورد گربه ها و سگ ها همراه باشید.

در ادامه به شما توضیح می دهیم که کدام یک از باورهایی که در مورد سگ ها و گربه ها وجود دارند حقیقی است و کدام یک فقط یک شایعه و باور نادرست است که از قدیم وجود دارد.

واقعیت: لیسیدن سگ می تواند شما را بیمار کند

فکر می کنید دهان سگ ها از انسان تمیزتر است؟ بهتر است در مورد این تفکر خود تجدید نظر کنید. دهان سگ ها مملو از باکتری و انگل است و ممکن است میکروب هایی مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر داشته باشد. این آلودگی ها می توانند زمانی که سگ غذای آلوده می خورد و یا زمانی که از زبانش به عنوان دستمال توالت استفاده می کند! به دهان او منتقل شوند. سپس با لیسیدن، این آلودگی ها به فرد دیگری منتقل می شود و می تواند موجب بیماری هایی نظیر اسهال گردد.

 

واقعیت: انسان ها می توانند حیوانات خانگی را بیمار کنند

انتقال بیماری از انسان به حیوانات یک اتفاق معمول نیست، اما اتفاق می افتد. یکی از این موارد آنفولانزای “خوکی” H1N1 است که به گربه ها، سگ ها و موش خرماها از طریق صاحبان آنها منتقل شده است. در اغلب موارد بیماری ایجاد شده خفیف است اما مواردی وجود دارد که چند حیوان خانگی جان خود را از دست داده اند، بنابراین دامپزشکان توصیه می کنند افرادی که حیوان خانگی دارند در هنگام مریضی به طور مرتب دست های خود را بشویند و جدا از حیوانشان بخوابند.

 

باور غلط: گربه ها موجب می شوند نفس کودک قطع شود

این خرافات به دهه 1700 برمی گردد. در آن زمان وقتی نوزادان در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) می مردند، مردم سریعا گربه ای را که در کنار او خوابیده بود مقصر می دانستند. اما امروزه می دانیم که اسباب بازی های نرم، بیماری ها، خواباندن بچه روی معده همه به SIDS مرتبط هستند، اما گربه ها نه. گربه ها به سمت گهواره ها کشیده می شوند زیرا مکان های گرم، دنج و بلند را دوست دارند.

 

واقعیت: سگ ها می توانند افت قند خون را از طریق حس بویایی خود متوجه شوند

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما واقعیت دارد. سگ ها می توانند افت خطرناک قند خون را در صاحب دیابتی خود بو کنند و با پا زدن، لیس زدن، غر زدن یا پارس کردن، فرد را از این امر آگاه کنند. برخی از سگها حتی به عنوان سگ های سرویس دهنده دیابتی آموزش دیده و قرار داده شده اند. به گفته مربیان، حس بویایی آنها در مورد افت قند خون در 90 درصد مواقع صحیح است.

اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

واقعیت: سگها نگاهی عاشقانه دارند

وقتی سگ شما به شما خیره می شود، ممکن است واقعاً یک نگاه عاشقانه باشد و نه فقط نوعی التماس. سگ ها می توانند این رفتار را با انسان هایی که به آنها نزدیک هستند، داشته باشند. در حالی که بین خود سگ ها یا با یک شخص غریبه، نگاه خیره مستقیم نوعی تهدید به شمار می آید. البته هر نگاهی هم نگاه محبت آمیز نیست. آنها ممکن است فقط شام شما را بخواهند. یا اگر بدن آنها متشنج و گوش ها صاف است، ممکن است به شما بگویند که عقب بروید.

 

واقعیت: گربه ها ممکن است عشق زیادی به یک نفر داشته باشند

متخصصان رفتار تأیید می کنند که بعضی از گربه ها زمانی که از یک فرد مورد علاقه خود جدا می شوند واقعاً اضطراب ناشی از جدایی را تجربه می کنند و این یکی از دلایلی است که یک بچه گربه شیرین ممکن است هنگام کار روی لباس شما دستشویی کند. علائم دیگر این اضطراب عبارتند از: قدم زدن گربه، صدا درآوردن از خود و یا سد کردن راه صاحب خود. گربه ها اگر تنها بمانند، ممکن است استفراغ کنند یا بیش از حد نگران غذا خوردن باشند. برای گربه هایی که بیش از حد کسی را دوست دارند، رفتار درمانی همراه با داروهای ضد اضطراب برای گربه های بسیار آسیب دیده، می تواند کمک کننده باشد.

 

واقعیت: سگ ها می توانند 250 کلمه را یاد بگیرند

به گفته محقق استنلی کورن، نژادهای بسیار باهوش و آموزش دیده در سگ ها از نظر توانایی درک گفتار انسانی شبیه کودک 2 ساله هستند. این سگها حداکثر 250 کلمه را می فهمند، در حالی که سگ متوسط می تواند 150 کلمه را درک کند.

باهوش ترین سگ ها: بوردر کولی ، پودل ، ژرمن شپرد ، گلدن رتریور ، دوبرمن.

 

واقعیت: گربه های سفید اغلب ناشنوا هستند

حقایق باورنکردنی در مورد گربه ها و سگ ها

گربه های سفید اغلب در یک گوش یا هر دو گوش کر هستند ، به خصوص آنهایی که چشم های آبی دارند. گربه ای که فقط یک چشمش آبی است، فقط از آن طرف ناشنوا خواهد بود. بسیاری از کسانی که گربه دارند می گویند که گربه های ناشنوا خیلی زرنگ نیستند، اما مشخص نیست که به علت ناشنوا بودن آنهاست یا هوش پایین دلیل این امر است.

 

باور غلط: گربه ها روی پاهای خود فرود می آیند

گربه ها به دلیل داشتن ستون فقرات بسیار انعطاف پذیر، در فواصل کوتاه قادر به انجام این کار هستند. اما بعضی اوقات روی سرشان فرود می آیند. و فراتر از یک یا دو داستان، پاهای آنها نمی توانند از پس سقوط برآیند، در نتیجه سر و بدن آنها با زمین برخورد می کند و باعث صدمات شدید می شود. گربه هایی که به پنجره ای مرتفع و باز دسترسی دارند نیز ممکن است چنان روی پرنده ای تمرکز کنند که تعادل خود را از دست داده و زمین بخورند.

 

واقعیت: سگها می توانند برقصند

دوستداران سگ ها یک رویداد رقابتی به نام سگ آزاد ایجاد کرده اند که پیوند بین انسان و حیوان را به اوج جدیدی می رساند. در این رقابت یک سگ و انسان جفت می شوند و در رقص که با موسیقی و گاهی لباس های متناسب اجرا می شود، رقابت می کنند.

 

واقعیت: گربه ها با دهان خود بو را احساس می کنند

گربه ها در سقف دهان یک غده کوچک برای حس بویایی دارند که به آن اندام ژاکوبسون می گویند. برای استشمام یک بوی خوب مانند ادرار یا قسمت های خصوصی یک گربه دیگر، آنها دهان خود را به طور گسترده ای باز می کنند تا بو را به داخل این اندام بکشند. این رفتار واکنش فلیمن نام دارد و اغلب در گربه های نر مشاهده می شود که در حال بررسی گربه ماده هستند.

 

باور غلط: تکان دادن دم نشانه خوشحالی سگ است

سگها دم خود را با سه حالت کاملاً متفاوت تکان می دهند و فقط یکی از آنها خوشحال است. هنگامی که دم آنها به طور غیر معمول بلند و سفت شود، سگ آشفته شده و آماده محافظت از منطقه خود است. دمی که خیلی پایین نگه داشته و آهسته تکان می خورد، یک سگ ترسیده و مطیع را نشان می دهد. سگهای خوشحال دم خود را در حالت طبیعی و متوسط خود تکان می دهند و گوش ها، دهان و بدن آنها نیز آرام به نظر می رسند.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

واقعیت: توله سگ های تازه متولد شده دم خود را تکان نمی دهند

توله سگها قبل از سه هفتگی و بعضی از آنها حتی تا هفت هفتگی خود نیز دم خود را تکان نمی دهند. دامپزشکان معتقدند توله سگهای نوزاد توانایی تکان دادن دم خود را دارند، اما آنها بیش از حد مشغول خواب و غذا خوردن هستند و خود را با تکان دادن دم اذیت نمی کنند. هرچه بزرگ تر و هوشیارتر می شوند، تکان دادن دم به عنوان نوعی زبان اشاره شروع می شود: یک علامت صلح در برابر سگ های وحشی و آشفته یا هنگام التماس برای غذا. سگ ها تقریباً هرگز وقتی تنها هستند دم خود را تکان نمی دهند.

 

واقعیت: کلید پیوند اولیه برای گربه های کوچک

بعضی از گربه ها که کناره گیری می کنند و یا دست کسی که به آنها غذا می دهد را گاز می گیرند، احتمالاً در اوایل زندگی دور از مردم بوده اند. متخصصان رفتار گربه ها می گویند یک بچه گربه در هفت هفته اول به تماس منظم با انسان ها نیاز دارد، در غیر این صورت ممکن است هرگز با انسان ارتباط برقرار نکند. حتی پنج دقیقه در روز در هفته های ابتدایی به بچه گربه یاد می دهد که وقتی انسان او را از زمین بلند می کند، دستش را گاز نگیرد.

 

باور غلط: سگ ها همه چیز را سیاه و سفید می بینند

حقایق باورنکردنی در مورد گربه ها و سگ ها

محققان سگ این موضوع را رد کرده اند. سگ ها مانند انسان هایی هستند که نسبت به رنگ سبز و قرمز کور رنگی دارند. آنها آبی تیره، آبی روشن، خاکستری و زرد را می بینند. آنها رنگ های جهان را اساساً زرد ، آبی و خاکستری می دانند. سگ ها همچنین در نور کم بهتر می بینند و می توانند کوچکترین حرکتی را زیر نظر بگیرند. این ویژگی آنها را شکارچی خوبی می کند. براساس بررسی سلولهای مخروطی حساس به رنگ در شبکیه چشم های سگ، آنها احتمالاً قرمز، نارنجی یا سبز را نمی بینند.

 

باور غلط: بینی داغ نشانه بیماری سگ است.

دمای بینی سگ به راحتی تغییر می کند و نشانه ای از وجود بیماری نیست. بینی سگ بعد از خوابیدن در آفتاب می تواند گرم و خشک بوده و با فرو رفتن در کاسه آب، خنک و مرطوب باشد. علائم بهتر بیماری عبارتند از بی حالی، از دست دادن اشتها، استفراغ ، سرفه یا دمای بدن بالاتر از 102.5 ˚F در دماسنج مقعدی. پوزه خیس در سگ ها نیز ناشی از مجاری است که اشک را به سمت بینی حمل می کنند.

 

واقعیت: لنگیدن و آهسته راه رفتن سگ می تواند به معنی مشکل ریه باشد

گاهی اوقات در سگ هایی که برای مشکل لنگیدن به دامپزشک مراجعه می کنند، سرطان ریه یا برخی دیگر از مشکلات ریوی تشخیص داده می شود. وجود سرطان در قفسه سینه می تواند استخوان های پا را برای رشد بافت جدید فعال کند که موجب تورم و درد در پاها می شود. یکی از علائم معمول سرطان ریه سرفه است، اگرچه حدود 25% سگ ها هیچ علامتی ندارند و تنها در برابر اشعه ایکس سرطان تشخیص داده می شود. اگر سرطان قابل درمان باشد ، تغییرات پا ( که به آن استئوپاتی هیپرتروفیک گفته می شود ) از بین می رود.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

باور غلط: گربه ها به شیر نیاز دارند

این باور دیرینه که گربه ها به شیر احتیاج دارند اشتباه است و دادن یک کاسه شیر گاو به حیوان خانگی شما می تواند باعث اسهال شود. بچه گربه ها شیر مادر خود را تا زمانی که از شیر گرفته نشوند می نوشند و گربه های مسن تر ممکن است طعم شیر گاو را دوست داشته باشند. اما گربه های بالغ لاکتاز (آنزیم مورد نیاز برای تجزیه قند لاکتوز در شیر) زیادی ندارند. در نتیجه مصرف شیر برای آنها اسهال را به دنبال دارد.

 

باور غلط: سگها به استخوان احتیاج دارند

این باور از این ایده ناشی می شود که سگهای باستان (گرگها) استخوانهای زیادی می خورند. امروزه سگهای خانگی می توانند کلسیم و مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذای خشک دریافت کنند. استخوان ها غریزه شدید سگ برای جویدن را برآورده می کنند، اما می توانند حتی در حالت پخته شده نیز سگ را خفه کنند یا خرد شده و به تکه های ریز و تیز تبدیل شوند. تهیه خوراکی های جویدنی یا اسباب بازی های لاستیکی محکم از فروشگاه گزینه ایمن تری است.

 

باور غلط: لیس زدن زخم های سگ ها را التیام می بخشد

برخلاف تصور عمومی، هیچ قدرت جادویی در بزاق سگ وجود ندارد. کاملاً برعکس: باکتری های موجود در دهان ممکن است باعث عفونت شوند که بهبود را به تأخیر می اندازند. سگ ها به طور ذاتی خود را لیس می زنند که می تواند منجر به زخم های مداوم که درماتیت لیس آکرال نامیده می شوند، بشود. برای پیشگیری از این امر، باید جلوی لیس زدن زخم سگ ها را  تا زمان بهبود کامل زخم،گرفت. برای این کار می توان از ابزار یقه مانندی استفاده کرد که در فروشگاه ها موجود است و مانع رسیدن زبان به زخم می شود.

 

واقعیت: گربه ها با چشمانشان بوسه می زنند

چشمک زدن گربه ها

به گفته کارشناسان گربه سانان، گربه ها با یک چشمک زدن آرام ارتباط برقرار می کنند. در نوع خود، این یک علامت صلح است و به این معنی است که سایر گربه سانان را آرام کند. گربه ها با چشمک زدن به یک انسان، در واقع عشق و محبت خود را نشان می دهند. انسان ها نیز می توانند عشق را با نگاهی طولانی و چشمک زدن به گربه ها نشان دهند. به گفته راجر تابور، رفتار شناس، این چشمک زدن آرام بر روی گربه های خانگی، گربه های وحشی و حتی ببرها در طبیعت کار می کند.

 

واقعیت: سگها عاشق می شوند

آیا دو سگ می توانند رابطه ای عاشقانه برقرار کنند؟ یا آیا آنها وقتی به پارک می روند با سگ دیگری ارتباط برقرار می کنند؟ الیزابت مارشال توماس می گوید سگها می توانند عاشق شوند و او داستان عاشقانه قابل توجهی را بین دو سگ در کتاب خود، “زندگی اجتماعی سگها” ثبت می کند. توماس ادعا می کند تعداد کمی از سگها به این دلیل روابط خود را برقرار می کنند که به عنوان حیوانات خانگی در اسارت نگهداری می شوند.

 

واقعیت: سیگار کشیدن موجب مرگ گربه ها و سگ ها می شود.

دود سیگار احتمال ابتلا به حداقل دو سرطان کشنده در گربه ها را افزایش می دهد: سرطان لنف و سرطان دهان. گربه های خانگی با تنفس دود سیگار در هوا و لیس زدن باقیمانده آن روی موهایشان برای تمیز کردن خود، دو برابر مواد سمی دود سیگار را دریافت می کنند. سگهایی که دماغ بلندی دارند از زندگی با یک فرد سیگاری ممکن است به تومورهای سرطانی بینی مبتلا شوند و نژادهایی که بینی کوتاه دارند مستعد ابتلا به سرطان ریه هستند.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

زبان گربه: تخلیه درد

گربه ها از خود صدای خُرخُر آرام و موتور مانندی تولید می کنند که هنوز به طور کامل درک نشده است. افرادی که به گربه ها علاقه دارند یا گربه خانگی دارند، موقع خوشحالی گربه این حالت را در او دیده اند. علاوه بر این، گربه ها موقع درد کشیدن یا زمانی که نزدیک به مرگ هستند نیز این صدای خرخر مانند را از خود تولید می کنند. این ممکن است رفتاری باشد که گربه ها برای تسکین خود از آن استفاده می کنند. بچه گربه ها هنگامی که به دنیا می آیند و از آنها پرستاری می شود، و گربه های مادر زمانی که به بچه های خود غذا می دهند خُرخُر می کنند.

 

زبان گربه: صدایی همانند جیر جیر

گربه ها زمانی که طعمه ای می بینند و از دیدن حیوانات و پرنده ها تحریک می شوند، صدایی جیر جیر مانند از خود تولید می کنند که بلند و واضح است. وقتی گربه از رسیدن به طعمه خودداری می کند، ممکن است صدایی از گلو همراه با حرکات سریع فک پایین تولید کند.

 

زبان سگ: چشم نهنگ مانند

حالت چشم های سگ ها

هنگامی که سگ ها سر خود را به عقب می گردانند، اما برای اینکه شما را در معرض دید قرار دهند چشمان خود را به اطراف می چرخانند، این حالت چشم را از خود نشان می دهند. در این حالت معمولاً آنها از چیزی می ترسند یا از چیزی محافظت می کنند. سفیدی چشم های آنها به صورت هلال نشان داده می شود و ایجاد مزاحمت در چنین مواقعی می تواند منجر به غرغر یا عصبانیتشان شود. در این حالت بدن آنها نیز سفت می شود که نشان دهنده وجود تنش است.

در برخی موارد سگها در لحظات آرام تر نیز نگاهی شبیه به این دارند اما در این مواقع سفیدی چشم کمتر دیده می شود و بدن آنها راحت به نظر می رسد.

 

زبان سگ: پوزخند

برخی از افرادی که سگ دارند اصرار دارند که سگ هایشان می توانند لبخند بزنند. این تصور آنها که دهان سگ می تواند نشان دهنده احساسات او باشد درست است. باز و آرام بودن دهان سگ می تواند نشان دهنده خوشحال بودن او باشد. پوزخند سگ که حالت مطیعانه دارد می تواند نشان دهنده یک لبخند عصبی باشد. گاهی اوقات سگ ها لب های خود را بالا می کشند، دندان های جلویی خود را نشان می دهند و ممکن است خم شوند. این پوزخند بی خطر و عصبی به راحتی با دندان قروچه کردن تهاجمی اشتباه گرفته می شود. اگر شک دارید، در چنین مواردی با سگتان سر و کله نزنید.

 

 

منبع: www.webmd.com