Take a fresh look at your lifestyle.

ارتباط بی خوابی و مشکلات روحی و روانی

25

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل بروز بی خوابی، عوارض آن بر سلامت روح و روان و راه هایی برای حل این مشکل آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله ارتباط بی خوابی و مشکلات روحی و روانی همراه باشید.

در میان بسیاری از عوارضی که مبتلایان به بیماری روانی از آن رنج می برند، بی خوابی بسیار شایع است. در گذشته، بی خوابی فقط به عنوان یک علامت بیماری روانی یا سایر بیماری ها شناخته می شد ( که قطعا یکی از علائم می تواند باشد ) با این حال، شواهد بیشتری نشان می دهد که بی خوابی ممکن است در واقع یک عامل موثر در ایجاد برخی اختلالات روانی باشد.

طبق مقاله ای که در مجله انتشارات سلامت هاروارد منتشر شده است، مطالعات نشان داده است که کمبود خواب می تواند در ایجاد اختلالات روانپزشکی خاص از جمله افسردگی و اضطراب نقش داشته باشد یا خطر ابتلا به این اختلالات را افزایش دهد. بعلاوه ، این مطالعات نشان می دهد افرادی که با نوعی بیماری روانی دست و پنجه نرم می کنند بیشتر در معرض خطر تأثیر منفی ناشی از مشکلات مربوط به خواب قرار دارند.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

علائم رایج بی خوابی

یکی از مهمترین مؤلفه ها در تشخیص و درمان بی خوابی، توانایی شناسایی علائم بیماری است. بی خوابی در درجه اول با مشکل در به خواب رفتن یا پریدن از خواب در طول شب مشخص می شود.

شخصی که از بی خوابی رنج می برد ممکن است 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا به خواب رود. برخی از افرادی که از بی خوابی رنج می برند تلاش زیادی می کنند تا در بخشی از خواب خود، خواب عمیق داشته باشند. برخی از رایج ترین علائم بی خوابی عبارتند از:

 • مشکل در به خواب رفتن در شب
 • زود از خواب پریدن یا بیدار شدن مکرر در طول شب
 • خواب آلودگی و خستگی در طول روز
 • سردردهای تنشی
 • مشکل در تمرکز

در حالی که بسیاری از افراد بی خوابی را فقط یک ناراحتی آزار دهنده می دانند، واقعیت این است که بی خوابی می تواند بسیار آسیب زا باشد و حتی به نظر می رسد کم خوابی جزئی نیز می تواند نتایج قابل توجهی داشته باشد.

ارتباط بی خوابی و مشکلات روحی و روانی

اضطراب به عنوان یک علت بی خوابی

دلایل مختلفی برای بی خوابی و بیماری های روانی وجود دارد، اما اضطراب یکی از دلایل اصلی وقفه در چرخه خواب طبیعی است. غالباً، درمان این مشکل شامل تمرینات و روشهای درمانی است که برای کاهش اضطراب طراحی شده اند. سوء مصرف مواد همچنین می تواند دلیل بی خوابی و بیماری های روانی باشد. از طرفی بی خوابی و بیماری های روحی به طور مشابه ممکن است خطر سوء مصرف مواد را افزایش دهند.

بی خوابی و خطر خودکشی

در شرایط وخیم، متخصصان بین خواب آشفته و افکار خودکشی ارتباطی تشخیص داده اند. در حقیقت، حداقل سه چهارم افراد افسرده با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند و بی خوابی به عنوان یک عنصر خطرناک برای خودکشی شناخته شده است.

اگرچه هنوز نمی توان ارتباط میان اختلالات خواب و افسردگی را به طور کامل توضیح داد، اما کارشناسان عقیده دارند اختلالات خواب می تواند تا حدودی احتمال افسردگی افراد غیر افسرده را افزایش دهد. در حقیقت، در طول تشخیص اختلال روانی، پزشکان اغلب بر الگوی خواب برای تشخیص افسردگی تأکید می کنند.

محصولات جنسی زیادی تو سایت بی نسخه هست که می تونی بری تو سایت و خرید کنی و در خونه تحویلشون بگیری. یه سر به سایت بزن…

در یک مطالعه میزان بی خوابی در گروهی از افراد مبتلا به افسردگی بالینی مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که هر چه شدت بی خوابی شدیدتر باشد، احتمال بروز تمایلات یا افکار خودکشی بیشتر است. برخی از کارشناسان معتقدند که رابطه بین اختلالات خواب و افکار خودکشی به این دلیل است که خواب ناآرام به ویژه در زمان استرس فرصت فراغت از احساسات را به فرد نمی دهد. این امر بر چگونگی تنظیم خلق و خو در افراد تأثیر می گذارد. البته، بی خوابی و افکار خودکشی بسته به شخص متفاوت است.

افسردگی و همچنین بی خوابی تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد، به طوری که مشخص کردن یک علت تقریباً غیرممکن است. شرایط در افراد مختلف، متفاوت است و اینکه کسی از بی خوابی رنج می برد صرفا به معنای بروز رفتارهای خودکشی در او نیست. از طرفی ، کسی که افکار خودکشی را تجربه می کند ممکن است مشکل خواب نداشته باشد.

فاصله بین خواب آشفته و افکار خودکشی در حال کم شدن است. اگرچه متخصصان نمی توانند دقیقا مشخص کنند که چه رابطه ای میان بی خوابی و خودکشی وجود دارد، اما به احتمال زیاد این دو به یکدیگر مرتبط هستند.

ارتباط بی خوابی و مشکلات روحی و روانی

عادات خواب سالم

بی خوابی اغلب می تواند به عنوان واکنشی به مواقع پر استرس بوجود آید. با این حال، عادات نامناسب خواب می تواند منجر به کمبود خواب و سایر مشکلات شود.

حفظ عادات خواب مناسب می تواند به کنترل علائم بی خوابی و بهبود سلامت شما کمک کند. سعی کنید این دستورالعمل ها را برای دور ماندن از عوارض خطرناک بی خوابی، انجام دهید:

 • برای ساعت خوابیدن و بیدار شدن خود، حتی در آخر هفته ها برنامه ای تنظیم کنید.
 • تا زمانی که خواب آلود نشده اید به خواب نروید.
 • از مصرف کافئین، به ویژه در هنگام خواب خودداری کنید.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی یا تنباکو را کاهش دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • از دستگاه های الکترونیکی و تلویزیون حداقل یک ساعت قبل از خواب استفاده نکنید.

قبل از خواب روش هایی برای آرام کردن خود به کار بگیرید و برای داشتن عادات خواب سالم تمرین کنید و بدانید چه زمانی برای داشتن خواب راحت و عمیق، نیاز به دریافت کمک دارید.

تو بخش مادر و کودک داروخانه آنلاین بی نسخه هر چیزی که لازم داشته باشی رو می تونی پیدا کنی، بخری و در خونه تحویل بگیری!!!

درمان بی خوابی

درمان بی خوابی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درمان سلامت روان و رفتار درمانی شناختی
 • تکنیک های آرامش
 • مراقبه آگاهانه
 • مصرف داروهای گیاهی و داروهای تجویز شده برای خواب
 • ورزش
 • بهبود رژیم غذایی

بخشی از برنامه در مرکز سلامت روان، شناسایی و درمان علت و یا پیامدهای بی خوابی با استفاده از یک یا چند روش درمانی ذکر شده در بالا است. در طول درمان، شناسایی و رسیدگی به تمام علل احتمالی بیماری روانی مهم است. اگر شما یا کسی که دوستش دارید با افسردگی و یا بی خوابی دست و پنجه نرم می کنید، می توانید با پزشک تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

منبع: www.mentalhealthcenter.org