Take a fresh look at your lifestyle.

آیا گرسنه خوابیدن کار درستی است؟

29

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم با شما مخاطبین گرامی در مورد این که آیا غذا خوردن قبل از خواب کار درستی است یا خیر و عللی که موجب احساس گرسنگی قبل از خواب می شوند صحبت کنیم. پس در ادامه با مقاله آیا گرسنه خوابیدن کار درستی است؟ همراه باشید.

چند دلیل برای گرسنه خوابیدن شما ممکن است وجود داشته باشد. برخی از این دلایل مانند مدیریت وزن، انتخابی هستند اما برای برخی دیگر، مانند افرادی که به غذا دسترسی ندارند، انتخاب نیست.

به طور کلی، در صورتی که در طول روز تغذیه مناسبی داشته باشید و به میزان کافی کالری دریافت کرده باشید، اینکه چند ساعت قبل از خواب چیزی نخورد، صدمه ای به سلامت شما نمی زند.

اگر قبل از خواب گرسنه هستید و نگران هستید که بخاطر معده خالی قادر به خوابیدن نباشید، غذاهای سالم زیادی وجود دارد که می توانید شب بخورید تا از بی خوابی خود جلوگیری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا گرسنه خوابیدن مشکلی دارد یا خیر، برخی از عوارض جانبی احتمالی گرسنه خوابیدن و غذاهایی که خوردن آنها قبل از خواب مناسب نیست در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

آیا گرسنه خوابیدن کار درستی است؟

اگر در طول روز نیازهای تغذیه ای بدن خود را تأمین می کنید و یا به دنبال کاهش وزن هستید و رژیم های غذایی مربط به آن را دنبال می کنید، غذا نخوردن در شب و گرسنه خوابیدن می تواند برای شما خوب باشد. در بسیاری از موارد، برنامه های غذایی سالم به گونه ای هستند که ممکن است منجر به احساس گرسنگی در شب گردند.

در اینجا به چند دلیل که موجب احساس گرسنگی قبل از خواب می شوند و اینکه آیا این دلایل ممکن است نشان دهنده یک مسئله اساسی باشد که شما باید آن را حل کنید، اشاره می کنیم.

دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم

به طور کلی ، یک برنامه غذایی سالم شامل سه وعده در روز است که در صورت لزوم بین وعده های غذایی میان وعده های کوچک مصرف می شود.

بنابراین بسته به زمانی که به رختخواب می روید، داشتن یک رژیم غذایی کاملاً مناسب که در آن شام در اوایل شب خورده شود و با زمان خواب فاصله داشته باشد، می تواند باعث شود شما کمی گرسنه شوید.

کاهش کالری مصرفی

اگر به دنبال کاهش وزن باشید و کالری مصرفی خود را کاهش دهید، ممکن است در هنگام خواب احساس گرسنگی کنید.

حتی اگر رژیم های غذایی محدودکننده ای مانند وگان یا کتو را دنبال می کنید، از متعادل بودن رژیم خود و دریافت مناسب مواد مغذی اطمینان حاصل کنید. در این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که گرسنگی شبانه شما نگران کننده نیست.

در برخی از رژیم های غذایی مانند رژیم های روزه داری متناوب، دفعات و زمان های غذا خوردن شما از قبل مشخص می شود. اگر در زمانی که به رختخواب می روید مجاز به خوردن غذا نباشید، ممکن است احساس گرسنگی قبل از خواب داشته باشید.

آیا گرسنه خوابیدن کار درستی است؟

نداشتن خواب کافی

نداشتن خواب کافی یکی از دلایلی است که می تواند باعث احساس گرسنگی قبل از خواب شود.

خستگی بیش از حد می تواند موجب آزادسازی هورمون گرلین شود. این هورمون اشتیاق به غذا و احساس گرسنگی را افزایش می دهد.

هورمون دیگری به نام لپتین نیز می تواند در اثر خواب ناکافی تحریک شود و حتی بعد از خوردن غذا موجب ایجاد احساس گرسنگی شود.

یکی از لازمه های عدم احساس گرسنگی در شب، داشتن خواب کافی و مناسب است.

سوء تغذیه

گرسنگی قبل از خواب ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر مانند سوء تغذیه نیز باشد. تجربه گرسنگی در شب به دلیل کمبود تغذیه و عدم دسترسی به غذا موضوع دیگری است.

سوء تغذیه به عنوان مصرف کمتر از 1800 کالری در روز و همچنین عدم مصرف مناسب ویتامین ها، مواد معدنی و سایر اجزای ضروری برای یک رژیم غذایی متعادل تعریف می شود.

سوء تغذیه طولانی مدت می تواند باعث کندی رشد کودکان و همچنین سایر مشکلات و بیماری ها در بزرگسالان و کودکان شود.

تو این روزای کرونایی افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

آیا گرسنه به رختخواب رفتن عوارض جانبی دارد؟

گرسنه خوابیدن می تواند احساس پوچی یا نارضایتی را در شما ایجاد کند زیرا به اشتهای خود پاسخ نداده اید. اما با این حال گرسنه به رختخواب رفتن می تواند از غذا خوردن درست قبل از به رختخواب رفتن سالمتر باشد.

غذا خوردن، درست قبل از زمان خواب می تواند عوارض جانبی متعددی ایجاد کند. از جمله این عوارض می توان به افزایش وزن و بالا رفتن شاخص توده بدنی (BMI) اشاره کرد.

اگر قبل از خواب بیش از حد غذا بخورید یا نوشیدنی بنوشید، ممکن است دچار سوءهاضمه یا مشکل در خواب شوید. با نزدیک شدن به زمان خواب، بدن نیز برای خواب آماده می شود و سوخت و ساز بدن کند می شود. در این حالت بدن نیازی به دریافت کالری بیشتری ندارد.

چندین مطالعه تحقیقاتی، خطرات ناشی از غذا خوردن خیلی نزدیک به زمان خواب را به صورت زیر بیان کرده است:

 • یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که خوردن غذا در 4 ساعت قبل از زمان خواب می تواند منجر به مصرف کالری بیشتر در طول روز شود.
 • یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که افزایش کالری دریافتی ناشی از غذا خوردن در اواخر شب و نزدیکتر به زمان خواب ممکن است منجر به خوردن کالری اضافی و افزایش وزن شود زیرا موجب می شود تعداد دفعات غذا خوردن در روز بیشتر شود.
 • یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که غذا خوردن نزدیک به زمانی که بدن شروع به تولید ملاتونین می کند (که چند ساعت قبل از خواب رخ می دهد) می تواند منجر به افزایش درصد چربی بدن شود.

غذا خوردن در اواخر شب هم چنین ممکن است منجر به سوءهاضمه و مشکل در خواب شود.

قبل از خواب چه غذاهایی بخورم؟

آیا گرسنه خوابیدن کار درستی است؟

ممکن است قبل از خواب به حدی احساس گرسنگی کنید که نیاز داشته باشید یک میان وعده بخورید.

چندین غذای سالم و عادت غذایی برای انتخاب وجود دارند که می توانند به بهبود کیفیت خواب کمک کرده و در عین حال از مشکلات خواب و ناراحتی معده جلوگیری می کنند.

غذاهای حاوی تریپتوفان

میان وعده های شب آخر می تواند شامل غذاهایی باشد که حاوی اسید آمینه تریپتوفان هستند. این غذاها با فعال سازی هورمون سروتونین در بدن موجب بهبود خواب می شوند.

غذاهایی که حاوی این اسید آمینه هستند عبارتند از:

 • بوقلمون
 • مرغ
 • ماهی
 • آجیل
 • تخم مرغ

غلات کامل

مصرف مقدار کمی از غذاهای حاوی تریپتوفان همراه با مواد غذایی تهیه شده از غلات کامل در نظر بگیرید. غلات کامل کربوهیدرات های پیچیده هستند و معده شما را ناراحت نمی کنند.

غذاهای غلات کامل عبارتند از:

 • نان
 • کراکر
 • غلات

از خوردن کدام غذاها خودداری کنیم؟

از خوردن غذاهای دیرهضم هستند و موجب ناراحتی معده یا ایجاد مشکل در خواب می شوند، خودداری کنید. این غذاها عبارتند از غذاهای:

 • سرخ شده در روغن
 • تند
 • شیرین
 • چرب

همچنین مراقب نوشیدنی هایی که قبل از خواب مصرف می کنید نیز باشید. نوشیدن بیش از حد هر چیز می تواند به افزایش تعداد دفعات رفتن به دستشویی در طول شب منجر شود (شب ادراری).

علاوه بر این، نوشیدنی های حاوی الکل یا کافئین می توانند موجب ایجاد مشکل در خواب شوند.

اگه این روزا یکم احساس مریضی می کنی و نیاز به تقویت داری، برو تو سایت بی نسخه، اونجا کلی مکمل کمک درمانی هست که می تونن بهت کمک کنن. مکمل مورد نیاز خودت رو پیدا کن، بخر و در خونه ات تحویل بگیر !!!

چگونه می توانم از احساس گرسنگی قبل از خواب جلوگیری کنم؟

اگر قبل از خواب احساس گرسنگی زیادی می کنید و به غذا یا میان وعده احتیاج دارید، می توانید عادت های غذایی روزانه خود را تغییر دهید. بررسی اینکه چه چیزی و چه وقت می خورید می تواند به شما کمک کند تا رژیم غذایی خود را تنظیم کنید تا از میل به خوردن میان وعده در اواخر شب جلوگیری کنید.

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از گرسنگی شبانه و غذا خوردن در اواخر شب آورده شده است:

 • مقدار کالری دریافتی روزانه خود را مشخص کنید و مصرف غذای خود را در طول روز تقسیم کنید. برنامه ریزی خود را طوری قرار دهید که قبل از زمان خواب چیزی نخورید. رژیم غذایی یک فرد بزرگسال در هر روز به طور متوسط شامل 2000 کالری می شود.
 • تعداد وعده های روزانه خود را 3 وعده در نظر بگیرید و در صورت لزوم میان وعده های کوچک و سالم به آن اضافه کنید.
 • رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که روی انواع غذاها متمرکز بوده و شامل میوه ها، سبزیجات، پروتئین ها، لبنیات کم چرب و غلات کامل باشد.
 • سعی کنید در وعده صبحانه خود بیشتر پروتئین و فیبر بخورید. پروتئین و فیبر به شما کمک می کند احساس سیری داشته باشید.
 • از پرخوری در غذاهای ناسالم مانند غذاهایی که حاوی مقدار زیادی قند، نمک چربی اشباع شده زیادی هستند، دوری کنید.
 • در نوشیدن کالری خود تجدید نظر کنید. نوشیدنی هایی مانند اسموتی سریعتر از غذاهای جامد هضم می شوند.

خلاصه

گرسنه رفتن به رختخواب تا زمانی که در طول روز رژیم متعادل داشته باشید می تواند ایمن باشد. پرهیز از میان وعده یا وعده های غذایی در اواخر شب می تواند در جلوگیری از افزایش وزن و افزایش BMI کمک کند.

اگر چنان گرسنه هستید که نمی توانید به رختخواب بروید، می توانید غذاهایی بخورید که هضم آنها راحت باشد و خواب را تقویت می کنند. قبل از خواب از وعده های غذایی بزرگ و غذاهای پرادویه ، شیرین یا چرب دوری کنید.

گرسنگی هنگام خواب که به خاطر سوء تغذیه یا خستگی زیاد باشد مشکل ساز است و باید رفع شود.

منبع: www.healthline.com