Take a fresh look at your lifestyle.

آیا میان دیابت و زوال عقل ارتباطی وجود دارد؟

22

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم با شما مخاطبین گرامی در مورد ارتباط میان دیابت و اختلال شناختی یا زوال عقل صحبت کنیم. پس در ادامه با مقاله آیا میان دیابت و زوال عقل ارتباطی وجود دارد؟همراه باشید.

دیابت نوع 2 خطر بسیاری از بیماری های ازجمله انواع مختلف اختلالات شناختی را افزایش می دهد. این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری آلزایمر
 • زوال عقل عروقی
 • اختلال شناختی خفیف، یعنی وضعیتی که قبل از زوال عقل پیش می آید

اختلال شناختی زمانی است که فرد در تمرکز، یادگیری چیزهای جدید، به خاطر سپردن اطلاعات یا تصمیم گیری به مشکل برمی خورد.

محققان هنوز در تلاشند تا بطور کامل چگونگی ارتباط میان دیابت و زوال عقل را درک کنند. آنها امیدوارند که به سؤالاتی از جمله موارد زیر پاسخ دهند:

 • قند خون بالا یا انسولین چگونه به مغز آسیب می رساند؟
 • خطر ابتلا به دیابت و زوال عقل به طور همزمان چیست؟
 • امید به زندگی برای مبتلایان به دیابت و زوال عقل چقدر است؟
 • چگونه می توان هر دو شرایط را مدیریت کرد؟

برای درک پاسخ این سؤالات مهم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

آیا دیابت می تواند باعث زوال عقل شود؟

زوال عقل می تواند در اثر انواع بیماری ها یا جراحات ایجاد شود. به طور کلی، زوال عقل در نتیجه تخریب سلول های عصبی یا اختلال در سیستم های دیگر بدن بروز پیدا می کند که بر عملکرد سلول های مغز تأثیر می گذارد.

محققان هنوز به طور کامل درک نمی کنند که آیا دیابت باعث زوال عقل می شود یا خیر. اما به هر حال می دانند که بالا بودن قند خون یا انسولین می تواند از راه های زیر به مغز آسیب برساند:

 • افزایش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی ، که ممکن است به عروق خونی مغز آسیب برساند.
 • ایجاد عدم تعادل در برخی مواد شیمیایی در مغز.
 • ایجاد التهاب مزمن در بدن، که می تواند به مرور زمان به سلول های مغزی آسیب برساند.

تحقیقات همچنین همبستگی بین بیماری آلزایمر و سطح بالای قند خون را نشان داده است.

مطالعات نشان می دهد که در افرادی که دارای سطح قند خون بالا هستند، افزایش قابل توجهی در بتا آمیلوئید، پروتئین سمی برای سلولهای مغز، دیده شده است. در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر انبوهی از پروتئین بتا آمیلوئید تجمع می یابد.

افراد مبتلا به دیابت غالباً دارای بیماری های دیگری هستند که می توانند در ایجاد زوال عقل نیز نقش داشته باشند. سایر عوامل خطر در ابتلا به زوال عقل عبارتند از:

 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • چاقی
 • عدم فعالیت بدنی
 • سیگار کشیدن
 • افسردگی

آیا میان دیابت و زوال عقل ارتباطی وجود دارد؟

خطر دیابت و زوال عقل چیست؟

خطر ابتلا به دیابت نوع 2 به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضافه وزن یا چاقی
 • عدم فعالیت بدنی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا

خطر ابتلا به زوال عقل نیز به عوامل زیادی از جمله ژنتیک و سن بستگی دارد.

طی یک مطالعه تخمین زده شده است که یک پیرمرد 70 ساله تقریباً 27 درصد احتمال ابتلا به زوال عقل و یک زن 70 ساله حدود 35 درصد احتمال ابتلا به آن را دارد.

مطالعه دیگری نشان داد که در یک دوره مشخص 5 ساله، احتمال بروز اختلالات شناختی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، دو برابر بیشتر از افرادی است که به این بیماری مبتلا نیستند. به همین ترتیب، تحقیقات دیگر حاکی از افزایش 56 درصدی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.

تحقیقات انجام شده در سال 2009 همچنین نشان داد که خطر ابتلا به زوال عقل در افرادی که قبل از 65 سالگی به دیابت مبتلا شده اند بیشتر از کسانی است که در سنین بالاتر به این بیماری مبتلا می شوند.

اگه تو این شرایط کرونا سختته از خونه بری بیرون واسه خرید ماسک و ضدعفونی کننده ها همین الان برو از بی نسخه هرچی که لازم داری رو بخر !!!

امید به زندگی دیابت و زوال عقل چقدر است؟

امید به زندگی برای فردی که مبتلا به دیابت و زوال عقل است به عوامل مختلفی بستگی داشته و متفاوت خواهد بود. دیابت و زوال عقل هر دو بیماری پیچیده ای هستند. متغیرها و عوارض بالقوه زیادی وجود دارد که می تواند امید به زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال، افرادی که سطح گلوکز خود را به طور مؤثر کنترل نمی کنند، ورزش نمی کنند یا سیگار می کشند، امید به زندگی کوتاه تری نسبت به فردی با سبک زندگی سالم و سطح قند خون پایدار دارند.

هنوز هم، به نظر می رسد که دیابت سرعت مرگ و میر در افراد مبتلا به زوال عقل را تسریع می کند. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به زوال عقل و دیابت تقریباً دو برابر سریعتر از افراد بدون دیابت می میرند.

در یک مطالعه کانادایی، مشخص شد که امید به زندگی در افراد دیابتی در مقایسه با افراد بدون این بیماری به طور قابل توجهی پایین است. امید به زندگی برای زنان بدون دیابت 85 سال و امید به زندگی برای مردان حدود 80.2 سال بود. اما در افراد دیابتی، در زنان حدود 6 سال و در مردان حدود 5 سال امید به زندگی کاهش پیدا می کند.

به طور متوسط ، افراد مبتلا به بیماری آلزایمر 8 تا 10 سال پس از شروع علائم زندگی می کنند. ممکن است کسی حتی تا سن 90 سالگی حتی علائم بیماری آلزایمر را نیز تجربه نکند.

افراد مبتلا به زوال عقل عروقی پس از شروع علائم، به طور متوسط حدود 5 سال زندگی می کنند. این آمار، کمی کمتر از میانگین بیماری آلزایمر است.

آیا میان دیابت و فراموشی ارتباطی وجود دارد؟

چگونه می توان دیابت و زوال عقل را کنترل کرد؟

برداشتن گامهایی برای مدیریت دیابت ممکن است از بروز زوال عقل جلوگیری نکند، اما ممکن است بتوانید با چند تغییر در سبک زندگی خود، خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. این اقدامات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حفظ وزن سالم
 • ورزش کردن (حداقل 30 دقیقه در روز)
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم حاوی میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی
 • پرهیز از غذاهای فرآوری شده و غذاهای سرشار از قند و کربوهیدرات

اگر مبتلا به دیابت هستید، حتما با دکتر خود برای تهیه یک برنامه درمانی مشورت کنید.

پزشک ممکن است برای کمک به مدیریت قند خون داروهایی مانند متفورمین یا انسولین برای شما تجویز کند. داروهای دیابت قرار است هر روز تقریباً در یک زمان مشخص مصرف شوند و فراموش کردن یک دوز، باعث افزایش سطح قند خون می شود.

مکمل های گیاهی بی نسخه رو دیدی؟؟ به نظرم برو ببین چون برای خیلی از مشکلات و بیماری ها مکمل های گیاهی خوبی اونجا هست که می تونی به راحتی بخری و در خونه ات تحویلش بگیری!!!

سخن آخر

مجموعه ای از شواهد فزاینده حاکی از وجود ارتباط بین دیابت و اختلال شناختی، از جمله زوال عقل است. اگرچه طریقه دقیق تأثیر دیابت در ابتلا به زوال عقل به طور کامل مشخص نیست، دانشمندان گمان می کنند که دیابت از چند طریق به سلول های مغزی آسیب می رساند.

در حالی که محققان درباره ارتباط بین دیابت و زوال عقل بیشتر تحقیق می کنند، مهم است که اقدامات لازم برای پیشگیری یا درمان هر دو بیماری انجام شود. این امر شامل پیروی از یک رژیم غذایی سالم، کنترل سطح کلسترول و فشار خون ، ورزش و مصرف داروهای تجویز شده برای شما می باشد.

منبع: www.healthline.com