Take a fresh look at your lifestyle.

چرا پوست من مدام خارش دارد؟

36

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل خارش پوست و راه های رهایی از آن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله چرا پوست من مدام خارش دارد؟ همراه باشید.

 

برای برخی افراد خارش پوست یک معضل دائمی است که گاهی اوقات تشخیص علت آن دشوار است.

خارش پوست می تواند نتیجه جوش یا بیماری پوستی دیگر باشد. همچنین می تواند نشانه بیماری جدی تری مانند بیماری کبد یا نارسایی کلیه باشد. برای این که بتوانیم خارش را تسکین دهیم، شناسایی مشکل و درمان علت اصلی آن ضرورت دارد.

 

علل

پوست به عنوان سدی که از داخل بدن محافظت می کند، یک هدف حیاتی دارد. این اندام مملو از سلول های خاص سیستم ایمنی است که می تواند بدن و پوست را در برابر ویروس ها ، باکتری ها و سایر تهدیدات پنهان محافظت کند.

هنگامی که سلول های پوست هر نوع ماده مشکوک را تشخیص می دهند، واکنشی را ایجاد می کنند که باعث ملتهب شدن ناحیه می شود. متخصصان پزشکی از این التهاب به عنوان راش یا درماتیت یاد می کنندکه می تواند منجر به خارش شود.

سلولهای ایمنی می توانند به چیزی که پوست را لمس می کند، عفونت کل بدن یا بیماری واکنش نشان دهند. برخی از بثورات پوستی قرمز، دردناک و تحریک پذیر هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند منجر به ایجاد تاول یا لکه هایی روی پوست آسیب دیده شوند.

خارش یک علامت مشترک در بسیاری از مشکلات پوستی است. پوست می تواند در سراسر بدن یا فقط در نواحی خاصی خارش داشته باشد. در این مقاله به برخی از دلایل خارش پوست اشاره خواهیم کرد:

مرطوب کننده های پوستی با کیفیتی تو بی نسخه هست که می تونی بینشون بهترینشو برای پوستت انتخاب کنی، یه سر به بی نسخه بزن…

پوست خشک

خشکی پوست یکی از شایع ترین علل خارش پوست است. اگر فردی هیچ گونه برجستگی قرمز روشن را مشاهده نکند یا متوجه تغییر ناگهانی در پوست خود نشود، احتمالاً خشکی پوست علت خارش است.

عوامل محیطی که می توانند منجر به خشکی پوست شوند شامل هوای بیش از حد گرم یا سرد با رطوبت کم است. شستن بیش از حد نیز می تواند باعث خشکی پوست شود. این می تواند بر هر گروه سنی تأثیر بگذارد ، اما با افزایش سن ، پوست افراد نازک تر و خشک تر می شود.

یک مرطوب کننده خوب معمولاً می تواند به ترمیم خشکی پوست کمک کند. پوست بسیار خشک می تواند علامت هشدار دهنده درماتیت باشد، بنابراین برای کمک به بهبود و جلوگیری از بدتر شدن شرایط، ممکن است مراجعه به متخصص پوست ضروری باشد.

علائم و نشانه های رایج خشکی پوست عبارتند از:

 • پوست زبر یا پوسته پوسته شده
 • خارش زیاد
 • پوست خاکستری در افرادی که پوست تیره تری دارند
 • ترک های پوستی مستعد خونریزی
 • پوست یا لب ترک خورده

دریافت کمک برای درمان خشکی پوست بسیار مهم است زیرا ترک در پوست می تواند باعث ورود میکروب ها شود. این میکروب ها هنگامی که داخل پوست می شوند می توانند باعث ایجاد عفونت شوند. لکه های قرمز و زخمی روی پوست اغلب نشانه اولیه عفونت هستند.

یک متخصص پوست می تواند یک مرطوب کننده مخصوص برای استفاده در طول روز یا یک داروی موضعی برای استفاده مستقیم بر روی پوست تجویز کند.

اگزما و خارش پوست

اگزما

اگزما یا درماتیت آتوپیک شایع ترین علت بثورات پوستی در کودکان است. کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (ACAAI) گزارش می دهد که اگزما 10 تا 20 درصد از کودکان و فقط 1 تا 3 درصد از بزرگسالان را مبتلا می کند.

علت آن با سوراخ شدن سد پوستی مرتبط است. این امر باعث خشک شدن ناحیه می شود و آن را در معرض خطر تحریک و التهاب قرار می دهد. مرطوب نگه داشتن پوست در این مشکل پوستی بسیار ضروری است.

اگزما اغلب با گذشت زمان بهبود می یابد. افراد مبتلا به اگزما باید مراقب باشند ، زیرا در برابر عفونت های پوستی آسیب پذیرتر هستند.

اگه دنبال مکمل های پوست و مو خوب می گردی می تونی تو بی نسخه انواع و اقسام اونارو پیدا کنی.

آلرژی

تحریک و واکنش های آلرژیک نیز می تواند باعث خارش پوست شود. درماتیت تماسی آلرژیک زمانی ایجاد می شود که پوست در تماس مستقیم با آلرژن باشد.

نتیجه حساسیت پوستی بثورات قرمز و خارش دار است که می تواند شامل تاول یا برجستگی های کوچک شود. بثورات پوستی زمانی ظاهر می شوند که پوست با ماده حساسیت زا تماس پیدا کند، ماده ای که سیستم ایمنی بدن به آن حمله می کند. اغلب، بین قرار گرفتن در معرض آلرژن و زمانی که بثورات رخ می دهد فاصله زمانی وجود دارد.

لمس لباس، حیوانات خانگی، مواد شیمیایی، صابون ها و موادی مانند پیچک سمی یا لوازم آرایشی می تواند واکنش های آلرژیک را ایجاد کند. حساسیت غذایی همچنین می تواند باعث خارش پوست شود.

حساسیت به نیکل بسیار شایع است. هنگامی که فردی با جواهرات حاوی حتی مقدار کمی نیکل تماس پیدا می کند، می تواند در محل تماس دچار قرمزی، برآمدگی، خارش و تورم پوست شود.

برای افرادی که به ماده خاصی واکنش آلرژیک نشان می دهند، یکی از ساده ترین کارها اجتناب از آن محصول یا ماده است. کرم های بدون نسخه یا کرم های دارویی می توانند به رفع تحریکات پوستی کمک کنند.

خارش ناشی از کهیر 

کهیر

کهیر نوعی التهاب پوستی است که در اثر ترشح نوعی ماده شیمیایی در بدن به نام هیستامین ایجاد می شود. این ترشح باعث نشت عروق خونی کوچک می شود که باعث تورم پوست می شود.

دو نوع کهیر وجود دارد:

 • کهیر حاد. این نوع کهیر بیشتر پس از تماس با محرک آلرژیک مانند غذا یا دارو خاص رخ می دهد. علل غیر آلرژیک مانند هوای بیش از حد گرم یا سرد، قرار گرفتن در معرض آفتاب یا ورزش نیز می تواند به عنوان یک محرک عمل کند.
 • کهیر مزمن. برای کهیرهای مزمن محرک های خاصی وجود ندارد و این امر می تواند باعث شود آزمایش های آلرژی مفید واقع نشوند. این کهیرها می توانند ماه ها یا حتی سالها دوام بیاورند و باعث خارش ناراحت کننده و دردناک شوند، اما مسری نیستند.

کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (ACAAI) می گوید کهیر حدود 20 درصد از افراد را در برهه ای از زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد.

 

گزش حشرات

گزش حشرات اغلب باعث تحریک پوست فرد و خارش آن می شود. نیش پشه و عنکبوت اغلب یک علامت گزش کوچک روی پوست ایجاد می کند که با لکه های قرمز روی پوست احاطه شده است. این نیش ها باید ظرف 7 تا 14 روز از بین بروند.

گزش ساس ممکن است بثورات بزرگتری ایجاد کند و باعث خارش در سراسر بدن شود. اگر فردی به وجود ساس مشکوک باشد، باید تمام اثاثیه را برداشته و اتاق را با مواد دافع این حشرات کاملاً تمیز کند. همه اقلام آسیب دیده باید در دمای 60 درجه سانتی گراد شسته شوند.

اگر فردی نتواند خود آلودگی را از بین ببرد، ممکن است به کمک حرفه ای نیاز باشد.

اگه ضدآفتاب لازم داری پیشنهاد می کنم همین الان از بی نسخه ضد آفتاب مناسب پوستتو تهیه کنی.

روانشناسی

ممکن است در بعضی موارد افراد احساس خارش کنند در صورتی که هیچ علت فیزیکی وجود ندارد. برخی از مشکلات سلامت روانی می تواند به فرد این احساس را بدهد که انگار چیزی روی پوستش در حال خزیدن است و این امر باعث ایجاد خارش می شود. خاراندن بیش از حد می تواند منجر به آسیب پوست شود. این احساس خارش می تواند در نتیجه مشکلات و بیماری های زیر اتفاق بیفتد:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلال وسواس فکری عملی

 

علل دیگر

خارش همچنین می تواند مربوط به انگل هایی مانند کرم نخ، حشرات مانند ساس، پشه یا شپش باشد. عفونت های قارچی مانند عفونت پای ورزشکاران نیز می تواند باعث خارش بین انگشتان پا و اطراف آن شود.

خارش پوست همچنین می تواند به دلیل بیماری های جدی تر باشد. اختلالات عصبی ناشی از دیابت، گرفتگی اعصاب و زونا می تواند باعث خارش شدید شود.

همچنین ممکن است پزشکان به خارش اورمیک به عنوان خارش کلیوی یا خارش مزمن مرتبط با بیماری کلیه اشاره کنند. اورمی یک سندرم گسترده است که زمانی رخ می دهد که کلیه ها به شدت آسیب دیده اند و نمی توانند بدن را از سموم پاک کنند.

افراد دچار اورمی در شب دچار خارش شدیدتری می شوند و این خارش بیشتر اوقات کمر، بازوها و شکم را درگیر می کند.

درمان خارش پوست

درمان

برنامه درمان بستگی به علت خارش دارد. برای افرادی که از خشکی پوست رنج می برند، یک مرطوب کننده خوب ممکن است تنها چیزی باشد که لازم است.

اگزما، درماتیت یا کهیر: برای بهبود این بیماری ها و سایر بیماریهای پوستی ممکن است کرم های کورتیکواستروئیدی توسط متخصص پوست توصیه شود. برای کمک به خارش می توان این کرم ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. مهار کننده های موضعی کلسینورین و آنتی هیستامین های خوراکی نیز می توانند به تسکین خارش کمک کنند.

آلرژی: آنتی هیستامین های خوراکی داروهای رایج ضد آلرژی هستند.

عفونت های قارچی: کرم حلقوی، قارچ پای ورزشکاران و سایر عفونت های قارچی را می توان با داروهای ضد قارچ درمان کرد. درمانهای موضعی شامل کرم و شامپو است. برای عفونت های شدید ، پزشک ممکن است داروی خوراکی تجویز کند. تربینافین یا لامیسیل معمولاً در این موارد استفاده می شود.

گزش حشرات: آنتی هیستامین های موضعی می توانند خارش را تسکین دهند. برای جلوگیری از گزش، از دافع حشرات استفاده کنید، و بدن خود را با لباس بپوشانید.

در افرادی که مبتلا به پسوریازیس یا نارسایی کلیه هستند ممکن است در صورت وجود دلایلی برای اجتناب از درمان دارویی،  درمان جایگزین توصیه شود. نور درمانی یا فتوتراپی یکی از این روش های درمانی است. این درمان شامل قرار دادن پوست در طول موجهای خاصی از اشعه ماوراء بنفش برای کمک به کنترل خارش است.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

درمانهای خانگی

برخی درمان ها وجود دارند که می توانند در خانه انجام شوند و به التیام خارش پوست کمک کنند. این درمان ها شامل موارد زیر می باشند:

 • استفاده از کرم مرطوب کننده با کیفیت بالا بر روی پوست و استفاده از آن حداقل یک یا دو بار در روز
 • استفاده از کرم ضد خارش، مانند کرم هیدروکورتیزون که جزو داروهای بی نسخه است، در ناحیه مورد نظر برای تسکین خارش.
 • استفاده از کمپرس خنک و مرطوب روی ناحیه آسیب دیده
 • حمام ولرم
 • انتخاب صابون های ملایم بدون رنگ یا عطر و استفاده از مواد شوینده ملایم یا بدون بو هنگام شستشو.
 • اجتناب از موادی که باعث تحریک پوست یا واکنش آلرژیک می شوند، مانند نیکل، زیورآلات و پشم.

شاید مهمترین اقدام مراقبت از خود این باشد که از خاراندن پوست خودداری کنید چرا که در نهایت می تواند منجر به التهاب و آسیب بیشتر به پوست شود و خارش را بدتر کند.

اگر کرم های بدون نسخه موثر نباشند و بثورات پوستی گسترش یابد، یا اگر فردی علائم دیگری را همراه با خارش مشاهده کرد، باید برای تشخیص علت و درمان مشکل خاص به متخصص پوست مراجعه کند.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com