Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه کودک خود را راحت تر بخوابانیم؟

57

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با نکاتی آشنا کنیم که به شما کمک می کنند کودک خود را راحت تر بخوابانید. پس در ادامه با مقاله چگونه کودک خود را راحت تر بخوابانیم؟ همراه باشید.

 

در یک زمان مشخص کودک را به رختخواب بفرستید

حتی اگر بچه های کوچک نتوانند زمان را تشخیص دهد، بدن آنها می تواند. به رختخواب رفتن کودکان هر شب در یک زمان یکسان کمک می کند تا از نظر جسمی و روحی وارد یک برنامه روزمره شوند. ممکن است در روزهای آخر هفته یا در طول تابستان وسوسه شوید تا برنامه خواب آنها را تغییر دهید، اما سعی کنید زمان خواب را ثابت نگه دارید. تغییر دادن این زمان و دیر به رختخواب رفتن می تواند برگشتن به برنامه عادی خواب را برای بچه ها سخت کند.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

تلویزیون و وسایل نظیر آن را خاموش کنید

برای کمک به بچه ها قبل از خواب از تلویزیون یا وسایل الکترونیکی دیگر استفاده نکنید. برنامه هایی که دارای خشونت، اضطراب، ناراحتی یا درگیری هستند، ممکن است آرامش آنها راه به هم زده و مانع از خواب راحت آنها شود. برنامه های ترسناک حتی می تواند باعث کابوس شود.

اما حتی برنامه هایی با محتوای آرام نیز می تواند در خواب اختلال ایجاد کند. نوری که از صفحه های نمایش تابیده می شود، می تواند موجب فریب بدن شده و این حس را به بدن القا کند که هنوز برای خواب زود است. فعالیت های آرام و به دور از این وسایل، مانند خواندن کتاب، نقاشی یا گوش دادن به موسیقی آرام بهتر است.

 

یک روال مشخص را قبل از خواب تعیین کنید

یک برنامه منظم قبل از خواب با سه یا چهار مرحله به کودک کمک می کند تا کم کم برای خواب آماده شود. به عنوان مثال یک برنامه روتین مناسب می تواند شامل حمام کردن، پوشیدن لباس خواب، مسواک زدن و کتاب خواندن باشد. در مورد نوجوانان، ممکن است بخواهید کنار او بنشینید و راجع به اتفاقات آن روز با او گپ بزنید. در برنامه خود ثابت قدم باشید و یک روال آرام و ساده برای قبل از خواب مشخص کنید.

چگونه کودک خود را راحت تر بخوابانیم؟

ساعت خواب کودک را برای اوایل شب تنظیم کنید

والدین ممکن است متوجه نشوند که زمان خواب زودتر منجر به خواب راحت تری می شود. وقتی بچه ها بیش از حد خسته هستند، به سختی می توانند به خواب بروند. برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که ساعت خواب بچه ها در سنین رفتن به مدرسه ابتدایی از ساعت 7:30 تا 8:30 باشد.

 

یک نمودار برای زمان خواب تهیه کنید

برای کودکانی که هنوز به مدرسه نمی روند، یک نمودار که بتوانند در آن تمام مراحلی که قبل از خواب باید بگذرانند را ببینند، می تواند مفید واقع شود. به عنوان مثال یک تصویر از حمام، لباس خواب و تعداد دقیق کتابهایی که هر شب می خوانید، بکشید. این کار می تواند به شما در مورد درخواست های کودک برای یک داستان دیگر کمک کند. شما فقط می توانید به نمودار اشاره کرده و تعداد کتابهای موجود در آنها را به آنها نشان دهید تا کودک متوجه شود که داستان دیگری در کار نیست و به اندازه کافی برای او کتاب یا داستان خوانده اید.

 

در یک جهت حرکت کنید

هنگامی که کودک شما دارد طبق برنامه خوابی که شما برایش تنظیم کرده اید عمل می کند، اطمینان حاصل کنید که تمام فعالیت ها او را به سمت یک مکان یعنی اتاق خوابش هدایت می کند. برای حمام از طبقه بالا شروع نکنید، سپس برای یک میان وعده به آشپزخانه بروید و سپس به اتاق آنها برگردید تا لباس خواب بر تن کودک کنید و سپس برای خواندن کتاب به اتاق خود بروید. این مهم است که همه اقدامات باعث شود کودک در اتاقش قرار بگیرد.

کودکت به خاطر دل درد و مشکلات گوارشی اذیت می شه؟ یه سر به بی نسخه بزن و مکمل های گوارش کودکان رو ببین، حتما یه مکمل خوب برای کمک به کودکت پیدا می کنی.

به درخواست های کودک برای بلند شدن از رختخواب “نه” بگویید

اگر فرزندتان بعد از اینکه در رختخواب است شما را صدا زد و مورد دیگری را درخواست کرد (مانند نوشیدنی یا در آغوش گرفتن) یک بار برای او این کار را انجام دهید اما اگر دوباره این کار را تکرار کرد، قاطعانه “نه” بگویید یا به سادگی درخواست او را نادیده بگیرید و آنها را بی صدا در رختخواب قرار دهید. ثابت قدم و صبور باشید. شاید مجبور شوید چندین بار این کار را انجام دهید. اما همین که بدانند منظور شما چیست، احتمالاً درخواست های بعدی متوقف خواهد شد.

 

مکان امنی برای خواب کودک ایجاد کنید

اتاق خواب کودک خود را به مکانی راحت برای خواب تبدیل کنید. دما را در تابستان به اندازه کافی سرد و در زمستان به اندازه کافی گرم نگه دارید. برای کنترل نور، از پرده استفاده کنید تا اتاق به اندازه کافی برای خواب تاریک باشد. نور ملایم در شب اگر باعث شود احساس بهتری داشته باشند می تواند خوب باشد. یک بالش خوب به آنها کمک می کند تا احساس راحتی کنند. و اطمینان حاصل کنید که تختخواب آنها با اسباب بازی ها و عروسک ها شلوغ نشده باشد.

چگونه کودک خود را راحت تر بخوابانیم؟

وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب کودک حذف کنید.

کامپیوتر، تلویزیون، تلفن یا بازی های ویدئویی در اتاق کودک شما می تواند خوابیدن را برای کودک سخت کند زیرا خاموش کردن این وسایل برای کودک دشوار خواهد بود. آنها می خواهند بازی خود را به مرحله بعد برسانند یا متن بعدی را بررسی کنند. به علاوه ، چراغ های روشن از نزدیک باعث می شوند بدن نتواند ملاتونین (هورمون خواب) را در زمان مناسب تولید کند.

زمانی که وقت خواب فرا می رسد، از همه بخواهید دستگاه خود را در یک قسمت مشترک از خانه به شارژ بزنند و آن را در طول شب در همان جا بگذارند.

 

مصرف کافئین را قطع کنید

کافئین می تواند کودک شما را آنقدر پر انرژی کند که خوابیدن را برای او سخت کند. مراقب خوراکی های کودک خود مانند شکلات، نوشابه و برخی مغزها باشید زیرا سرشار از کافئین هستند. کودکان به کافئین احتیاج ندارند ، بنابراین سعی کنید آن را از رژیم های غذایی خود دور نگه دارید. اگر خوراکی های کودک حاوی مقداری کافئین است، از دادن آن به کودک در بعد از ظهر خودداری کنید.

 

فعالیت در طول روز

اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول روز به اندازه کافی فعالیت می کند تا شب پر از انرژی نباشد. علاوه بر سلامتی بدن و ذهن بچه ها، ورزش به آنها کمک می کند خواب بهتری داشته باشند. فقط سعی کنید حداقل دو ساعت قبل از خواب فعالیت های خود نظیر دوچرخه سواری، دویدن و رقصیدن را تمام کنند.

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

چرت زدن در طول روز

چرت زدن کودکان نوپا تا حداقل 3 سالگی طبیعی است. آنها احتیاج دارند تا 12 الی 14 ساعت خواب مورد نیاز هر روز خود را داشته باشند. کودکان نوپا بالای 18 ماه معمولاً فقط یک بار در روز به مدت 1 تا 3 ساعت چرت می زنند. سعی کنید از چرت زدن کودک در اواخر بعد از ظهر خودداری کنید زیرا این امر باعث می شود خواب شبانه آنها دچار مشکل شود. پس از 5 سالگی بچه ها دیگر نیازی به چرت زدن ظهر ندارند.

 

احساس گناه نکنید

ممکن است برای والدین سخت باشد که وقتی بچه ها می خواهند بیشتر بیدار بمانند یا برای یک کتاب دیگر التماس می کنند، به آنها نه بگویند و در این مورد احساس گناه کنند. اما بهتر است به یاد داشته باشید چیزی که واقعا کودک شما به آن نیاز دارد خواب کافی و مناسب است.

این ممکن است در مورد والدین سخت باشد وقتی که بچه ها برای یک کتاب دیگر التماس می کنند یا التماس می کنند که بیدار بمانند. اما به یاد داشته باشید: خواب همان چیزی است که کودک شما واقعاً به آن نیاز دارد.

منبع: www.webmd.com