Take a fresh look at your lifestyle.

ملاتونین چیست و چه تأثیری روی خواب دارد؟

29

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با ملاتونین و تأثیر آن روی بهبود مشکلات خواب و سایر فواید آن برای بدن آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله ملاتونین چیست و چه تأثیری روی خواب دارد؟ همراه باشید.

ملاتونین هورمونی طبیعی است که مغز در پاسخ به تغییر نور آزاد می کند. این هورمون به تنظیم ساعت داخلی بدن کمک می کند و نشان می دهد که زمان به خواب رفتن است. ملاتونین امروزه به یک مکمل محبوب در بین افرادی که مشکلات خواب دارند، تبدیل شده است.

مکمل های ملاتونین ممکن است به طیف گسترده ای از مشکلات خواب از جمله بی خوابی، اختلال خواب در کار شیفتی و مشکلات خواب در کودکان کمک کند. اگرچه کم خوابی یک مشکل رایج است، اما می تواند عواقب شدیدی را به دنبال داشته باشد. در واقع خواب کم موجب کاهش انرژی و در نتیجه بهره وری فرد شده و هم چنین خطر برخی بیماری ها نظیر فشار خون بالا و دیابت را افزایش می دهد.

این مقاله به شما نحوه عملکرد ملاتونین، فواید دیگر آن و ایمنی و نحوه مصرف ملاتونین را توضیح خواهد داد.

اگه موقع خوابیدن مشکل داری و به خاطرش همش کسل و بی حالی، یه سر به سایت بی نسخه بزن و مکمل های گیاهی که به تنظیم خواب کمک می کنن رو ببین و اگر خواستی سفارش بده تا در خونه تحویلشون بگیری!!!

ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمونی است که به بدن می گوید چه موقع زمان خواب است. در افرادی که مشکلی در خواب خود ندارند، بدن تقریباً یک ساعتِ 24 ساعته داخلی را دنبال می کند که به آن ریتم شبانه روزی می گویند.

تغییر در نور و دما به بدن می گوید که چه موقع احساس خستگی کند. مغز در هنگام تاریکی ملاتونین را آزاد می کند و ملاتونین در تنظیم خواب در این شرایط کمک می کند.

قرار گرفتن در معرض نور ممکن است مانع از تولید ملاتونین شود، به همین دلیل، مهم است که در یک اتاق تاریک بخوابید.

یک مطالعه در سال 2015 گورخر ماهی را با یک جهش نادر مورد بررسی قرار داد که تولید ملاتونین را متوقف کرد. این ماهی ها حتی زمانی که در نور بسیار کم قرار داشته باشند، خیلی کم می خوابند. این یافته ها حاکی از آن است که بدن برای خوابیدن علاوه بر تنظیم نور، به ملاتونین نیز نیاز دارد.

ملاتونین چیست و چه تأثیری روی خواب دارد؟

ملاتونین چگونه کار می کند؟

مکمل های ملاتونین می توانند با افزایش سطح ملاتونین در افرادی که بدن آنها به اندازه کافی این هورمون را تولید نمی کند، موجب بهبود وضعیت خواب گردد.

این مکمل ها همچنین ممکن است خواب را در افرادی که ملاتونین کافی تولید می کنند اما به دلایل دیگری برای خوابیدن مشکل دارند، بهبود ببخشند.

ملاتونین نحوه واکنش بدن به تاریکی را تغییر می دهد و به آن کمک می کند تا به ریتم خواب شبانه وارد شود.

قرار گرفتن در معرض نور در شب، از جمله نور صفحه های کامپیوتر و تلویزیون، ممکن است تولید ملاتونین طبیعی بدن را سرکوب کرده و خواب را مختل کند.

به همین ترتیب، افرادی که به دلیل شب کار بودن در طول روز می خوابند، ممکن است هنگام زمان خواب، ملاتونین تولید نکنند. مکمل های ملاتونین می توانند به خنثی کردن این اثر کمک کنند.

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که ملاتونین می تواند به افراد کمک کند بیشتر و زودتر بخوابند.

یک متاآنالیز در سال 2013 که شامل 1683 شرکت کننده در مطالعه بود، نشان داد که ملاتونین در مقایسه با دارونما، مدت زمان مورد نیاز برای به خواب رفتن شرکت کنندگان را کاهش داده و همچنین باعث افزایش مدت خواب آنها می شود.

تحقیقات دیگر نشان داده است که ملاتونین می تواند خواب را در افرادی که دارای موارد زیر هستند بهبود بخشد:

  • جت لگ (اختلال ساعت خواب بدن به علت مسافرت و پرواز طولانی)
  • اختلال خواب مربوط به شیفت کاری
  • تاخیر در خواب
  • اختلالات خواب مربوط به نابینایی
  • مشکلات خواب به دلیل ملاتونین کم در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS)
  • مشکلات خواب در کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک

سایر فواید ملاتونین برای سلامتی

مصرف ملاتونین ممکن است مزایای دیگری نیز برای سلامتی شما فراهم کند. در ادامه به برخی از این فواید اشاره خواهیم کرد:

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

سلامت چشم

سطح ملاتونین مشتق از ایندول ممکن است به حفظ سلامت چشم کمک کند. این ماده دارای فواید آنتی اکسیدانی قدرتمندی است که می تواند به کاهش خطر بیماری های چشمی مانند تخریب ماکولا در اثر افزایش سن (AMD) کمک کند.

در یک مطالعه ، دانشمندان از 100 فرد مبتلا به AMD خواستند که روزانه 3 میلی گرم ملاتونین را طی 6 تا 24 ماه مصرف کنند. به نظر می رسد مصرف روزانه ملاتونین از شبکیه محافظت می کند و آسیب دیدگی ناشی از AMD را به تعویق می اندازد، بدون اینکه عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد.

کمک به درمان زخم معده و سوزش معده

خواص آنتی اکسیدانی ملاتونین ممکن است به درمان زخم معده و تسکین سوزش معده کمک کند.

مطالعه ای با حضور 21 شرکت کننده نشان داد که مصرف ملاتونین و تریپتوفان به همراه امپرازول به زخم معده ناشی از باکتری H.pylori کمک می کند تا سریعتر بهبود یابد. امپرازول یک داروی رایج برای ریفلاکس اسید و بیماری ریفلاکس معده (GERD) است.

در مطالعه دیگری ، به 36 نفر مبتلا به GERD ،ملاتونین، امپرازول یا ترکیبی از هر دو برای درمان ریفلاکس و علائم آن داده شد. مشاهده شد که ملاتونین به کاهش دل درد کمک می کند و حتی در صورت ترکیب با امپرازول نیز مؤثرتر است.

کاهش علائم وزوز گوش

وزوز گوش مشکلی است که با زنگ زدن مداوم در گوش مشخص می شود. وقتی صدای پس زمینه کمتری در اطراف شما وجود دارد، مثلا وقتی که می خواهید به خواب بروید، معمولاً وضعیت وزوز گوش بدتر است.

جالب توجه است، محققان توصیه می کنند مصرف ملاتونین را برای کاهش علائم وزوز گوش شدید و کمک به خوابیدن در نظر بگیرید.

در یک مطالعه، 61 بزرگسال مبتلا به وزوز گوش، 3 میلی گرم ملاتونین را قبل از خواب به مدت 30 روز مصرف کردند. این دارو به کاهش اثرات وزوز گوش کمک کرده و کیفیت خواب را به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

افزایش سطح هورمون رشد در مردان

هورمون رشد انسانی (HGH) به طور طبیعی در هنگام خواب ترشح می شود. در مردان جوان سالم، مصرف ملاتونین ممکن است به افزایش سطح HGH کمک کند.

مطالعات نشان داده است که ملاتونین می تواند غده هیپوفیز، عضوی که HGH را آزاد می کند، را نسبت به هورمون آزاد کننده HGH حساس تر کند.

علاوه بر این ، یک مطالعه کوچک نشان داد که هر دو دوز کم (0.5 میلی گرم) و زیاد (5 میلی گرم) ملاتونین در تحریک ترشح HGH موثر هستند

مطالعه دیگر نشان داد که 5 میلی گرم ملاتونین همراه با تمرین مقاومتی باعث افزایش سطح HGH در مردان شده و همزمان سطح سوماتواستاتین، هورمونی را که باعث مهار HGH می شود، کاهش می دهد.

ملاتونین چیست و چه تأثیری روی خواب دارد؟

مقدار مصرف

دوز ایده آل برای ملاتونین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عوامل مختلفی از جمله وزن بدن، متابولیسم و سلامت کلی نیز ممکن است بر نحوه پاسخ بدن به ملاتونین تأثیر بگذارد.

دوز معمول ملاتونین بین 1 میلی گرم تا 5 میلی گرم است و بهتر است حدود یک ساعت قبل از خواب مصرف شود.

افراد می توانند مصرف ملاتونین را با دوز کم شروع کنند تا ببینند چه عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت. در صورت لزوم می توانند به تدریج دوز را تا زمان بهبود خواب افزایش دهند. بیش از 5 میلی گرم ملاتونین مصرف نکنید مگر اینکه پزشک دوز بیشتری را توصیه کند.

ممکنه تو این روزا احساس کنی بدنت به مواد مغذی بیشتری نیاز داره تا قوی بمونه. می تونی تو بی نسخه کلی مکمل خوب پیدا کنی تا بدن خودت و اعضای خانواده ات رو تقویت کنی و از مریض شدنتون جلوگیری کنی!!!

عوارض جانبی

یکی از رایج ترین عوارض جانبی ملاتونین، خواب آلودگی است. برخی از افراد ممکن است صبح بعد از مصرف ملاتونین احساس خواب آلودگی یا سستی کنند. مصرف ملاتونین در اوایل شب یا کاهش دوز می تواند کمک کند تا با شادابی بیشتری از خواب بیدار شوید.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • سردرد
  • سرگیجه
  • حالت تهوع

در برخی از افراد مبتلا به زوال عقل، ملاتونین ممکن است باعث ایجاد روحیه بد شود.

گرچه ملاتونین یک ماده شیمیایی طبیعی است، اما باید مانند سایر داروها در مورد آن رفتار کنید. این امکان وجود دارد که ملاتونین با سایر داروهای مصرفی شما تداخل داشته و موجب کاهش اثربخشی آنها، ایجاد عوارض جانبی منفی یا تغییر روش متابولیسم دارو در بدن، بشود. افرادی که داروهای دیگری مصرف می کنند قبل از استفاده از ملاتونین باید با پزشک صحبت کنند.

مانند هر دارویی، واکنش آلرژیک در اثر مصرف ملاتونین نیز ممکن است. افرادی که سابقه واکنش آلرژیک به مکمل ها را دارند باید از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.

اگر با مصرف ملاتونین علائم واکنش آلرژیک مانند خارش یا کهیر را مشاهده کردید، با پزشک تماس بگیرید. هم چنین اگر در تنفس مشکلی دارید یا احساس خفگی می کنید، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

منابع: www.medicalnewstoday.com

www.healthline.com