Take a fresh look at your lifestyle.

علائم سرطان تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟

19

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با بیماری سرطان تخمدان و عوامل مؤثر بر آن، انواع این بیماری و روش های درمانی موجود برای آن آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله علائم سرطان تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟ همراه باشید.

سرطان تخمدان به هر نوع سرطانی که از تخمدان (قسمتی از بدن زن که تخمک تولید می کند) شروع می شود، اشاره دارد.

سرطان تخمدان در حال حاضر پنجمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان در ایالات متحده است. به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان در ایالات متحده طی 2 دهه گذشته کاهش یافته است. در ادامه مطلب به نحوه تشخیص علائم و انتظارات در صورت بروز علائم بیشتر خواهیم پرداخت.

 

علائم

بیشتر سرطان های تخمدان از اپیتلیوم یا پوشش خارجی تخمدان شروع می شود. در مراحل اولیه، ممکن است علائم کمی وجود داشته باشد یا هیچ علامتی وجود نداشته باشد.

در صورت بروز، علائم می توانند شبیه علائم سایر بیماری ها و مشکلات مانند سندرم پیش از قاعدگی، سندرم روده تحریک پذیر یا مشکل موقتی مثانه باشند. با این حال، در سرطان تخمدان، علائم باقی می مانند و بدتر می شوند.

علائم اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا فشار در لگن
 • خونریزی غیر منتظره واژن
 • درد در ناحیه کمر یا شکم
 • نفخ
 • سریع سیر شدن هنگام خوردن غذا
 • تغییر در الگوهای ادرار، مانند تکرر ادرار
 • تغییر در عادات روده مانند یبوست

در صورت ادامه هر یک از این علائم به مدت 2 هفته یا بیشتر، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

همچنین ممکن است علائم زیر نیز وجود داشته باشد:

 • تهوع و سوء هاضمه
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن
 • تنگی نفس
 • خستگی

اگر سرطان به سایر نقاط بدن سرایت کند، علائم می توانند تغییر کنند.

اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

علل و عوامل خطر

سرطان تخمدان زمانی ایجاد می شود که سلول های این ناحیه از بدن به صورت کنترل نشده تقسیم و تکثیر می شوند. علت بروز سرطان تخمدان مشخص نیست، اما کارشناسان برخی عوامل خطر را شناسایی کرده اند. این عوامل عبارتند از:

سابقه خانوادگی

داشتن خویشاوند نزدیک با سابقه سرطان تخمدان یا سینه احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در شخص افزایش می دهد.انجام غربالگری ژنتیکی برای جهش در ژن BRCA می تواند به تعیین اینکه آیا فرد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان و سینه است، کمک کند.

سن

حدود 50 درصد موارد سرطان تخمدان بعد از 63 سالگی رخ می دهد.

سابقه تولید مثل

داشتن یک یا چند بارداری کامل با کاهش خطر سرطان تخمدان همراه است. هرچه تعداد حاملگی های یک زن بیشتر باشد، خطر کمتری به نظر می رسد. شیردهی نیز ممکن است این خطر را کاهش دهد.

با این حال، بچه دار شدن در سنین بالاتر (پس از 35 سالگی) یا هرگز بچه دار نشدن با خطر بیشتری همراه است.

افرادی که از برخی انواع درمان باروری استفاده می کنند ممکن است شانس بیشتری برای ایجاد سلول های مرزی داشته باشند، اما همه مطالعات این موضوع را تأیید نمی کنند.

به نظر می رسد زنانی که از قرص های ضد بارداری یا هورمون های ضد بارداری تزریقی استفاده می کنند، خطر کمتری دارند.

علائم سرطان تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟

سرطان پستان

به نظر می رسد افرادی که سابقه سرطان سینه دارند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند. این ممکن است به دلیل تغییرات ژن BRCA باشد.

به همین دلیل، برخی از افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند و آزمایش جهش این ژن در آنها مثبت است، ممکن است به عنوان یک روش پیشگیرانه از عمل جراحی برداشتن تخمدان ها استفاده کنند.

هورمون درمانی

به نظر می رسد تحت درمان جایگزینی هورمون (HRT) قرار گرفتن پس از یائسگی خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

هرچه مدت طولانی تری فرد از HRT استفاده کند، خطر بیشتر است. با این حال ، به نظر می رسد این خطر پس از توقف درمان کاهش می یابد.

چاقی و اضافه وزن

سرطان تخمدان در افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30 شایع تر است.

جراحی زنان و زایمان

انجام عمل جراحی برای برداشتن رحم، که هیسترکتومی نامیده می شود ، ممکن است خطر سرطان تخمدان را تا یک سوم کاهش دهد.

HPV

دانشمندان پیوندی بین ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و سرطان های مختلف از جمله سرطان لوزه و سرطان دهانه رحم یافته اند.

در سال 2013، نویسندگان یک متاآنالیز گزارش کردند که میزان بالای HPV در افراد مبتلا به سرطان تخمدان پیدا شده است. با این حال، آنها نتوانستند تأیید کنند که HPV باعث این سرطان می شود و خواستار تحقیقات بیشتر شدند.

سایر عوامل خطر احتمالی

عوامل دیگری که ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان تخمدان را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن سطوح بالای آندروژن یا هورمون های مردانه
 • فاکتورهای رژیم غذایی
 • استفاده از پودر تالک

با این حال، محققان هنوز ارتباط بین این عوامل و سرطان تخمدان را اثبات نکرده اند.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

خطر برای افراد تراجنسیتی

برخی از مطالعات نشان می دهد که داشتن سطوح بالای آندروژن ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد. این موضوع ممکن است موجب نگرانی در مردان تراجنسیتی باشد که از درمان هورمونی برای تغییر جنسیت خود استفاده می کنند شود.

مطالعه ای در سال 2017 نشان می دهد که برداشتن تخمدان ها ممکن است خطر را کاهش دهد، اما همچنین از مردم خواسته می شود آگاه باشند که سرطان تخمدان همچنان امکان پذیر است.

شبکه ملی سرطان آمریکا LGBT اشاره می کند که افراد تراجنسیتی به دلیل نگرانی در مورد آشکارسازی هویت جنسیتی خود، ممکن است برای گرفتن کمک پزشکی منظم با مشکل مواجه شوند.

این شبکه مردم را تشویق می کند که از دوستان، بیمارستان محلی و شرکت بیمه خود بخواهند تا پزشک مناسبی را پیدا کنند که بتواند به آنها در مراقبت از سلامتی و بدن خود کمک کند.

 

مراحل

زمانی که پزشک متخصص سرطان تخمدان را تشخیص دهد، باید مرحله و درجه بیماری را برای تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی تعیین کند.

مرحله بیماری به میزان گسترش سرطان اشاره دارد. این مراحل عبارتند از:

 • موضعی: سلول های سرطانی فقط تخمدان ها یا لوله های فالوپ را تحت تأثیر قرار می دهند و در جاهای دیگر گسترش نیافته اند.
 • منطقه ای: سرطان به اندام های مجاور مانند رحم گسترش یافته است.
 • گسترده: سرطان در جاهای دیگر بدن وجود دارد و سایر اندام ها مانند ریه یا کبد را تحت تأثیر قرار می دهد.

درعین حال، درجه به نحوه غیرطبیعی ظاهر شدن سلول های سرطانی اشاره دارد.

تشخیص زودهنگام معمولاً به این معنی است که درمان می تواند مؤثرتر باشد. با این حال، عوامل دیگری می توانند بر این امر تأثیر بگذارند. این عوامل شامل سن و سلامت کلی فرد و نوع یا درجه سلول سرطانی است، زیرا برخی از انواع آنها تهاجمی تر از بقیه هستند.

 

انواع

بسته به نوع سلولی که در آن سرطان ایجاد می شود، بیش از 30 نوع سرطان تخمدان وجود دارد.

سه نوع سلول معمولی وجود دارد:

 • سلولهای اپیتلیال، که در لایه داخلی سطح تخمدان ایجاد می شود.
 • سلولهای زایا، که برای تولید مثل به تخمک تبدیل می شوند.
 • سلول های استرومایی، که هورمون ها را آزاد می کنند و ساختار تخمدان ها را به هم متصل می کنند.

تومورهای اپیتلیال شایع ترین و تهاجمی ترین تومورها هستند و در 85 تا 90 درصد از افراد مبتلا به سرطان تخمدان ایجاد می شود.

تومورهای سلول زایا اغلب خوش خیم هستند و در 90 درصد مواردی که سرطانی می شوند، درمان مؤثر است.

علائم سرطان تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟

تشخیص

اگر غربالگری معمول یا علائم نشان می دهد که فرد ممکن است سرطان تخمدان داشته باشد، پزشک معمولاً از شخص در مورد سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی خود سوال می کند و معاینه لگن انجام می دهد.

پزشک همچنین ممکن است آزمایشات زیر را توصیه کند:

آزمایش خون: در این آزمایشها میزان بالای نشانگری به نام CA-125 بررسی می شود.

آزمایشات تصویربرداری: نمونه هایی از این آزمایشات شامل سونوگرافی واژینال، اسکن MRI یا سی تی اسکن است.

لاپاراسکوپی: پزشک یک لوله نازک با دوربین متصل به یک حفره کوچک در شکم وارد می کند تا تخمدان ها را ببیند و شاید نمونه بافت را برای بیوپسی بگیرد.

بیوپسی: این آزمایش شامل بررسی میکروسکوپی یک نمونه بافت است.

فقط بیوپسی می تواند تایید کند که فرد مبتلا به سرطان است یا خیر. پزشک ممکن است این کار را به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه یا جراحی برای برداشتن تومور انجام دهد.

 

درمان

  جراحی یکی از درمان های احتمالی سرطان تخمدان است. درمان به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع، مرحله و درجه سرطان
 • سن و سلامت کلی فرد
 • ترجیحات شخصی بیمار
 • دسترسی و مقرون به صرفه بودن درمان

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

جراحی: انتخاب این روش بستگی به نوع سرطان و میزان گسترش آن دارد. گزینه های جراحی شامل هیسترکتومی، برداشتن یک یا هر دو تخمدان و برداشتن غدد لنفاوی آسیب دیده است. پزشک گزینه های مناسب را با فرد مورد بحث قرار می دهد.

شیمی درمانی: هدف این داروها از بین بردن سلول های سرطانی است. اگر فردی داروهای شیمی درمانی را از طریق دهان یا به صورت تزریقی مصرف کند، بر کل بدن تأثیر می گذارد. گزینه دیگر شیمی درمانی داخل صفاقی است. در این مورد، یک لوله دارو را مستقیماً به ناحیه مبتلا به سرطان می رساند. شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی گسترده ای داشته باشد، به ویژه اگر بر کل بدن تأثیر بگذارد.

درمان هدفمند: برخی از درمانها سلولهای خاصی را که به رشد سرطان کمک می کنند، هدف قرار می دهند. به عنوان مثال می توان آنتی بادی مونوکلونال و مهار کننده های آنژیونژنیس را نام برد. در این نوع درمان، هدف محدود کردن عوارض جانبی با هدف قرار دادن عملکردهای خاص است.

پرتودرمانی: این روش با استفاده از اشعه ایکس سلول های سرطانی را از بین می برد. یک راه برای انجام این کار، وارد کردن مایع رادیواکتیو به داخل صفاق است. این روش ممکن است به افراد مبتلا به سرطان پیشرفته تخمدان کمک کند.

ایمونوتراپی (بیوتراپی): هدف از این روش افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن در دفاع از بدن در برابر سرطان است. واکسن درمانی شامل تزریق موادی است که تومور را پیدا کرده و می کشد. این روش ممکن است به افراد مبتلا به سرطان پیشرفته تخمدان کمک کند.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

میزان بقا

میزان بقای 5 ساله فعلی سرطان تخمدان نشان دهنده درصد افرادی است که 5 سال یا بیشتر پس از دریافت تشخیص در سالهای 2008 تا 2014 زندگی کرده اند.

چشم انداز بستگی به مرحله و نوع سرطان دارد. عوامل فردی مانند سن، سلامت کلی و دسترسی به درمان نیز بر میزان بقا تأثیر می گذارد.

ACS ارقامی را برای سه نوع سرطان تخمدان ارائه می دهد:

مرحله

سرطان تخمدان اپیتلیال تهاجمی

تومورهای استرومایی تخمدان

تومورهای سلول زایا تخمدان

موضعی

92%

99%

98%

منطقه ای

75%

89%

95%

گسترده

30%

61%

75%

 

چشم انداز

در صورتی که بیماری فرد در مراحل اولیه تشخیص داده شود، همه انواع سرطان تخمدان قابل درمان است. برخی از انواع در مراحل بعدی نیز بسیار قابل درمان هستند.

هنگام در نظر گرفتن آمار بقا برای سرطان تخمدان، همچنین لازم به ذکر است که پیشرفت های پزشکی چشم انداز را در 20 سال گذشته بهبود بخشیده است.

با این وجود، حضور منظم در غربالگری و دریافت کمک های پزشکی در صورت بروز علائم اغلب می تواند منجر به تشخیص زودهنگام شود و این امر، شانس دریافت درمان موثر را افزایش می دهد.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com