Take a fresh look at your lifestyle.

مصرف بیش از حد ویتامین ها چه عوارضی دارد؟

82

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عوارض مصرف بیش از حد ویتامین ها آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله مصرف بیش از حد ویتامین ها چه عوارضی دارد؟ همراه باشید.

مصرف ویتامین ها بخشی از برنامه روزانه میلیون ها نفر در سراسر جهان است. مصرف ویتامین ها بخشی از برنامه روزانه میلیون ها نفر در سراسر جهان است.

مصرف کنندگان با اطلاعات بهداشتی بمباران می شوند که به آنها می گوید مصرف مقادیر زیاد ویتامین های خاص می تواند از بسیاری جهات برای سلامتی آنها مفید باشد. با این حال، مصرف بیش از حد برخی از مواد مغذی می تواند خطرناک باشد.

این مقاله ایمنی مصرف ویتامین ها و همچنین عوارض جانبی و خطرات احتمالی مرتبط با مصرف دوزهای بالا را بررسی می کند.

تو هر سن و هر جنسیتی هستی می تونی مکمل های خوبی توی بی نسخه پیدا کنی که به سلامتیت کمک می کنن.

به نظر می رسد امروزه، از آب معدنی گرفته تا آب پرتقال، حاوی مقادیر زیادی از ویتامین و مواد معدنی است که راهی برای کمک به تأمین نیازهای تغذیه ای شما است، خصوصاً اگر رژیم غذایی شما غنی از این مواد نباشد. اما دریافت بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی

ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی

13 ویتامین شناخته شده به 2 دسته محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می شوند.

ویتامین های محلول در آب

ویتامین های محلول در آب به راحتی از بدن دفع می شوند و به در بافت ها ذخیره نمی شوند. این ویتامین ها شامل ویتامین C به علاوه ویتامین های گروه B است:

 1. ویتامین B1 (تیامین)
 2. ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
 3. ویتامین B3 (نیاسین)
 4. ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)
 5. ویتامین B6 (پیریدوکسین)
 6. ویتامین B7 (بیوتین)
 7. ویتامین B9 (فولات)
 8. ویتامین B12 (کوبالامین)

از آنجا که ویتامین های محلول در آب ذخیره نمی شوند بلکه از طریق ادرار دفع می شوند، حتی در دوزهای بالا نیز احتمال کمی برای ایجاد مشکل وجود دارد. با این حال ، مصرف مقادیر بسیار زیاد از برخی ویتامین های محلول در آب می تواند منجر به عوارض جانبی بالقوه خطرناکی شود.

به عنوان مثال، مصرف مقادیر بسیار بالای ویتامین B6 می تواند منجر به آسیب عصبی بالقوه برگشت ناپذیر با گذشت زمان شود، و مصرف مقادیر زیاد نیاسین – به طور معمول بیش از 2 گرم در روز – می تواند باعث آسیب کبدی شود.

داری به این فکر می کنی که موهاتو تقویت کنی؟ چرا نمیری تو بی نسخه؟ یه نگاه به محصولات تقویت مو بنداز …

ویتامین های محلول در چربی

برخلاف ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی در آب حل نمی شوند و به راحتی در بافت های بدن ذخیره می شوند.

چهار ویتامین محلول در چربی وجود دارد:

 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K

با توجه به اینکه ویتامین های محلول در چربی می توانند در بدن جمع شوند، این مواد مغذی بیشتر از ویتامین های محلول در آب منجر به سمیت می شوند.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در آب

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین ها

در صورت مصرف بیش از حد، برخی از ویتامین های محلول در آب می توانند اثرات نامطلوبی ایجاد کنند که برخی از آنها می توانند خطرناک باشند.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه این ویتامین ها هیچ گونه سمیتی قابل مشاهده ندارند، برخی از آنها ممکن است با داروها تداخل داشته و در نتایج آزمایش خون تداخل ایجاد کنند. بنابراین، باید در مصرف تمام مکمل های غذایی احتیاط کرد. در اینجا به برخی از ویتامین های محلول در آب اشاره می کنیم که در مقادیر بسیار بالا می توانند موجب ایجاد عوارض جانبی شوند.

ویتامین C: اگرچه ویتامین C سمیت نسبتاً کمی دارد، اما دوزهای بالای آن می تواند باعث اختلالات دستگاه گوارش، از جمله اسهال، گرفتگی عضلات، حالت تهوع و استفراغ شود. علاوه بر این، در دوز 6 گرم در روز احتمال بروز میگرن نیز وجود دارد.

ویتامین B3 (نیاسین): مصرف این ویتامین در دوزهای بالا (بین 1 تا 3 گرم در روز) هنگامی که به صورت اسید نیکوتینیک مصرف شود، می تواند منجر به فشار خون بالا، درد شکم، اختلال در بینایی و آسیب کبدی شود.

ویتامین B6 (پیریدوکسین): مصرف بیش از حد طولانی مدت B6 می تواند باعث علائم عصبی شدید، ضایعات پوستی، حساسیت به نور، حالت تهوع و سوزش سر دل شود، برخی از این علائم در مصرف 1-6 گرم در روز رخ می دهد.

ویتامین B9 (فولات): مصرف بیش از حد فولات یا اسید فولیک به صورت مکمل ممکن است بر عملکرد ذهنی و عملکرد سیستم ایمنی تأثیر بگذارد و کمبود شدید ویتامین B12 را پنهان کند.

توجه داشته باشید که اینها عوارضی هستند که افراد سالم هنگام مصرف مقادیر زیادی از این ویتامین ها ممکن است تجربه کنند. افراد بیمار حتی می توانند واکنش های جدی تری به مصرف بیش از حد ویتامین نشان دهند.

به عنوان مثال ، اگرچه ویتامین C بعید است در افراد سالم مسمومیت ایجاد کند ، اما می تواند منجر به آسیب بافتی و ناهنجاری های کشنده قلب در افراد مبتلا به هموکروماتوز (اختلال ذخیره آهن) شود.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در چربی

از آنجا که ویتامین های محلول در چربی می توانند در بافت های بدن شما جمع شوند ، در صورت مصرف در دوزهای بالا ، به ویژه در دوره های طولانی مدت ، می توانند آسیب بیشتری ببینند.

در اینجا برخی از عوارض جانبی مربوط به مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در چربی آورده شده است:

ویتامین A: در حالی که سمیت ویتامین A می تواند از خوردن غذاهای غنی از ویتامین A ایجاد شود، اما بیشتر با مکمل های غذایی در ارتباط است. علائم سمیت ویتامین A شامل حالت تهوع، افزایش فشار داخل جمجمه ، کما و حتی مرگ است.

ویتامین D: سمیت ناشی از مصرف مقادیر زیاد مکمل های ویتامین D می تواند منجر به علائم خطرناکی از جمله کاهش وزن، کاهش اشتها و ضربان قلب نامنظم گردد. همچنین می تواند سطح کلسیم خون را افزایش دهد، که این امر ممکن است منجر به آسیب به اعضای بدن شود.

ویتامین E: مکمل های ویتامین E با دوز بالا می تواند موجب رقیق شدن خون شده، باعث خونریزی شود و منجر به سکته مغزی هموراژیک گردد.

اگرچه ویتامین K پتانسیل کمی برای سمیت دارد، اما می تواند با برخی داروها مانند وارفارین و آنتی بیوتیک ها تداخل داشته باشد.

ویتامین هایی که تو رژیم غذاییت مصرف می کنی کافی نیست؟ بدنت به ویتامین های بیشتری نیاز داره؟

بهت پیشنهاد می کنم ویتامین هایی که بی نسخه داره رو ببینی و هرچی بدنت نیاز داره رو براش تأمین کنی.

آیا مصرف بیش از حد ویتامین ها می تواند کشنده باشد؟

اگرچه مرگ در اثر مصرف بیش از حد ویتامین بسیار نادر است، اما مواردی از مرگ مربوط به سمیت ویتامین گزارش شده است.

به عنوان مثال، سمیت ویتامین A می تواند در اثر مصرف دوز خیلی بالا (بیش از 200 میلی گرم ویتامین A) یا استفاده مزمن بیش از 10 برابر مقدار توصیه شده در روز باشد. سمیت ویتامین A ممکن است منجر به عوارض جدی مانند افزایش فشار مایع نخاع، کما و آسیب احتمالی عضو شود.

علاوه بر این ، مصرف مقادیر بسیار زیاد ویتامین D ( بیش از 50000 IU روزانه ) برای مدت طولانی می تواند منجر به افزایش سطح کلسیم در خون (هایپرکلسمی) شود که بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به مرگ شود.

مصرف بیش از حد ویتامین های دیگر نیز می تواند عوارض جانبی مهمی مانند آسیب کبدی ایجاد کند.

یک گزارش موردی نشان داد که مصرف بسیار زیاد نیاسین پیوسته رهش بالای 5 گرم می تواند منجر به تجمع اسید در مایعات بدن و همچنین نارسایی حاد کبدی شود که هر دو می توانند کشنده باشند.

به خاطر داشته باشید که این عوارض جانبی کشنده با مصرف مقادیر فوق العاده زیاد ویتامین به وجود می آیند. با این حال، هنگام مصرف هرگونه مکمل غذایی همیشه باید احتیاط کرد.

چگونه ویتامین ها را با خیال راحت مصرف کنیم؟

مصرف بیش از حد ویتامین ها

بهترین راه برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز، داشتن یک رژیم غذایی کاملاً مناسب است. با این حال، بسیاری از افراد به دلایل مختلف نیاز به مکمل ویتامین دارند. سن، اختلالات ژنتیکی، شرایط پزشکی و رژیم غذایی همه عواملی هستند که می توانند نیاز به برخی مواد مغذی را افزایش دهند. خوشبختانه مصرف ویتامین ها به شرطی که با احتیاط استفاده شود، بی خطر است.

نمودار زیر به طور خلاصه میزان مصرف روزانه توصیه شده (RDI) و میزان بالای دریافتی قابل تحمل (UL) برای ویتامین های محلول در چربی و محلول در آب را بیان می کند.

 

میزان مورد نیاز روزانه برای آقایان

میزان مورد نیاز روزانه برای بانوان

حد بالای مصرف (UL)

Vitamin A

900 mcg retinol activity equivalents (RAE)

700 mcg RAE

3,000 mcg RAE

Vitamin B1 (thiamine)

1.2 mg

1.1 mg

*

Vitamin B2 (riboflavin)

1.3 mg

1.1 mg

*

Vitamin B3 (niacin)

16 mg niacin equivalents (NE)

14 mg NE

35 mg

Vitamin B5 (pantothenic acid)

5 mg

5 mg

*

Vitamin B6 (pyridoxine)

1.3 mg

1.3 mg

100 mg

Vitamin B7 (biotin)

30 mcg

30 mcg

*

Vitamin B9 (folate)

400 mcg dietary folate equivalents (DFE)

400 mcg (DFE)

1,000 mcg

Vitamin B12 (cobalamin)

2.4 mcg

2.4 mcg

*

Vitamin C

90 mg

75 mg

2,000 mg

Vitamin D

600 IU

600 IU

4,000 IU

Vitamin E

15 mg

15 mg

1,000 mg

Vitamin K

120 mcg

90 mcg

*

 

به دلیل مسمومیت احتمالی ، توصیه نمی شود بیش از حد قابل قبول مصرف بالای مواد مغذی ذکر شده در بالا مصرف کنید.

 

به خاطر داشته باشید که در شرایط خاص ، پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای برخی از مواد مغذی بیش از حد بالای مصرف (UL) برای رفع کمبود استفاده کنید. به عنوان مثال، کمبود ویتامین D اغلب با تزریق ویتامین D با دوز بالا یا مکمل هایی که بیش از 50000 IU ویتامین D ارائه می دهند، درمان می شود که بسیار بیشتر از UL است.

اگرچه روی ظرف بیشتر مکمل های غذایی توصیه هایی را در مورد مقدار ویتامین مصرفی در روز ارائه می دهند، اما نیازهای آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر در مورد دوز مصرفی ویتامین سوالی دارید، بهتر است با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

منبع :www.healthline.com