Take a fresh look at your lifestyle.

نوجوانان و سوء استفاده از داروهای سرماخوردگی

39

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با مضرات سوء استفاده نوجوانان از داروهای سرماخوردگی آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله نوجوانان و سوء استفاده از داروهای سرماخوردگی همراه باشید.

داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه (OTC) هنگامی که طبق دستورالعمل استفاده شوند بی خطر و موثر هستند. اما مصرف بیش از حد آنها ( به عمد یا به طور تصادفی ) می تواند احساس نشئگی و سرمستی در شما ایجاد کند. این موضوع می تواند برخی از افراد را به سوء استفاده از این داروها سوق دهد.

اگر به هر نوع محصول جنسی نیاز داری و تهیه اش از داروخانه برات سخته خرید از بی نسخه رو امتحان کن تا بدون دردسر هرچیزی که لازم داری رو در خونه تحویل بگیری!!!

پیش از آنکه FDA در دهه 1970 کدئین را در داروهای سرفه غیرقانونی اعلام کند، داروهای سرفه OTC یک نشئگی و سرمستی با هزینه کم و موثر ایجاد می کردند. پس از آن دارویی به نام دكسترومتورفان (DXM) جایگزین كدئین در داروهای سرفه شد که در دوزهای بسیار بالا، می تواند اثرات داروهای غیرقانونی روان گردان را در فرد ایجاد کند.

بیش از 125 داروی OTC که برای درمان علائم سرفه و سرماخوردگی فروخته می شوند دارای دکسترومتورفان هستند.

اگر شما این داروها را در کیف فرزند نوجوان خود پیدا کنید، ممکن است به آن دقت نکنید، اما باید از احتمال سوء استفاده آنها آگاه باشید.

سوء استفاده نوجوانان از داروهای سرماخوردگی

نوجوانان بیشتر از داروهای سرفه سوء استفاده می کنند زیرا می توانند آنها را به راحتی و بدون نسخه دریافت کنند. کودکان همچنین می توانند بصورت آنلاین بیاموزند که دارو را از کجا خریداری کرده و چگونه می توان با استفاده از آن حس نشئگی را تجربه کرد.

در ادامه مواردی که شما باید بدانید تا از سوء استفاده از این داروها آگاه شوید و علائم هشدار دهنده آن را تشخیص دهید، همچنین چند نکته برای کمک به شما برای صحبت با فرزندتان در صورت مشکوک شدن به او، ذکر می شود.

چه مقدار از این دارو، بیش از حد به حساب می آید؟

دوز مطمئن محصولات با دکسترومتورفان معمولاً 15 تا 30 میلی گرم (میلی گرم) در طی 24 ساعت است. معمولاً بیش از 10 برابر این مقدار لازم است تا احساس نشئگی در فرد ایجاد شود.

معمولاً چندین مرحله از مسمومیت با دکسترومتورفان وجود دارد که بستگی به میزان مصرف شما دارد. تأثیرات می تواند از یک “وزوز” خفیف تا توهم، پارانویا و پرخاشگری متغیر باشد. این عوارض بعد از مصرف دارو می توانند بین 30 دقیقه تا 6 ساعت ادامه پیدا کنند.

اگر این مقدار را مصرف کنید و سپس فعالیت فیزیکی زیادی داشته باشید، دمای بدن بالا رفته و می تواند منجر به تب شدید شود. هنگامی که دکسترومتورفان به همراه سایر داروها و یا الکل مصرف شود، احتمال بروز مشکل را افزایش می دهد.

به طور معمول دکسترومتورفان به همراه مواد ضد سرماخوردگی دیگر در داروها یافت می شوند که مصرف آنها نیز مشکلات متعددی را برای سلامت فرد ایجاد می کنند. مصرف مقادیر بالای سودو افدرین (ضد احتقان) ، استامینوفن (تسکین دهنده درد) و آنتی هیستامین ها (داروهای عطسه و آبریزش بینی) همراه با دکسترومتورفان می تواند منجر به فشار خون بالا، آسیب کبدی و یا اختلال در سیستم عصبی مرکزی و مشکلات قلبی گردد.

اگر به لوازم بهداشتی نیاز داری بدون اینکه از خونه بری بیرون می تونی بری تو سایت بی نسخه و از بخش محصولات بهداشتی هرچه که نیاز داری رو بخری.

والدین چه کاری برای پیشگیری از این سوءاستفاده می توانند انجام دهند؟

ابتدا با فرزند نوجوان خود صحبت کنید. مانند اکثر موارد در مورد فرزندان، شما اولین خط دفاعی هستید. مطالعات نشان می دهد اگر والدین با فرزندان خود در مورد این خطرات صحبت کنند، سوء مصرف نوجوانان از دارو تا 50 درصد کاهش پیدا می کند.

در صحبت های خود سوء مصرف داروهای سرفه را به طور خاص ذکر کنید و خطرات سوء استفاده از داروهای OTC را توضیح دهید. از آنجا که محصولات حاوی دکسترومتورفان بدون نسخه به فروش می رسند، بسیاری از نوجوانان به اشتباه معتقدند که این داروها خطرات کمی دارند.

 

خبر خوب این است که سوء استفاده از دکسترومتورفان توسط نوجوانان در طی دهه گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است. بسیاری از فروشگاه ها شروع به نگهداری این داروهای سرفه و سرماخوردگی در پشت پیشخوان کرده اند تا به کاهش دید و دسترسی و احتمال سوء استفاده نوجوانان از این داروها کمک کنند.

برخی از سازندگان داروهای OTC حاوی دکسترومتورفان بر روی بسته بندی خود از برچسب هایی در مورد احتمال سوء استفاده از دکسترومتورفان استفاده می کنند. بسیاری از ایالت ها فروش داروهای حاوی دکسترومتورفان به افراد زیر سن قانونی را ممنوع کرده اند.

سوء استفاده نوجوانان از داروهای سرماخوردگی

با این حال از هر 30 نوجوان، تقریباً یك نفر می گوید كه از دکسترومتورفان برای نشئگی استفاده می كند و یك از هر چهار نفر یكی را می شناسد كه این كار را انجام دهد. در اینجا چند توصیه برای کمک به جلوگیری از سوء استفاده فرزندان از این داروها آورده شده است.

 • حواستان به داروهایی که در خانه نگهداری می کنید باشد، ممکن است نیاز باشد برخی از آنها را دور از دسترس فرزندانتان قرار دهید.
 • داروهایی که دیگر استفاده نمی کنید را دور بریزیدو آنها را کنار نگذارید چرا که احتمالا بسیاری از آنها منقضی شده اند. فقط آنچه را که نیاز دارید بخرید و آنچه که مانده است را در صورت بهبودی از بین ببرید.
 • به اطرافیان خود نیز توجه کنید. حتی اگر فرزندان شما بیش از حد برای سوء مصرف دارو کوچک هستند، خواهرزاده ها و برادرزاده های شما چه می کنند؟ یا پرستار بچه ها؟ با پاکسازی خانه خود از داروهای غیر ضروری، به آنها نیز کمک می کنید.
 • استفاده از اینترنت فرزندتان را کنترل کنید. بدانید فرزند شما به صورت آنلاین چه چیزی نگاه می کند. برخی از وب سایت ها، با جزئیات شگفت آور، اطلاعاتی را در مورد سوء استفاده از داروی سرفه با نکاتی در مورد دوزها و مارک های خاص ارائه می دهند.
 • فرزندانتان از شما الگو می گیرند بنابراین خودتان نیز در استفاده از داروها بی توجه نباشید. اگر شما از داروها طبق دستور پزشک استفاده می کنید و از داروهای OTC به درستی استفاده می کنید، فرزندتان نیز می تواند این رفتار را از شما بیاموزد.
 • با پدر و مادرهای دیگر نیز صحبت کنید و اطلاعات خود راجع به سوء مصرف از داروی سرفه را با آنها، به ویژه والدین دوستان فرزندانتان، به اشتراک بگذارید.

سرفه و گلودرد داری؟ چرا یه سر به بی نسخه نمی زنی؟؟

اینجا کلیک کن و برو کلی محصول خوب که مشکلتو حل می کنن پیدا کن.

علائم هشدار دهنده را بشناسید

نوجوان شما ممکن است از داروهای سرفه یا سرماخوردگی سوء استفاده کند اگر:

 • جعبه ها یا ورقه های خالی داروی سرماخوردگی را در خانه یا مدرسه پیدا می کنید.
 • داروهای سرفه یا سرماخوردگی در خانه شما گم می شوند.
 • دوستانشان برای شما ناآشنا می شوند، دوستان قدیمی خود را رها می کند، نمرات او پایین می آید یا علاقه به فعالیت های مورد علاقه خود را از دست می دهد.
 • فرزندتان دچار نوسانات خلقی می شود، مانند اینکه به طرز عجیبی دیوانه می شود یا ناگهان خشمگین، غمگین یا بی حال می شود.
 • وقت بیشتری را به تنهایی و دور از خانواده می گذراند.
 • شکل ظاهری او به میزان قابل توجهی تغییر می کند. ممکن است روزها یک پیراهن یکسان بپوشد، دوش گرفتن منظم را متوقف کند یا سبک لباس خود را کاملا تغییر دهد.
 • عادات غذایی اش تغییر می کند و شروع به غذا خوردن خیلی بیشتر و یا خیلی کمتر از قبل می کند و یا شما متوجه تغییر وزن در او می شوید.
 • الگوی خواب او تغییر می کند. بسته به دارویی که سوء مصرف می شود، ممکن است به طور ناگهانی به نظر برسد که تمام روز را می خوابد یا به نظر نمی رسد که هرگز بخوابد.
 • در مورد فعالیت هایی که پس از مدرسه انجام می دهد بیشتر پنهان کاری می کند و هنگامی که به وسایل او نزدیک شوید دچار استرس و اضطراب می شود.
 • اغلب تقاضای داروی سرفه یا سرماخوردگی می کند. اگر نوجوان شما همیشه به دنبال دارو برای سرفه است، این می تواند نشانه سوء مصرف دارو باشد.
 • خریدهای آنلاین غیرمنتظره در خانه دریافت می کند.

در صورت مشکوک بودن به سوء استفاده از دارو چه باید کرد؟

صحبت با نوجوانان در مورد سوء استفاده از داروهای سرماخوردگی

اگرچه ممکن است علائم هشدار دهنده را در فرزند خود مشاهده می کنید، اما این همیشه به معنای سوء استفاده نوجوان شما از این داروها نیست. به هر حال نوسانات خلقی، تغییر در الگوی خواب و رازداری و مرموز بودن بخشی از دوره بلوغ است.

اما اگر شواهدی از سوء مصرف دارو پیدا کردید، احتمالا زمان صحبت با فرزندتان فرا رسیده است. در اینجا چند راهنمایی در مورد اینکه قبل از رویارویی با پسر یا دخترتان در مورد سوء استفاده از داروی سرفه OTC چه کارهایی انجام دهید، ارائه شده است.

 • واکنش هیجانی نشان ندهید. وارد اتاق نوجوان خود نشوید و شروع به داد زدن کنید. نوجوان شما ممکن است فوراً حالت دفاعی پیدا کند. در عوض، کمی وقت بگذارید و به آنچه می خواهید بگویید فکر کنید.
 • دلایل و شواهد برای صحبت خود داشته باشید. شما نیازی به اثبات مستدل در مورد سوء استفاده فرزندتان از دارو ندارید، اما اگر مدارکی برای صحبت های خود داشته باشید می توانید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. این شواهد می تواند یک بطری خالی از داروی سرفه باشد که در اتاق نوجوان خود یا در کابینت دارو پیدا می کنید و یا فقط مشاهداتی باشد که شما در مورد فرزند خود داشته اید، مانند تغییرات رفتار عجیب و غریب.
 • آماده بحث باشید. کار شما اکنون فقط قضاوت کردن، مجازات کردن و بیرون رفتن از اتاق نیست. شما باید با نوجوان خود صحبت کنید. ممکن است این صحبت به طول انجامد و به کمی تلاش نیاز داشته باشد اما باید توضیح دهید که چرا اینقدر نگران سوء مصرف مواد مخدر هستید.
 • سیاست روشنی برای رویارویی با این موضوع داشته باشید. قبل از شروع مکالمه، یک سری قوانین خانگی در مورد سوء مصرف مواد مخدر معین کنید و آنها را به روشنی بیان کنید. شما همچنین باید بدانید که در صورت نقض قوانین دقیقاً برنامه شما چیست.
 • از همسر خود کمک بخواهید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. بدیهی است که شما و همسرتان در این موضوع باید هم فکر باشید. علاوه بر این می توانید قبل و بعد از رویارویی با فرزندتان، در مورد این موضوع با دیگران (درمانگر یا مشاور متخصص در سوءمصرف داروها و یا دوستان خود) مشورت کنید.
 • زمان مناسب را انتخاب کنید. 10 دقیقه قبل از رسیدن اتوبوس یا وقتی نوجوان شما وسط انجام یک بازی ویدیویی است، ناگهان وارد این بحث نشوید. این کار را وقتی انجام دهید که هر دو وقت آن را دارید تا آن را حل کنید. هرگز زمانی که احساس می کنید فرزندتان نشئه است با او وارد بحث نشوید.
 • با یک بار صحبت این موضوع را خاتمه ندهید. حتی اگر نوجوان شما با جدیت موافقت کند که سوء استفاده از داروهای OTC را متوقف کند ، این کار تمام نشده است. همان دلایل یا فشارهایی که نوجوان شما را وادار به شروع به سوء مصرف دارو در وهله اول کرد هنوز هم وجود دارد. شما باید مرتباً اعلام حضور کنید و گفتگوی مداوم داشته باشید.

منبع:www.webmd.com