Take a fresh look at your lifestyle.

تاثیر ویروس کرونا بر خواب

31

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم به تاثیر ویروس کرونا بر خواب بپردازیم. پس در ادامه مطلب با مقاله تاثیر ویروس کرونا بر خواب همراه باشید!

با همه گیر شدن ویروس کرونا یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن روبرو شده اند، مشکل در زمان و کیفیت خواب است. 

در واقع ویروس کرونا روح و روان افراد جامعه را تحت تأثیر قرار داده و استرس و اضطراب را مهمان لحظه های آنها کرده است. یکی از عوارضی که این استرس ایجاد می کند، بی خوابی و بد خوابی افراد است و حتی در بعضی موارد باعث شده است که مردم کابوس کرونا را ببینند.

خرید آنلاین محصولات پزشکی و تجهیزات ضد کرونایی از داروخانه آنلاین بی نسخه با ارسال فوری به سراسر ایران 

در همین مورد برخی موارد گزارش شده است که به عنوان مثال افراد در خواب شبانه، خود را در یک فروشگاه تصور می‌کنند؛ در حالی که از ماسک و دستکش استفاده نکرده اند یا اینکه فاصله گذاری اجتماعی را در وسایل حمل و نقل عمومی و مسیر‌های پرتردد رعایت نکرده اند؛ در چنین مواردی این امکان وجود دارد که فرد با نگرانی از خواب بیدار شده و از عدم رعایت نکات بهداشتی و ایمنی احساس ناراحتی کند. در نتیجه این موضوع باعث بی خوابی افراد می‌شود.

از زمان همه گیری ویروس کرونا زندگی تمام افراد جامعه دچار تغییر شده و یک شک و تردید در خصوص ابتلا به ویروس کرونا موجب اضطراب و ترس مردم شده است؛ بنابراین وجود هر نوع ترس، استرس و نگرانی می‌تواند آشفتگی در خواب را ایجاد کند.

تاثیر ویروس کرونا بر خواب
تاثیر ویروس کرونا بر خواب

در آشفتگی خواب با یک الگوی نابهنجار مواجه هستیم که کارکرد ذهنی، جسمی و هیجانی انسان‌ها را دچار اختلال می‌کند و موجب افزایش استرس و اضطراب موجود و بی خوابی‌های شبانه افراد می گردد.

در موضوع روانشناسی با دو نوع اضطراب روبرو هستیم؛ اضطراب نرمال و اضطراب آسیب زا که در مورد اول یک تهدید آنی و مختصر همراه با واکنش فرد انجام می‌شود.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

اما در خصوص استرس آسیب زا با یک تهدید طولانی روبه رو هستیم که امکان آسیب به احساس و روان افراد را بوجود می‌آورد.

نکته ضروری که باید در این مورد ذکر شود این است که در دوره اپیدمی کرونا هر دو نوع اضطراب، موجب آشفتگی خواب عموم مردم شده است. همچنین اضطراب‌های موجود باعث می‌شود هشدار‌های دروغین در مورد کرونا یا هر موضوع دیگر در ذهن افراد ثبت شود و موجب ایجاد برانگیختگی ناکارآمد و مخل شود که در نتیجه بی خوابی را در این موضوع مشاهده می‌کنیم.

دلایل دیگر مانند نگرانی از آلوده شدن خود واعضای خانواده به ویروس، وسواس، ترس‌های مالی و استرس‌های زندگی شخصی در بی خوابی‌های شبانه موثر هستند که محرومیت از خواب‌های شبانه بسیار نگران کننده است؛ زیرا خواب مختل شده موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و به این ترتیب بدن ما در برابر ویروس آسیب پذیرتر می شود. اما کیفیت و خواب مناسب بدن ما را در برابر ویروس مقاوم می‌کند.

تاثیر ویروس کرونا بر خواب
تاثیر ویروس کرونا بر خواب

برای درمان بی خوابی‌های موجود در سطح جامعه، افراد باید به موارد زیر توجه کنند:

  • به موقع و یک زمان مناسب مانند ساعت ۲۳ الی ۲۳:۳۰ به رختخواب بروید.
  • از تلاش کردن برای خوابیدن پرهیز و از انجام کار دیگر خودداری کنید. به عنوان مثال بعد از ورود به رختخواب از گوشی استفاده نکنید.
  • از ماندن در رختخواب احساس ترس نکنید.
  • چرخه مداوم و ساعت خواب و بیداری را حفظ و تنظیم کنید.
  • برای خوابیدن از دارو‌های خواب آور و الکل استفاده نکنید.
  • کار‌هایی که مربوط به بیرون از رختخواب می‌شود در داخل رختخواب انجام ندهید.
  • در طول روز از نظر فعالیت جسمی و ورزشی فعال باشید.
  • برای خود برنامه روزانه تهیه کنید.
  • آشفتگی‌های خواب خود را فاجعه ساز جلوه ندهید.

تو این روزای کرونایی افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که قرنطینه خانگی موجب شده است که ساعت خواب کاملا تغییر پیدا کند و حتی مشاهده می شود بعضی افراد از شب تا صبح بیدار هستند و روزها را برای خواب و استراحت انتخاب می کنند، این در حالی است که تغییر چرخه خواب شبانه روز از لحاظ روانشناسی مورد تایید نیست و خسارات جبران ناپذیری به روان خود وارد می کنیم، بنابراین توصیه های مشاوران و متخصصان روانشناسی را برای تنظیم ساعت خواب جدی بگیریم.