Take a fresh look at your lifestyle.

علت تعریق زیاد نوزادان چیست؟

21

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل تعریق بیش از حد در نوزادان، علل آن و راه هایی برای کم کردن تعریق در نوزادان آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله علت تعریق زیاد نوزادان چیست؟ همراه باشید.

 

نوزادان، مانند بزرگسالان و کودکان، برای خنک شدن بدن عرق می کنند. هنگامی که بدن نوزادان بیش از حد گرم می شود، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) ، بیماری های مرتبط با گرما و سایر مسائل سلامتی افزایش می یابد.

والدین و مراقبان باید عرق کردن را به عنوان نشانه ای از گرمای بیش از حد نوزاد بدانند و ممکن است برای خنک شدن به کمک نیاز داشته باشند.

هنگامی که تعریق زیاد می شود یا حتی در زمانی که نوزاد گرم نیست اتفاق می افتد، ممکن است نشان دهنده یک بیماری باشد. پزشکان تعریق زیاد را هیپرهیدروز می نامند.

 

علل

عوامل مختلفی می توانند باعث تعریق نوزاد شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تو بخش مادر و کودک داروخانه آنلاین بی نسخه هر چیزی که لازم داشته باشی رو می تونی پیدا کنی، بخری و در خونه تحویل بگیری!!!

گرمای بیش از حد

تعریق پاسخ طبیعی بدن به داغ شدن بیش از حد است. زمانی که نوزاد را بیش از حد گرم می کنیم ممکن است باعث بالا رفتن دمای بدن او و در نتیجه عرق کردنش شود. نوزاد ممکن است در سراسر بدن یا فقط در نواحی خاصی مانند سر عرق کند.

گاهی اوقات ، ناحیه ای که بیشتر عرق می کند گرم ترین ناحیه بدن نوزاد است. به عنوان مثال، زمانی که نوزاد در آفتاب کلاه بر سر می کند ممکن است در ناحیه سر خود عرق کند.

گرمازدگی بیش از حد در نوزادان می تواند خطرناک باشد زیرا نوزادان کمتر از بزرگسالان قادر به تنظیم دمای بدن خود هستند.

همچنین، از آنجایی که تعریق بدن را خنک می کند، ممکن است باعث سردی بیش از حد نوزاد شود. بنابراین، مهم است که والدین و مراقبان نوزاد لباس خنک به نوزاد بپوشانند و سعی کنند از گرم شدن بیش از حد بدن او جلوگیری کنند.

 

گریه کردن

گریه می تواند باعث گرم شدن نوزاد و عرق کردن او شود. این اثر زمانی بیشتر دیده می شود که نوزاد بسیار شدید یا برای مدت طولانی گریه کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که کف دست و پای نوزاد هنگام ناراحتی ممکن است عرق کند. والدین و مراقبان ممکن است حتی پس از قطع گریه نوزاد متوجه این عرق شوند.

 

تب

نوزادان ممکن است در هنگام تب یا قطع شدن تب عرق کنند. تب ممکن است نشان دهنده عفونت نوزاد باشد. اگرچه تب معمولاً خطرناک نیست، اما ممکن است عفونت خطرناک باشد.

داروهای تب ممکن است تب را از بین ببرد، اما عفونت را درمان نمی کند. بنابراین، نباید تصور کنید که چون داروی تب بر تب نوزاد را تسکین داده است در نتیجه حال نوزاد بهتر است.

علت تعریق زیاد نوزادان چیست؟

هایپرهیدروز ایدیوپاتیک

ایدیوپاتیک یک بیماری یا علامت پزشکی را توصیف می کند که علت مشخصی برای آن وجود ندارد. هایپرهیدروز ایدیوپاتیک عبارت است از تعریق بیش از حد بدون بیماری پزشکی زمینه ای یا علت واضح دیگر.

در بیشتر نوزادان مبتلا به این بیماری، تعداد و اندازه غدد عرق با افراد دیگر که زیاد هم عرق نمی کنند، برابر است. با این حال، غدد عرق فعالیت بیشتری دارند و این امر احتمالاً به دلیل افزایش فعالیت بخشی از سیستم عصبی می باشد.

هایپرهیدروز کف دست نوعی تعریق زیاد است که کف دست ها را درگیر می کند. این نوع تعریق در نوزادان نسبتاً شایع است و خطرناک نیست.

با این حال، برخی از بزرگسالان مبتلا به این مشکل ممکن است برای تضعیف برخی از مسیرهای عصبی به غدد عرق و کاهش تعریق، عمل جراحی را انتخاب کنند، به خصوص اگر تعریق آنها را مضطرب کرده یا نگه داشتن اشیاء را با مشکل مواجه کند.

 

وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب)

وقفه تنفسی در خواب زمانی است که تنفس فرد در هنگام خواب متوقف می شود. این بیماری بیشتر در نوزادان نارس شایع است و زمانی رخ می دهد که نوزاد بیش از 20 ثانیه از تنفس باز می ماند.

ممکن است بین آپنه خواب و SIDS ارتباطی وجود داشته باشد، اگرچه تحقیقات در این مورد قطعی نیست.

یک مطالعه قدیمی در سال 2008 نشان می دهد که آپنه خواب بیشتر زمانی که نوزادان گرم هستند رخ می دهد. آپنه خواب باعث گرم شدن بیش از حد نمی شود، اما گرم شدن بیش از حد ممکن است باعث وقفه تنفسی در خواب شود.

والدین یا مراقبان که متوجه می شوند نوزادشان هنگام بیدار شدن بسیار داغ است یا عرق کرده است، بهتر است برخی لباس های نوزاد را درآورده یا نوزاد را در یک اتاق خنک تر بخوابانند.

برای کودکت وسایلی لازم داری و شرایط خرید حضوری رو نداری؟ برو تو سایت بی نسخه و به تمام وسایل مورد نیاز کودک رو خیلی راحت بخر و در خونه تحویل بگیر !!!

بیماری ها

طیف گسترده ای از بیماری ها و مشکلات پزشکی می تواند باعث عرق کردن بیش از حد معمول در نوزادان شود.

در بیشتر موارد، نوزاد علائم دیگری نیز دارد. با این حال، تعریق گاهی اوقات اولین شاخص است. برخی از مشکلات و بیماری هایی که ممکن است باعث تعریق زیاد شوند عبارتند از:

 • بیماری قلبی، از جمله نقایص قلبی
 • سرطان
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • اختلالات کنترل گلوکز ، مانند دیابت
 • بیماری ریوی
 • عفونت ها

 

ناهنجاری های هنگام تولد و تفاوت های ژنتیکی

بسیاری از اختلالات ژنتیکی می توانند باعث عرق کردن بیش از حد معمول در نوزادان شوند. به عنوان مثال، سندرم تعریق ناشی از سرما تنظیم دمای بدن را برای کودکان دشوارتر می کند.

نوزادان مبتلا به این بیماری ممکن است هنگام سرما عرق کنند. آنها همچنین به طور معمول دارای ماهیچه های ضعیف صورت، پل صاف بینی و برخی مشکلات سلامتی مانند تب بالا و گاهی تشنج هستند.

برخی دیگر از اختلالات ژنتیکی مانند سندرم آپرت نیز ممکن است باعث تعریق زیاد شود. در اغلب موارد، کودک علاوه بر تعریق علائم دیگری نیز دارد.

به عنوان مثال، سندرم آپرت باعث ایجاد انگشتان دست و پای به هم چسبیده، رشد غیرطبیعی صورت و جمجمه و در برخی موارد مشکلات قلبی می شود.

چگونه جلوی تعریق نوزاد را بگیریم؟

درمان ها

چندین درمان ممکن است به تعریق زیاد کمک کند. با این حال، در نوزادانی که برای مدت طولانی دچار تعریق بیش از حد می شوند  (نه تنها یک مورد که در طول آن زیاد عرق می کنند ) تشخیص و درمان علت اصلی مهم است. ممکن است علت این امر یک بیماری جدی پزشکی باشد.

وقتی نوزاد به طور غیر طبیعی گرم به نظر می رسد، والدین و مراقبان می توانند با انجام موارد زیر به پایین آوردن دمای بدن نوزاد کمک کنند:

 • شیر دادن به نوزاد برای جلوگیری از کم آبی بدن او
 • در آوردن یک لایه لباس
 • انتقال نوزاد به منطقه خنک تر، مانند اتاقی با تهویه مطبوع
 • توجه به شرایطی که نوزاد در آن بیشتر عرق می کند تا عوامل ایجاد کننده تعریق را تشخیص دهد؛ مانند تابش مستقیم خورشید به تخت نوزاد.

با این حال، از انجام هر کاری که ممکن است نوزاد را در معرض سرما قرار دهد، مانند قرار دادن آنها مستقیماً در مقابل کولر، اجتناب کنید.

فکر می کنی کودکت به اندازه کافی رشد نمی کنه و از بقیه هم سن و سالاش ریز تره؟ تو بی نسخه مکمل های رشد کودک خوبی هست که می تونی تهیه کنی تا کودکت رشد بهتری داشته باشه.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که نوزاد در شرایط زیر قرار دارد والدین یا مراقبان باید نوزاد را نزد پزشک ببرند:

 • نوزاد تازه متولد شده است و دچار تب می شود
 • دارای علائم عفونت مانند تب یا درد است که ظرف یک یا دو روز از بین نمی رود
 • حتی در دمای معمول نیز زیاد عرق می کند و علائم آن چند روز ادامه دارد
 • در مناطق خاصی از بدن حتی در دمای معمول عرق می کند
 • به صورت مکرر دچار آپنه خواب می شود
 • خروجی ادرار کاهش یافته است، که می تواند نشانه کم آبی بدن باشد
 • در طول تغذیه عرق می کند، که ممکن است نشان دهنده یک بیماری قلبی باشد

 

خلاصه

تعریق در افراد در هر سنی، از جمله نوزادان طبیعی و سالم است.

با این حال، تعریق زیاد ممکن است به این معنی باشد که محیط نوزاد راحت نیست. در برخی موارد ، ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی زمینه ای باشد.

والدین و مراقبان همیشه باید جوانب احتیاط را رعایت کنند و هر گونه علائم غیر معمول را با پزشک در میان بگذارند.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com