Take a fresh look at your lifestyle.

علت درد زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

20

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با علل مختلف زانو درد و راه هایی برای درمان آن آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب با مقاله علت درد زانو چیست و چگونه درمان می شود؟ همراه باشید.

 

آشنایی با درد زانو

زانو درد شایع ترین مشکل اسکلتی عضلانی است که افراد را به پزشک می رساند. با افزایش روز افزون جامعه، تعداد افرادی که به مشکلات زانو مبتلا هستند در حال افزایش است. درد زانو دلایل و روش های درمانی متنوعی دارد.

 

مراقبت های خانگی برای کاهش درد زانو 

التهاب واکنش فیزیولوژیکی بدن به آسیب است. در درمان بسیاری از انواع زانو درد، هدف مشترک شکستن چرخه التهابی است. چرخه التهابی با آسیب شروع می شود. پس از آسیب، موادی که باعث التهاب می شوند به زانو حمله می کنند تا به بهبودی کمک کنند. با این حال، اگر آسیب و التهاب ناشی از آن برطرف نشود، التهاب می تواند به یک موضوع مزمن تبدیل شود و منجر به التهاب بیشتر و آسیب بیشتر شود. این چرخه التهاب منجر به ادامه یا پیشرونده درد زانو می شود. این چرخه را می توان با کنترل موادی که باعث التهاب می شوند، و با محدود کردن آسیب بیشتر به بافت، شکست.

برخی از تکنیک های متداول مراقبت خانگی برای درد زانو که التهاب را کنترل می کند و به شکستن چرخه التهاب کمک می کند عبارتند از محافظت، استراحت، استفاده از یخ، فشرده سازی و بالا بردن زانو.

اگه دنبال مکمل های خوب برای کاهش درد و تقویت مفاصل هستید، می تونید از مکمل های تقویت مفاصل داروخانه آنلاین بی نسخه استفاده کنین چون هم کیفیت خوبی دارن هم خریدشون راحته.

محافظت از زانو در برابر ضربه بیشتر.

این کار را می توان با بستن زانو یا آتل بندی انجام داد. به عنوان مثال، یک پد روی کاسه زانو با جلوگیری از آسیب های مکرر به کنترل علائم برخی از آسیب های زانو کمک می کند.

زانو را استراحت دهید

استراحت دادن زانو باعث کاهش فشار مکرر روی زانو در اثر انجام فعالیت می گردد. این کار هم باعث بهبود زانو می شود و هم از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

گذاشتن یخ روی زانو

یخ گذاشتن روی زانو تورم را کاهش می دهد و می تواند برای آسیب های حاد و مزمن زانو استفاده شود. اکثر متخصصین توصیه می کنند که 2 تا 3 بار در روز و هر بار به مدت 20-30 دقیقه روی زانوی خود یخ بگذارید. می توانید از کیسه یخ یا کیسه سبزیجات یخ زده برای این کار استفاده کنید.

بستن زانو

فشرده سازی تورم را کاهش می دهد. در برخی از آسیب های زانو، می توان از فشرده سازی برای راست نگه داشتن کشکک و برای سالم ماندن مکانیک مفصل استفاده کرد.

بالا بردن زانو

ارتفاع نیز به کاهش تورم کمک می کند. ارتفاع به همراه نیروی جاذبه کمک می کند تا مایعی که در زانو تجمع می یابد به گردش مرکزی بازگردد.

هنگام نشستن، پای خود را بالا بیاورید یا از یک صندلی تکیه گاه که به طور طبیعی پاها را بالا می آورد استفاده کنید. زمانی که زانو – یا هر قسمت دیگر بدن آسیب دیده – بالاتر از سطح قلب باشد، ارتفاع بهتر عمل می کند.

علت درد زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

داروهای ضد درد بی نسخه: داروهای مسکن متداول مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن  نیز در درمان زانو درد نقش دارند.

 • این داروها به طور مستقیم درد را کنترل می کنند و در دوزهای بالاتر، به عنوان عوامل ضد التهابی عمل می کنند و به شکستن چرخه التهاب کمک می کنند. با این حال، مانند همه داروها، این داروها عوارض جانبی دارند.
 • اگر دچار خونریزی یا زخم معده یا برخی از انواع بیماری های کلیوی هستید، نباید از NSAID ها استفاده کنید.
 • استامینوفن همچنین می تواند برای کنترل زانو درد استفاده شود اما دارای خواص ضد التهابی NSAID ها نیست. با این حال، این درمان به طور قابل توجهی در بسیاری از انواع زانو درد، مانند آرتروز مفید است.

 

چه موقع برای درد زانو با پزشک تماس بگیریم؟

وقتی تصمیم می گیرید که در مورد درد زانو با پزشک تماس بگیرید، یک قانون خوب برای اکثر آسیب های طولانی مدت زانو وجود دارد. اگر علائم شما پس از یک هفته انجام درمان های خانگی گفته شده و داروهای ضد التهابی بدون نسخه از بین نرفتند، باید به پزشک، فیزیوتراپیست یا متخصص ارتوپدی (استخوان و ماهیچه) مراجعه کنید.

 

چه موقع برای درد زانو به بیمارستان برویم؟

اگر نمی توانید وزن خود را روی زانویتان تحمل کنید، احساس بیماری می کنید یا تب دارید یا زانویتان قرمز و داغ است، باید به اورژانس مراجعه کنید تا توسط پزشک بررسی شود زیرا احتمال شکستگی یا عفونت وجود دارد.

 • بسیاری از شکستگی ها ممکن است نیاز به بی حرکتی در موقعیت یا جراحی خاصی داشته باشند.
 • عفونت ها نیاز به توجه فوری دارند. می توان آنها را مدیریت کرد اما نیاز به مراقبت سریع دارد.
 • به تعویق انداختن مراجعه به پزشک ممکن است مانع بهبود شود.

سایر علائم و نشانه هایی که نیاز به بررسی اضطراری دارند:

 • درد غیر قابل تحمل
 • دردی که با استراحت بهبود نمی یابد
 • دردی که شما را از خواب بیدار می کند
 • زخم های بزرگ
 • زخم های سوراخ شده
 • تورم، در صورت مصرف داروی رقیق کننده خون (وارفارین یا کومادین) یا اختلال خونریزی (مانند هموفیلی)

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

درد مزمن زانو

آرتریت: آرتریت زانو یک اختلال التهابی مفصل زانو است که اغلب دردناک است و علل زیادی دارد.

 

استئوآرتریت (آرتروز) زانو

 • توضیحات: استئوآرتریت (OA) در اثر انحطاط غضروف در زانو ایجاد می شود. در موارد شدید این بیماری، منیسک ها (غضروف) کاملاً فرسوده می شوند و استخوان ران روی استخوان درشت نی ساییده می شود.
 • علائم: آرتروز باعث ایجاد درد مزمن در زانو می شود که اغلب با فعالیت این درد شدت پیدا می کند.
 • درمان: در روند درمان این بیماری، هدف کنترل درد با مسکن های بدون نسخه است. داروهای ضد التهابی، چه بدون نسخه و چه با نسخه، می تواند مفید باشد. اسید هیالورونیک که یک ژل روان کننده است و اغلب در طول 3-6 هفته به زانو تزریق می شود، می تواند تسکین قابل توجهی را برای یک سال یا بیشتر ارائه دهد. استئوآرتریت شدید را می توان با داروهای ضد درد مخدر یا تعویض مفصل زانو درمان کرد که در آن مفصل مصنوعی جایگزین مفصل زانو می شود. علاوه بر این، فیزیوتراپی برای مدیریت درد استئوآرتریت و عملکرد زانو می تواند مفید باشد.

 

آرتریت روماتوئید زانو

 • توضیحات: آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری بافت همبند در کل بدن است که بسیاری از مفاصل، و اغلب زانو را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • علائم: آرتریت روماتوئید علاوه بر درد زانو، ممکن است باعث سفتی صبحگاهی و درد در سایر مفاصل شود.
 • درمان: درمان شامل داروهای ضد درد، داروهای ضد التهابی و داروهای تجویزی است که با هدف کاهش پیشرفت بیماری انجام می شود.

علت درد زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

آرتریت کریستالی (نقرس و شبه نقرس)

 • توضیحات: این اشکال دردناک آرتروز ناشی از کریستال های تیز ایجاد شده در زانو و سایر مفاصل است. این کریستالها می توانند در نتیجه نقص در جذب یا متابولیسم مواد طبیعی مختلف مانند اسید اوریک (که نقرس تولید می کند) و پیروفسفات کلسیم (شبه نقرس) ایجاد شوند.
 • درمان: در درمان این بیماری، هدف کنترل التهاب با داروهای ضد التهابی و کمک به متابولیسم مواد شیمیایی مختلف که ممکن است منجر به تشکیل کریستال شود، می باشد.

 

بورسیت

 • توضیحات: در نتیجه ضربه ، عفونت یا رسوبات کریستالی ، بورس های مختلف زانو ممکن است ملتهب شوند. بورس کیسه های پر از مایع است که به محافظت از زانو کمک می کند. زانو شامل 3 گروه مهم بورس است: بورسهای جلوی کشکک، بورس آنسرین که در قسمت داخلی زانو در حدود 2 اینچ زیر مفصل قرار دارد و بورس های زیر کشکک.
 • علائم: آسیب حاد یا مزمن باعث التهاب بورس زانو می شود که دردناک و اغلب متورم می شود. بورسیت رایج بورسیت جلوی کشگ است. این نوع بورسیت در افرادی رخ می دهد که روی زانو کار می کنند. نوع دیگر بورسیت بورسیت آنسرین است. بورس آنسرین در حدود 2 اینچ زیر زانو در امتداد قسمت داخلی زانو قرار دارد. بورسیت آنسرین اغلب در افراد دارای اضافه وزن و زنان رخ می دهد، اما ورزشکاران و سایرین را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. این مشکل اغلب باعث ایجاد درد در ناحیه بورس می شود و اغلب با خم شدن زانو یا شب هنگام خواب بدتر می شود.
 • درمان: درمان معمولاً شامل مراقبت در منزل با استفاده از راهکارهای گفته شده و داروهای NSAID است. با این حال، موارد شدید را می توان با تزریق دوره ای استروئید درمان کرد.

 

عفونت (یا آرتریت عفونی)

 • توضیحات: بسیاری از ریز موجودات زنده ممکن است موجب عفونت زانو شوند. سوزاک، یک بیماری شایع مقاربتی، می تواند زانو را آلوده کند، مانند موجودات بسیار ریز معمولی که به طور طبیعی روی پوست زندگی می کنند.
 • علائم: عفونت زانو باعث تورم دردناک زانو می شود. علاوه بر این، افرادی که به چنین عفونی مبتلا می شوند معمولاً از تب و لرز شکایت دارند. عفونتهای با شدت کمتر ممکن است موجب تب نشوند.
 • درمان: تورم و درد جدید در زانو باید از نظر عفونت توسط پزشک ارزیابی شود. درمان این مشکل معمولاً شامل درمان آنتی بیوتیکی فشرده است. آسپیراسیون مفصل یا تخلیه با استفاده از جراحی نیز ممکن است توصیه شود.

 

سندرم پاتلوفمورال و کندرومالاسی کشکک

 • توضیحات: این دو حالت نشان دهنده بیماری های پیوسته ناشی از مشکل در ناحیه کشکک است.
 • علائم: این بیماری معمولاً در زنان جوان، در ورزشکاران هر دو جنس و در افراد مسن رخ می دهد. در سندرم کشکک ران ، کشکک به جای اینکه به طور مستقیم از وسط ران بیرون بیاید ، به استخوان داخلی یا خارجی ران مالیده می شود. در نتیجه ، مفصل کشکک ران در طرف داخلی یا خارجی ممکن است ملتهب شود و باعث درد شود که با فعالیت یا نشستن طولانی مدت بدتر می شود. با پیشرفت بیماری، نرم شدن و زبر شدن غضروف مفصلی در قسمت زیرین کشکک رخ می دهد و منجر به کندرومالاسی کشکک می شود.
 • درمان: مراقبت در منزل با راهکارهای گفته شده و استفاده از NSAID ها و تمرینات (مانند بالا بردن پای راست) می تواند باعث متعادل شدن ماهیچه های اطراف کشکک برای اکثر افراد شود. ورزش درمانی برای ارزیابی عواملی که ممکن است به روند بیماری کمک کنند، شامل ورزش، بستن کشکک، تکیه گاه های قوسی (برای قوس کف پا) یا تکیه گاه های ارتوتیک است که مکانیک پا را اصلاح می کند و نیروهای غیر طبیعی روی زانو را کاهش می دهد. موارد شدید سندرم کشکک ران یا کندرومالاسی را می توان با روش های مختلف از طریق جراحی درمان کرد.

اگر به تجهیزات پزشکی نیاز داری وقت تلف نکن و از بی نسخه هر چی که لازم داری رو بخر…

زانوی پرندگان

 • توضیحات: زانوی پرندگان به این دلیل نامگذاری شده است که معمولاً در بسکتبالیست ها، بازیکنان والیبال و افرادی که سایر ورزش های پرشی را انجام می دهند دیده می شود. این بیماری شامل التهاب تاندون در تاندون چهار سر ران در نقطه فوقانی کشکک، یا التهاب تاندون کشکک یا در قسمت تحتانی کشکک، یا در محلی که به استخوان درشت نی وارد می شود، می باشد.
 • علائم: زانوی پرندگان باعث ایجاد درد موضعی می شود که با فعالیت بدتر می شود. معمولاً هنگام پریدن به بالا بیشتر از زمان فرود آمدن درد احساس می شود ، زیرا پرش بیشتر به تاندون های زانو فشار وارد می کند.
 • درمان: درمان خانگی با روش های گفته شده، همراه با داروهای ضد التهابی، اساس درمان برای مدیریت مرحله حاد است. بخصوص استراحت ، استفاده از یخ و داروهای NSAID که به توقف درد و شکستن چرخه التهاب کمک می کند، بسیار مهم است. پس از کنترل درد، باید به آرامی یک دوره ورزشی را شروع کنید تا، قبل از اینکه چند هفته دیگر ورزش مورد علاقه خود را از سر بگیرید ماهیچه های چهارسر، همسترینگ، ران و ساق پا را تقویت کنید. همچنین مهار مکانیسم کشنده ممکن است به حذف فشار روی تاندون ها کمک کند.

 

بیماری اسگود شلاتر (Osgood-Schlatter)

 • توضیحات: بیماری Osgood-Schlatter در ورزشکاران نوجوان رخ می دهد که در آن کشش مکرر زانو باعث التهاب و آسیب توبیکول ساق پا می شود (برجستگی استخوانی در بالای ساق پا، درست در زیر زانو).
 • علائم: کودکانی که از این سندرم رنج می برند، درد در ناحیه ساق پا را گزارش می دهند. این درد معمولاً هنگام کشیدن پا بدتر می شود. در این بیماری برجستگی بالای درشت نی (در زیر زانو) نسبت به لمس حساس شده و با گذشت زمان بیشتر بیرون می زند زیرا التهاب مزمن باعث تحریک رشد استخوان می شود.
 • درمان: بیماری Osgood-Schlatter یک بیماری خود محدود است که معمولاً با متوقف شدن رشد برجستگی بالای درشت نی با پایان نوجوانی (در حدود 17 سالگی در مردان و 15 سالگی در زنان) برطرف می شود. درمان شامل درمان های خانگی گفته شده و مصرف داروهای NSAID برای به حداقل رساندن درد حاد ناشی از فعالیت است. ورزش درمانی برای شناسایی محدودیت ها باعث کاهش فشار در ناحیه ساق پا می شود و اغلب شامل تمرینات قدرتی در ناحیه لگن و قسمت مرکزی است. در موارد شدید، آتل زانو برای چند هفته ممکن است به کاهش درد و توقف چرخه التهاب کمک کند.

علت درد زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

سندرم نوار ایلیوتیبیال

 • توضیحات: یک رباط فیبری، به نام نوار ایلیوتیبیال، از بیرون استخوان لگن تا خارج استخوان درشت نی کشیده می شود. وقتی این نوار سفت است ممکن است به قسمت بیرونی پایین استخوان ران (کندیل جانبی ران) ساییده شود.
 • علائم: دوندگانی که مسافت طولانی را می دوند معمولاً از این بیماری رنج می برند. این دونده ها معمولاً از درد در خارج از زانو در کندیل جانبی ران شکایت می کنند. در اوایل، درد معمولاً بین 10 تا 15 دقیقه بعد از دویدن ظاهر می شود و با استراحت بهبود می یابد.
 • درمان: مهمترین جنبه در درمان سندرم باند ایلیوتیبیال، تشخیص علت سفت بودن آن است. یک فیزیوتراپیست می تواند وضعیت شما را بررسی کرده و درمان هایی را تجویز کند که ممکن است شامل کشش نوار ایلیوتیبیال باشد. یکی از راه های انجام این کار این است که پای راست را در پشت چپ قرار دهید در حالی که دیوار در سمت چپ شما قرار دارد و با آن 2 تا 3 فوت فاصله دارید. سپس ، با تکیه گاه قرار دادن دیوار به مدت 20 تا 30 ثانیه به سمت چپ خود متمایل شوید. علاوه بر این، درمان های خانگی گفته شده و NSAID ها ممکن است کمک کننده باشد.

 

پیشگیری از درد زانو

درد زانو دلایل مختلفی دارد. پیشگیری از بسیاری از انواع درد دشوار است، اما شما می توانید برخی اقدامات کلی را انجام دهید تا احتمال ایجاد آسیب زانو را کاهش دهید.

 

لاغر بمانید

 • لاغر ماندن نیروهای وارد شده به زانو را در طول دو و میدانی و پیاده روی روزمره کاهش می دهد و بر اساس برخی تحقیقات پزشکی ممکن است آرتروز را کاهش دهد.
 • پایین نگه داشتن وزن نیز ممکن است به دلایل مشابه تعداد آسیب های رباط و تاندون را کاهش دهد.

 

تناسب و نرمی بدن خود را حفظ کنید

 • بسیاری از مشکلات زانو ناشی از عضلات سفت یا نامتعادل است. بنابراین کشش و تقویت نیز به جلوگیری از درد زانو کمک می کند.
 • کشش باعث می شود که زانو بیش از حد سفت نشود و از سندرم کشکک زانو و سندرم باند ایلیوتایبیال جلوگیری می کند.
 • تمرینات تقویتی، به ویژه عضلات چهارسر (بالا آوردن راست پا و کشیدن پا از جمله تمرینات تجویز شده است)، می تواند از آسیب زانو جلوگیری کند و برای کاهش آرتروز و عوارض مرتبط ضروری است.

این روزا افزایش وزن خیلیارو داره اذیت می کنه… اگه تو هم این مشکلو داری می تونی با کمک بی نسخه یه مکمل کاهش وزن خوب پیدا کنی و در خونه تحویلش بگیری !!

عاقلانه ورزش کنید

 • اگر زانو درد مزمن دارید، شنا یا ورزش های آبی را در نظر بگیرید. در آب، نیروی شناوری تا حدی از وزن ما را تحمل می کند تا زانوهای ما تحت فشار قرار نگیرند.
 • اگر به استخر دسترسی ندارید یا از فعالیت های آبی لذت نمی برید، حداقل سعی کنید فعالیت های شدید و پیچشی مانند بسکتبال، تنیس یا دویدن را محدود کنید.
 • ممکن است متوجه شوید که زمانی که هر روز بسکتبال یا تنیس بازی می کنید، زانو درد شما تشدید می شود، اما اگر ورزش های فشار آور خود را به دو بار در هفته محدود کنید، چنین نخواهد شد.
 • هر کاری که انجام می دهید، برای بدن خود ارزش قائل شوید و به آن گوش دهید. اگر درد دارد، کاری را که انجام می دهید تغییر دهید.
 • اگر خسته شده اید، توقف کنید. بسیاری از صدمات در هنگام خستگی افراد رخ می دهد.

 

از زانوهایتان محافظت کنید

 • استفاده از محافظ مناسب با فعالیتی که انجام می دهید می تواند از آسیب رسیدن به زانوها جلوگیری کند.
 • هنگام بازی والیبال یا ورزش هایی نظیر آن، محافظت از زانوها می تواند شامل استفاده از ضربه گیر زانو باشد.
 • هنگام رانندگی، محافظت از زانو ممکن است شامل بستن کمربند ایمنی برای جلوگیری از صدمات داشبورد به زانو و همچنین آسیب به سایر قسمت های بدن شما باشد.

 

منبع: www.webmd.com