Take a fresh look at your lifestyle.

علت تورم پا چیست؟

25

در این قسمت از مجله بی نسخه می خواهیم شما مخاطبین گرامی را با عواملی که منجر به ایجاد تورم در پا می شوند، و راهکارهایی برای رفع تورم آشنا کنیم. پس در ادامه با مقاله علت تورم پا چیست؟ همراه باشید.

ورم کردن پاها چه در یک پا اتفاق بیفتد و چه در هر دو پا، علاوه بر اینکه موجب سختی در حرکت می شود، می تواند آسیب نیز برساند. اگرچه علت این امر به طور واضح مشخص نیست، اما برخی مشکلات و بیماری ها وجود دارند که می توانند موجب ایجاد تورم گردند. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

 

اِدِم

زمانی که بدن بیش از حد نیاز، آب در خود نگه دارد، اِدِم اتفاق می افتد و می تواند موجب تورم و پف کردن دست و پا و یا صورت فرد گردد. اِدِم ممکن است در اثر شرایط مختلفی از جمله پرواز طولانی مدت با هواپیما، ایستادن طولانی مدت و یا در دوران قاعدگی برای برخی از خانم ها اتفاق بیفتد. به طور معمول، این مشکل به خودی خود از بین می رود، اما گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری یا مشکل مانند سطح پایین پروتئین، نارسایی قلبی، یا بیماری کلیه و یا کبد باشد.

تو این شرایط کرونا بهتره سیستم ایمنی قوی تری داشته باشی تا کمتر خطر تهدیدت کنه… پس یه سر به بی نسخه بزن و مکمل ها و محصولات گیاهی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن ببین و به راحتی بخر و در خونت تحویل بگیر!!!

جراحت

زمانی که لیز می خورید یا بد قدم بر می دارید، تورم پا می تواند نشانه شکستگی استخوان یا پیچ خوردگی باشد. در این زمان بافت محکم و انعطاف پذیر که استخوان های اطراف مچ پا را به هم متصل می کند، دچار پارگی می شود و پا و مچ پای شما به احتمال زیاد متورم می شود زیرا خون به ناحیه هجوم می آورد و به بهبود آن کمک می کند. اگر درد زیادی دارد، نمی توانید روی آن وزن بگذارید یا ظاهر پا نشان دهنده وجود مشکل است، به پزشک مراجعه کنید.

 

بارداری

در دوران بارداری، یکی از بخش های طبیعی تورم پاها است زیرا در این دوران بدن زن آب بیشتری در خود نگه می دارد. در روزهای پایانی بارداری ممکن است این حالت بعد از ایستادن طولانی مدت، بدتر نیز بشود. اگرچه تورم پاها نگران کننده نیست و نشانه وجود مشکلی برای مادر یا نوزاد نیست، اما می تواند باعث ایجاد سختی و ناراحتی برای مادر شود.

علت تورم پا چیست؟

پره اکلامپسی

در حالی که بسیاری از مادران باردار دچار تورم پاها می شوند، اگر تورم همراه با سردرد، تهوع، مشکل تنفس یا درد شکم باشد، می تواند نشانه ای از این بیماری باشد. پره اکلامپسی حداقل تا هفته 20 بارداری شروع نمی شود و با فشار خون بالا ارتباط دارد. این بیماری می تواند به کبد یا کلیه شما آسیب برساند و در صورت عدم درمان می تواند جدی باشد. در صورت داشتن هر یک از این علائم حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

 

اِدِم لنفاوی

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند غدد لنفاوی ( غدد کوچک که بخشی از سیستم ایمنی شما هستند ) آسیب دیده یا برداشته می شوند، همانطور که اغلب در طول درمان سرطان اتفاق می افتد. در نتیجه، بدن مایعات کمتری را دفع می کند و این امر می تواند منجر به تورم در بازوها و پاهای شما شود. علاوه بر این، اِدِم لنفاوی می تواند ناشی از آسیب به عروق لنفاوی یا سایر ناهنجاری های سیستم لنفاوی باشد.

یکی از روش های درمانی این مشکل، فشرده سازی پنوماتیک است. در این روش، شما یک آستین روی نواحی آسیب دیده می پوشانید و هوا هر چند وقت یکبار به داخل آن پمپ می شود تا به آنجا فشار وارد کرده و به خروج مایع کمک کند. تمرینات، ماساژ و جوراب یا آستین فشاری  ممکن است مفید باشد.

 

نارسایی مزمن وریدی

خون زمانی که می خواهد از پاها به سمت قلب حرکت کند، از دریچه های یک طرفه می گذرد تا از برگشت مجدد آن به سمت پایین جلوگیری شود. با بالا رفتن سن یا ایستادن یا نشستن طولانی مدت این دریچه ها می توانند آسیب ببینند. آسیب به دریچه ها می تواند نتیجه لخته شدن خون نیز باشد. اگر خون شما آنطور که باید به قلب شما باز نگردد ، می تواند در پاها جمع شده و باعث تورم شود.

اگر تو دوران بارداری هستی حتما به مکمل های بارداری نیاز داری. بهت پیشنهاد می کنم مکمل های بارداری داروخانه آنلاین بی نسخه رو ببینی…

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب آنطور که باید خون را پمپاژ نمی کند. زمانی که خون به درستی جریان پیدا نکند، می تواند در پاها به عقب برگشته و موجب تورم گردد. فردی که مبتلا به نارسایی قلبی است هنگام دراز کشیدن احساس ناراحتی می کند، قلب او ممکن است سریع تر بتپد یا دچار آریتمی (تپش قلب با ریتم غیر معمول) شود و ممکن است نفش کشیدن نیز برای او سخت شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله از پزشک کمک بگیرید.

 

بیماری کلیوی

کلیه ها وظیفه تصفیه خون از مواد زائد را دارند و زمانی که این اندام ها به درستی کار نمی کنند (به دلیل بیماری مانند دیابت یا فشار خون بالا ) نمک (سدیم) زیادی می تواند در خون شما باقی بماند. این امر باعث می شود بدن شما بیش از آنچه که باید آب را نگه دارد. نیروی جاذبه آب را پایین می آورد و در نتیجه پاها و مچ پای شما متورم می شود.

 

بیماری کبد

اگر هپاتیت (التهاب در کبد) دارید یا زیاد مشروب می خورید، کبد باید بارها و بارها خود را ترمیم کند. این می تواند باعث شود که بافت آسیب دیده جایگزین بافت سالم شود و کبد شما آنطور که باید، عملکرد خوبی نداشته باشد. اگر این اتفاق بیفتد، مایع بیش از حد می تواند در شکم یا پاها جمع شود و آنها را متورم کند.

علت تورم پا چیست؟

چگونه التهاب را از بین ببریم؟

برای از بین بردن التهاب برخی راهکار ها وجود دارند که تا حدودی و بسته به علت التهاب می توانند کمک کننده باشند. در ادامه به برخی از این راهکارها خواهیم پرداخت.

 

درمان در خانه

درمان در خانه شامل برخی کارهای ساده است که به راحتی در هر جایی می توانید آن را انجام دهید و به بهبود التهاب پاهای خود کمک کنید. این کارها عبارتند از: استراحت، استفاده از یخ، فشرده سازی و بالا بردن پاها. این راهکارها بیشترین فایده را در زمان پیچ خوردن و شکستگی استخوان دارند، اما در سایر مواردی که منجربه تورم می شوند نیز می تواند مفید واقع شود.

زمانی که استراحت می کنید و پاهای خود را بالا نگه می دارید، مایعات از پاهای شما خارج می شوند. استفاده از یخ موجب می شود رگ های خونی باریک شده و جریان خود محدود شود، و به تسکین درد کمک می کند. برخی جوراب های مخصوص که به دور پا فشار می آورند نیز می توانند موجب خروج مایعات از پا شوند.

 

حرکت کردن

زمانی که هر یک ساعت حرکت کرده و مقداری قدم بزنید، تجمع مایعات در یک مکان دشوار شده و موجب می شود خون در بدن حرکت کند. هر کاری که موجب شود زانوها حرکت کرده و مچ پاها خم شوند، می تواند به این امر کمک کند.

اگه دنبال مکمل های خوب برای کاهش درد و تقویت مفاصل هستید، می تونید از مکمل های تقویت مفاصل داروخانه آنلاین بی نسخه استفاده کنین چون هم کیفیت خوبی دارن هم خریدشون راحته.

دارو

برخی از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا ، دیابت و التهاب استفاده می شوند ، می توانند موجب شوند بدن بیش از حد آب نگه دارد و این امر باعث تورم پاها می شود. داروهای دیگر به نام دیورتیک ها می توانند تورم را تسکین دهند. این داروها با دفع بیشتر ادرار به بدن کمک می کنند تا مایعات را دفع کند. همیشه قبل از تغییر یا قطع داروهای خود با پزشک خود مشورت کنید.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت متورم شدن پاها و تنگی نفس یا درد قفسه سینه، فوراً از پزشک کمک بگیرید. اینها می تواند نشانه هایی از وجود مایع یا لخته شدن خون در ریه های شما باشد. در موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

  • تورم در پا به شکلی که وقتی به آن فشار می آورید، محلی که به آن فشار وارد شده حالت گودی خود را حفظ کند.
  • پوست شما در ناحیه متورم کشیده یا ترک خوده به نظر می رسد.
  • وجود درد و تورم مداوم که برطرف نمی شود.

 

منبع: www.webmd.com